Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aloe
Aloe
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Aloe :

Süsen çiçekliler (Liliaceae) familyasından olan bu bitki sıcak iklim seven, herdem yeşil, etli ve şıralı çok yıllık bitkidir. Açık yeşil renkli uzun ve ensiz yapraklarının kenarları sert olmayan diken şeklindedir. Kırmızı, açık pembemsi veya sarı renkli dikkat çekici güzel çiçekleri vardır. Aloye bitkisinin türleri çoktur. İlaç için aloyenin birkaç türünden faydalanırlar. Aloyenin vatanı Afrika'dır. Ayrıca dünya ticareti için sanayi önemi olan aloye, Güney Amerika'da da yetiştirilir. Ukrayna'nın Karadeniz bölgesinde ve Azerbaycan'da yarı açık yerlerde ekilir. Kışın üzerleri naylon la örtülür.

Öncelerde ilmi tıpta aloyeyi kuru halde kullanırlardı, ancak son yıllarda taze halde yapraklarından şıra preparat alarak daha yaygın kullanılmaktadır. İğne şeklinde, vücuda sürülerek veya hazırlanmış sıvısı içilerek uygulanır.

Son yıllarda aloye bitkisinin bir kaç tedavi karakteri daha öğrenilmiştir. Günümüzde aloye bitkisinin yaprağından alınmış şırasından en değerli "biyolojik stimülatör" olarak doku terapisinde yaygınca kullanılmaktadır. Buna ilaveten aloyenin taze şırasından göz hastalıklarında (trakornada). Mide yarasında, veremde, kan azlığında, vücudu kuvvetlendirmekte ve birçok hastalığın tedavisinde de geniş çapta kullanılır. Ampullerde yapılan aloye şırası çok faydalı bir ilaçtır. Aloye bileşik kimyasal terkibe sahiptir.

Yapraklarında, tedavi önemi büyük olan birkaç madde olduğu belirlenmiştir. Bu maddeler arasında glikozitler daha çok etkiye sahiptirler. Bundan başka aloye bitkisinin şırasında biyolojik aktif madde ile tedavi önemi çok olan ve miktarca fazla olan katran maddesi de vardır.

Günümüzde aloyeden yapılan ilaçlardan ilmi tıpta, mide ve bağırsaklarda yara iyileştirici, sindirimi kolaylaştırıcı, iştah açıcı vasıta gibi ve vücut kuvvetlendirici olarak da yaygınca kullanılmaktadır. İlk kez, ünlü Rusbilim adamı V. P.Filatov aloye bitkisinin yaprağından taze şırasalmış ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanmıştır. Filatov aloye şırasının, trakom hastalığında, değerli şifa verici vasıta olduğunu kendi denemelerinde göstermiştir.

Bunlardan başka bu bilim adamı aldığı şıranın insanlar için çok faydalı olduğunu, genellikle insanın hayatsal düzenleyici kuvvet verici bir ilaç olarak doktorlara tıbbın çeşitli alanlarında kullanılmasını tavsiye etmiştir. Çeşitli alanlarda denemeler yapmış ve çok iyi sonuçlar almıştır. Türkiye‘de de bu bitkinin ekilip yetiştirilmesi için her türlü ortam vardır. Aloye, çok önemli bir tıbbi bitki olduğundan Türkiye'nin tıp sanayisine sunulması gerekmektedir, çünkü gelişmiş tüm ülkeler artık kimyasal ilaçlardan kullanmaz hale gelmişlerdir. Bizim kullandığımız ilaçların esas kısmını kimyasal ilaçlar oluşturur. Bunun ise ne gibi sonuçlar verdiği en azından bilim adamları tarafından bilinmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aloe