Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alıç
Alıç
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ALIÇ AÇIKLAMA 1

Özellikleri: Tanen, trimethylamin, C vitamini, flavon türevleri,procyanidin, oligomerler ve triterpen türevleri taşımaktadır. Uzun yıllardır geleneksel tedavi yönletmelerinde kullanılan alıç bitkisi, kırlar ve dağlık bölgelerde yetişir. Kırmızı ve sarı meyveleri tam bir C vitamini kaynağıdır. Meyveleri küçük muşmulaya benzer. Bahar aylarında açan 2 ile 4 metre yüksekliğindeki bitki, ülkemizde en çok Batı ve Güney Anadolu Bölgesi'nde yetişir.

Önerilen Hastalıklar: Kalp hastalığına karşı en yaygın doğal reçetelerden biridir. Kalp yetmezliği, yüksek tansiyon gibi sorunlara karşı kullanılır. İçinde bulunan etken maddelerin kan ve dolaşım üzerine olumlu etkisi vardır. Aynı zamanda güçlü antioksidanlar olduklarından, dokuları serbest radikal hastalıklardan da korurlar. Çok iyi bir beyin süzücüdür. Özellikle yaşlılarda görülen kalp atışlarının hızlanmasıyla birlikte olan kalp ritmi bozukluklarında faydalı olabildiği görülmüştür. Kalple ilgili olan bu etkileri, uzun süreli kullanımda kendini göstermektedir. Alıç içerdiği maddeler açısından vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikleri bulunmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

Kullanım Şekli ve Dozu: 1 bardak sıcak suya, 1 tatlı kaşığı çiçek ve yaprak konulur. 20 dakika sonra süzülür, bu suya 2 veya 3 çay kaşığı bal ilave edilip, günde 2-3 bardak içilirse, kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu, kalp krizi sonrası yüksek kan basıncı durumlarında faydalı olur. Aynı içecek uykusuzluk, dikkati toplayamama, yüksek tansiyon, baş dönmesi ve kulak çınlamasında da şifa verir.

Yan Etkileri: Kalp ilaçları kullanan şahısların, alıç bitkisinin mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerekir. Bazı zamanlarda nadir olarak bulantı ve uyuşukluk yapabilir. Hamilelik döneminde kullanılmaz. Glikozit içeren kalp ilaçlarıyla (Digitalis gibi) ve beta blokerlerle beraber kullanılması, bu ilaçların etkisini artırabileceğinden önerilemez.


ALIÇ AÇIKLAMA 2

Alıç
(Cratageus Monogyna)

Yöresel adları: Yemişen, akdiken, ekşi muşmula, edran, geviş

Bitki Özellikleri: 10m kadar yükselebilen ve 500-600 yıl yaşayabilen, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaçcıktır. Meyvesi 1-3 çekirdekli, açık veya koyu kırmızı renklidir. Kuşburnu meyvesini andırır, ama onun dörtte biri kadardır ve yuvarlaktır. Batı ve Güney Anadolu‘da yaygındır. Kuşburnu bitkisinin bulunduğu yerlerde sıklıkla rastlanır.

Bileşim: Flavon türevleri, aminler, triterpen türevleri,' tanen ve acı maddeler .

Toplama ve Hazırlama: Çiçek ve yapraklar mayıs-haziranda, çiçeklenme aşamasında toplanır ve hemen kurutulduktan sonra, ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır. Meyveler, ağustos-eylülde, kızarıp olgunlaştıklarında toplanır ve iyice kurutulduktan sonra kullanıma hazırlanır. Çiçek, yaprak ve meyveler, her yıl yeniden toplanmalı ve bir önceki yıldan kalanlar atılmalıdır.

Kullanım Alanları ve Biçimleri: Alıç, günümüzün çeşitli kalp ve kan dolaşımı hastalıklarına karşı rahatlıkla kullanılabilir. Başarıya ulaşabilmek için gerekli olan uzun süreli ve hatta bazen sürekli kullanımı kesinlikle hiçbir yan etki içermez. Sonuç genellikle etkileyici ve inandırıcıdır. Öncelikle, 40-50 yaşlarından sonra ortaya çıkan kalp rahatsızlıklarında (örneğin Anjina pektoris) kullanılmalıdır. Kalp kaslarının dejenerasyonunda ve koroner damarlardaki daralmalar nedeniyle gerekli miktarda kanın kalbe ulaşamaması durumunda, tıbbi tedavinin yanı sıra alıç tedavisine de başlanılmalıdır. Alıç, zamanla oluşan pek çok kalp hastalıklarının tedavisinde mutlaka anımsanmalıdır. Henüz hastalık olarak tanımlanamayacak belirtilerde de, önleyici, koruyucu olarak kullanılmasında büyük yarar vardır. Ayrıca, kalp ritim bozukluklarında, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyetinde, kalp krizi sonrasında, yüksek kan basıncında, uygulanan tıbbi tedavilerin alıç tedavisi ile de desteklenmesi çok olumlu sonuçlar verecektir. Ama, bu tedavilerde sabırlı ve uzun soluklu olmak gerekir. Kısa sürede olumlu sonuç beklemek doğru olmaz. Önemli olan, altın değerindeki bu bitkiye inanmaktır. Ona inanın ve dört elle sarılın! Alıç şifalı bitki olarak ülkemizde pek tanınmaz. Bulunabilecek olan bitkinin de gerekli kalitede olmayacağı hemen hemen kesindir. En doğrusu, onu kişinin kendisi toplaması veya Avrupa ülkelerindeki eczanelerden temin etmesidir. Bitkinin tentürü de bu tedavilerde damla biçiminde kullanılabilir. Günde 2-6 kere, 15-20 damla, dil üstüne alınır ve bir süre ağızda tutulduktan sonra yutulur. Bu tentür de yurt dışından sağlanabilir.

Demleme Biçimi: İnce kıyılmış 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Bal ile tatlandırıldığında etkisi daha da artar. Şeker hastaları tatlandırmaz. Günde 2-3 bardak çay, yemek aralarında veya aç karnına içilir.

Yan Etkiler: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Uzun süreli ve hatta sürekli kullanılabilir. Bağımlılık oluşturmaz.


ALIÇ AÇIKLAMA 3

(Eloç, geyik dikeni, kızlar yemişi, yemişen)

Etkileri


* Kasılma giderici

* Kalp dostu

* Sakinleştirici

* Damar genişletici

* Alıç kalp hareketlerini düzenleyerek kan basıncını normalleştirir, uzun kullanımı genellikle kan basıncını düşürecektir.

* Yaşlılar da kalp kasının zayıflamasına, kalp kası iltihabına(miyokardit), damar sertliğine ve sinirsel kalp problemlerine iyi gelir.

* iş baskısı nedeni ile Stres altındaki yöneticiler alıç çayından fayda bulabilirler. çay diğer sinirsel durumlarda, özellikle uykusuzluk halleri için de iyi bir ilaçtır.

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli:
1 çay kaşığı çiçeği 1/2 bardak suda demleyin. Her defasında bir ağız dolusu olmak üzere, günde 1 ila 1,5 bardak alın.Eğer istenirse, bal ile tatlandırın. * 1/2 bardak soğuk suya i çay kaşığı ezilmiş Alıç meyvesi kullanın. 7 ila 8 saat bekletin, sonra hızla kaynatın ve süzün. Eğer istenirse bal ile tatlandırıp, her defasında bir ağız dolusu olmak üzere, günde 1 ila 1,5 bardak alın.


ALIÇ AÇIKLAMA 4
Alıç'ın pek çok türü var yurdumuzda. Bunlar ülkenin çeşitli bölgelerinde Yetişiyor ve farklı adlarla tanınıyor. Meyveleri sarı olan türe Gaziantep'te 'sarı alıç', meyveleri kırmızımtrak turuncu renkli olana Zara'da (Sivas) 'it Alıcı', Gemerek'te (Sivas) 'kırmızı alıç', meyveleri sarı renkte ve kırmızı lekeli olana yine Zara'da 'çakır alıcı' veya 'göden alıcı' deniyor. Genel olarak da alıç 'geyik dikeni', 'kızlar yemişi', 'kuş yemişi', 'yemişken' gibi adlar alı-yor ki bence hepsi birbirinden güzel. Dikenli dallı, çoğunlukla çalı formunda, kışın yapraklarını döken alıcın Çiçekleri beyaz veya pembe renklidir. Müjgan Üçer'in Dr. Fulya Konuralpten derlediği, Tire'de kullanılan bir deyim alıcın bütün özelliklerini anlattığından oldukça ilginçtir: Alıcı sarsan gayet de güzel Bahçelere inmez dağlarda gezer Gayet naziktir kışı tez sezer Soğuğu görünce güler de geçer.

Alıçtan çeşitli yiyecekler yapılmaktadır. Bunlar arasında alıç marmeladı,Alıç sirkesi, alıç turşusu (veya diğer turşuların içine bir miktar konur) veKıbrıslıların çok ünlü 'Alıç Macunu' sayılabilir. Yine Müjgan Hanım'ın çalışmasından alıcın kuşburnu ile birlikte de kaynatılıp marmeladının yapıldığını öğreniyoruz. Alıç Macunu (Kıbrıs) 1 kg alıç 1 1/2 kg toz şeker 1 limonun suyu Alıçlar ayıklanıp sapları çıkarıldıktan sonra bol suda haşlanır. İyice Yumuşadığında süzgece boşaltır. Altta kalan alıç suyu ölçülür. Bir Kilo (5 su bardağı) alıç suyuna ölçülmüş toz şeker konarak kaynatılır. Limon suyu yavaş eklenerek macun kıvamına getirilir. Limon Suyu macunun renginin koyulaşmaması için yavaşça eklenir. Bu macun kavanozlarda saklanarak misafirlere gümüş kaşıklarla ve yanında bir bardak suyla ikram edilir. Damar tıkanıklığına, kalp rahatsızlıklarına karşı yararlı olan alışırı idrartürücü özelliği de vardır. Alıcın taze veya kurutulmuş meyveleriyle yap-. Arından yapılan çay özellikle kalp rahatsızlığı olanlara en çok önerilen İsal ilaçlardandır. Kalpteki ritim bozukluğunun dışında tansiyonu da engelleyen alıcın çiçekleri de çay yapımında kullanılır.

Alıç Turşusu (Sivas) 1 kg alıç 1 su bardağı sirke 2 çorba kaşığı kaya veya deniz tuzu 2-3 diş sarımsak• 1 avuç nohut Alıçları ayıklayıp yıkadıktan sonra bir kavanoza koyun. Üzerine sarımsak dişlerini ve nohutları ekleyin. Bir kaba tuzu koyup üzerine bir Bardak sıcak su koyun ve tuzu eritin. Su soğuduğunda sirkeyi ekleyip karıştırın ve turşunun üzerine ekleyin. Alıçların üzerine çıkacak kadar su ekleyip meyveler suyun altında kalsın diye üzerine bir ağırlık koyun. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp serin ve gölge bir yerde 2-3 hafta beklettikten sonra turşunuz hazır. Alıç tursusunu tek Başına yapacağınız gibi diğer turşuluk sebzelerle birlikte de yapabilir veya diğer turşulara bir sıra ipe dizilmiş alıç ekleyebilirsiniz. Alıç, şifalı olması, hoş ve sevimli olması dışında çocukluğumuzun en naif anılan arasında özel bir yere sahiptir. O günleri geri gelemeyeceğini bil-. De dağlardan toplanıp ipe dizilmiş bir avuç alıç belki hala çocukluğumuzdaki tasasız günlere götürebilir bizi. Bir an için olsa bile


ALIÇ AÇIKLAMA 5

Orman ve yol kenarlarında, kırmızı veya san meyveler çalımsı bir bitkidir. Boyu 2-4 metre arasında değişir. Ülkemizde 20 kadar alıç türü vardır. Çiçeklerinden, kabuklarından ve meyvelerinden yararlanılır.

Özellikleri ve Yararları

- Kan dolaşımını hızlandırır. koroner damarlarını genişletir.

-Kalp ağrılarını azaltır.

- Kalp ritmi bozukluklarını düzenler.

- Kalbi kuvvetlendirir, kalbi yüksek tansiyonun tehlikeli sonuçlarından korur.

- Sinir sistemini yatıştırır.

- İdrar söktürür.

- Kabız yapar.


ALIÇ AÇIKLAMA 6

Alıç (ekşimuşmula)

Gülgillerden,
kırlarda yabani olarak yetişen bir ağaçtır.

Meyveleri, küçük muşmulaya benzer, kırmızı renklidir. Tadı mayhoştur. Hekimlikte meyvesi kullanılır.

Faydası: Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır.Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır.


ALIÇ AÇIKLAMA 7

ALIÇ (ALUÇ)

Arabçası : Zü 'rur

Latirıcesi : Crataegus azarolus, Fleur d'aubepine

Yetiştiği yer ve Çeşitleri: Dağlık bölgelerde, çanılıklarda ve kireçli topraklarda yetişir. İki çeşittir.


Tıbbi Özellik ve Faydaları

Alıcın meyvelerinde bol miktarda C vitarnini vardır.

a) Lapası yapılıp şiş olan yerlere konulursa şişliği giderir.

b) Erkekliği kuvvetlendirir, şehveti artırır.

c) Balgama ve sevdadan meydana gelen hastalıklara iyi gelir. Kabızlığı önler. Safranın çoğalmasını önler. Mideye ve kalbe kuvvet verir.

d) Suyu çıkarılıp şekerle birlikle içilirse baş ağrısını geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür, sinir bozukluğun u ve asabi çarpıntıyı geçirir. Damar sertliğine, göğüs nezlesine, uykusuzluğa iyi gelir. Kadınlarda aybaşı ifrazatını çoğaltır.


ALIÇ (EKŞİ MUŞMULA, BARUT AGACI, YEMİşEN)

Arabçası : Nebk, Sidr

Latincesi : Crataegus azarolus. Fleur d'aubepine

Yetiştiği yer ve çeşitleri: Kırlarda, ormanlarda bulunur. Meyveleri muşmulaya ve iiveze benzer, kırmızı renktedir, tadı mayhoştur. Alıç iki renktir. Berri ve bosıani nevilerine ayrılır. En iyisi bosıani olanıdır.

Kullanılan maddesi: Meyvesi

Tıbbi Özellik ve Faydaları: Meyvesinin olmuşu tatlıdır ve biraz Kabızlık yapar.

a) Yüksek tansiyonu düşürür, sinir bozukluğunu ve asabi çarpıntıları geçirir.

b) Kalbi kuvvetlendirir, damar sertliği ve göğüs nezlesine, uykusuzluğa iyi gelir.

c) Mideye faydalıdır.

d) İçme miktarı: 4-5 gramdır. Şekerle içilse daha iyi olur. Ve baş ağrısını derhal teskin eder.

e) Lapası şiş üzerine konursa şişliğini indirir.

f) Şehveti tahrik edip erkekliği kuvvetlendirir.


ALIÇ AÇIKLAMA 8

Diğer İsimler:
Yemişen.

Latince Adı:
Crataegus Monogyna, Crataegus Oxycantha.

Bitki: 2-4 metre yüksekliğinde, Nisan-Mayıs aylarında kokulu ve pembemsi beyaz renkli çiçekler açan, orman ve yol kenarlarında rastlanan, koyu sarı veya esmer kırmızı meyvaları olan çalıya benzer bir ağaçtır.

Yetiştiği Yerler: 20 kadar alıç türü ülkemizde batı ve Güney Anadolu ağırlıkta olmak üzere çeşitli bölgelere yayılmıştır.

Tarihçe:
19. y.y.'da ingiltere'de çit enarlarına ekilen başlıca bitki olmuş-tur. Batıl inanışa göre alıçın dallarını esmek eve cinleri ve beraberinde kökleri şans getirir. Eski Yunanlı ve romalılar alıçı neşe ve mutluluğun sembolü olarak kabul 3 miş, gelinlerin ellerinde tuttuğu çiçek demetlerinde bu bitkiyi kullanmışlardı. Yine romalılar yeni doğan çocukların uhunu şeytandan korumak için eve alıç yaprakları koyarlardı. Kullantlışı: Çiçekler tamamen açılmadan, ağacın kabukları ve meyvaları sonbaharda toplanıp kurutulmak için kullanılır. Kurutulmuş çiçelerin meyvalar ve kabuklardan toz halinae eya kaynatılarak faydalanılır. İç meyvaları semt ve kasaba pa-2 arında özellikle çocuk müşterilere halkalara diziimiş olarak saadır. Mayhoş bir lezzeti vardır.

İçindeki Maddeler: Tanen, Olmanın ve bazı vitaminier, C vitamin Flavon türevieri, triterpen türevieri aktadır.

Bitkilerin Etkiler: Koroner damarları genişleterek, kan dolaşımını artırır. Böylece angina adı verilen kalp ağrıları azalır. Çünkü kalp kasına daha fazla oksijen sağlanabilmektedir. Bu sebeple ilaçlara destek olarak doktor kontrolunda alınabilir. Özellikle yaşlılarda görülen kalp atışlarının hızlanmasıyla birlikte olan kalp ritmi bozukluklarında faydalı olabildiği görülmüştür. Kalple ilgili olan bu etkiler uzun süreli kullanımda kendini göstermektedir. Yine bu etkiler sebebiyle alıç, yaşlılarda kalbi kuvvetlendirmek, yüksek tansiyonlu hastalarda kalbe destek olmak, bilhassa ateşli hastalıklardan sonra yorulan kalbi kuvvetlendirmek ve kalpteki ritm bozukluklarını tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. Alıçın içerdiği maddelerde vücudda birikme, zehirlilik ve alışkanık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

Wagner'in yaptığı farmakolojik testlere göre Alıç'ta kalp kuvvetlendirici etki de mevcuttur. Hafif kalp yetmezliklerinde destekleyici olarak kullanılabilir. Tesir uzun vadede kendini gösterir. Ayrıca sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır. Kalple ilgili etkiler için, kurutulmuş alıç çiçek ve yapraklarından 2 çay kaşığı kadar miktar birer cezve suda 20 dk. kaynatılır ve güride 3 kez içilir. Bu suya 2 veya 3 çay kaşığı bal da eklenebilir. Diğer bir tormül sakinleştirici etkisi sebebiyle oğulotu katılarak hazırlanır. Eşit oranda alıç yaprakları, alıç çiçekleri ve oğulotu çiçekleri kurutularak karıştırılır. Bundan 1 çay kaşığı, 1 bardak kaynamış suda 10 dk. Sureyle bekletilir. Bu infüzyondan sabah ak-şam birer bardak içilir.

Kalple ilgili etkiler yanında kan basıneıda düşürülmek istenirse eşit miktarlarda kurutulmuş alıç yaprağı, alıç çiçeği ve gökçe karıştırılarak, bu karı-şımdan 2 çay kaşığı kadar miktar ile bir bardak çay yapılır ve bu çaydan sabah akşam birer bardak içilir.

Yüksek tansiyonda kan basıncını düşürmek için gökçe, alıç çiçekleri, papat ya ve kediotu kökü kurutularak eşit miktarlarda karıştırılır. Bu karışımdan 2 çay kaşığı, 1 bardak kaynamış suya atılarak 1 gün beklenir. Bu şekilde hazırlanan sıvı, sabah akşam birer bardak olarak içilir. Çarpıntı için 2 kısım oğulotu, 2 kısım kediotu kökü, 3 kısım alıç çiçeği ve 3 kısım müge kurutulmuş olarak karıştırılır. Bu karışımdan 2 çay kaşığı bir bardak kaynamış suya atılır, 20 dk. beklenir. Bu şekilde hazırlanan çay günde 2 kez içilir. Sözkonusu etkilerin görülebilmesi için aylarca kullanım gerekmektedir. Alıçın kalp üzerine olan temel etkisi kalp kaslarını kuvvetlendirmesidir.


ALIÇ AÇIKLAMA 9

Gülgiller (rosaceae) ailesinden olan alıç ülkemizde doğal yayılış gösteren bir ağaç türüdür. Meyveleri genellikle yabani olarak doğadan toplanır. Birçok türü olan alıç ağaçları en fazla 10 m ye kadar boylanabilen dikenli bir ağaç ya da çalı formundadır. Genellikle gövdeleri çok dallı olan alıçların 3-5 cm boyundaki yaprakları almaşık dizilir. Bu yapraklar üçgenimsi-oval şekilli ve 3-7 ııı lobiudur. Yaprakların alt yüzü tüylüdür. Çiçekleri 1-2 cm boyunda, hermafrodit ve beyaz renklidir. Çok sayıda olan bu çiçekler salkım şeklinde, sürgün uçlarında bulunur. Edi sulu yapıda olan alıç meyveleri elma gibi yalancı tipte bir meyvedir.

Yumurta şeklindeki bu meyvelerin renkleri sarı, kavuniçi ve kırmızı arasında değilir. Her meyvenin içerisinde 3-5 adet küçük tohum bulunur. Alıçlar, ılıman iklimierde ve yazları sıcak geçen bölgelerde yetişir. Toprak isteği bakımından kanaatkar olan bu tür, kireçli, killi ve ağır toprakları tercih eder. Kuraklığa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Ülkemizin daha çok kuzey kesimlerinde görülür ve nemli yerleri tercih eder. Alıç meyveleri, tanen ve C vitamini bakımından zengindir. Gıda olarak kullanılan bu meyvelerin sakinleştirici, kab IZ yapıcı ve idrar söktürücü etkileri vardır. Bu bitkinin çiçekleri Avrupa' da uzun yıllar tansiyon düşürücü olarak kullanılmıştır. Ayrıca alıçlar çiçek ve meyvelerinin güzel renkli olması nedeniyle, süs bitkisi olarak da kullanılırlar

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Alıç

,

Crataegus

Monogyna

,

Weissdorn

,

Yemişen,

Ekşi

Muşmula

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü