Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hayıt Tohumu
Hayıt Tohumu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hayıt Tohumu :

VİTEX AGNUS CASTUS

Kullanılan Kısımları:
Tohumları taze yaprakları

Kullanıldığı Yerler
Dahilen:
İdrar artırıcı, gaz söktürücü, yatıştırıcı, damar açıcı, enfaktrüsü tedavi edici, (denenmiştir) bacak damarlarını açmada kullanıldı, kesin netice alındı, aybaşı kanamalarını düzenler, anne sütünü artırır, ciğerdeki tutuklukları açar, zayıflatıcıdır. Kollestrolü giderir, kolit, mide rahatsızlıkları ve basurda faydalıdır. Karaciğer ve böbreklerin kılcal damarlarını açar, kan pıhtılarını eritir. Kanı temizler, ayak damarları, kalp ve beyin damarlarını ve bütün damarları açıcı olarak kullanılır, Romatizma ve kireçlenmede faydalıdır. İdrar artırıcı, gaz söktürücü ve yatıştırıcı olarak ve umumiyetle. Kadınlarda hormon düzenleyicisi olarak faydalıdır. Düşük östrojen ve progentonal seviyelerinin yükseltilmesinde kullanılır. Bu sebeple hamile kalamayan kadınlarda hamile kalmaya yardımcı olur. Düzensiz ya da adet yokluğu ile ilgili semptomların tedavisinde, migren ve diğer ağrılar gibi adet dönemiyle ilgili problemlerin giderilmesinde, çoğunlukla şişkinlik, meme şişkinliği ve yumuşaması, sinirlilik ve depresyonu önlemek için bit ki tohumları aylarca kullanılmalıdır. Erkeklerde üreme hormonlarını azaltıcı etkisi dolayısıyla kısırlığa sebep olmaktadır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 4-10 gr tohum konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Beyin kalp ve bakla damarlarını, damarları açmak için 10 tane damar bile tıkalı olsa 5 kilo suya, 200 gr hayıt tohumu konur, 2 saat kaynatılır, kaynama esnasında eksilen su yerine sıcak su ilave edilir. (Sonradan değil) ve 5 kilo muhafaza edilir, süzülür, sabahlan aç karna 1 bardak tatlandırılmadan içilir, En az 2-3 ay devam edilir. Netice alınıncaya kadar devam edilmelidir. 1 bardak suya, 100 gr hayıt tohumu konur, 10 dk kaynatılır, indirince içine 1 limon sıkılır, 2 adet aspirin konur, 30 gr karabaş otu, 10 gr oğulotu ilave edilir. 10 dk bekletilir, günde 4-5 bardak içilir. Bu terkibi kullanırken hünnap kaynatılır, günde 2-3 bardak içilirse iyi olur. Zayıflamak için yukarıdaki terkibe 200 gr Funda ilave edilir.

Aynen kullanılır. Ayrıca, düzensiz adetlerde 3 ay boyunca tentüründen 40 damla bir miktar su ile içilir. Marazda beyaz çiçeklisinden hazırlanan haşlama içilir. ishalde kuru yaprak kaynatılıp içilir. Buruntuda çok kaynatılmış tohumunun suyundan içilir. Sarıcılarda tohumu ezilir, suya ıslatılır, bu sudan içilir. Basurda tohum hafif kavrulur, toz haline getirilip içilir. Dalak urlarında ve karında su toplanması halinde 40 gr tohum toz haline getirilir, sirke ile yapılmış bal şerbeti ile birkaç defa içilir. Kısmi felçte hayıt yaprakları sigara gibi sarılıp içilir. Ağrı ve sarıcılarda hayıt selvi kozalağı ile kaynatılıp içilir, Beyin sinirleri hayıt kaynatılır. Balla tatlandırılıp içilir. Doz aşımı baş ağrısı yapar meniyi azaltır, karıncalanmalara sebep olur. Üzerine süt içilirse bu zararları önlenir.

Haricen: Taze yapraklar ezilir. Parmak arası mantarlarında parmak arasına konulur. Çocuk sancılarında tohumu dövülür pişmiş soğanın üzerine ekilir, göbeğe konur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hayıt

Tohumu-Şifalı

Bitkiler