Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ashwagandha
Ashwagandha
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ASHWAGANDHA AÇIKLAMA 1

Özellikleri :
Ashwagandha, Hindistan'da çok sık rastlanan ve batının önem verdiği bir bitkidir. Domatesle aynı ailedendir. Tıpta meyveleri ve çiçekleri kullanılır.

Önerilen Hastalıklar

  • Sinir sistemini rahatlatıcı ve dengeleyici bir etkisi vardır.
  • Aşırı beyin yorgunluğunda ve unutkanlıkta çok faydalıdır.
  • Spor yapanlar için çok iyi bir destekleyicidir.
  • Bu bitkinin eklem iltihabında, kanserde, yoğun strese yararlı ve dayanıklılığı artırıcı etkisi bulunduğu tespit edilmiştir.

Kullanım Şekli ve Dozu: Kapsül şeklinde olan preparatları güvenlidir.

Yan Etkileri: Sakinleştirici ilaçlarla beraber alınırsa, sersemlik ve koordinasyon kaybına neden olabilir. Antidepresan ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.


ASHWAGANDHA AÇIKLAMA 2

Latince İsmi:
Withanıa Somnifera

Hindistan'da çok sık rastlanan ve Batı'nın da önem verdiği şifalı doğal bir madde olan ashwagandha özellikle ayurveda tıbbında çok kullanılan değerli bir bitkidir ve domatesle aynı ailedendir. Meyveleri, çiçekleri ve de bitkinin bizzat kendisi bitkisel tıpta kullanılır.

Bazı fitoterapisder bu bitkiye, "Hint ginsengi" de derler. Ashwagandha, canlandırıcı olarak en az 2 500 yıldır kullanılmaktadır. renileyici, dengeleyici, güçlendirici ve sinir sistemini rahatlatıcıdır. Sinir sisteminin aşırı yorgunluğunda ve unutkanlıkta yararlıdır. Ayn?'zamanda Cinsel açıdan da uyarıdg. Vücut geliştirenler ve spor yapanlar için çok iyi bir destekleyicidir. Bazı çalışmalar, bu bitkinin eklem iltihabında, kanserde, yoğun streste yararlı ve dayanıklılığı artırıcı bulunduğunu göstermiştir.

Kullanım: Genelde kapsül şeklinde olan preparadarı güvenlidir. İçeridiği vitanolitler standardize edilmiş olursa daha iyidir. Eğer cinsel kuvvetlendirici olarak kullanılacaksa düzenli alımına başlandıktan bir hafta sonra etkisi ortaya çıkmaya başlar.İhtiyaç olunan dönemlerde birkaç hafta düzenli kullanım gerekebilir. Ayrıca geleneksel formüllere göre hazırlanmış ayurvedik macunların veya rabletlerin içindede bulunur. Ayurveda tıbbında bitkiler genel olarak tümüyle kullanıl-.İık lan için, bu bitki de tüm kısımlarıyla kullanılmıştır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar: Sakinleştirici ilaçlarla beraber alınır, sersemlik ve koordinasyon kaybına neden olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ashwagandha

,

Withania

Somnifera

-

Şifalı

Bitkiler

,

Şifalı

Otlar

,

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü