Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bektaşi Üzümü
Bektaşi Üzümü
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

BEKTAŞİ ÜZÜMÜ AÇIKLAMA 1

Bektaşi Üzümü
(Lycium, kurt üzümü)

GERÇEK BEKTAŞi ACABA KARŞI KOYABiLİR Mİ?

Bektaşi kelimesinin Tibet ve Moğol bölgelerine özgü olan sadece Tibet türü lycium üzümüne dendiğini biliyor muydunuz?

Hikayesi Nedir?

"Kurt üzümü" olarak da bilinen bektaşi üzümünün kırktan fazla çeşidi vardır. En çok tüketilen çeşidi ise Lycium Barbanım'dur. Açık kırmızı ve turuncu renginde üzümleri küçüktür ve çekirdeklidir. Tadı keçiyemişi ve kiraz arası bir tattır. Paketlenmeden önce gölgede kurutulurlar, Bektaşi üzümü çiğ yenebilir, pişirebilir, meyve suyu olarak tüketilebilir, çayın içine katılabilir ya da tentür olarak hazırlanabilir.

Bektaşi Üzümünün Tarihi:
Bektaşi üzümü bitkisi Tibet'ten Moğolistan'ın iç kesimlerine kadar yayılmıştır. Çin ve Doğu geleneksel tıbbında 3000 yıllık bir tarihi vardır. Bektaşi üzümünün kullanımı ilk kez yaklaşık 2000 yıl önce basılan Çince Materia Medica kitabında anlatılmıştır.

Bektaşi Üzümü Nerede Yetişir?

Çinliler bektaşi üzümünü binlerce yıldır yetiştirmişlerdir vb bitkinin ekilmesi bütün Çin ve Tibet'te devam etmektedir. Kuzeybatı Çin'de Sarı Nehir kıyısında bulunan Ningxia çoğu zaman bektaşi üzümünün başkenti olarak sayılmıştır. Hatta her yıl sonu festivali düzenlenmektedir. Asya'da, Orta Doğu'da, Büyük Britanya'da ve Kuzey Amerika' da da yetiştirilmektedir.

Neden Bektaşi Üzümü Yemeliyiz?
Bektaşi üzümü çok sayıda besin ve az miktarda mineral içermesine rağmen, üzüm vitamin ve mineral bakımından çok zengin değildir. Fakat yapısındaki beta-carotene ve =arıcık gibi bileşenleri her hangi bir besin eksikliğini giderir.

Doğal ilaçlar

Her nevi hastalığa! Bektaşi üzümü iltihapların, cilt kaşıntılarının, burun kanamasının, sızıların ve ağrıların tedavisinde kullanılır.Çin tıbbında, bektaşi üzümü uzun ömür, keskin görüş ve ciğerlenir sağlıklı çalışması için, Sperm sayısını arttırmasının yanı sıra kan dolaşımının düzenlenmesi içinde tavsiye edilmektedir.

Tam Bir Hayat Kurtaran!


KALP SAGLIGI:
Bektaşi meyve özü kan şekerini, toplam kolesterolü ve triglyceridi düşürmüştür. Aynı zamanda yüksek yoğunluklu lipoprotein (iyi) Kolesterol seviyesini tavşanların 10 gün boyunca yemelerinden sonra yükseltmiştir.

İNSÜLİN DİRENCİ:
3 hafta boyunca üzümle tedavi edilen şeker hastası farelerin triglyceritlerinde, kilolarında ve kolesterolde düşüş olmuştur ve insülin iğnesinin etkinliğini düzenlemiştir.

KANSER:
Bir hücre deneyinde üzümün suyu karaciğer kan serinde kanserli hücrelerin yayılmasını durdurur ve hücrelerin ölümünü arttırır. Başka bir deney de üzümün lösemi kanseri hücreleri durdu olduğunu göstermiştir. Bir fare deneyin de ise üzümün radyasyon terapisinin hücreleri öldürmesindeki etkisini fazlalaştırır.

Bektaşi Üzümü ile ilgili ipuçları

SEÇME VE SAKLAMA

• Bektaşi üzümü Çin marketlerinden, aktarlardan alınabilir.
• Bektaşi üzümü nün meyve suyu, tozu ve kurusu bulunabilir.
• Serin ve kuru bir yerde saklayın.

HAZIRLAMA VE SERVİS ÖNERİLERİ

• Bektaşi üzümü dalından koparılır koparılmaz yenilebilir.
• Yemeden önce kuru Bektaşi üzümlerini yıkayıp suda 15 dk bekletin.
• Kuru Bektaşi üzümü kuruyemiş olarak da yenebilir.
• Hoş ve çekici birinin eline bir avuç dolusu üzüm koyuverin.
• Soğuk veya sıcak tahılların başlanmış, pişirilmiş yiyeceklerin üstüne koyabilirsiniz ve krakerle de iyi gider.

Bektaşi Üzümlü Sütlaç

Şef J.Hugh McEvoy
Servis: 6 kişilik» Hazıırlama ve pişirme süresi 90 dk (en a: 2 saat soğan)Bu tarif 7 adet enerji deposu yiyecek içerir.

MALZEMELER

90gr kuru Bektaşi üzümü
¼ su bardağı sabır otu şurubu veya bal
90gr çekirdeksiz sarı üzüm
3 yumurta
½ su bardağı çabuk pişen ince taneli esmer pirinç
1çay kaşığı vanilya tozu
1 su bardağı su
1 çay kaşığı deniz tuzu
3 su bardağı %2 süt veya soya sütü
1 tutam çay kaşığı tarçın

HAZIRLANIŞ:
Büyük ve geniş bir sos kabında suyu kanatın. Tuz ve pirinci ekmek. Ağzını kapatın, ocağı kısmı ve yaklaşık 15-20 dk kadar pişirin.Şeker ve sütü karıştırın. Ağzını kapatıp kısık ateşte 1 saate yakın pişirin. Karışım ince yulaf ezmesi gibi görünmelidir. Yumurtayı köpürtene kadar çırpın. Vanilya ve tarçını ekleyin. Yavaş yavaş sıcak karışımın 180 gramını yumurtaya ekleyin. Topaklar gidene kadar karıştırın. Yumurta karışımını sıcak pirince ekle ve sürekli karıştır. Topaklar gidene kadar çırpın. Çok düşük ısıda karışım koyulaşıncaya, yani 2 dk kadar pişirin. Sonra Bektaşi üzümlerini ve sarı üzümleri katın. Pürüzsüzleşinceye kadar karıştırın. Ateşten hemen çekin. Pyrex veya seramik kaselere bölün. 2 saat ya da bir gece dolapta bekletin. Taze nane yaprakları ve tarçınla süsleyin.

BESİN ÖĞELERİ
Kalori: 217;
Toplam yağ: 4g;
Doymuş yağ 2g;
Kolesterol: 77mg:
Sodyum: 174mg;
Toplam Karbonhidrat: 39g;
Lif: 19;
Şeker: 28g;
Protein: 6g.


BEKTAŞİ ÜZÜMÜ AÇIKLAMA 2

Grossulariaceae ailesinden olan bu tür de frenk üzümünün yakın akrabasıdır. Ülkemizde doğalolarak yetişen bu tür, 1-1,5 mt'ye kadar boylanabilen, dikenli çalılardır. Gövdenin her düğüm noktasından 2-3 adet diken çıkar. Yaprakları 4-5 cm boyunda, 4-6,5 cm genişliğindedir. Çiçekleri sürgünlerin uç kısmında 1-3'lü gruplar halinde bulunur. Mayıs-haziran aylarında açan çiçekleri soluk yeşil bazen de pembemsi renklidir. Çiçekleri çift eşeyli olup, çan şeklindedir. Bektaşi üzümü meyveleri, yaklaşık 1 cm çapında, küremsi veya yumurtamsı şekillidir. Sarı, yeşil veya kırmızımsı mor renkli bu meyveler, tüylü bir yapıdadır.

Bektaşi üzümü Avrupa ve Kafkasya bölgesinde doğalolarak bulunur. Ülkemizde de İç Anadolu ile Doğu Anadolu' da doğalolarak yayılış gösterir. Avrupa' da kültürü yapılan bu tür 'gooseberry' ismiyle tanınır. Ülkemizde lokal olarak bilinen bu meyve, bazı bölgelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Şerif Pınarbaşıslm herhangi bir rahatsızlığım yok sadece Bektaşi üzümünü inceliyordum siteniz çok başarılı teşk ederim hayırlı işler.
  • Bektaşi

    Üzümü