Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Anason
Anason
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Anason AÇIKLAMA 1

Özellikleri :
Nişasta, müsilaj, sabit ve uçucu yağ vardır. Uçucu yağ içinde etkili madde olan anethol ile az miktarda estragol ve terpenler bulunur. Yaz aylarında beyaz çiçekler açan, 30 santimetreden 70 santimetreye kadar uzanabilen bir yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin orijinalinin Yakın Doğu'dan geldiği öne sürülmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yetişir. Yapraklan böbrek şeklinde olup, tonumu ufaktır. Keskin kokusu bulunan anasonun yakıcı bir tadı vardır. Bitkinin kullanılan kısım meyveleri veya meyvelerinden su buharı ile elde edilen uçucu yağlarıdır. Rakı üretiminde kullanıldığı için Çeşme, Eskişehir, İsparta ve yakın illerde kültürü yapılmaktadır. Türkiye'de yabani olarak 17 türü bulunmaktadır.

Önerilen Hastalıklar : Mide, bağırsak şikâyetlerine, hazımsızlığa ve soğuk algınlığına çok iyi gelir. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Balgam söktürücü olan anasonun antiseptik özelliği de vardır. Spazm giderici, gaz söktürücü ve idrar artırıcıdır. Bazı ülkelerde rakı ve alkollü içeceklerin içine katılırken bazı yerlerde de şekerlemelere, etlere, fırın yemeklerine çiklet ve dondurmalara ayrı bir tat verir. Kusmaları ve ishali keser.Kalbi kuvvetlendirir. Cinsel arzuları kamçılar. Aynı şekilde içilmeye devam edilirse, anne sütünü arttırmada da iyi bir besin maddesidir.

Kullanım Şekli ve Dozu: Bitki çiğneyerek de kullanılabilir. Tohumu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, iltihap kurutur, bronşite iyi gelir. Yatmadan önce 1-2 tatlı kaşığı öğütülmüş anasonu, ılık suyla içen bayanların menopoz şikâyetleri ortadan kalkar. Demlenerek kullanılmaktadır. Anason tohumu, biberiye ve sinirli ot kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, astıma bağlı nefes darlığına şifadır. Sinirleri yatıştırır. 1 su bardağı kaynar suya, 1 tatlı kaşığı anason atılarak karıştırılır. Daha sonra bal veya şeker ile hafif tatlandırılarak içilirse, hazımsız ve bağırsak gazlarını giderir.

Yan Etkileri : Anasona veya anetole karşı alerjisi olanlara önerilmez. Bebeklerde kullanılması önerilmez çünkü beyni uyuşturur. Bunun yerine rezene çayı kullanılabilir.


ANASON AÇIKLAMA 2

Anason
(Pimpinella anisum)

Yöresel adları: Enison, nanahan

Bitki özellikleri: Küçük beyaz çiçekli, 30-60cm yükseklikte, tüylü, bir yıllık bir kültür bitkisidir. Doğada aramamak gerekir. Bileşim: Herkesin tanıdığı, hoş, aromatik bir kokusu vardır, Genelde %2-4 oranında değişen uçucu yağdan kaynaklanır bu koku. Anethol, uçucu yağın ana maddesidir. Ayrıca şeker ve albümin de içerir.


Toplama ve hazırlama:
Bir kültür bitkisi olan anasonun doğada aranmasına gerek yoktur. Baharatçılardan satın alınabilir.

Kullanım alanları ve biçimleri: Anason özelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak kullanılmalıdır. Sürekli hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir. İştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılabilir. Uykusuzluğa karşı da denenebilir. Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilmelidir. Tadı ve kokusu hoş olmayan bitki çaylarına veya bitkisel kaynaklı ilaçlara arorna katkısı olarak da kullanılabilir. Anason çayı, yeterli olmayan anne sütünü arttırır.

Başlangıçta, mide şişkinliğine ve gazına karşı anasonun yararlarından söz edilmişti. Evet, anason bu alanda oldukça rahatlatıcıdır, ama frenk kimyonu ondan da etkilidir. Öksürük tedavisinde de, anasondan önce rezene gelir. Belki anason etkinlik açısından bu iki bitkinin gerisinde kalabilir, ama onun öne çıkan özelliği de, tadının çok iyi olmasıdır. Bu nedenle, yetişkinler ve çocuklar için mide şişkinliği ve gazına karşı hazırlanacak çaylarda, bu üç bitkinin eşit oranda karıştırılarak kullanılması çok daha yararlı olacaktır.

Anason Çayı: Havanda hafifçe ezilmiş 1-2 çay kaşığı dolusu anason, 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve demlenmesi için 8-10 dakika beklendikten sonra süzülür. Öksürüğe karşı, günde 2-4 bardak çay, bal ile tatlandırılarak içilir. Mide şişkinliğine karşı yine günde 2-3 bardak çay, tatlandırılmadan içilmelidir. Anasonun havanda hafifçe ezme işlemi, her çay demlenmesinde taze olarak yapılmalıdır. Anason, rezene, frenk kimyonu eşit karışımı çayı da, yukarıdaki gibi demlenir ve tatlandırılmadan, yemeklerden sonra 1 bardak içilir.

Yan Etkiler: Çok ender olmakla birlikte, solunum yolları veya sindirim organları alerjisi görülebilir. Bu durumda çay kullanımını kesmek gerekir. Başkaca hiçbir yan etkisi yoktur.


ANASON AÇIKLAMA 3

Diğer İsimleri:
Enison, Mesirotu (Burdur, Karamanlı), Raziyanei-rumi

Bitki: 30-70 cm yüksekliğinde bir yıllık otsu, tüylü bir bitkidir. Çiçekle beyazdır. Meyvesi (tohumu) 5-6 mm uzunluk ve 1-3 mm genişlikte olup armut biçiminde yeşilimsi gri renklidir. Kuvvetli, özel bir kokusu ve bahar bir lezzeti vardır. Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, İzmir ve Muğla' da yetiştirilmektedir.

İlaç Etkili Kısmı: Kurutulmuş meyvesi (tohumu) kullanılır. Tohumundaki esans (eterik yağ, uçucu yağ) başlıca %80-95anethol, %2-3 estragol (methylchavicol) %1,5 anisaldehit ve mono terpen (terpineol, linalool) ihtiva eder.

Etkisi: Mikrop öldürücüdür, balgamı sulandırarak kolayca atılmasını sağlar. Bazı virüslere (uçuk, HSV-I) etkilidir.Tükürük ve mide salgısını artırarak hazımsızlığa yardımcı olur. Gaz giderici etkisi vardır. Vücudu ısıtır. Hafif kramp giderici etki gösterir.

Kullanıldığı Yerler: Hazımsızlık sorunlarında dahilen, soğuk algınlığında dahilen ve haricen uygulanır.

Kullanılmaması Gereken Haller: Anason ve esansına karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

İstenmeyen Etkileri: Ciltte, solunum yollarında ve sindirim sisteminde alerjiye neden olabilir.

İlaçlarla Uyumsuzluğu: Yok

Kullanım Miktarı: Ortalama günlük kullanım miktarı 3 gr kurutulmuş anasın tohumudur.

Kullanım Şekli: Anason tohumu kullanılmadan hemen önce dövülmelidir. 1-2 çay kaşığı dövülmüş anason tohumu bir fincana konur, üzerine kaynar su (100 ml) dökülür, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür ve içilir. Sabah ve akşam birer bardak taze hazırlanarak içilebilir. Su yerine kaynar süt de kullanılabilir.


ANASON AÇIKLAMA 4

• Vata ve pittalar için kullanılması tavsiye edilir.

• Gaz söktürücü, iştah açıcı, süt arttırıcı, uyku verici olarak kullanılır.

• 2 - 3 gr anason çocukların gaz ağrılarında (kolikum infantum) rahatlatıcı olarak bir miktar şekerle kaynatılır ve ılık bir şekilde içirilir.

• Biberiye ile kaynatılıp balla tatlandırıcılar verildiğinde, astım ve nefes darlığında etkilidir.

• Süt artırıcı, migren ağrılarını kesici, kan dolaşımını düzenleyici etkileri vardır.

• Karaciğer, böbrek, dalak, mesane ve rahim bölgelerindeki dolaşım tıkanlıklarını ortadan kaldırır.

• Kan yapıcı ve diüretik özelliktedir.


ANASON AÇIKLAMA 5

• Hazmı kolaylaştırır.

• iştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir.

• Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.

• idrarı artırır.

• Kusmayı ve ishali keser.

• Kasılma önleyici

• Koku verici

• Balgam söktürücü

• Uyarıcı

• Tonik

• Anason hazmı başlatır, iştah açar, krampları ve bulantıyı giderir, gaz ve özellikle bebeklerde karın ağrısını giderir.

• Anason suyu, bebek emziren annelerde süt yapımını uyarır ve gece yarısı emzirmesinde, bunu yatıştırıcı bir göz banyosu olarak ta kullanabilirsinizin.

• Anasonun haşlama olarak alındığında adet başlamasını da uyardığı söylenmektedir.

• Anason yağı krampların ve kas kasılmalarının giderilmesine yardımcı olur ve bir mide toniği olarak da iyidir.

• Uykusuzluk için yatmadan önce bir bardak sıcak süt ile birkaç tohum alın.

• Anasondan uyuz ve bit için kullanılmak üzere merhem de yapılır.

• Anason, frenk kimyonu ve rezeneden eşit miktarlarda hazırlanan bir çay mükemmel bir bağırsak temizleyicisidir.

• Tatlığından dolayı anason diğer ilaçların çeşnisini iyileştirmek için iyi bir katkı maddesidir.

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli

* 1 çay kaşığı ezilmiş tohumu 1/2 veya 1 bardak kaynar suya koyun. 10 dakika demleyin ve süzün. Günde 1 ila 1,5 bardak, her defasında bir ağız dolusu şeklinde alın.

* Kolik için, 1 çorba kaşığı tohumu 250 gram süt içinde 10 dakika kaynatın, süzün ve sıcak olarak için.

* Tentür olarak, Hazırlama için, 30 gram tohumu, 1/2 litre su ya koyun. Bir miktar soyulmuş limon kabuğu ilave edin ve güneşli bir yerde 20 gün bekletin, sonra süzün. Her defasında 1 çay kaşığı alın.

* Anason suyu, 1 çorba kaşığı tohumu 250 gram suda kaynatın sonra süzün. Her defasında i çay kaşığı alın.


ANASON AÇIKLAMA 6
PiMPiNELLA ANİSUM

Kullanıldığı Yerler

Dahilen: Sinirleri teskin edici, sindirim zorluğu, mide, bağırsak gazları, mide ve bağırsak gazlarına bağlı şişkinlik ve ağrılarda. kabızlığı giderici olarak, (trekeal) ( ) imitasyona bağlı öksürükte, bronşiyal enfeksiyon ve buna bağlı öksürüklerde, göğüs yumuşatıcı, uykusuzlukta, süt artırıcı, migren ağrılarını kesici, beyin yorgunluğunu giderici, kalbi kuvvetlendirici, kan dolaşımının düzenli olmasını sağlayıcı, cinsi arzuyu tahrik edici, kusmaları önleyici, ciğerin, dalağın, böbreklerin, mesanenin, rahmin tıkanık damarlarını açıcı, idrar artırıcı, susuzluğu giderici, kan yapıcı. vücutta su toplanmasını önleyici, ağız kokusunu giderici, astım ve bronşitin şikayetlerini giderici, mide ekşimesini önleyici, çocukların mide ve bağırsak bozukluklarında, gaz sancılarında ve kabızlıklarını gidermede faydalıdır. Anason karminatif ve stomaşik etkilidir. Anason kaynatılıp içildiğinde yüze güzellik verir, yüzdeki sarı-lığı giderir, genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar, yaşlılarda meme sarkmasını önler. Bağırsak iltihabı (kolitte), iç ağrılarında, iştahsızlıkta faydalıdır, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir, karın ve boğaz şişliklerinde faydalıdır.

Kullanılışı:
1bardak kaynar suya, 2-4 gr anason konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Anason toz haline getirilir, günde 3 defa 0.50- 1 gr içilir. Anason toz haline getirilir sirke ile içilirse böbrek taşlarını düşürür, anason sekencebin (sirke ile yapılmış bal şerbeti) ile içilir siyatiğe faydalı olur. İdrar söktürücü olarak anason 1 gr, hercai menekşe 2 gr, ardıç tohumu 4 gr meyan kökü 4 gr, toz haline getirilip içilir.


ANASON AÇIKLAMA 7

Maydanozgiller (Umbelliferae) familyasından olan bu bitkinin boyu 50 cm. e kadar çıkabilir. Ot bitkisi olan anasonun gövdesinde uzun sapı olan yapraklar sıra ile dizilmiş olup, gövdesinin tam ucunda şemsiye şeklinde beyaz renkli çiçekleri olur. Meyvesi iki tohumdan ibarettir. Anason haziran-temmuz aylarında çiçek açar, meyveleri ağustos-eylül aylarında olgunlaşır. Daha çok çimenliklerde ve nemli yerlerde biter. Dünyanın birçok ülkelerinde ekilerek yetiştirilir. İlaç amacıyla meyvelerinden kullanılır. Meyveleri tam ol gunlaşmadan önce toplanır.

Meyvelerinin terkibinde % 2-3 kadar ester yağı olur. Bu yağın %80 i onun daha değerli terkip oranı olan anetol oluşturur. Cire meyvesinde % 28'e kadar katı yağ da bulunmaktadır. Cireden tıpta, balgam sökücü, gaz giderici ve iştah açıcı ilaç gibi birkaç preparat şeklinde faydalanılır. Halk tababetinde anason meyvesinden çay gibi demleyip soğuk algınlığında yumuşatıcı, balgam sökücü, astımın önlenmesi ve kronik mide bağırsak hastalıklarının tedavisinde faydalı bir ilaç gibi kullanılır. Anasonun kurutulmuş meyvesinden 15-20 gr alarak bir litre suda çay gibi demleyip günde iki defa, yarım bardak içilir. Anasonu rezene tohumu ile eşit miktarda karışım yapıp toz haline getirdikten sonra ondan iki çay kaşığı bir bardak sıcak suda demleyip, mide hastalığı durumunda gazı önleyen ilaç gibi kullanılır. Anason meyvesinden yapılmış çay, çocuğuna süt veren annelerin sütünü artırmaya yardım eder.


ANASON AÇIKLAMA 8

Arapça:
YENSÜN

İngilizce:
ANISE

Almanca:
ANISSAAT

Kullanıldığı Yerler

Dahilen: Sinirleri teskin edici, sindirim zorluğu, mide, bağırsak gazları, mide ve bağırsak gazlarına bağlı şişkinlik ve ağrılarda, kabızlığı giderici olarak, (trekeal) iritasyona bağlı öksürükte, bronşiyal enfeksiyon ve buna bağlı öksürüklerde, göğüs yumuşatıcı, uykusuzlukta, süt artırıcı, migren ağrılarını kesici, beyin yorgunluğunu giderici, kalbi kuvvetlendirici, kan dolaşımının düzenli olmasını sağlayıcı, cinsi arzuyu tahrik edici, kusmaları önleyici, ciğerin, dalağın, böbreklerin, mesanenin, rahmin tıkanık damarlarını açıcı, idrar artırıcı, susuzluğu giderici, kan yapıcı, vücutta su toplanmasını önleyici, ağız kokusunu giderici, astım ve bronşitin şikayetlerini giderici, mide ekşimesini önleyici, çocukların mide ve bağırsak bozukluklarında, gaz sancılarında ve kabızlıklarını gidermede faydalıdır. Ostrojenik, adet ve balgam söktürücüdür.
Anason karminatif ve stomaşik etkilidir.
Anason kaynatılıp içildiğinde yüze güzellik verir, yüzdeki sarılığı giderir, genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar, yaşlılarda meme sarkmasını önler.
Bağırsak iltihabı (kolitte), iç ağrılarında, iştahsızlıkta faydalıdır, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir, karın ve boğaz şişliklerinde faydalıdır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 2-4 gr anason konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Anason toz haline getirilir, günde 3 defa 0.50-1 gr içilir. Anason toz haline getirilir sirke ile içilirse böbrek taşlarını düşürür, anason seken-cebin (sirke ile yapılmış bal şerbeti) ile içilirse siyatiğe faydalı olur. İdrar söktürücü olarak anason 1 gr, hercai menekşe 2 gr, ardıç tohumu 4 gr meyan kökü 4 gr, toz haline getirilip içilir.


ANASON AÇIKLAMA 9

Asya'da yetişen çok çeşitli bir bitki olan anasonun meyvesinden, çiçeklerinden ve yapraklarından yararlanılır. Ortalama boyu 60 cm kadardır. Yumurta şeklinde küçük meyveleri vardır: Bunların tadı yakıcı olup lezzetli ve kokuludur. Çöreklere koku vermek için de kullanılır.

Özellikleri ve Yararları

- Haşlaması hazımsızlığı giderir. Mide ekşimelerinde ve kolit hastalığında da bu sudan yararlanılır.

- İştah açar.

- Özellikle hamile hanımların yemeklerden tiksinmesini engeller.

- Barsak ve mide gazlarını giderir.

- Ciğer,dalak, böbrek, mesane ve rahmin tıkanık damarlarını açar.

- Mide bulantısını keser.

- İdrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.

- Adet düzensizliklerini giderir.

- Anne sütünü arttırır.

- Beyin yorgunluğunu giderir, sinirleri yatıştırır.

- Migren ağnlarını dindirir.

- Uyku verir.

- Astım ve Bronşit hastalan için şifadır.

- Kuru öksürüğü keser, göğsü yumuşatır.

- Cinsi isteği arttırır.

- Tütsüsü baş ağrısını ve dönmesini geçirir.

- Susuzluğu giderir

- Şerbeti cildi güzelleştirir, yüzdeki sanlığı geçirir.

- Genç kızların göğüslerini dikleştirir, yaşlıların gözlerinin sarkmasını önler.

- Sürmesi gözdeki perdeyi alır.

- Kulak ağrılarını giderir.

- Kan yapar

- Ağız kokusunu götürür.

- Fazla alınması uyuşukluk verir. Hamile hanımların ve adet görenlerin kullanmaması gerekir.

- Vazelinle vücuda sürülürse vücut bitlerini öldürür.


ANASON AÇIKLAMA 10

Haziran-ağustos aylarında, beyaz renkli çiçekler açan, 50-60 cm yüksekliğinde, bir senelik bitkidir. Gövdesi dik, silindir biçiminde, içi bos, çok dallı, tüylü ve üstü çizgilidir. Alt yaprakları uzun saplı, oval veya kalp biçimindedir. Çiçekler bileşik şemsiyelerde toplanmışlardır. Meyveleri armut seklinde küçük, üzeri tüylü, yeşilimsi sarı renklidir. Başta Ege bölgesi olmak üzere bütün Anadolu'da bahçelerde yetiştirilir. Kültür anasonunun vatanının Anadolu olduğu tahmin edilmektedir. Meyvelerinde nişasta ve uçucu yağ bulunmaktadır. Anason tıpta mide ve bağırsak gazlarının teşekkülünü önleyici, hazmı kolaylaştırıcı ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır.

Ayrıca nefes darlığı, öksürük ve kalp çarpıntısı rahatsızlıklarında da etkilidir. Anason yüksek dozda alındığında bas ağrısı, uykusuzluk, görme zorluğu yapar. Daimi kullananlarda anisizm hastalığına sebep olur.Bilhassa çocuklara uyku vermede, midede teşekkül eden gazları gidermede çok faydalıdır. Bebekler için bir çay kaşığı tohum bir bardak suya olmak üzere çay olarak hazırlanır. Yemeklerden önce veya süte katılarak bir kaç çay kaşığı verilir. Büyükler % I-2'lik çayını günde 2-3 bardak alabilir.Kullanılan kısmı, meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Anason

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü