Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
At Kuyruğu
At Kuyruğu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

AT KUYRUĞU AÇIKLAMA 1

At Kuyruğu (Equisetum arvense)

İngl. Horseteil - Alm. Zinnkraut - Fr. Prele

Yöresel Adları: Kırkkilitotu, Zemberekotu, Çamotu,Kırkboğum, Tilkikuyruğu, Katırkuyruğu

Drog Adı: Equiseti herba / tüm bitki

Tentür: Equisetum hiemale D1

Toplama/kurutma :
Bataklık ve karasuluk bölgelerde yetişen kalın saplı(başparrnak kalınlığında), uzun boylu(1-2 metre)bitkiler kullanılmaz. Toplanacak bitkiler, 25-60cm yükseklikte ve sapı 3-6mm civarında olan türlerdir. Nemli topraklarda, tarla aralarında, hendek kıyılarında yetişir.Mayıs-haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrılmaya başladığında kuruma tamamlanmış demektir. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 2-3 gün daha kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

Bileşim: %60-70 dolaylarında silisik asit, potasyum tuzları,flavon glikozitleri, saponin, alkaloitler, acı maddeler ve tanen.

Etkileri: Sıkıştırıcı/sağlamlaştırıcı(adstringent), idrar söktürücü,öncelikle bacak ödemlerini çözücü, yara iyileştirici, kronik öksürükleri yatıştırıcı, akciğeri güçlendirici, kan temizleyici, böbrek ve mesane taşı düşürücü.

Kullanım Alanları:
Romatizma, gut, kronik öksürük, akciğer hastalıkları ve bacak ödemleri. Önemli özelliği, bedende biriken sıvıları(ödemleri) organizmanın mineral dengesini bozmadan dışkılayabilmesidir. Böbrek, idrar yolları ve mesane iltihabında başarıyla kullanılabilir. Yüksek oranda içerdiği silisik asit sayesinde, akciğer hastalıklarında, katılgandoku, deri, saç ve tırnaklarla ilgili rahatsızlıklarda kullanılmalıdır. Tüm deri hastalıklarında ve geç iyileşen yaralarda, kompres, yıkama veya banyo katkısı olarak kullanılabilir. Ayrıca, banyo katkısı olarak,kan dolaşımı bozukluklarında, kırıklar nedeniyle oluşan şişliklerde, bacak yaralarında ve deri hastalıklarında da kullanılabilir. Romatizma ve gut hastalıkları da, metabolizma bozukluğundan kaynaklanan hastalıklar olduğu için, silisik asit içerikli banyolarla çok olumlu etkilenebilirler. Ayrıca, bel ağrılarında alınan tam banyolar çok rahatlatıcı olabilir. Bademcik, dişeti ve ağız boşluğu iltihaplarında gargara ve çalkalama biçiminde kullanılmalıdır. İstem dışı idrar kaçırmaya ve çocukların uykuda idrar kaçırmalarına karşı çay kürleri uygulanmalıdır. Prostat büyümesi ve prostat iltihabına karşı kullanılabileçek bitkilerin en önde gelenlerindendir.

Karışım: Prostat rahatsızlıklarında, yalaotu ile eşit oranda kanştırılır.çay ve banyo biçiminde kullandığı atkuyruğu sayesinde sıkıntılannın önemli bir bölümünden kurtulmuş olan genç bir

Kullanım Biçimleri: Yanım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış atkuyruğu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 8- 1O dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç kamına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

Tentür Kullanımı: Equisetum hiemale D 1 veya D2, yukarda anılan tüm hastalıklara karşı, günde pek çok kere, 10- 15 damla,biraz suyla inceltilerek alınır ve bir süre ağızda tutulduktan sonra yutulur.

Banyo Katkısı:
100g kuru bitki veya 200g taze bitki, kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 1 saat demlendikten sonra süzülerek, sıcak banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır ve sonrasında yatakta bir süre dinlenilir. Uyarı: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ağır kalp veya böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce doktora danışmak doğru olur.

