Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Kara Hurma
Yeşilex Alıç Ekstraktı 550 mg (60 Kapsül)
83,00 TL
Ürün Fiyatı

15221
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Kara Hurma

KARA HURMA AÇIKLAMA 1

Yapılan araştırmalarda kalp-damar, sindirim sistemi gibi birçok hastalığa faydalı olduğu tespit edilen Trabzon hurması adeta Vitamin deposu. Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Kadıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anavatanı Çin olan Trabzon hurmasının Türkiye‘de kuzeyde Orta ve Doğu Karadeniz, güneyde ise Hatay, Adana ve Mersin çevresinde yetiştirildiğini söyledi.

Trabzon hurmasının dünyada iyi bilindiğini ve üzerinde çok sayıda araştırma yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini belirten Kadıoğlu, ”Trabzon hurması birçok vitamini barındırması dolayısıyla sağlık açısından önemli bir üründür. Trabzon hurması özellikle A vitamini ve karbonhidratlar yönünden zengin bir meyve. Ayrıca bu meyvenin 100 gramında yaklaşık olarak 0,7 gram protein ve 0,4 gram yağ bulunmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Kadıoğlu, 100 gram Trabzon hurmasında 20-25 miligram arasında C vitamini ile B1, B2 ve B3 gibi bazı B vitamini çeşitlerinin de bulunduğunu ifade ederek, ”Araştırmalar ayrıca mineral madde içeriği bakımından bu meyvenin zengin olduğunu gösteriyor. Çalışmalar özellikle potasyum, kalsiyum ve fosforu en yüksek oranlarda ihtiva ettiğini de ortaya çıkarmıştır” diye konuştu.

Kullanıldığı Yerler

Dahilen: Taze meyveleri yemiş olarak yenilir, olgun halde kurutulan meyveleri yenildiğinde ishali keser. Odunu kaynatılıp içilirse kanı temizler.

Kullanılışı: 1 bardak suya, ince kıyılmış odun konur, 20 dk kaynatılıp, içilir.


KARA HURMA AÇIKLAMA 2

Diğer İsimleri: Hurma Eriği Yahudi Hurması

Kullanıldığı Yerler

Dahilen: Taze meyveleri yemiş olarak yenilir, olgun halde kurululan meyveleri yenildiğinde ishali keser. Odunu kaynatılıp içilirse kanı temizler.

Kullanılışı: 1 bardak suya, ince kıyılmış odun konur, 20 dk kaynatılır

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kara

Hurma

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü