Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yürüyelim Arkadaşlar
Yürüyelim Arkadaşlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Yürüyelim Arkadaşlar

Son yüzyılda teknolojideki gelişmeler hayatımızın her alanında büyük değişiklikler meydana getirdi. Bir yerden bir yere daha kolay ve çabuk gidebiliyoruz. Günlük işlerimizi otomatik bir düğmeye basarak yapabiliyoruz. Sabanla tarla sürmek, değirmende buğday öğütmek tarihe karıştı. Kısacası teknoloji, bir yandan hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırırken, diğer yandan bizi hareketsizliğin sebep olduğu birçok sağlık sorunuyla yüz yüze getirdi.

Asırlardır yaşayabilmek amacıyla kullanmak zorunda olduğumuz kas ve eklemlerimizi kullanmayarak pas tutmaya bırakmış durumdayız. Özellikle büyük şehirlerde hareketsizliğin sebep olduğu hastalıklara yakalanma oranları her geçen gün artmaktadır. Bu rahatsızlıkların başında, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, fazla kilo, eklem ağrıları, depresyon, uykusuzluk ve bel-sırt-boyun ağrıları gelmektedir.

• Spor ve sağlık konusunda yapılan araştırmalarda, bir kişinin mesleğindeki hareketlilik düzeyi arttıkça, kalp hastalıklarından ölme oranının azaldığı ortaya çıkmıştır. Sporun en önemli ve olumlu etkisi, kalbimiz ve kan damarlarımız üzerinedir. İnsanlar ne denli hareketli iseler Kalp Krizi geçirme ihtimalleri o kadar azalmaktadır.
• Günlük hayatında hareketli olan insanlarda bağırsak kanserine rastlanma oranı daha düşük olmaktadır. Sağlığımızı koruyarak teknolojinin imkânlarından yararlanabilmek içir nasıl bir yol takip etmeliyiz? Ne yapmalı da hem daha modern ve rahat bir hayat sürdürmeli hem de sağlıklı kalmalıyız? Bu soruların tek cevabı vardır. O da "DÜZENLI SPOR” yapmaktır. Yani, vücudumuzu belli aralıklarla, belli süreler çalıştırarak düzenli fizik hareketlerini içeren bir program takip etmektir.
Sporun sağlığımız için birçok faydası vardır. Bunların en önemlilerini şu şekilde özetleyebiliriz:

• Spor, vücudun oksijen ihtiyacını artırmaktadır. Böylece başta kalp ve kan dolaşımı olmak üzere, oksijen sağlayan sistemler güçlenmekte ve daha verimli çalışmaktadır.
• Düzenli spor sayesinde Yüksek Tansiyon kontrol altında tutulabilir.
• Kolesterolün zararlarını azaltır. İyi kolesterolün oranını artırır.
• Kilomuzu kontrol altında tutmamızı kolaylaştırır.
• ABD'de düzenli spor yapan 13346 kişi üzerinde yapılan araştırmada, kondisyon arttıkça ölüm oranının azaldığı görülmüştür. Yani düzenli spor ömrü uzatmaktadır.
• Spor insanları günlük hayatın Stres ve problemlerinden uzaklaştırarak daha mutlu ve başarılı olmalarını sağlar. Günümüzde uygulayabileceğimiz yüzlerce spor çeşidi vardır. Biz burada herkesin her yerde ve her şartta rahatlıkla yapabileceği "YÜRÜYÜŞ”TEN bahsetmek istiyoruz. Yürüyüşün sağlık, kilo kontrolü ve psikolojik açıdan birçok faydası vardır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Yürüyelim

Arkadaşlar