Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kudret Helvası
Kudret Helvası
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

KUDRET HELVASI AÇIKLAMA 1

Kullanıldığı Yerler


Dahilen: Çiçekli diş budağın gövdesinin yaralanması neticesi elde edilen mayi hafif ve zararsız bir müshildir, bilhassa çocuklarda kullanılır. Günde 5-30 gr süt içerisinde eritilerek içirilir. Büyükler için 60 gr, yeteri kadar su ile şerbet yapılıp içilirse ishal yapar.

Kudret helvasından bir miktarı bal ile karıştırılır, tatlı kaşığı ile yenilirse bağırsaklarda devamlı bir yumuşaklık sağlar ve dışarıya çıkmayı kolaylaştırır.Bağırsakları yumuşatıcı ve ishal verdirici bir formül 5 gr ezilmiş (toz değil) rezene 10 gr ufalanmış Sinameki yaprağı, 80 gr kaynar suda 10 dk bekletilir, süzülür, bu suya, 10 gr kudret helvası ile 10 gr potasyum sodyum tartarak ilave edilip eritilir. Bir bezle sürülür, geriye kalan mayi su ile tamamlanır. 100 gr suya, bu mayiden 10 gr konularak içilir.


KUDRET HELVASI AÇIKLAMA 2

Diğer Isimleri:
Çiçekli dişbudak, Kudrethelvası dişbudağı.

Bitki: Kuzeybatı ve Batı Anadolu'da yaygın yetişir. Güney Avrupa ve Avustralya' da bulunur. 20 m kadar yükselebilen, gövdesi gri renkli bir ağaçtır. Genç sürgünler zeytin yeşili veya kahve-yeşil renklidir. Yaprakları çalı, 5-9 yaprakçıklı, yaprakçıklar saplı, oval veya yumurta şeklinde, 4-8 cm uzunluğunda, kenarları dişli, üst yüzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi açık yeşil renklidir. Beyaz renkli çiçekleri salkım şeklinde dizilmiştir. Tohumu yumurta biçiminde, basık ve Kahve renklidir.

8-20 yaşındaki ağacın gövdesine yapılan yaralamalar sonucu meydana gelen usarenın kurutulmasıyla kudret helvası elde edilir.

İlaç etkili kısmı: Dış kısmı soluk sarı, iç kısmı beyaz renkli, hafif bal kokusuda tamamen çözünen tatlı lezzetli kudret helvası kullanılır. Bileşiminde: D- mannitol bulunur. Etkisi: Bağırsaklarda zor emilen mannitol (şeker alkolü) su çekerek kabızlığa engel olur.

Kullanıldığı yerler: Kabızlık ve yumuşak dışkılama gerektiren (hemoroid,eliyat sonası vb.) hallerde kullanılır. Kullanılmaması gereken haller: Bağırsak düğümlenmesi (daralma tıkanma) halinde kullanılmaz.

İstenmeyen Etkılerı: Hassas kişilerde bulantı ve gaz yapabilir.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok

Kullanım miktarı: Yetişkinler için günlük ortalama kullanım miktarı 20-30 Kudret helvası, çocuklar için 2-16 gr kudret helvasıdır.

Kullanım şekli: Öğütülmüş kudret helvası suda çözünerek şurup şekline getirilip içilebilir.

Kullanım süresi: Hekim tavsiyesi olmadan uzun süre kullanılmamalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kudret

Helvası

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü