Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vasovagal Nöbet
Vasovagal Nöbet
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

VASOVAGAL NÖBET


Çok rastlanan bu tür bilinç kaybında, hasta ısınır ve üşür, esner, midesinde bir “boşluk”, “eziklik” hisseder. Kan basıncı düşer, kalp atımı yavaşlar ve hasta kollapsa girer. Bu belirtiler, parasempatik sistemin,'karşılıksız çalışması sonucu ortaya çıkar ve nöbet, adını buradan alır. Kan basıncının düşmesi, sempatik çalışmayı uyanr ve yüz beyazlaşır, kalp atımı güçlenip, süratlenir ve hasta terlemeye başlar.İyileşme, oldukça çabuk olur. Hasta yatırılmalı, ya da oturur vaziyetteyken, başım dizlerinin arasından sarkıtmalıdır.

Vasovagal Bayılma Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

VASOVAGAL NÖBET (Bayılma nöbeti). Çok rastlanan bu tür bilinç kaybında, hasta ısınır ve üşür, esner, midesinde bir “boşluk”, “eziklik” hisseder. Kan basmcı düşer, kalp atımı yavaşlar ve hasta kollapsa girer. Bu belirtiler, parasempatik sistemin karşılıksız çalışması sonucu ortaya çıkar ve nöbet, adını buradan alır. (bkz. Vagus). Kan basıncının çiçek, poliomiyeiit, sarıhumma ve birçok daha az önemli hastalığın etkeni olan viruslar, antibiyotiklerden etkilenmezler, bununla birlikte, virüs hastalıklarına karşı zayıflatılmış ya da ölü virüs aşılarıyla, aktif bağışıklık oluşturulabilir ve böylece, poliomiyeiit, çiçek ve sarıhumma, kontrol altına alındığından, bu hastalıkların eski büyük salgınları görülmez. Üç grup virüs vardır: Bunların konakları, hayvanlar, bitkiler ve bakteri’lerdir (bkz. Faj) ve insan ile hayvanda hastalık yapanlar, dört özellikleri göz Önünde tutularak sınıflandırılır:

1. Nükleik asit tipi;
2. Dıştaki proteinin yapısı;
3. Dışlarında kaplayıcı bir zarın olup olmaması;
4. Eterde stabil olup olmaması. Viruslara takılan adlar, genellikle tanımlayıcıdır; örneğin, herpesvirus, poksvirus, arbovirus (AR thropod – Bor- ne virüs es – Eklembacaklılarca taşınan viruslar).
Diğer virüs hastalıkları olarak, nezle, şap, dang hastalığı, grip, ansefalit, kabakulak, kuduz, suçiçeği, kızamık ve kızıl’ı sayabiliriz, bkz. Interferon
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vasovagal

Nöbet