Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ardıç Tohumu
Ardıç Tohumu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ARDIÇ TOHUMU AÇIKLAMA 1

Özellikleri:
Tohumları (giliği) siyah Ardıç tohumunun bulunmadığı yerde kırmızı Juniperus Oxycedrus (Katran ardıcı) ardıç tohumu kullanılabilir.

Önerilen Hastalıklar

Dahilen: İdrar artırıcı, terletici, midevi ve antiseptik özellikleri vardır, kandaki şeker miktarını düşürür, pankreasın normal çalışmasını sağlar, böbrekleri mesaneyi ve idrar yollarım temizler, vücutta biriken suyu boşaltır, gut'ta ve romatizmada faydalıdır, kadınlardaki beyaz akıntıyı keser, aybaşı ağrılarını dindirir, kan temizleyicidir, damar sertliğini geçirir, soğuk algınlığında faydalıdır, nefes kokusunu giderir, mide dolgunluğunu geçirir, bağırsak gazlarını giderir, karaciğer ve dalağın çalışmalarını düzenler, ayak şişmelerini önler, romatizmadan mütevellid el ayak ve vücuddaki deforme olmuş uzuvları düzeltir, mafsal kireçlenmesini, boyun ve diğer uzuvlardaki kireçlenmeleri giderir (bizzat denenmiştir), böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür, kabızlığı giderir, yüksek ve düşük tansiyonda faydalıdır, çarpıntıyı önler, kanlı basurda faydalıdır, üreyi atar, sarada, enfaktrüste faydalıdır, rahim tıkanıklığını giderir, iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır, adeniti geçirir, müzmin öksürükte faydalıdır, nabız yüksekliğinde kullanılır, kısırlıkta faydalıdır, mide gazının sebep olduğu ağız kokusunu giderir, bedeni ve ruhi çöküntüde faydalıdır, aybaşı zorluğunu ve idrar zorluğunu geçirir, kumları döker, kanın katılaşmasını önler. Albümin ve cilt hastalıklarında faydalıdır.

Haricen: Romatoid artritte; ardıç dallan ezilerek kaynatılır, elde edilen suya, sıcak su ilave edilir bu su ile gut ve Romatizma sebebi ile deforme olmuş-şekli bozulmuş uzuvlar yıkanırsa tekrar düzelir ve elastiki hale gelir. (Kitabın birinde, kaynatılan suyun içerisine hastalıklı uzuvlar sokulursa, 1 defa kullanmakla deforme olmuş uzuvların düzeleceği ifade edilmiştir). Aynı su ile çıbanlar ve şişlikler yıkandığında tedavi eder. Kurutulmuş veya taze meyveler ezilir, kuyruk yağı ile karıştırılarak krem gibi ovmak suretiyle kullanılırsa adale ağrılarını yok eder, ayak şişmelerini önler, cilt hastalıklarına iyi gelir.

Felçte, bacak kramplarında, romatizmada ve gut'ta; 10 gr ardıç yağı, 10 gr saf zeytinyağı içerisine konur, bununla ağrıyan yerler ovulur veya 2-3 damla ardıç yağı ile hastalıklı bölgeye masaj yapılır veya ardıç yağından günde 2-6 damla su veya şekerle alınır omuz ağrılarında gece gelen ağrılarda, romatizma ağrılarında 2-3 damla ardıç yağı ile masaj yapılır.

Felçte (paralizide) ardıç esansı (yağı) ile hastalıklı bölgeye masaj yapılır.

100 adet ardıç tohumu 1 kilo suda kaynatılır, banyo suyuna ilave edilir bununla banyo yapılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir.

Vücut tutukluğunda dal ve tohumları beraber kaynatılır, küvete dökülür içine yatılır.


Kullanımı ve Dozaj:
1. gün 4 adet, 2. gün 5 adet, hergün 1 artırarak 15 gün devam edilir, her gün 1 eksilterek bitirilir.

1 bardak kaynar suya, 2-4 gr ezilmiş tohum konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir, 1 hafta içilir, 1 hafta ara verilir tekrar devam edilir, 6 haftadan fazla kullanılmamalıdır veya ardıç uçucu yağından günde 2-6 damla su veya şekerle içilir.

Böbrek taşında; 1 kilo suya, 2 kaşık hatmi kökü, 4 kaşık üzüm konur, 20 dk kaynatılır, süzülür, sabahlan aç karna 1 bardak, toz haline getirilmiş 1 kaşık ardıç tohumu ile içilir.

Bağırsakları çalıştırmak için, 50 gr ardıç tohumu, 50 gr rezene, 50 gr biberiye, 50 gr sinameki 4 kilo suda kaynatılır, sabahlan aç karna 1 bardak içilir aynı terkip toz haline de getirilip kullanılabilir.

Nefes kokusunu ve mide bağırsak gazını gidermek için; günde 5 adet ardıç tohumu yenir veya toz haline getirilir, aynı miktarda içilir. 5-6 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Böbrek büzülmesinde; ardıç dallan kıyılır veya ardıç tohumları ezilir, at kuyruğu otu ufalanır, aynı nisbette karıştırılır, 1 bardak kay- nar suya, 1 kaşık konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Ardıç tohumları ekşimiş hamurla kaynatılıp içilirse içerde olan bir çok hastalığı makat yoluyla çıkarır. Albüminde ve ödemi gidermekte faydalıdır.

Kireçlenmeleri gidermek için; 400 gr ardıç tohumu toz haline getirilir, yeteri kadar balla macun yapılır günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenir veya sabah akşam 1 'er kaşık yenilir.


Romatoid Artritte:
(Deforme olmuş uzuvları düzeltmek için) 50 gr ardıç tohumu 50 gr havuç tohumu, 50 gr ısırgan tohumu, 50 gr defne tohumu toz haline getirilir, yeteri kadar balla macun yapılır, günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenir veya sabah akşam 1 kaşık yenilir.

Kollestrolde 1 kilo kaynar suya, 15 gr ezilmiş ardıç tohumu konur, 20 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

Mafsal romatizması ve kireçlenmesinde ve idrar söktürücü olarak 6 gr ardıç tohumu 6 gr havuç tohumu, 20 gr Anason 6 gr kedi otu, 30 gr kereviz tohumu toz haline getirilip karıştırılır, 1 kaba nohut ıslatılır 1 gece bekletilir, bu karışımdan 15 gr 1 bardak nohut suyu ile içilir.

Ardıç tohumu 1. gün 4 adet, 2. gün 5 adet, her gün 1 artırarak 15 gün devam edilir her gün 1 eksilterek geriye tamamlanırsa pankreası çalıştırır, kam temizler, tansiyonu düşürür ve yukarıda sayılan hastalıklarda faydalı olur.

Prostatta 1 bardak suya, 4-5 gr ardıç tohumu konulur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

idrar zorluğunda ve idrarda kan çıkarsa 2 bardak suya, 1 avuç ezilmiş ardıç tohumu konur, 10 dk kaynatılıp sabah akşam 1'er bardak içilir veya ardıç tohumu yenilir.

Kumları dökmek için sinir otu ve ardıç tohumu iyice kaynatılır, şekerle tatlandırılıp şurup haline getirilir, sabahları aç karna 1 kaşık içilir.

Taze ardıç tohumları ezilir şurup haline getirilir, bu şurup öksürüğe çok iyi gelir, öksürükte ardıç tohumları yenilir.

Yan Etkileri: Uzun zaman kullanıldığında ve doz aşımında böbrekleri tahriş eder, kanlı idrar gelmesine sebep olur. Hamileler kullanmamalıdır. Ardıç doz extra-sından 0.50-5 gr, esansından 1-8 damla içilir.


ARDIÇ TOHUMU AÇIKLAMA 2
JUNPERUS NANAWLLON

Diğer isimleri:
Cüce Ardıç (Tıbbi Ardıç Tohumu), Siyah Ardıç Tohumu

Kullanılan Kısımları: Tohumları (Giliği) siyah ardıç tohumunun bulunmadığı yerde kırmızı juniperus Oxycedrus (Katran ardıcı) ardıç tohumu kullanılabilir.

Kullanıldığı Yerler

Dahilen: idrar artırıcı, terletici, midevi ve antiseptik özellikleri vardır, kandaki şeker miktarını düşürür, pankreasın normal çalışmasını sağlar, böbrekleri mesaneyi ve idrar yollarını temizler, vücutta biriken suyu boşaltır, gut'ta ve romatizmada faydalıdır, kadınlardaki beyaz akıntıyı keser, aybaşı ağrılarını dindirir, kan temizleyicidir, damar sertliğini geçirir, soğuk algınlığında faydalıdır, nefes kokusunu giderir, mide dolgunluğunu geçirir, bağırsak gazlarını giderir, karaciğer ve dalağın çalışmalarını düzenler, ayak şişmelerini önler, romatizmadan mütevellit el ayak ve vücuddaki deforme olmuş uzuvları düzeltir, mafsal kireçlenmesini, boyun ve diğer uzuvlardaki kireçlenmeleri giderir (bizzat denenmiştir), böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür, kabızlığı giderir, yüksek ve düşük tansiyonda faydalıdır, çarpıntıyı önler, kanlı basurda faydalıdır, üreyi atar, sara'da, enfaktrüste faydalıdır, rahim tıkanıklığını giderir, iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcıdır, adeniti geçirir, müzmin öksürükte faydalıdır, nabız yüksekliğinde kullanılır, kısırlıkta faydalıdır, mide gazının sebep olduğu ağız kokusunu giderir, bedeni ve ruhi çöküntüde faydalıdır, aybaşı zorluğunu ve idrar zorluğunu geçirir, kumları döker, kanın katılaşmasını önler.

Kullanılışı: 1. gün 4 adet, 2. gün 5 adet, her gün 1 artırarak 15 gün devam edilir, her gün ı eksilterek bitirilir. 1 bardak kaynar suya, 2-4 gr ezilmiş tohum konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir, 1 hafta içilir, 1 hafta ara verilir, tekrar devam edilir, 6 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Veya ardıç uçucu yağından günde 2-6 damla su veya şekerle içilir. Böbrek taşında; 1 kilo suya, 2 kaşık hatmi kökü, 4 kaşık üzüm konur, 20 dk kaynatılır, süzülür, sabahları aç karna 1 bardak, toz haline getirilmiş 1 kaşık ardıç tohumu ile içilir. Bağırsakları çalıştırmak için, 50 gr ardıç tohumu, 50 gr rezene, 50 gr biberiye, 50 gr sinameki 4 kilo suda kaynatılır, sabahları aç karna 1 bardak içilir aynı terkip toz haline de getirilip kullanılabilir. Nefes kokusunu ve mide bağırsak gazını gidermek için; günde 5 adet ardıç tohumu yenir veya toz haline getirilir, aynı miktarda içilir. 5-6 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Böbrek büzülmesinde; ardıç dalları kıyılır veya ardıç tohumları ezilir, at kuyruğu otu ufalanır, aynı nispette karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Ardıç tohumları ekşimiş hamurla kaynatılıp içilirse içerde olan bir çok hastalığı makat yoluyla çıkarır. Albüminde ve ödemi gidermekte faydalıdır. Kireçlenmeleri gidermek için; 400 gr ardıç tohumu toz haline getirilir, yeteri kadar bana macun yapılır günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenir veya sabah akşam 1 'er kaşık yenilir. Romatoid artritte; (deforme olmuş uzuvları düzeltmek için) 50 gr ardıç tohumu 50 gr havuç tohumu, 50 gr ısırgan tohumu, 50 gr defne tohumu toz haline getirilir, yeteri kadar balla macun yapılır, günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenir veya sabah akşam 1 kaşık yenilir. Kollestrolda 1 kilo kaynar suya 15 gr ezilmiş ardıç tohumu konur, 20 dk bekletilir, 1 günde tüketilir. Mafsal romatizması ve kireçlenmesinde ve idrar söktürücü olarak 6 gr ardıç tohumu 6 gr havuç tohumu, 20 gr anason 6 gr kereviz otu, 30 gr kereviz tohumu haline getirilip karıştırılır, 1 kaba nohut ıslatılır 1 gece bekletilir, bu karışımdan 15 gr 1 bardak nohut suyu ile içilir. Ardıç tohumu 1. gün 4 adet, 2. gün 5 adet, her gün 1 artırarak 15 gün devam edilir, her gün 1 eksilterek geriye tamamlanırsa pankreası çalıştırır, kanı temizler, tansiyonu düşürür ve yukarıda sayılan hastalıklarda faydalı olur, prostatta 1 bardak suya, 4-5 gr ardıç tohumu konulur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir. İdrar zorluğunda ve idrarda kan çıkarsa 2 bardak suya, 1 avuç ezilmiş ardıç tohumu konur, 10 dk kaynatılıp sabah akşam 1'er bardak içilir veya ardıç tohumu yenilir. Kumları dökmek için sinir otu ve ardıç tohumu iyice kaynatılır, şekerle tatlandırılıp şurup haline getirilir, sabahları aç karna 1 kaşık içilir. Taze ardıç tohumları ezilir şurup haline getirilir, bu şurup öksürüğe çok iyi gelir, öksürükte ardıç tohumları yenilir. Uzun zaman kullanıldığında ve doz aşımında böbrekleri tahrişler, kanlı idrar gelmesine sebep olur. Hamileler kullanmamalıdır. Seborede ; ardıç kabuğu esansı (ess.debois) kullanılır, doz ekstrasından 0.50-5 gr, esansından 15 damla içilir.

Haricen: Romatoid artritte; ardıç dalları ezilerek kaynatılır, elde edilen suya, sıcak su ilave edilir bu su ile gut ve romatizma sebebi ile deforme olmuş-şekli bozulmuş uzuvlar yıkanırsa tekrar düzelir ve elastiki hale gelir. (Kitabın birinde, kaynatılan suyun içerisine hastalıklı uzuvlar sokulursa, 1 defa kullanmakla deforme olmuş uzuvların düzeleceği ifade edilmiştir). Aynı su ile çıbanlar ve şişlikler yıkandığında tedavi eder. Kurutulmuş veya taze meyveler ezilir kuyruk yağı ile karıştırılarak krem gibi ovmak suretiyle kullanılırsa adale ağrılarını yok eder, ayak şişmelerini önler, cilt hastalıklarına iyi gelir. 100 adet ardıç tohumu 1 kilo suda kaynatılır, banyo suyuna ilave edilir bununla banyo yapılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir. Vücut tutukluğunda dal ve tohumları beraber kaynatılır, küvete dökülür içine yatılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Nagihan Çelebibenim oglum 5 yasında ve astım bronşidi.kulaktan duyma bilgilrri uygulaaya calışıyorum .dedilerki ardıç tohumunu döv ez ve bal ile sabah aksam 1çay kasıgı yedir dediler.acaba sizce fadası olurmu
 • Şifa MarketLütfen bunları hazırlarken sitemizde belirtilen dozlara dikkat edin ve doz aşımı yapmayın. Hazır bileşenler isterseniz aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Allah şifa versin. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/propolis-damla-50-ml.html
 • Ardıç

  Tohumu

  ,

  Cüce

  Ardıç

  (Tıbbi

  Ardıç

  Tohumu),

  Siyah

  Ardıç

  Tohumu

  -

  Şifalı

  Bitkiler

  Sözlüğü