Uyarı: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ağır kalp veya böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce doktora danışmak doğru olur.


AT KUYRUĞU AÇIKLAMA 2

At Kuyruğu
(Equisetum arvense)

Yöresel Adları: Kırkkilitotu, zemberekotu.

Bitki Özellikleri: Bitki, minik çam ağacı fidanlarına çok benzer. Önce, mart-nisan aylarında gelişen, saman renginden kızıl kahverengine kadar değişebilen, spor keseleri ile bezeli, mısır koçanını andıran bir başak oluşturur. Üreme için gerekli sporları çevresine yaydıktan 1-2 hafta sonra bu başak kurur ve yerine yeşil sürgünler geliş-meye başlar. Yuvarlak ve içi boş, açık yeşil renkli sapın çapı 3-6' mm civarındadır. Gövdeden 2-4' cm aralıklarla çıkan halka dizilişli, ince uzun yapraklar aynı çam iğnelerini andırır, ama daha uzun olurlar. Bitki genelde 20-50' cm yüksekliğe kadar ulaşır. Nemli topraklarda, tarla aralarında, hendek kıyılarında yetişir. Ucunda sürekli spor başağı taşıyan türler kullanılmamalıdır.

Bileşim: Başlıca etkin maddesi, %60 dolaylarındaki silisik asit. Ayrıca potasyum tuzları, flavon, saponin ve tanen içerir.

Toplama ve Hazırlama: Nisan-haziran aylarında, henüz canlı yeşil rengini sürdürürken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir. Demetler halinde bağlanır, gölgelik ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmıştır. Yapraklar ovuşturularak gövdeden ayrılır ve ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır. Saplar kullanılmaz.

Kullanım Alanları ve Biçimleri: Atkuyruğu, öncelikle romatizma, gut, kronik öksürük ve bacak ödemlerinde çok etkilidir. Öksürük, romatizma, böbrek ve mesane hastalıklarına karşı hazırlanan bitki karışımlarında o hep vardır. Özelliklerinden biri de kan temizleyici oluşudur. Bedende biriken sıvıları, organizmanın dengesini bozmadan dışkılamakta çok başarılıdır. Bu nedenle, böbrek ve idrar yolları iltihabında veya bu organların başka bir nedenle yıkanmaları gerektiğinde rahatlıkla kullanılabilir. Yüksek oranda içerdiği silisik asit sayesinde, akciğer hastalıklarında, tıbbi tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilir. Katılgandoku, deri, saç ve tırnakla ilgili rahatsızlıklarda çay içimi çok yararlıdır. Geç iyileşen yaralarda kompres olarak uygulanmalıdır. Yine silisik asit, derinin kan dolaşımını uyarma etkisine sahip olduğu için, kan dolaşımı bozukluklarında, kırıklar nedeniyle oluşan şişliklerde, bacak yaralarında banyo katkısı olarak kullanılmalıdır. Romatizma ve gut hastalıkları da, metabolizma bozukluğundan kaynaklanan hastalıklar olduğu için, silisik asit içerikli atkuyruğu katkılı banyolarla çok olumlu etkilenebilirler. Bademcik, dişeti ve ağız içi iltihabında yapılan gargara ve çalkalamalar çok büyük rahatlıklar sağlar.

Atkuyruğu Çayı: 1-3 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış bitkiye bir bardak su eklenir, kaynamaya başladığında ocaktan alınarak, 10-15 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-4 bardak çay, yemeklerden önce, tatlandırılmadan içilir. Ödem çözücü niteliği açısından, ağır kalp ve böbrek hastalarının doktora danışarak kullanmaları doğru olur. 5-6 günlük bir kürden sonra 3-4 gün ara verilir ve aynı küre devam edilebilir. Ara vermeden uzun süre kullanmak kalbi ve böbrekleri yorabilir.

Banyo Katkısı: Bir tam banyo için 100' gr kuru veya 400' gr kadar taze ve ince kıyılmış bitki, 2-3 litre suda 8-10 saat kadar bekletildikten sonra kaynama derecesine kadar ısıtılır, süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikayı geçmemelidir.

Yan Etkiler: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Dikkat: Ucunda sürekli spor başağı taşıyan yüksek boylu türler kesinlikle kullanılmamalıdır!


AT KUYRUĞU AÇIKLAMA 3

İdrar söktürücü
Kanama durdurucu
Yara iyileştirici

Atkuyruğu, hafif verem vakaları dâhil, akciğer problemlerindeki yararlılığı için övülür Silisik asit İçeriğinin yara dokusunu sabitleştirdiği söylenir. Bitkinin özsuyu, kanın pıhtılaşma sağladığından. Mide ülserleri gibi iç kanamaların sonucunda oluşan kansızlıklar için faydalıdır.

Atkuyruğu çayı mide ve bağırsak ülserleri, idrar yolları problemleri, sıvı tutulması, ağır adet kanaması ve beyaz akıntı için tavsiye edilir.

Haricen, çay yaralar, ağrılar, deri problemleri, ağız ve diş eti iltihapları için iyi bir yıkama suyudur.

Uyarı: Aşırı dozlar zehirlenme belirtilerine yol açabilir!

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli: 2 çay kaşığı kuru bitkiyi 1/2 bardak suda demleyin. Günde 1 çay bardağı alın. Tepeleme 1 çay kaşığı taze veya kuru bitkiyi 1/2 bardak soğuk suya koyun. Bir dakika kaynatın, sonra bir dakika demleyin ve süzün.

Her defasında bir ağız dolusu olmak üzere günde 1 bardak alın.


AT KUYRUĞU AÇIKLAMA 4

EQUİSETUM ARVENSE

Diğer isimleri:
Küçük Atkuyruğu Zemberek Otu, Ulama Otu, Kırk kilit

Toplama Zamanı: Temmuz-Ağustos

Kurutma Şekli: Gölgede

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen: Yüksek tansiyonda, ödemde, şeker hastalığında, ciğer, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kanamalarda, bilhassa mide kanamalarında kan kesici olarak, taş düşürücü ve kum dökücü, tüm romatizmal ağrılarda, varis, gut ve sinir ağrılarında, ağrılı mesane üşütmelerinde, kramplı ağrılarda, kalpte su toplanmasında veya ağır iltihaplı hastalıklarda su toplanmasında, doğumdan sonra meydana gelen görme bozukluklarında kullanılır, kansere karşı kullanılabilecek en şifalı ottur. Veremde, kronik bronşitte ve her çeşit ciğer hastalıklarında, zafiyette, albümini düşürür, kötü karakterli tümörleri durdurur, kandaki akyuvarların çoğalmasını sağlar, prostat büyümesinde faydalıdır (denenmiştir), şişmanlığı giderici, depresyonda ve idrar söktürücü olarak kullanılır, menopoz dönemi sonrası kemiklerde kireç azalmasına karşı. Kırıklarda ve yaraların kireçlenmesini temin için.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr ufalanmış bitki konur,10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Prostat büyümesinde bu tarife göre 15 gün devam edilir.

Menopozda; kadınlarda menopoz dönemi sonrası kemiklerde meydana gelen kireç azlığında 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr ufalanmış at kuyruğu konur, 10 dk bekletilir günden 4-5 bardak içilir. Bir müddet devam edilir. Böbrek kanamalarında 1 bardak suya, 5-10 gr ufalanmış at kuyruğu aynı nispette sığır kuyruğu ve Keten Tohumu konulur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir. Böbrek büzülmesinde at kuyruğu ufalanır, ardıç tohumu ezilir. 1 bardak kaynar suya, ikisinin karışımından 1 kaşık konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Had böbrek iltihabı olanlar asla kullanmamalıdır. Yatağını ıslatanlar için at kuyruğu kılıç otu (sarı kantaron) ile beraber haşlanıp içilir. Devamlı içilen at kuyruğu haşlaması veremde, kronik bronşitte ve her çeşit ciğer hastalığında faydalıdır. İdrar söktürücü, gut, börek ve mesane taşında, 1 kilo kaynar suya, 1 tatlı kaşığı ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, bir günde bitirilir. Yatağını ıslatanlar için at kuyruğu kılıç otu (sarı kantaron) ile beraber haşlanıp içilir. Devamlı içilen at kuyruğu haşlaması veremde, kronik bronşitte ve her çeşit ciğer hastalığında faydalıdır. İdrar söktürücü, gut, börek ve mesane taşında, 1 kilo kaynar suya.1 tatlı kaşığı ufalanmış bitki konur. 10 dk bekletilir, 1 gün de tüketilir. Kanamaları durdurmak için 1 kilo kaynar suya, 2 tatlı kaşığı ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir. Zayıflatıcı olarak 1 kilo suya 20 gr ufalanmış bitki konur, 30 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

Haricen: Doğumdan sonra meydana gelen bozukluğun da çokça haşlanır vücut banyo yapılır. Omurlar arası bağırsak ağrılarında, bel kemiği ağrılarında, böbrek ve boyun ağrılarında bene) yapmak sureti ile kullanılır. Kaşıntılı cilt hastalıklarında, ceIihatli yaralarda, uyuz ve kelleşme halinde, egzamada, fistül ve basurda lapası faydalı olur. Çürüyen yaralarda, Zor iyileşen yaralarda, kemiğe işlemiş yaralarda kötüleşmiş şişkinliklerde faydalıdır. Terleyen ayaklar için hülasası kullanılır. Saç kepeklenmesinde kaynatılan suyu ile baş yıkanır. Aftda, bademcik iltihabı, ağız ve diş eti iltihapları, diş eti kanaması damar ve boğazdaki yara ve şişkinliklerde Gargara şeklinde kullanılır. Yüzde tahriş sonucu meydana gelen veya deri altı bezlerinin iltihaplanmasından yüzdeki yanma ve kızarmalarda yüze ılık ılık sürülür, kuruması beklenir.

Kullanışı: 1 bardak suya, 20 gr dalanmış bitki konur, kaynama noktasına kadar ateşte tutulur, 10 dk bekletilir, banyo, kompres, yıkama veya gargara halinde kullanılır. . Posasıda lapa şeklinde kullanılabilir.


AT KUYRUĞU AÇIKLAMA 5

(Ekli ot, kırk boğum, zemberek otu)

Etkileri

* İdrar söktürücü

* Kanama durdurucu

* Yara iyileştirici

* Atkuyruğu, hafif verem vakaları dahil akciğer problemlerindeki yararlılığı için övülür. Silisik asit içeriğinin yara dokusunu sabitleştirdiği söylenir.

* Bitkinin özsuyu, kanın pıhtılaşmasını sağladığından, mide ülserleri gibi iç kanamaların sonucunda oluşan kansızlıklar için faydalıdır.

* Atkuyruğu çayı mide ve bağırsak ülserleri, idrar yolları problemleri, sıvı tutulması, aşırı adet kanaması ve beyaz akıntı için tavsiye edilir.

* Haricen, çay yaralar, ağrılar, deri problemleri, ağız ve diş eti iltihapları için iyi bir yıkama suyudur. Uyarı: Aşırı dozlar zehirlenme belirtilerine yol açabilir!


Hazırlanışı ve Kullanma Şekli

* 2 çay kaşığı kuru bitkiyi 1/2 bardak suda demleyin. Günde 1 çay bardağı alın.

* Tepeleme 1 çay kaşığı taze veya kuru bitkiyi 1/2 bardak soğuk suya koyun. Bir dakika kaynatın, sonra bir dakika demleyin ve süzün. Her defasında bir ağız dolusu olmak üzere günde 1 bardak alın.


AT KUYRUĞU AÇIKLAMA 6

Rutubetli ve kumlu yerlerde yetişen bu bitki, yaz aylarında toplanıp kurutularak kullanılır.

Özellikleri ve Yararları

- Vücudun mikroplara karşı direncini arttırır.

- Verem tedavisinde kullanılır.

- Hanımlarda üreme organlarından kaynaklanan ağrılara şifa verir.

-Damar tıkanıklığı; kronik egzama, mayasıl ve düz tabanlıktan ileri gelen ağrıları dindirir.

-Saç, deri ve tırnaklan kuvvetlendirir.

- İdrar ve balgam söktürücü olarak kullanılır.

-Ateşi düşürür.

-Dozaj iyi ayarlanmasa böbrekleri rahatsız edebilir


AT KUYRUĞU AÇIKLAMA 7

(ZEMBEREK OTU, TİLKİ KUYRUÖU, BEYGİRKUYRUĞU, KıRK KİLİT,BOÖUMLUCA OT, ZAMBAK OTU)


Arabçası:
Zeneb el Hayl, Emsuh, Haşişe eı-Tuh, Zenep el -Feres

Latincesi : Ekuseıum, Hippuris vulgaris, equisetum arvense

Yetiştiği Yer ve Çeşitleri: İki çeşittir. Rumeli'de yetişir.

Kullanılan maddesi: Kökü, meyveleri


Tıbbi Özellik ve Faydaları

a) Kırlarda, yol kenarlarında, kumlu ve rutubetli yerlerde yetişir. Kök sapı uzun ömürlüdür. Sarı renkte, oluklu ve yuvarlak saplıdır. Yaprakları çoktur. Boğum boğum bir ottur. Meyvelerin hepsi bir arada olup evvela kırmızı, olunca kararır ve siyahlaşır.

b) Bu ot bir kilo suda kaynatılarak, amel ve göğüs hastalıklarında kaşık kaşık içilirse faydası görülür.

c) Aybaşı adetlerini söktürmeye yardım eder.

d) Vereme de iyi gelir, kan kesici ve idrar sürücü olarak kullanılır.

e) Nikris ve romatizmanın şikayetlerini giderir.

f) Ezilerek elde edilen merhem, yaralara iyi gelir. İnce kıyılmış ve kurutularak çayı yapılan atkuyruğu;

g) İdrarı söktürür,

h) Karaciğer ve böbrek hastalıklarına,

i) Zatülcenp hastalığına iyi gelir.

j) Otu kaynatılıp suyu içilirse kasık yarıklarına,

k) Böbrek ve mesane ağrılarına fayda verir.

i) Karaciğer ve mideyi kuvvetlendirir.

m) Nefes darlığına ve öksürüğe iyi gelir.

n) Albümin miktarını düşürür.

o) 0,5 litre suya 1 avuç ufalanmış kuru atkuyruğu konur, 10 dakika kaynatılır ve 20 dakika demlenip pamuktan süzülür. Bu su yüzde tahriş sonucu meydana gelen veya deri altı bezelerinin iltihaplanmasından olan yanma ve kızarmalara pamukla ılık ılık sürülür ve kendi halinde kurulur.

Tavsiye edilen miktardan fazla içilmemelidir. Zehirlenmelere sebep olabilir.


AT KUYRUĞU AÇIKLAMA 8

Diğer isimleri:
Küçük Atkuyruğu Zemberek Otu, Ulama Otu, Kırk kilit

Toplama Zamanı: Temmuz-Ağustos

Kurutma Şekli: Gölgede

Kullanıldığı Yerler

Dahilen: Yüksek tansiyonda, ödemde, şeker hastalığında, ciğer, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kanamalarda, bilhassa mide kanamalarında kan kesici olarak, taş düşürücü ve kum dökücü, tüm romatizmal ağrılarda, varis, gut ve sinir ağrılarında, ağrılı mesane üşütmelerinde, kramplı ağrılarda, kalpte su toplanmasında veya ağır iltihaplı hastalıklarda su toplanmasında, doğumdan sonra meydana gelen görme bozukluklarında kullanılır, kansere karşı kullanılabilecek en şifalı ottur. Veremde, kronik bronşitte ve her çeşit ciğer hastalıklarında, zafiyette, albümini düşürür, kötü karakterli tümörleri durdurur, kandaki akyuvarların çoğalmasını sağlar, prostat büyümesinde faydalıdır (denenmiştir), şişmanlığı giderici, depresyonda ve idrar söktürücü olarak kullanılır, menopoz dönemi sonrası kemiklerde kireç azalmasına karşı. Kırıklarda ve yaraların kireçlenmesini temin için.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr ufalanmış bitki konur,10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Prostat büyümesinde bu tarife göre 15 gün devam edilir. Menopozda; kadınlarda menopoz dönemi sonrası kemiklerde meydana gelen kireç azlığında 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr ufalanmış at kuyruğu konur, 10 dk bekletilir günden 4-5 bardak içilir. Bir müddet devam edilir. Böbrek kanamalarında 1 bardak suya, 5-10 gr ufalanmış at kuyruğu aynı nispette sığır kuyruğu ve keten tohumu konulur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir. Böbrek büzülmesinde at kuyruğu ufalanır, ardıç tohumu ezilir. 1 bardak kaynar suya, ikisinin karışımından 1 kaşık konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Had böbrek iltihabı olanlar asla kullanmamalıdır. Yatağını ıslatanlar için at kuyruğu kılıç otu (sarı kantaron) ile beraber haşlanıp içilir. Devamlı içilen at kuyruğu haşlaması veremde, kronik bronşitte ve her çeşit ciğer hastalığında faydalıdır. İdrar söktürücü, gut, börek ve mesane taşında, 1 kilo kaynar suya, 1 tatlı kaşığı ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, bir günde bitirilir. Yatağını ıslatanlar için at kuyruğu kılıç otu (sarı kantaron) ile beraber haşlanıp içilir. Devamlı içilen at kuyruğu haşlaması veremde, kronik bronşitte ve her çeşit ciğer hastalığında faydalıdır. İdrar söktürücü, gut, börek ve mesane taşında, 1 kilo kaynar suya.1 tatlı kaşığı ufalanmış bitki konur. 10 dk bekletilir, 1 gün de tüketilir. Kanamaları durdurmak için 1 kilo kaynar suya, 2 tatlı kaşığı ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir. Zayıflatıcı olarak 1 kilo suya 20 gr ufalanmış bitki konur, 30 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

Haricen: Doğumdan sonra meydana gelen bozukluğun da çokça haşlanır vücut banyo yapılır. Omurlar arası bağırsak ağrılarında, bel kemiği ağrılarında, böbrek ve boyun ağrılarında bene) yapmak sureti ile kullanılır. Kaşıntılı cilt hastalıklarında, ceIihatli yaralarda, uyuz ve kelleşme halinde, egzamada, fistül ve basurda lapası faydalı olur. Çürüyen yaralarda, Zor iyileşen yaralarda, kemiğe işlemiş yaralarda kötüleşmiş şişkinliklerde faydalıdır.

Terleyen ayaklar için hülasası kullanılır. Saç kepeklenmesinde kaynatılan suyu ile baş yıkanır. Aftda, bademcik iltihabı, ağız ve diş eti iltihapları, diş eti kanaması damar ve boğazdaki yara ve şişkinliklerde Gargara şeklinde kullanılır. Yüzde tahriş sonucu meydana gelen veya deri altı bezlerinin iltihaplanmasından yüzdeki yanma ve kızarmalarda yüze ılık ılık sürülür, kuruması beklenir.

Kullanışı: 1 bardak suya, 20 gr dalanmış bitki konur, kaynama noktasına kadar ateşte tutulur, 10 dk bekletilir, banyo, kompres, yıkama veya gargara halinde kullanılır. . Posasıda lapa şeklinde kullanılabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

At

Kuyruğu