Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aspir
Aspir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ASPİR AÇIKLAMA 1

Özellikleri:
Yaklaşık 50 santimetre boyunda, yaz sonuna doğru turuncu çiçekler açan, bir yıllık otsu bir bitkidir. Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır. Türkiye'de Anadolu'da yabani olarak rastlanmakta ve ekimi de yapılmaktadır. Benzerliği nedeniyle safran bitkisiyle sık sık karıştırılır. Bitkinin yaprakları sapsız, kenarları dikenlidir. Tedavide kullanılan kısmı, bitkinin kurutulmuş çiçekleridir. Bu çiçekler aynı zamanda boya maddesi olarak da kullanılır. Meyvesi yüzde 28-40 oranında sabit yağ taşımaktadır.

Önerilen Hastalıklar: Kızamıkta ve kadın hastalıklarında kullanılır. Aspirin ayrıca terletici etkisi de vardır. Dâhileri müshil, haricen ise romatizmal ağrılar için kullanılabilir.

Kullanım Şekli ve Dozu: 100 gram aspir, 1 litre suda kaynatılır. Günde 3 kez 1 bardak içilir. Aspir yağıda kullanılır.

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.


ASPİR AÇIKLAMA 2

- Terletici
- İdrar söktürücü

Sıcak alındığında Aspir çayı güçlü terlemeye neden olur ve bu yüzden soğuk algınlıktan ve ilgili rahatsızlıklar için kullanılır.

Bir zamanlar, yanaştırıcı etkisi nedeniyle kloroz ile ilgili hallerde olduğu gibi, histeri vakalaşanda da kullanılmıştır,

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli: 1 çay kaşığı çiçeği 1 bardak suda demleyin. Günde 1 ila 2 bardak alın. Tentür olarak, bir doz 20 ila 60 damladır.


ASPİR AÇIKLAMA 3

"Yalancı safran" da denir.

Kızamıkta faydalıdır.
Kadın hastalıklarında faydalıdır.
Terletici etki gösterir.
Romatizma için haricen sürülür.
Müshil etkisi vardır. Kabızlık için balla tatlandırılarak içilir.

Kullanılışı 1: Adet rahatsızlıklarında Biberiye ile karıştırılarak çayı kullanılır.

Kullanılışı 2: Kabızlık için çiçekleri kaynatılır suyu içilir.

Kullanılışı 3: Romatizma için tohumları kullanılır. 40-50 gram kadar aspir yarım litre suda kaynatılır. Bundan günde 2-3 defa 1 er çay bardağı içilir.


ASPİR AÇIKLAMA 4

Familyası Compositaedir. Bilimsel adı Carthamus tinctorıus.

Kurutulmuş çiçeği kullanılır. Avrupa, Asya, Hindistan,Kuzey Amerika, İsrail, Afrika, Anadolu da, Orta ve Batı Anadolu da yetişir. Tohumlardan elde edilen yağ müshili etkilidir, tadı acı olduğundan kullanılmaz.

Haricen: Yağı romatizma ağrılarında, boya sanayinde ve kandil yağı olarak kullanılır. Çiçekler renk verdiğinden soslara doğal boya maddesi olarak katılır. Gaziantep bölgesinde "orman" adlı yemekte renk vermesi için kullanılır.Yağı estetikte kullanılmaz. Bitkinin boyası zehirli olmadığından makyaj maddelerine katılır, çünkü cildi asla tahriş etmez.

Diğer adı: Yalancı safran, kır safranı, aspur. Aspir Eski Yunan, Roma ve Mısır Çağında bilinen bir bitki idi. İsa'dan 200 yıl sonra kumaşlar aspirle boyanmaya başlamış, tohumlarından çıkarılan yağ ise 18. yüzyılda önem kazanmıştır."Carthamus" kelimesi İbranice "Kartami'Iden (boya anlamınıtaşır) gelmektedir.


ASPİR AÇIKLAMA 5

Diğer İsimler:
Yalancı Safran.

Latince Adı: Carthamus Tinctorius

Bitki: 50 cm boyunda, yaz sonuna doğru turuncu çiçekler açan bir ottur.

Yetiştiği Yerler: Anavatanı Arabistan yarımadası olup, iran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır. Türkiye'de Anadolu'da yabani olarak aslanmakta ve ekimi de yapılmalıdır.

Benzerliği sebebiyle ticare esas bitkisiyle sık sık karıştırıldığında yalancı safran denilmektedir.

Kullanılışı: Kurutulmuş çiçek ve tohumları suda kaynatılıp içilere tohumlar ayrıca kurutulup, sıkı arak yağ elde etmek için tıbbi amaçlarda kullanılır. Çiçekler boyar madde olarak da tüketilmektedir.

Tıbbi Etkiler: Aspir dahilen müshil, haricen ise romatizmal ağrılar için bilinmektedir. Müshil olarak 100 gr. aspir 1 lt suda kaynatılır. Günde 3 kez 1 bardak içilir. Aspirin adet kanamalarını kolaylaştırdığı da bilinmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aspir

,

Boyacı

Aspiri,

Aspur

Ve

Yalancı

Safran

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü