Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karanfil Ağacı
Karanfil Ağacı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

KARANFİL AĞACI AÇIKLAMA 1

(Earyophyllus Aromatieus)

Mersingiller familyasından;
anayurdu Molük adaları olan ve birçok tropik ülkelerde ve başlıca Zengibar, Filipinler ve Hindistan'da yetiştirilen, kış aylarında yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Çiçeğinin tomurcuklarına karanfil denir. Baharat olarak kullanılır.

Çiçeklerinden elde edilen karanfilyağının içeriğinde hidrokarbür, euganol, salisilik asid ve karyofilin vardır. Güzel kokuludur. Tadı acıdır. Baharat olarak kullanılır.

Faydası: Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. İştah açar. İshali keser. Bedeni ve zihni yorgunlukları giderir. Cinsel arzuları kamçılar. Doğumu kolaylaştırır. Karanfil esansı diş macunlarında kullanılır.


KARANFİL AĞACI AÇIKLAMA 2

Arapçası:
Şecereıü Karanfil
Farsçası: Karanfül
Latincesi: Caryophyllus Aromaticus

Yetiştiği Yer ve Çeşitleri:
Hindistan, Zengibar, Filipinler, Madagaskar ve Molük adaları; bir çok tropikal ülkelerde yetişir.

Kullanılan Maddesi:
Çiçeğinin tomurcukları

Tıbbi Özellik ve Faydaları

a) 10-12 metre uzunluğunda, pembe ve güzel kokulu çiçekleri olan bir ağaçtır. Bir çok deva özelliğine sahidir.
b) çay gibi kaynatılarak şekerle birlikte içildiğinde zihni, kalbi, hafızayı ve dimağı kuvvetlendirir; unutkanlığı giderir.
ç) Karanfil taneleri ağız kokularını yok eder.
d) Tanelerini haşlayıp suyu içilirse, iştahı açar, hazmı kolaylaştırır, mideye ve göğüse kuvvet verir.
e) İnsandaki korkuyu, vesveseyi ve hıçkırığı giderir.
f) İdrarını tutamayanlara iyi gelir.
g) Sesi açar, balgamı çıkarır.
ğ) Karanfilden elde edilen karanfil ruhu ağrıları keser, ağrıyan çürük dişe pamukla konursa ağrıyı teskin eder. Diş etlerini kuvvetlendirir. Aynı zamanda mikropları öldürür.
h) Sevdavi hastalıkları ve karında su toplanmasını önler.
i) Diş çürümelerini önler.
j) Hamile olmak isteyen kadın temiz (temizlenme) halinde 2 gr. karanfil almalıdır. Hamile olmak istemeyen de günde bir dane
k) Sünne olarak göze çekildiğinde perdeyi giderir; gözü keskinleştirir.


KARANFİL AĞACI AÇIKLAMA 3

Mersingiller familyasındandır. Anayurdu Endonezya'daki, adı yerli dilinde baharat anlamına gelen Morluk takımadalarıdır. Ama günümüzde daha çok Afrika kıtasının doğusundaki Zengibar ile Hint Okyanusundaki diğer adalarda yetiştirilmektedir, iklimi uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen karanfil ağacı, 10-20 m'ye kadar boylanabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen duyarlı bir bitkidir.

Derimsi dokulu parlak ve iri yaprakları dallarda karşılıklı çiftler halinde dizilmiş olup üzerlerinde salgı bezi benekleri bulunur. Çan biçimindeki pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kurutulduğunda kırmızımsı kahverengine döner. Hoş kokulu olan bu tomurcuklara kısaca 'karanfil' adı verilir. Kısmen gölgeli, soğuk ve rüzgâra karşı korunmalı yerleri seven karanfil ağacı, suyu iyi akıntılı ve asitli toprakları yeğler. Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofillin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur. Karanfilyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrıkesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

Tibbi Etkileri ve Kullanımı: Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

• Karanfil tomurcukları uyarıcıdır, özellikle sindirim sistemi üzerinde Uyarıcı etki yapar.

• Gaz söktürücüdür.

• Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

• Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

• Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınma getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

• Karanfilyağı Romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Karanfil

Ağacı