Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vücutta Su Tutulması Nedir
Vücutta Su Tutulması Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Vücutta Su Tutulması Nedir


Çoğu zaman etrafımızdaki sporculardan, ne kadar çok kardiyo egzersiz yapsalar da ne kadar definasyon diyetlerine dikkat etseler de alt karın kaslarını belirginleştiremediklerini duyarız. Alt karın bölgesindeki yağların çok inatçı olduğunu duyarız ama bu bölgedeki karın kaslarının üzerini örten subkutan yağlar değil sıvılar olabileceği hiç aklımıza gelmez.

İnsan vücudu; fazlalık kalorileri yağ depolarında sakladığı gibi, su ve iyonları da barındırma ihtiyacı duyan doğal bir mekanizmadır. “Elektrolit” kelimesini Spor ile uğraşan herkes az çok duyar. Basitçe: elektrolit, elektrik yüklü bir moleküldür (potasyum veya sodyum gibi)ve birçok görevi yerine getirir. Vücudumuz zor zamanlara hazırlık için bu elektrolitleri depolamayı sever. Örn: fazla tuz tükettiğinizde…

ALT KARIN TESTİ

Şu testi bir deneyin: Alt karın bölgenizdeki deriyi tutup, iyice çekin ve bırakın. Hafif bir dalgalanma görüyor musunuz? Bu yağ sandığınız dokular, aslında yağ değil su tutuyorsunuz anlamına gelebilir! Hiç yarışma zamanı elit yüzücülerin vücutlarını incelediniz mi? Göbek deliğinden pubik bölgesine doğru nasıl damarlandıklarını fark etmişsinizdir. İşte bu su tutuşunu minimuma indirdiğinizin belirtisidir. Vaskülerleşme!

ENSÜLİN ETKİSİ

Eğer çok fazla basit karbonhidratlar tüketirseniz kan şekeriniz yükselir. Buna sporcular arasında ensülin zıplaması denir. Kanınıza yüksek seviyelerde ensülin salgılanması sodyumun vücuttan atılmasını zorlaştırır ve zamanla vücudunuz su tutmaya başlayacaktır.

KORTİZOL SEVİYELERİ
Uykusuzluk ve günlük Stres vücudunuzu olumsuz yönde etkiler, bunu hepimiz biliyoruz. Oranız buranız şişer, yüzünüzden ve vücudunuzdan hemen anlaşılır. Peki ama hiç merak ettiniz mi nasıl? Anlatayım… Aşırı stres, veya uykusuzluk, vücudunuzda kortizol seviyelerinin yükselmesine neden olur, bu etkiye tepki olarak ta karaciğerde üretilen bir amino asidin (L-dopa) beyine gitmesini zorlaştırır. L-dopa’nın vücudunuzda gezinmesi, vücudun ekstra suyu atamamasına neden olacaktır ve bu su depolanacaktır. Elit sporcuların aşırı antrenman yapması da vücutta aynı etkiyi yaratır, yani kortizol seviyelerini yükseltir. Aklınızda bulunsun!
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vücutta

Su

Tutulması

Nedir