Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tiklerin Tedavisi
Tiklerin Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Tiklerin Tedavisi :

İlaç tedavileri yanda terapi ile başarı sağlanmaktadır. Hekim, hastaya terapide, hastanın kendi kendine telkinini ve tikini terk etmenin, kendi sosyal yararına olacağım, kendi iradesi ve istemiyle bu rahatsızlığın üstesinden gelebileceğini, kendi iradesini kullanmama ve kendi kendine telkinin yollarını, özenle öğretmelidir.

Hasta, ilaç tedavisine, en etkili teşhisle başlat ılınalı, muhtelif ilaçlar kullanmak zorunda bırakılmamalıdır. Bunun için de, hastanın tik konusunda iyice uzmanlaşmış bir hekime müracaat etmesi, tedavinin ve tedavi sürecinin yarısı anlamına gelir. Çocukları tikten korumak, önemlidir. İnsan, bazı refleks tikleri, özentili tekrarla kazaror. Sesli tikler, kaş ve göz tikleriyle, ayağının ucunu yere hafif değdirerek. topuğundan, dizine kadar hatta, topuktan kalçaya kadar olan kısmı, süratle titretmek şeklinde olan tikler, özentili refleks sonucu kazanılmış tiklerdir. Çocuk, faydalı olana da, faydasız olana da, hatta bazen zararlı olana bile özenti duyabilir. Çocuğun günlük yaşamında karşılaştığı ve çocuk üzerinde prestij sahibi birinde, söz konusu ettiğimiz tiklerden biri varsa, çocuk bunları, o kişiye duyduğu sitayiş sayesinde özenerek tekrarlamaya başlar. Bunun için, çocukları tik bozukluğu bulunan kimselerle karşılaşmaktan uzak tutmalı veya çocuk, tik bozukluğu olan biriyle karşılaşmazdan önce, kişinin tik bozukluğuna çocuğun dikkati çekilip, onun bir hastalık olduğu ve bu hastalığın insanın sosyal yaşamım nasıl etkilediği, iyice anlatılmalıdır.

Bu durumda çocuk, kendisi tarafından açıkça bilinen bir refleks bozukluğuna özenmek istemez. Şayet bütün bunlara rağmen, tik bozukluğu çocukta yerleştiyse bile, bu özentili taklit reflekslerini, çocuğun ileriki zaman içinde terk etmesi, mümkündür. Sekiz ila on üç yaş arası çocuklarda, tik oluştuğunda, çocuğun bu kontrol dışı reflekslerini görmezlikten gelerek, bir psikiyatrdan danışmanlık almak ve çocuğa nasıl yardım edebileceğinin temel kurallarım öğrenmekte yarar vardır. Şayet çocuk, beyin veya kafa bölgesine herhangi bir fiziksel darbe almamışsa, her şey normal seyrederken, birkaç istem dışı tik refleksi gösterdi diye, derhal, çocuğu hekim karşısına çıkartmak, her zaman istenilen sonucu vermeyebilir.

Çocuk, istem dışı reflekslerini yaparken, onu tik yapmaması için, her ne şekilde olursa olsun, uyarmak, bir daha yapmaması için ternbihte bulunmak, doğru değildir. Çocukta tik bozuklukları görülmeye başlandığında, onun, istem dışı bir refleks göstermediği sırada, sakince konuşmakta fayda vardır. Bazen aileler, psikosomatik rahatsızlıkları, tik bozukluğu zannedip, aldırmazlıktan gelebilirler. Psikosomatik kasılınalar ve tik bozukluklarım bir birinden iyice ayırmak gerekir. Psikosomatik rahatsızlıklarda, kasılan hasta, acı ve ağrı duyar, tik bozukluklarda ise, herhangi bir acı ve ağalı durum yoktur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Keziban Buruncukoğlum 24 yaşında 17 yaşında babasını kaybettik o günden sonra önce göz kırpma sonra el kol boyun hareketleri başladı prozac cymbalta ve gece yarım nörofren kullanıyuz terapi de aldı ama tamamen geçmiy
  • Tiklerin

    Tedavisi