Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Akdiken
Akdiken
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

AKDİKEN AÇIKLAMA 1

Özellikleri:
Şekerler, organik asitler, yağ, rhamnoxanthin ve locain isimli sarı renk maddeler hamnoemaodin, emodin ve crysophanol isimli antrakinon türevleri denilen kimyasalları içeriğinde bulunur.Akdiken genel olarak tüm Avrupa'da ve Türkiyenin her tarafında, Kuzey Anadolu dağlarında yetişir. Ormanlarda, ağaç aralarında büyüyen, boyu 4-5 metreyi bulan bodur ağaç, mayıs ve haziran aylarında küçük sarı, yeşil renkli çiçekler açar. Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Bezelye büyüklüğünde olan morumsu siyah renkteki meyveler, kurutulup veya şurup yapılıp saklanır.

Önerilen Hastalıklar: Peklikte, karaciğer yetersizliğinde çok kullanılır. Karın ağrısına iyi gelir. 1-2 yıllık dal kabukları, bağırsakları tahriş etmeden çalıştırır. Müshil etkisi gösterir.

Kullanım Şekli ve Dozu: 1 bardak suya toz halinde bulunan akdiken otundan 1 çay kaşığı konulur. Günde 1 veya 3 defa içilir. Meyvelerinden 15-20 tane yenildiğinde ishal yapar. 20'den fazla yenmemelidir. 25 gram akdiken yaprağı, 1 litre suda kaynatılıp günde 2 bardak içilirse kanı temizler.

Yan Etkileri: Bitkinin müshil olarak kullanılması sırasında genellikle hafif bir bulantı ve karın ağrısına yol açar.


AKDİKEN AÇIKLAMA 2

(BARUT AGACI, YENİŞEN, EKŞİ MUŞMULA, GEYİK DİKENİ, GÖVEM ERİGİ, ADİ CEHRİ)

Bir bardak suya bir tutam akdiken konup haşlandırılır da biraz tatlandırılarak gargara yapılırsa, boğaz ağrılarına iyi gelir.

Arapçası: En-Nebkul-Müshil- Acrem, Cehri.

Latincesi: Rhamnus catharıica Yetiştiği yer ve çeşitleri: Ormanda. Dikenli veya dikensiz yerlerde.

Kullanılan Maddesi: Kökü, kabuğu, çiçeği


Tıbbi Özellik ve Faydaları

a) Meyveleri kırmızı ve siyahtır, çiçekleri beyaz, yaprakları tüysüzdür. 3,5 metre boyunda bir ağaçtır.

b) Asabiliği teskin eder, uyku verir. Kaşıntıları keser, kabızlığı giderir, müshil tesiri gösterir.

c) 1 bardak suya 1 tutam akdiken çiçeği konup haşlanır, biraz tatlandırarak gargara yapılırsa boğaz ağrılarına iyi gelir.

d) 20 taneden fazla yenmemelidir. Aksi halde şiddetli karın ağrılarına sebep olur.

(Yemek kaşığı ile şurubu büyüklere günde iki yemek kaşığı, küçüklere ise bir yemek kaşığı verilmelidir.)


AKDİKEN AÇIKLAMA 3

Akdiken (Nerprun, Rhaınnus cathartica, Rhamni cathartici fructus)

Mürdeşe, Geyik dikeni olarak da bilinir. Boyu 3-4 metre olan odunsu bir bitkidir. Mayıs haziran aylarında sarı yeşil renkli küçük çiçekler açan bodur bir ağaçtır. Meyveleri siyah ve etlidir.Meyvelerinden yapılan şurup, kök ve kabuklar kullanılır.

Faydaları: Meyveleri kabızlığı giderir. Kaşıntıları keser. Meyveler yağ, renkle maddeler. Şeker ve glikoz bakımından zengindir. Müshil ilacı olarak kullanılabilir.


AKDİKEN AÇIKLAMA 4

Hünnapgiller familyasındandır. Anayurdu Güney Avrupa ve Anadolu'dur. Kuzey Anadolu bölgesinin dağlık yerlerinde yabanisi yetiştiği gibi, park ve bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Genelde 2-3 m. boylanabilen çalı biçiminde ağaççık iken, kimi zaman 6-8 m.'ye yükselen örneklerine de rastlanır. Yaprakları sivri uçlu, oval ya da yuvarlak biçimli ve parlak yeşil renklidir. Sarımsı beYaz renkli çiçekleri yazın açar ve 3-5 çiçeği bir arada bulunur.

Olgunlaşan çiçekleri önce yeşil renkli yuvarlak meyveler verir. Sonbahara doğru sararan bu meyveler birçok kuşa yem olur. Daha sonra iyice olgunlaşıp turuncu ve hatta açık kırmızı renge dönen 6-8 mm. çapındaki, tadı mayhoş ve biraz da acı olan meyveler bitkinin tohumunu taşırlar. Güneşli yerleri seven akdiken bitkisi, toprak yönünden seçici değildir. Tohumundan çoğaldığı gibi gövde çelikleriyle de üretilebilir. Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve lokain adı verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.


Tibbi Etkileri ve Kullanımı

Bitkinin tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir:

• Akdiken bitkisi etkili ve kullanılması güvenli bir müshildir.

• İdrar söktürücüdür.

• Beden işlevlerim olumlu yönde değiştirici ve düzeltici etkisi de vardır.

Bu etkileri sağlamak için, akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarından 2 tatlı kaşığı alınarak 1 bardak kaynamış suya konulup 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyon, 12 saat içinde etkili olmak üzere (sabahleyin) 1 bardak olarak içilir. Ya da bitkinin olgun meyvelerinden 10 tanesi sabah kahvaltısından önce yenir.

Bitkinin meyve ve yaprakları başka şekillerde de ilaç haline getirilebilir. Bunlar sonbaharda toplanıp gölgede kurutulur. Yukarda tanımı verilen şekilde infüzyonu hazırlanır ve içilir. Ya da bitkinin meyvelerine biraz şeker ve su katılıp kaynatılarak şurup hazırlanır. Bu şuruptan sabah kahvaltısı öncesi bir yemek kaşığı alınır.

UYARI: Akdikenin yukarda verilen dozları, bazı kişilerde bulantı ve ishale yol açabilir. Bu durumda dozaj azaltılmalıdır


AKDİKEN AÇIKLAMA 5

İçindekiler:
Meyvede organik asidler, Şekerler, Lapon Antresin, Locan Antrakinon

Güçlü bir müshildir. İshal yaparken mide bulantısı yapabilir.

Şifası

1) Müil: Akdiken meyvesinden 2025 adet yenirse derhal ishal yapar. Bu meyveler kurutulup, ya da marmelat, şurup yapılıp saklanır.

2) İdrar Söktürücü: Akdiken meyvesi kaynatılıp balla tatlandınlarak içilirse içeriğindeki flavonlar nedeniyle idrar söktürür.

3) Meyvelerinin suyu ile siğil pansuman yapılır.

4) Egzama, Kaşıntı: Meyvelerinin suyu kaşınan yerlere sürülür.


Tavsiye:
Akdiken meyveleri güçlü müshildir. Kabızlık vakalarında istifade edilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Akdiken

,

Rhamnus

Cathortica

,

Kreuzdorn

,

Geyikdikeni,

Barut

Ağacı

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü