Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Akasma Kökü
Akasma Kökü
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

AKASMA KÖKÜ (BRiYONiA ALBA)

Diğer İsimleri: Ülüngür, Şeytan Şalgamı, Bin Kulaç, İt Kabağı, BeYaz Yaban Kabağı

Kullanılan Kısımları: Taze veya kurutulmuş kökleri


Kullanıldığı Yerler


Dahilen: İdrar artırıcı ve kuvvetli müshil etkilere sahiptir. Disk kayması tedavisinde kullanılır. Romatizmadan meydana gelen kalp rahatsızlıklarında ve zatülcenpte faydalıdır, tarif edilen miktarda bal ile yenilirse eski öksürüğü giderir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı ince kıyılmış kök konur, 10-15 dk bekletilir, elde edilen su doktor nezaretinde 1 günde tüketilir. Kökleri toz halinde günde 0.5-3 gr içilir, Kas ve eklem romatizmasında, akut eklem romatizmasında 1 bardak suya, 2 gr ince doğranmış kök konur,5 dk kaynatılır, 15 dk bekletilir, günde 2 defa 1 er çay bardağı içilir, Tarif edildiği şekilde toz halinde kullanılırsa sara'da, felçte ve aza uyuşmalarında faydalıdır. Çocuklara ve zayıflara daha az verilir. Disk kayması tedavisinde günde 2 bardak içilir, tedaviye 4-5 hafta devam edilir (doktor nezaretinde)

Haricen: Taze kökler lapa haline getirilir, mafsal romatizmasında, Romatizma ağrılarında ve Basur memelerinin tedavisinde kullanılır. Kökü incir ile ezilir dalağın üzerine konulursa dalağı eritir. Kökü sirke ile ıslatılır uyuza sürülürse uyuzu giderir. Mafsal romatizmasında taze kök ezilir 1 tadı kaşığı 100 gr saf zeytinyağı ile karıştırılır, elde edilen karışım ile romatizmalı yerler yağlanır masaj yapılır hastalıklı bölgenin dışına sürmemeye dikkat etmelidir. Taze kök ispirto içerisine doğranır bir müddet bekletilir, bununla ağrıyan bölgeye masaj yapılır. Bitkinin tamamı zehirlidir, zehirli madde dokuları şiddetle tahriş ve tahrik eder, bundan sonrada sinir sistemi merkezinde paralize husule gelir. Akasma tohumlarını yanında taşıyan kimse vebaya yakalanmaz. Cin, peri, şerrine uğramaz, sihir yapımında kullanılmışsa kaynatılarak buhar haline getirilirse sihir bozulur (Tezkere'i Davuddan).

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Akasma

Kökü