Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karabaş Otu
Karabaş Otu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

KARABAŞ OTU AÇIKLAMA 1

Kullanılan Kısımları:
Çiçekleri

Kullanıldığı Yerler

Dahilen: Göğüs ağrılarını giderir, balgamı yok eder, ishal yapıcıdır, bununla ishal verdirmeye devam edilirse sara ve mali hülyadan kurtarır, basurda faydalıdır, dimağ ve kalpten sevdayı giderir, cinsi gücü artırır, tenasül uzvunu güçlendirir, soğuktan meydana gelen hastalıklarda faydalıdır, uyuşukluğa ve müzmin baş ağrısına iyi gelir. Başı çeşitli hastalıklardan kurtarır, sinirlere kuvvet verir, böbrek ve idrar yollarını kuvvetlendirir, makad hastalıklarına iyi gelir, siroz ve veremde faydalıdır. Mide ve bağırsaktan her türlü hastalığı geçirir, göbek, bağırsak ve her türlü iç sancılarında faydalıdır. Terletici, antiseptik, yatıştırıcı (astım ve sara'da) idrar yolları iltihabını giderir, idrar söktürür, kalbi kuvvetlendirir, tıkalı kalp damarlarını açar (enfaktrüst) te, damar sertliğinde, kollestrol düşürücü olarak faydalıdır. Astım, bronşit, akciğer hastalıkları, romatizma, öksürük ve baş dönmesinde kullanılır, nezleye, göz ağrısına, ağır işitmeye, iktidarsızlığa, vücut bitkinliğine çok iyi gelir.

Kullanılışı:
1 bardak kaynar suya, 4-10 gr ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 3-4 bardak içilir. Zararsız ve etkili bir bitkidir. Kemik veremi ve kemik iltihabında 500 gr suya, 1 tutam bitki konur, 15 dk kaynatılır, süzülür, suyuna yarım bardak pekmez konulur, iyice karıştırılır, günde 3 defa 1 çay bardağı içilir. Kaynatılan suyu sirke ile yapılmış bal şerbeti ile içilirse veya tarçın, karanfil, kimyon, kişniş gibi şeylerle içilirse el ve ayak titremesinden kurtarır. Baş titremesinde toz haline getirilir, 10 gün müddetle 20 gr yenir, baş ağrısını gidermek için balla reçeli yapılıp yenilir. Toz haline getirilir, balla macun yapılıp yenilirse kalbe kuvvet verir. Balgam söktürmek için, 12 gr toz halinde sirke ile yapılmış bal şerbeti ile içilir.

Toz haline getirilen kebere kökünün kabuğu ile karıştırılır, balla macun yapılıp yenirse mide üşütmesine ve göğüs ağrısına iyi gelir. Toz halinde 20 gr'mı 5 gr günlükle içilirse karında ne kadar pislik varsa temizler, idrarını tutamayanlara faydalıdır. Kanserde 15 bardak suya, 1 demet karabaş otu konur, 20 dk kaynatılır, 2 ay yemeklerden önce veya yemekler arasında 1 çay bardağı içilirse kanseri durdurur. Toz haline getirilip balla yenildiğinde aynı faydayı temin eder. 100 gr karabaş otu, 50 gr dövülmüş ufalanmış böğürtlen kökü 10 kilo suda 2 kilo kalıncaya kadar kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.Karabaş otu esansı karabaş otunun kullanıldığı yerlerde kullanılır, 1 kesme şeker üzerine 3-4 damla damlatılıp yenir.

Dahilen:
Yüksek miktarlarda kullanılması zararlıdır. Haricen: Ergenlik sivilcelerinde, antiseptik, yara iyi edici, egzama yaralarını tedavi eder. Lapa halinde konulur veya yıkama-kompres şeklinde kullanılır. Romatizma ve gut ağrılarında ve diğer ağrılarda lapa halinde ağrıyan yere konulur. Çiçeği toz haline getirilir, enfiye gibi buruna çekilirse burun ve kafadaki tuzlu balgamı akıtır. Karabaş otu esansı, yara ve cilt rahatsızlıklarında merhem halinde kullanılır. Karabaş otu esansı 3 gr, lanolin 10 gr, vazelin 30 gr, merhem haline getirilir, cilde sürmek sureti ile kullanılır.


KARABAŞ OTU AÇIKLAMA 2

(KEŞİŞ OTU, FıRKAN ÇiÇEGi, KARA BÖRÜKLÜ)

Arapçası:
Üsıühüzüs, Durm, Şah Sparm-ı Rumi, Miimessikii'l-Ervôh.
Farsçası: Çôrubu Ser
Latincesi: Lavandula Stoechas

Yetiştiği Yer ve Çeşitleri:
Anavatanı Yemen, Çin, Japonya ve Sakız Adası'dır.

Kullanılan Maddesi :
Yaprakları, çiçekleri

Tıbbi Özellik ve Faydaları

a) Sakız Adası'nda çok bulunur. Memleketimizde Mayıs ve Haziran aylarında çıkar. iyisinin yaprakları çok yeşil ve çiçeği Erguvan rengindedir. Tadı acı ve yakıcıdır. Fazla yenilirse zararlıdır, kusturur. O zaman karşılığında kuş ekmeği (Tuderi) verilmesi lazımdır. Bedeli yarım miktarı kadar aktimundur.
b) Beş dirhemine iki dirhem (8 gr.) kesira (Kitre zamkı) karıştırılıp kullanılırsa dimağı temizler. Yine bir dirhemi balla karıştın hep içilirse, dimağa fayda verir.
c) Mide ve bağırsakta olan her türlü hastalığı geçirir.
ç) Pişirilerek (lapa halinde) ağrıyan yerlere, romatizmaya konsa iyi gelir.
d) Göbek, bağırsak ve her türlü iç sancılarını derhal geçirir.
e) Baş ağrılarına, titremeye, cinnete, kara sevdaya, sar'a hastalığına, dimağ tutukluklarına, beyin hastalıklara çok iyi gelir.
f) Bu ottan bir miktarı, kebere kökünün kabuğu ile döğülüp bala karıştırılarak yenilirse mide üşütmelerine ve göğüs ağrılarına iyi gelir.
g) Üç dirhemi sirke şerbetine karıştırarak içilirse balgam söktürür.
ğ) Çiçeği döğülerek her gün (10 gün müddetle) yenildiğinde, baş titremesine iyi gelir.
h) ihtiyarlara yedirildiğinde içini ferahlatır ve gençleştirir.
ı) Macun yapılıp yenildiğinde kalbe kuvvet verir. (Şerbeti 7 gr.'dan 20 gr.'a kadardır.)
i) Mak'ad hastalıklara şifa verir.
j) 15 bardak kadar suya bir demet karabaş otu konup yirmi dakika kaynatılıp bir-iki ay yemekler arası ya da öncesi birer çay bardağı içildiğinde kanseri durdurur. Balla da yense olur.


KARABAŞ OTU AÇIKLAMA 3

Karabaş Otu
(Lavandula stoechas)

Kullanılışlı -1: 1 tatlı kaşığı kadar karabaş otu 1 bardak suda 5- 10 dakika demlenir.
Sabahları 1 bardak içilir.


Kullanılışı-2:
Karabaş otu kaynatılır lapa haline getirilir ve yaraların üzerine konur.


Kullanılışı-3:
50 gram karabaş otu, 50 gram melisa karıştırılır ve çayı yapılır. Stres için bundan günde 1-2 bardak içilir.


Kullanışlığı -4:
50 gram böğürtler, kökü, 50 gram karabaş otu 2 litre suda 15-20 dakika kaynatılır. Prostat rahatsızlığı için aç karına günde 2-3 bardak içilir.
KARABAŞ OTU AÇIKLAMA 4

Uçucu yağ, glikoziı ve sapaninleri içerir.
Vücuda zindelik verir.
Kalbe faydalıdır.
Ay hali rahatsızlıklarında kullanılır.
Balgam söktürücü özelliği vardır.
Mide, bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.
Sinirsel rahatsızlıklarda faydalıdır.
Ağrı kesici özelliği vardır.
Damar sertliğine faydalıdır.

Kullanılışı 1: 1 tatlı kaşığı kadar karabaş otu 1 bardak suda 5-10 dakika demlenir. Sabahlan 1 bardak içilir.

Kullanılışı 2: Karabaş otu kaynatılır lapa haline getirilir ve yaralarm üzerine konur.

Kullanılışı 3: 50 gram karabaş otu, 50 gram melisa karıştırılır ve çayı yapılır. Stres için bundan günde 1-2 bardak içilir.

Kullanılışı 4: 50 gram böğürtlerı kökü, 50 gram karabaş otu 2 littre suda 15-20 dakika kaynatılır. Prostat rahatsızlığı için aç karına günde 2-3 bardak içilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Karabaş

Otu

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü