Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Açelya
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Açelya bitkisi özel görünümü nedeniyle çoğu yerlerde bitki yetiştirenler için çokça tercih edilen bir bitkidir. Açelya güzelliğinin yanı sıra sahip olduğu renkler ve bu renkleri adeta taçlandıran çiçekleri ile göz zevki açısında ayrı bir değerdir. Familya olarak Fundagillere mensup olan açelya doğal olarak yetiştiği yer Karadeniz bölgesidir. Ülkemiz bitki varlığı açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Açelyanın göz alıcı güzelliğine rağmen kokusu yoktur..
Açelya kış mevsimi gelince yapraklarından soyunur. Çiçek şekilleri boru tarzında olup çiçeklerinde 5 adet erkek organ tarafından taşınır. Ülkemiz haricinde Asya kıtasında ve Amerika kıtasının kuzey kesimlerinde açelyanın değişik türleri üretilmiştir.

Faydaları:
En popüler kan dindirici bitkilerden biridir. Mide ağrılarında, mayasıl, ülser, gastrit, vs hastalıklarda mide ve Basur kanamalarında, ayrıca yara ve burun kanamalarında kullanılır. Dişeti iltihabında gargara şeklinde kullanılır. Geride kalan tortuları yara, şişlik ve mayasıl üzerinde konursa tedavi edici güce sahiptir. Kaynatılan aynı poşet egzama gibi yaralar üzerinde sürülürse faydalıdır.

Yan Etkileri:
Bitki yapraklarının yenmesi ile bulantı, kusma, baş dönmesi, kaşıntı, ishal gibi belirtiler ortaya çıkar. Aynı zamanda tükürük salgısında artma, bulantı, kusma, ishal, bağırsaklarda kramp ve ağrılar, Baş Dönmesi deride Kaşıntı ve yanma hissi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Açelya

Ve

Faydaları