Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kaz Ayağı
Kaz Ayağı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

KAZ AYAĞI AÇIKLAMA 1

Botanik Bilgi:
Ispanakgiller familyasından; bir veya çok yıllık bir bitkidir.Yetiştiği toprağa göre çok farklı renk tonlarına sahip olabilir. Kazayağı otu bazen yeşil, bazen esmer, bazen de kırmızımsı renkte olabilir. Yaprakları değişken sıraya dizilmiş olup her yaprağın dibinden bir dal çıkar. Alt yaprakları kısa saplı, üst yaprakları sapsız gövdeye oturmuş olup, geniş bir mızrak şeklinde, kenarları kertikli, yeşil, esmer veya kahverengimsi renkte olabilir. Çiçekleri bitkinin üst kısmındaki yaprak diplerinden çıkan saplar üzerinde oldukça çok çiçeğin dizilmesi ile oluşmuştur ve yeşil, esmer ve kızıl renklerde olabilir.

Toplanması ve Saklanması: Kazayağı otunun üst kısımları kesilerek toplanır, kurutulur ve kaldırılır.

Faydaları: Başta bağırsak solucanları, tenyalar ve bağırsak kurtlara karşı kullanılır.

Kullanım Şekli: Toprak üstündeki kısımlarından su buharı distilasyonu ile elde edilen uçucu yağa (Oleum chenopodii), “Kazayağı esansı / Kenepod esansı” denir. Eskiden bu bitkinin çayı içilirken günümüzde artık esansı kullanılmaktadır. Bağırsak solucanlarını düşürmek için çocuklara ( 5 -10 yaşındaki çocuğa) 10 damla ve yetişkinlere 20 damla eter yağı verilir. Eter yağı kesme şekere damlatılarak verilir. Aradan 1-2 saat geçtikten sonra hastaya bir yemek kaşığı hintyağı içirilir.

UYARI : Aşırı dozda alınmamalıdır. Tarife uyulmazsa kalıcı hasarlar meydana getirebilir.


KAZ AYAĞI AÇIKLAMA 2

Gölgeleri, çam ağaçlarını sever kazayağı. Adı neden 'kazayağı' olmuş bilemesem de (çünkü bana göre kazayağına çok benzemez) çok sevdiğim otlardandır. Türkiye'nin pek çok yerinde yetişen bu dingin ve yayvan ot, gariptir, pek çok yörede de aynı adla anılır. Bu bir rekordur bana kalırsa, yanyana iki köyde bile aynı otun farklı adlarla bilindiği bir ülkede bunca kaz birliği. Sadece ufak bir değişiklik arz ediyor bölgeden bölgeye, o da kazayağından 'kazayak'a ya da 'gazayak'a dönüşüyor, o kadar. Ben tabii ki kazayağını ilk Bodrum'da tanıdım. Sonra bir kışı Ankara'da geçirdim, orada da gördüm. İstanbul‘a geldim, burada da var. Kazdağları'ndan gelen ot paketinin içinden de çıktı kazayağı. Sevgili Müjgan Üçer Sivas‘ta da yenildiğini kaydetmiş, Karadeniz'de ve Doğu Anadolu'da da seviliyor. iki yıllık bu bitki maydanozgillerin bir üyesi. Bir metreye kadar boylanabiliyor ve genellikle orman içinde, ağaç diplerinde bulunuyor, yukarıda belirttiğim gibi.

BeYaz çiçekleri ve pembemsi, sert sapları var. İklim ayırtetmediğini zaten her bölgemizde yetişmesinden biliyoruz. A ve C vitaminlerince zengin olan kazayağı mide rahatsızlıklarında ve Gaz giderici olarak kullanılabiliyor. Bu da hemen aklıma bakliyatları getiriyor. Gaz yapmakla ünlü bakliyatlar kazayağıyla birlikte pişirilerek daha emniyetli olarak yenilebilir. Hem de Vitamin katkılı bir yemeğiniz olur. Kazayağını mercimekle de, bulgurla da, pirinçle de pişirmeyi severim de, Yumurtalı kavurmasını da yaparım kimi zaman. Diğer otlara verdiği hafif keskin aromadan da vazgeçmeye niyetli değilimdir. Yani bir demet kazayağı, bir demet başka bir ot aldıysam o hafta, bilin ki ikisi birlikte kavrulacaktır. Aynı anda mı atılmalı tencereye? Hayır. Kazayağının sap kısımları serttir ve pişmesi biraz zaman alır. Hele de irileşen, uzayan, yani başka bir deyişle kartlaşan kazayakları daha da nazlı olurlar yumuşama konusunda. ilk çıktığı sonbahar aylarında (yöresine göre tabii) çiğ olarak da yenebilen kazayağı, daha sonra Ege usulü kavrulabilir, böreklere konabilir, bulgur veya pirinçle pişirilebilir, etli yemeği yapılır, dilenirse de haşlanıp sarımsaklı yoğurtla sunulabilir. Tercih size kalmış. Ben burada size en temel kazayağı kavurması tarifini veriyorum. Yumurtalısını:

Yumurtalı Kazayağı Kavurması 2 demet doğranmış kazayağı 1-2 ufak doğranmış soğan 3 çorba kaşığı zeytinyağı tuz, karabiber, kırmızı pul biber 2-3 yumurta Kazayaklarının sararmış dış yapraklarını atıp kök kısmını kestikten sonra (ıspanak ayıklar gibi) en az 2-3 su yıkayın. Süzdükten sonra doğrayın ve sap kısımlarını ayırın. Tavaya yağı koyup soğan ve kazayağı saplarını 5 dakika kadar kavurun. Sap kısımları daha sert olduğu için onları önceden atıyoruz. Ardından baharatlarıyla birlikte yaprak kısımlarını ekleyin, dilediğiniz yumuşaklığa gelene kadar (5-10 dakika civarında) kavurun. Yumurtaları önceden çırpın ve otların üzerine dökün. Dilerseniz yumurta ekledikten sonra karıştırın, veya omlet şeklinde pişirin, Tercih sizin. Yanında güzel bir ekmekle ya da pilavla servis edebilirsiniz. (4 kişilik)

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kaz

Ayağı

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü