Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aslan Pençesi
Aslan Pençesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ASLAN PENÇESİ AÇIKLAMA 1

Diğer isimleri:
Adi Aslan Pençesi

Kullanılan Kısımları: Kök ve yer üstü kısımları

Toplama Zamanı: Saplar Haziran-Temmuz, kökler Ağustos-Ekim

Kurutma Şekli: Gölgede

Dahilen: Sıkıştırıcı. astringens ( ) ağrı ve ishal kesici, idrar artırıcı mide ağrılarında, şeker hastalığında, kuvvet verici, aybaşı rahatsızlıklarında, beyaz akıntı keser, kalbi güçlendirir, adale mafsal zafiyetinde faydalıdır. Kansızlıkta, düşük yapan ve erken doğum yapan kadınlar rahmi güçlendirici, düşmeleri önleyici olarak kullanılır, doğumu kolaylaştırır. Kalp adalesi zayıflığında, uykusuzlukta, şişmanlığı giderici, sara' da, yarı baş ağrısı (migrende), baş ağrılarında, damar sertliğinde, menopozda, kırıklarda, romatizmada bağırsak düşmesinde. Bağın nezlesinde, pankreası çalıştın iç kanamalarda kullanılır.

Kullanılışı:
1 bardak kaynar su 1 kaşık ufalanmış bitki kon soğuyunca süzülür, günde 3 TL 1 'er kaşık içilir. Veya 1 bardak suya, 1 kaşık ince kıyılmış kök konur, 10 dk kaynatılır, soğuyunca süzülür, günde 3 defa 1er kaşık içilir.1 bardak kaynar suya, 6 gr ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir günde 3 kaşık içilir. Bu miktarlar günde 4 fincana kadar çıkarılabilir. Adaleleri güçlendirmek için Aslan Pençesi 10 gr, ısırgan 5 gr, Civan Perçemi 5 gr karıştırılır. 1 bardak kaynar suya.Tatlı kaşığı konur, 5 dk bekletilir, günde 3 defa yarım bardak içilir. Veya günde 4 fincan, aslan perisi çayına l0'ar damla çoban çantası konulup içilir. Çoban çantası ile beraber kullanılırsa kaşık çatlağı, fıtık, bağırsak ve rahim düşüklüğünde çok faydalıdır. Multipiskolorozda (gümüş paltolu) aslan pençesi kullanılırsa faydası görülür. Çoban çantası ile beraber kullanıldığında, adale ve mafsal zafiyetini giderir. Kızamıkta ateş düşürmek için, aslan pençesi, çuha çiçeği, at kuyruğu, ıhlamur, kantaron ve Mürver çiçeği karışımından 5 gr, 500 gr suda 15 dk kaynatılır, günde 3 fincan içilir. Hamilelikte kullanılmamalıdır.

Haricen: Güç iyileşen yaralarda, yanık, kesik ve kırıklarda yukarıda tarif edilen şekilde kaynatılan aslan pençesinin artıkları lapa haline getirilir, yaraların üzerine kapatılır. Burun kanamalarında taze bitki sıkılır, suyu buruna çekilir, taze bitki ezilir, yara, çıban, ezik yanık ve arı sokmalarında lapa halinde konulur. Beyaz akıntıyı kesmek için 2 bardak kaynar suya, 15 gr ufalanmış bitki konur, soğuyunca bu su ile yıkama yapılır. Diş çekiminden sonra haşlanan suyu ile gargara yapılırsa yarayı derhal kapatır. Bir miktar aslan pençesi su içerisinde birkaç gün bekletilir, ezilip lapa haline getirilir, göğüslere sarılırsa göğüs adalelerini kuvvetlendirir, göğüsleri dikleştirir.


ASLAN PENÇESİ AÇIKLAMA 2
Etkileri

* Büzücü

* Ateş düşürücü

* Tonik

* Aslanpençesi dahili olarak iştahsıztık, romatizma, mide rahatsızlıkları, ishal, bağırsak iltihaba: ve adet problemleri için kullanılır.

* Kanı pıhtılaştırmaya da meyillidir ve iç kanamalar için ve diş çekiminden sonra ağız yıkama suyu olarak faydalıdır.

* Aslanpençesi, harici olarak, beyaz akıntı için iyi bir şırınga ve yaralar için de yıkama suyu veya merhem olarak kullanılabilir.

Hazırlanışı ve Kullanma şekli


* 4 çay kaşığı kurutulmuş bitkiyi 1 bardak suda 10 dakika demleyin Günde 1 bardak alın. Harici kullanımlar için, bitkinin veya yaprakların miktarını iki katına çıkartın.


ASLAN PENÇESİ AÇIKLAMA 3

Çayır, orman ve tarlalarda yetişen bu bitkinin yaprak ve çiçekleri kullanılır. Gülgillerden olup yaprakları büyük ve parçalıdır. Çiçekleri ufak, yeşil renkte ve yıldız şeklindedir.

Özellikleri ve Yararları

- Suda kaynatılıp ara sıra bir çorba kaşığı içilirse ateşi düşürür.

- Kızamık hastalığına şifa verir.

- Baş ağnlarını keser.

- Çocuk emziren annelerde sütü çoğaltır.

- Yaralan giderir.

- Vücuda zindelik ve rahatlık verir.


ASLAN PENÇESİ AÇIKLAMA 4

Aslan Pençesi(Alehemilla vulgaris/ arvensis)

Fındık otu, Şebnemli, Yıldız nişanı olarak da bilinir. Ormanlık alanlarda, çayırlarda ve dağlık bölgelerde yetişir. Güzel bir görünümü olan, 7-9 parmaklı yapraklarının kenarları dişlidir. Boyu kısa, sapı oldukça sağlamdır. Sarımsı yeşil yaprakları ve çiçekleri Mart, Haziran aylarında toplanır ve kurutulur.

Faydaları: Özellikle kadın hastalıklarına karşı kullanılır. Aslan pençesi, yalnızca adet görme düzensizlikleri. Dölyolları akıntısı, rahim şikayetleri ve menopoz çağındaki rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkiler yapmakla kalmayıp, ergenliğe geçişte de, civanperçemi ile birlikte kullanıldığında, adet görmeyi düzene sokar. Yara ateşlenmesine. apseli yaralara ve ihmal edilmiş çıbanlara karşı. su toplayıcı ve kalp güçlendirici ilaç olarak kullanılır. Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır. Ateş düşürücü ve ağrı dindiricidir.

Çay Hazırlamak: Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla. başlanarak ve demlenmesi için 5-6. dakika kadar beklendikten sonra süzülür, Günde 2-3 bardak içilir.

Banyo Katkısı: Bir tam banyo için 5-6 avuç dolusu taze bitki veya 200g kurutulmuş bitki, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve demlenmesi için 5-6 dakika bekledikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Bitki Lapa Kompresi: Yeterince taze bitki iyice yıkanır, bir tahta tablanın üstünde merdane ile iyice ezilir ve hasta bölgeye uygulanır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aslan

Pençesi