Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Andız
Andız
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ANDIZ AÇIKLAMA 1

Özellikleri:
Seskiterpenli lak-tonlar, eterik yağ, inulin, psevdoinulin, inulinin, az miktarda alkaloidler, helenin, benzoen asidi ve acı maddeler içerir. Saplarda yüzde 3 oranında eterik yağ bulunur. Genellikle dere boylarında rutubetli çalılıklar arasında bulunur. 1,5 metre kadar yükseklikte, çok yıllık otsu bir bitkidir. Ağustos ayında papatyaya benzer çiçekler açar. kuraklık ve kuruluğu birinci derecedir. Kök sapları mart, ekim ve kasım aylarında topraktan sökülür. Yıkanıp iyice temizlendikten sonra ; parçalanıp güneşte kurutulur.

Önerilen Hastalıklar: Öksürüğe ve göğüs hastalıklarına çok faydalıdır. Böbrek ve mesanede olan tasları eritip idrar yolundan dışarı atar. Bronşit, soğuk algınlığı grip, verem, mide ağrıları (gastrit, ülser) Ağrılı Adet ve adet kuruluğu, safra ve karaciğer arında yardımcı ilaç olarak, anılır. Bedeni güçlendirir, terletir. Solunum yollarını sterilize eder ve mikropları öldürür. Tümörlerin gelişimini durdurduğu tespit edilmiştir, balgam söktürücüdür, akciğer iltihabında kullanılabilir. İştah açar, sindirimi kolaylaştırır. Kansızlığa iyi gelip, tansiyon yüksekliğini ayarlar. Sarılık ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Kalbe kuvvet verir.

Kullanım Şekli ve Dozu: Tazeyken toplanan kökler, iyice yıkandıktan sonra havanda dövülür. Daha sonra damıtılıp suyu içilen bitki, yukarıda adı geçen tüm hastalıklara iyi gelir. Aynı otun kökü yine aynı şekilde dövüldükten sonra bir miktar Zencefil tozu ekleyip, vücuttaki şişin üzerine ya da yılanın soktuğu yere lapa olarak uygulanırsa zehri yok edip, şişleri indirir. Başka bir tarifinde ise, 1 litre suya, 15 gram ufalanmış kök konur. 15 dakika kaynatılıp, 2 saat demlenir ve süzülür. Yemeklerden önce sıcak olarak günde 3 çay bardağı içilir. Egzama için, andız otu kök haline getirilir, zeytinyağıyla merhem yapılır, hastalıklı cilde sürülür.

Yan Etkileri: Yüksek dozda ve aşırı miktarda kullanılırsa, mide bulantısı yapabilir. Alerjik tepkiler görülebilir. Bilinen başka bir yan etkisi yoktur. Çocuklarda dozaj yarıya indirilmelidir.


ANDIZ AÇIKLAMA 2

Topluçiçekgiller (Compositae) familyasından olan bu bitki yetiştirme ortamına bağlı olarak boyu 1-1,5 m olan çok yıllık ot bitkidir. Etli köksaplara sahip olan andızın Kuvvetli kökleri vardır. Sıra ile dizilmiş uzun elips şekilli koyu yeşil yaprakları vardır. Gövdesinin ucunda altın sarısı renkli çiçekleri sepet şekillidir. Çiçek sepetinin kenarı dilcik şekilli. Ortası ise boru şekilli çiçeklerden meydana gelir. Haziran-Ağustos aylarında çiçek açar. Yabani halde nehir kenarlarında, nemli yerlerde, bazen kuru yerlerde de yetişir. Genellikle Türkiye'nin dağlık bölgelerinde yaygındır. Kuzey ve Doğu Anadolu'ya yayılmıştır. Avrupa ve Asya'nın ılıman bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Yurdumuzda yaygındır ve bu türün dışında 26 İnula türü de yurdumuzda doğal yayılış göstermektedir. Anadolu'da birçok alt türü bulunmaktadır. Hendek ve çit kenarları ile sulak yerlerde yetişir.

Kurutulmuş kökler hoş koku verir. Köklerinin terkibinde %1-2 ester yağı olur. Ester yağına hoş koku veren, terkibindeki terpen grubundan olan maddelerdir. Bundan başka kökte saponin maddesi de saptanmıştır. Andızın kökünde % 40 a kadar inulin denilen şeker bulunur. inulin şekeri 1804 yılında ilk kez bu bitkide bulunmuştur. Andızın eterik yağı ve onda olan alantolakton maddesi bakterisit ve mide bağırsaklarda olan solucan tipli parazitleri kovucu etkiye sahiptir.

Andız halk tababetinde çok eskiden bu yana kullanılan bir ilaç bitkisidir. Tarihi bilgilere göre bu bitki 'dokuz deve' kuvvetine sahiptir. Bitkinin tedavi önemi hakkında halen 460 yıl önce yazılmış bilgilere de rastlanılır. Eski Roma'da da bu bitkinin kökünden tedavide ve gıda amacıyla kullanılmıştır. Değerli olduğundan dolayı ortaçağdan bu yana birçok ülkede ekilir.

Kökünden modern tıpta da birçok amaç için faydalanılır. Örneğin, solunum yollarının iltihabında yumuşatıcı ve balgam sökücü ilaç gibi kullanılır. Bu amaçla andız, gülhatmi ve meyan kökleri ile birlikte kür halinde kullanılmaktadır. Andızın kökü aynı zamanda safra kovucu çayın terkibinde de kullanılır. Halk tababetinde andızın kökünden demleme ve pişirme halinde, sıtma hastalığında, solunum yollarının iltihabında, yaprakları ise deri hastalıklarının tedavisinde yara iyileştirici ilaç gibi faydalanılır. Kökleri iştah artırıcı ve madde alışverişini düzenleyicidir. Soğuk algınlığında terletici vasıta gibi kullanılır. Taze köklerinden demleme halinde midede asit az olduğunda kullanılır.

Bitkinin kökü inulince zengin olduğu için çok şekerli ürün olarak değerlendirilir. Bu amaçla bitkide bulunan inulin zayıf asitle karıştırılarak fruktoz şekerine çevrilir. Buda bilinen şekerlerin en tatlısıdır. Çiçeklerinden de demlenerek faydalanılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Andız

,

At

Gözü

Otu

,

Alant

,

İnula

Helenum

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü