Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aynı Safa
Aynı Safa
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Aynı Safa(Calendula officinalis)

Gece sefası,Altıncık,Ölü çiçeği,Tıbbi Nergis,Tıbbi öküzgözü olarakda bilinir.

Faydaları:

Bir süs ve bahçe çiçeği olup, kanser ve bazı çıban türlerine karşı kullanılır. Çiçeklerinin rengi sandan portakal rengine kadar değişir.Bu bitkinin çiçekleri gün boyunca kapanırsa yağmur yağacak demektir. Bitki, çiçekleri. Sapları ve yapraklarıyla birlikte toplanır. Kan temizleyici bir bitki çayı olarak kullanılınır. Günde 1-2 bardak çay içildiğinde, temizleyici, dolaşımı Uyarıcı etkilere sahiptir ve yaraların kapanmasını çabuklaştırır. Dış yüzey yaralarını tedavi edici özelliği vardır. Varisleri tedavi edici ve cildi gerici, kırışıktıkları giderici özellikler gösterir. Kaşıntılı ayak mantarlarını da tedavi eder. Taze sapların özsuyu, siğillere ve uyuza karşı kullanılabilir.Sürekli içilen çay, kan temizleyici olarak etkilidir.

Çay hazırlamak:

Yarım tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür.

Aynısafa Tentürü:

İki avuç dolusu ince kıyılmış bitki (sap,yaprak, çiçek) 1 litre konyağın içinde 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir. Süre sonunda süzülür ve koyu renkli bir şişede saklanır.

Oturma Banyosu:

İki avuç dolusu taze veya 100gr kurutulmuş bitki, geceden 2 litre suya konur. Ertesi gün, kaynama derecesine kadar ısıtılır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür ve Banyo suyuna eklenir.

Aynısafa Merhemi:

İki avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki(sap, yaprak, çiçek) hazırlanır. 500gr içyağı veya margarin, kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır ve içine bitkiler dökülür. Çıtırdaması beklenir, karıştırılır ve ateşten çekilir. Üstü kapatılarak, serin bir yerde gece boyunca bekletilir.Ertesi gün hafifçe ısıtılır, süzülür ve merhem kaplarına aktarılır.Serin bir ortamda saklanmalıdır.

Özsu çıkarma:

Yaprak, sap ve çiçekler iyice yıkanır, ince doğranır ve henüz nemliyken, suyu sıkılır.

Kompres:

Kompres yapılacak bölgeye önceden yağlı bir Krem sürülür, uygun büyüklükte bir pamuk veya bez parçası inceltilmiş tentür ile ıslatılır, sıvının fazlası sıkılır ve nemli pamuk veya bez hasta bölgeye konur ve yayılır, üstü bir naylon parçası ile örtülür ve hepsi büyük bir bez veya sargı bezi ile sarılır. Kompres süresi 2-4 saat olabilir ama gece boyunca da sürebilir. Önemli olan kişinin kendisini rahat hissetmesidir.Kaynama Suyu (Yıkamalar). Çeyrek litre suya bir yemek kaşığı dolusu bitki kullanılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aynı

Safa