Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Deve Dikeni
Deve Dikeni
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

DEVE DİKENİ AÇIKLAMA 1

Bilinen Bileşimleri:
Karaciğeri koruyucu etken maddeler kompleksi, üç flavonolignan'dan oluşan Silymarin. Acı maddeler, taxifolin, ouercetrin, sabit yağ, albümin, müsilaj.

Özellikleri:
İkinci derecede sıcak ve kurudur. Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. 150 santimetreye kadar uzar. Genellikle güneşli yol kıyılarında ve tarlaların aralarında yetişir. Yaprakları soluk yeşil renkli, beyaz damarlı ve dikenlidir. Sapın ucunda enginarı andıran mor çiçekleri vardır. Meyveleri 5 ile 7 milimetre uzunluğundadır. Ağustos-eylül aylarında olgunlaşan meyveler toplanır ve açık havada iyice kurutulur.
Önerilen Hastalıklar: Kuvvetli bir antioksidan etkisi olan bitki karaciğer koruyucu özelliğe sahiptir. Deve Dikeni ekstreleri, bugün üzerinde en çok çalışma yapılan ve etkisi belirlenmiş bitkilerden biridir. Bu bitkinin en önemli özelliği karaciğer yağlanması, siroz,çeşitli kimyasal toksinlere bağlı karaciğer hasarları, sanlık gibi karaciğerle ilgili tüm sağlık sorunlarına karşı yararları olmasıdır. Alkol alan insanların karaciğerin korur. Bitkisel ilaçların en önde gelenedir. Karaciğeri zararlı ve zehirli maddelerden büyük bir başarıyla temizler. Balgamı çıkartır, kanı artırır ve göğsü yumuşatır. Hanımların gecikmiş adetlerini söker,

Kullanım Şekli ve Dozu: Bir tatlı kaşığı dolusu deve dikeni tohumu, havanda hafifçe ezilir. Orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Taze demlenmiş çay sıcakken ve yudumlanarak, sabahları aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak içilir. Deve dikeni tohumu, naneyle karıştırılarak da demlenebilir. Böylece, yalnızca yeni bir lezzet oluşturmakla kalınmayıp, çayın iyileştirici gücü de arttırılmış olur.

Yan Etkileri: Kullanılmaya başlandığı günlerde çok az sayıda kullanıcıda ishal oluşturduğu kaydedilmiştir, bu durum geçicidir. Hamileler ve emzirme dönemindeki kadınlar içinde güvenli kabul edilir. Herhangi bir ilaçla etkileşimi bulunmamaktadır. Deve dikeninden yapılan haplar çok faydalıdır.


DEVE DİKENİ AÇIKLAMA 2

Deve Dikeni (Silybium marianum / Carduus marianus)


İngl. St. Mary's thistle - Alm. Mariendistel- Fr.Chardon Marie

Yöresel Adları: Akkız, Deve kengeri, Kengel,Meryemana dikeni, Sütlükengel, Uslu kenger, Şevkülmeryem

Drog Adı: Cardui mariae fructus / tohum

Tentür: Carduus marianus 0, D1 veya D2

Toplama / Kurutma : Akdeniz, Karadeniz, Ege ve armara Bölgelerinde yoğunlukla yetişir. En uzun boylu diken türüdür (150cm kadar). Genellikle güneşli yol kıyılarında ve tarlaların aralarındaki yolların kıyılarında yetişir. Yapraklan soluk yeşil renkli, beyaz damarlı, kenarları derin dişli ve dikenlidir. Sapın ucunda, enginarı andıran mor çiçekleri vardır. Meyveler(tohum) koyu renkli ve 5-7mm uzunluğundadır. Ağustos-eylül aylarında olgunlaşan meyveler(tohumlar) toplanır ve açık havada iyice kurutulur.

Bileşim: Karaciğeri koruyucu etken maddeler kompleksi, üç flavonolignan' dan oluşan Silymarin. Acı maddeler, taxifolin, Quercetrin, sabit yağ, albümin, müsilaj.

Etkileri: Karaciğeri koruyucu, zararlı ve zehirli maddelerden andırıcı, karaciğer hücrelerinin regenerasyonu (kendini yenilemesi) konusunda etkili, safra salgılarını arttırıcı, anne sütünü arttırıcı ve antidepressif.

Kullanım Alanları: Bitkinin etken maddeleri karaciğeri genel anlamda korur ve özellikle çok yaygın olan karaciğer yağlanmasında rejeneratif(doku yenileyici) etkiye sahiptir. Karaciğer hastalıkları gitgide yaygınlaşmaya başladı. Genellikle sarılıkla birlikte görülen akut hepatit (bulaşıcı karaciğer iltihabı) zamanımızda adeta salgın hastalıklar sınıfına girdi denilebilir. Ama gereğinden fazla beslenme ve aşırı alkol tüketimi de, karaciğer dokularının büyük bir bölümünü çalışamaz duruma sokan karaciğer yağlanmasına yol açabiliyor. İşte bu durumda devedikeni tohumu. hiçbir yan etkisi olmayan, spesifik/özgül) bitkisel ilaçların en önde gelenidir. Bitkinin etken maddesi Silymarin, yüksek dozlarda bile hiçbir yan etki içermez ve karaciğer dokularının yenilenmesinde fevkalade etkilidir. Ayrıca bu etken madde, karaciğeri zararlı ve zehirli maddelerden de büyük bir başarıyla temizleyebiliyor. En etkili zehirlerle yapılan hayvan deneyleriyle kanıtlanmış bir gerçektir bitkinin bu önemli özelliği.

Kısaca söylemek gerekirse, duyarlı ve hasta karaciğerlerin korunması için, devedikeni tohumu çayı bir kür biçiminde önerilmelidir. Gerçi tıp. doktorları genellikle karaciğer hastalarına çay kürü önermez, ama bitkinin preparatlarını kullandırırlar. Standardize edilmiş bu preparatlar gerçekten de bitki çayından daha etkili olabilirler. Bu tedavi sonunda rahatsızlıklar kısa sürede azalır ve kişi genellikle eski sağlığına kavuşur.

Hepatit ve sarılık hastalıklarına karşı veya bir iltihaplanma, aşırı alkol tüketimi veya uygulanmış olan bir kemoterapi nedeniyle oluşan karaciğer zararlarına karşı da öncelikle devedikeni tohumu çayı veya preparatları kullandırılmalıdır. Bağışıklık sisteminin işlevinde önemli görevleri olan karaciğer, herhangi bir nedenden ötürü uygulanan kemoterapilerden büyük zararlar görebilir. Bu tür zararların belirli sınırlar içinde kalması için de, uygulanan kemoteripelere eşzamanlı olarak devedikeni çayı veya preparatlar mutlaka kullandırılmalıdır. Bu destekleme tedavisini engellemeye çalışan doktorların, kesinlikle hiçbir yan etki içermeyen bu bitki hakkında mutlaka uyarılmaları gerekir. Doktor bitki kullanmama izin vermiyor! diyerek, boynunuzu büküp teslim olmamanız gerekiyor. Tabii ki doktorumuza güveneceğiz, ama çok iyi bildiğimiz konular Devedikeni tohumu ayrıca, safra salgılarını ve anne sütünü arttırır, antidepressif etki içerdiği de varsayılır. Varis hastalığına karşı da dahilen kullanılabilir. hakkında bilgisi olmayan doktorumuzu da mutlaka uyaracağız! Onu ikna etmek için bilgi ve belge sunmaya çalışacağız. Yaşam boyunca hemen hemen her gün çok yaşamsal kararlar almak zorunda kaldığımız halde, hastalandığımızda tüm geleceğimizi yalnızca bir doktorun eline niye teslim edelim ki?! Burada güttüğüm amaç, hastaların doktorlarına karşı isyankar tavırlar sergilemelerini teşvik etmek değildir; yaşamları söz konusu olduğunda hasta kişilerin bu hastalığa karşı verilen savaşa katılmalarını sağlamaktır; çünkü, böyle davranan hastaların iyileşebilme şanslarının, kendilerini doktorun eline teslim ederek boynunu büken ve kaderine rıza gösteren hastalara oranla çok daha yüksek olduğunu tıp doktorları da çok iyi bilirler. Ama sanırım bu konuyu çok uzattım.

Deve Dikeni Preparatları: Dünya eczanelerinde satılan bu karaciğer ilaçlarından bazılarının adlarını burada belirtmek istiyorum: Bilikura forte, Durasilymarin, Legalon, Marianon, Silibene 140 ...

Kullanım Bbiçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu devedikeni tohumu havanda hafifçe ezilir, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Taze demlenmiş çay sıcakken ve yudumlanarak, sabahları aç kamına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak içilir. Devedikeni tohumu, Nane ile karıştırılarak da demlenebilir; böylece, yalnızca yeni bir lezzet oluşturmakla kalınmayıp, çayın iyileştirici gücü de arttırılmış olur.

Tentür Kullanımı: Carduus marianus, öncelikle karaciğer ve safrakesesi ağrılarıyla birlikte gelişen karaciğer hastalıklarına karşı kullanılabilir. Ayrıca, safrakesesi iltihabı, alında odaklanan baş ağrıları, siyatik, kas romatizması ve baldır yaralarına karşı başarıyla kullanılabilir. Genellikle, başlangıç tentürü 0, D1 ve D2 seyreltileri kullanılır. Günde 2-4 kere, 20-25 damla tentür, biraz suyla inceltilerek alınır ve kısa bir süre ağızda tutulduktan sonra yutulur.

Uyarı: Deve dikeni tohumunun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve herkes gönül rahatlığı ile kullanabilir.


DEVE DİKENİ AÇIKLAMA 3

(Deve kangalı, kuşkonmaz)

Etkileri


* Yaprakları, acı tonik

* Tohumları, safra salgılatıcı

* Yaprakları iştah yokluğu ve hazımsızlık gibi genel mide problemleri için kullanılır.

* Tohumlar karaciğer, safra kesesi, dalak problemleri, sarılık ve safra kesesi taşı ağrısı için iyidir. Ateş düşürür.

* Terletir ve vücuda rahatlık verir.

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli

* 1 çay kaşığı tohumu 1/2 bardak suda demleyin. Her defasın da bir ağız dolusu olmak üzere, günde 1 ila 1/2 bardak alın.

* Toz olarak, günde dört veya beş defa su ile 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş tohum alın.

* Tentür olarak, günde dört veya beş defa, 15 ila 25 damla alın.


DEVE DİKENİ AÇIKLAMA 4

İçindekiler:
Silymarin Uçan yağ Tyrarnin Flavonit Histamin Reçine Amine Albümin Agmatin Yağ

Yan Tesiri: Bilinen herhangi bir yoktur.

Şifası

1) Karaciğer Yetersizliği: İçindeki silymarin maddesi dolayısıyla karaciğerin ilacıdır. Deve dikeni ya da tohumlan kaynatıp balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir.

2) Zehirlenmelerde: Deve dikeni kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.

3) Sıtma: Deve dikeni yalnız başına ya da kınayla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

4) İştah Açıcı: Deve dikeni kaynatıp balla tatlandınlarak içilmeye devam edilir.

5) Güçlendirici: Deve dikeni kaynatıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

6) Kueterici: Deve dikeni kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

7) Sarılık: Deve dikeni ayrık otu köküyle beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir.

8) Alkoliklere: Deve dikeni, alkolden tevbe etmiş, fakat burnu kızarmış, yüzü kızıl tevbekarların bu alkol lekelerini giderir, Deve dikeni, kaynatıp ballatatlandırılarak soğuk olarak günde 3 su bardağı içilirse alkolün tahrip ettiği karaciğeri tedavi eder, kızıllık gider.

9) Süt Arttırıcı: Deve dikeni kaynatılıp ballaiçilir.

10) Susuzluk: Deve dikeninin taze genç filizi (sürgünü)soyulup yenirse susuzluğu keser tatlı ve lezizdir.

Tavsiye: Deve dikeni, bayırları, harabeleri ilkbaharda süsleyen, arıların çok sevdiği çiçeklerle bezeyen, bir şifa kaynağıdır. Bugünün tıbbının aciz kaldığı karaciğer rahatsızlıklarının ilacı deve dikenidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Deve

Dikeni-Şifalı

Bitkiler