Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İzmir Kekiği
İzmir Kekiği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İzmir Kekiği :

ORİGANUM ONİTES

Çok yıllık çalı formunda her dem yeşil kalabilen bir bitkidir. Yunanca:Oros: dağ, ganos: süs kelimelerinden türetilmiştir.'Dağların Süsü' anlamına gelmektedir.Dünyada yayılış gösteren 52 türden 22 türü memleketimizde yetişmektedir.21 adedi de endemiktir. Yani yalnız Türkiye de yetişmektedir. Origanum türlerinin uçucu yağ oranları da farklılık arz eder.Bileşenleri de öyledir.

Diğer Adları: Ak kekik, Peynir kekiği, Bilyalı Kekik adı altında çeşitli bölgelerde tanınmaktadır.

Söz konusu olan kekiğimiz, kıyı şeridinde, Akdeniz ve Ege'de 0-1000 metre arası rakımlarda yayılış göstermektedir.Uçucu yağ (% 2-3) taşımaktadır. Bu yağda fenol türevi olarak bilhassa karvakrol bulunmaktadır.

-Kök yapısı: Saçak kökü şeklinde olup 0-35 cm yaygın olarak bulunur.Sulanabilen kekiklerde, kökler yüzeyden itibaren 15-25 cm. derinliğe ulaşabilir.Susuz, kırsal arazilerde kökler, suyun bulunduğu noktaya kadar derine inerler.

-Gövde: Yeşil renkli, otsu bir yapıya sahiptir.Üzerinde ince tüyler vardır.Çok gövdeli bir yapıya sahiptir.(15-20 adet) Doğada boylanması 30-50 cm. arasındadır.Organik kültür şartlarında 80-100 cm .arasındadır.

-Yapraklar: Kalp şeklinde, üzerinde bol miktarda salgı tüyleri bulunmaktadır.Yaprak kenarları hafif dişlidir.Kurak Yaz aylarında küçük, kısa yapraklar; ilkbahar ve sonbaharda büyük yapraklar oluşmaktadır.

-Çiçekler: Küçük beyaz renktedir.Toplu baş halindedir.Çiçeklerde hem erKek hem de dişi organ beraberdirler.(Hermafrodittir).Yalnız erkek yalnız dişi organların bulunduğu çiçeklerde vardır.

-Tohum: Tohumlar, oldukça küçük, kahverengi renkte, şekilleri ovaldir. 0,2-0,3 gr./1000 tane ağırlığı.İzmir kekiği, her türlü toprakta yetişmektedir.En iyi gelişmeyi tınlı-killi alüvyal topraklarda göstermektedir.Kumlu toprakları sevmez.

KULLANIM ALANLARI

Baharat olarak
Tıp ve eczacılıkta
Süs bitkisi olarak
Gıdaların saklanmasında
Arı hastalık zararlılarına karşı
Böcek öldürücü olarak
Yabancı ot mücadelesinde
Nemototların kontrolünde kullanılmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İzmir

Kekiği

Ve

Faydaları