Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tens Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Tens Tedavisi,tens uyarıcı elektrik akımlarıyla sinirlerin uyarılmasına denilir. Elde taşınabilecek kadar küçük bir cihazla vücudun ağrıyan kesimlerindeki sinirler uyarılarak ağrıların hafiflemesi sağlanır. Aynı zamanda kasların istem dışı çalıştırılması ile kaslardaki şekerin yakılması, fazla kalorilerin harcanmasını ve kasların güçlenmesini sağlar. Tens cihazı bu etkisinden dolayı pasif jimnastikte ve fizik tedavide yoğun olarak tercih edilir. Güzellik merkezlerinde Zayıflama yöntemi olarak (petli zayıflama) ve selülit tedavisinde etkin olarak kullanılır.

Tens Tedavisi

Biz çok farkında olmasak da vücudumuzdan, beyin, kalp, kas ve sinir sistemimiz vasıtası ile düşük bir elektrik akımı yayılır. Bu akıma biyoelektrik denir. Bazen statik elektrik yüklü bir malzemeyi tutarken (örn; araba kapısı gibi) elektrik çarpmasının sebebi budur. Vücudumuzun ürettiği biyoelektrik yaşamsal faaliyetlerimizde çok önemli bir oynar. Dışarıdan vücuda uygulanan elektrik akımlarına karşı vücudumuz reaksiyon ve uyarılar gösterir.Vücudumuza uygulanan bu elektrik akımları vasıtası ile yapılan tedavi Tenstir. Bu terapi sayesinde uyguladığımız bölgedeki kaslarda farklı boyutlarda ve farklı devamlılıkta kasılma ve gerilme olur. Bu kasılma ve gerilmeler o bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlarlar. Bu etki o bölgedeki hormonların artmasına ve beyin ve sinir sistemimizin tepki vermesine sebep olur. Bu etkisi ile Tens sayesinde sinir sisteminde vücudun kendine ait ağrı hafifletici ve ağrı impulslarının beyne iletilmesini önleyici aktivitelerin uyarıldığı ispat edilmiştir. Gold Tens Cihazı Doğru olarak kullanıldığı takdirde tamamen zararsız ve yan etkisizdir. İlaç alma sonucu ve ilacın yan etkilerinden dolayı görülen zararlar tens terapisinde yoktur.

Tens, alçak frekans yüksek akımla (acıtacak dereceden hafif, fakat elektrod altlarında kasların hareketleri görülecek şekilde) kullanıldığında, beyindeki vücut ağrı kontrom sistemi harekete geçirir. ENDORPHINE gibi vücudun ağrı hafifletici ve vücuttaki kan dolaşımını arttırıcı maddelerin üretimi artar. Tens sayesinde sinir sisteminde vücudun kendine ait ağrı hafifletici ve ağrı impuslarının beyne iletilmesini önleyici aktivitenin uyarıldığı ispat edilmiştir.Sonuç olarak her türlü ağrıda Tens faydalı olur. Hiçbir yan etkisinin olmaması ve kullanım kolaylığı sebebiyle tens terapisinin mutlaka denenmesi gerekir. Başarı oranı ortalama %80 civarındadır. Tens terapisinin etkisi büyük klinikler ve bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmış olup, 20 yıldan fazla bir süredir uzakdoğu başta olmak üzere daha birçok ülkede kullanılmaktadır.

Ayak Tabanı Masajı:

Ayak tabanı size ürün ile birlikte verilen terlikle yapılır. Bu masaj bazı akupunktur noktalarının iğnelerle değil doğrudan elektronik titreşimle harekete geçirilmesini kapsar vücudun tüm sinirleri uyarmak ve çeşitli rahatsızlıkları gidermek mümkündür. Elektronik titreşimler ile bu akupunktur noktalarının harekete geçirmesiyle bu noktanın bağlı olduğu organ enerji kazanır ve organ kendi kendini tedavi etme imkanı bulur.

Ayak Tabanı Masajının Faydaları:

Uygulanan terapi ayak baş parmağı altını uyararak iştahı, tiroit ve hipofiz bezlerini harekete geçirerek kontrol altına alır.Menstruasyon dönemi şiddetli geçen bayanlar bu masajı uyguladıklarında taban tümseğindeki sinirler uyarılarak bu dönemi çok rahat geçirmektedir.Ayağın çukur kısmında bulunan sinirler uyarılarak genital organlardaki hücreler hareketlendirilir buda Cinsel isteksizlik problemini ortadan kaldırır.Aşırı yorgunluk, halsizlik ve yoğun bir günün sonundaki ayak ağrılarınızı bu masaj yöntemiyle ortadan kaldırabilirsiniz.burada sıralayamadığımız daha bir çok rahatsızlığın tedavisini çok basit olarak masaj terlikleri sayesinde yapılması mümkündür.

Kullanım Alanları:

- Bel ve boyun fıtıkları
- Bel tutulmaları
- Omuz ve boyun ağrıları
- Eklem ağrıları
- Aşırı yorgunluk
- Kısmi ve geçici felç
- Ameliyat sonrası ağrılar
- Varis - Selülit
- Zayıflama
- Bel ağrısı
- Kireçlenme

Tens Cihazının Kullanımı:

Elektroped soketlerini kablo yardımı ile cihaza takınız (not: en az 2 ped en fazla 4 ped kullanabilirsiniz) kitapçığında resimlerle Türkçe tarif edilen ağrı bölgelerini doğru seçip cildinize yapıştırınız (not: silikonlu özel bir malzeme olduğu için elektropedlerin üzerindeki yapışkan madde çok uzun süreli dayanır) makineyi çalıştırınız vücudun direncine göre ayar derecesini 8 dereceye kadar artırabilirsiniz. Elektro pedlerin uygulandığı bölgedeki kaslar istemsiz ve kontrolsüz şekilde hareket eder ilk takıldığında uzun zamandır ulaşılamayan kaslar ve bağlamında kılcal damarlarında harekete geçtiği için ağrı hissedebilirsiniz fakat 5 dakika içinde alışıyorsunuz. 1 seans 15 dakikadır ve cihaz 15 dakikadan sonra otomatik olarak kapanır. Cihaz üzerinde tekrar tuşu vardır. Kimi hastalarda tedavi süreleri uzun olduğu için makineyi her açtığınızda aynı ayarda kalması için tekrar tuşundan faydalanabilirsiniz.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Tens

Tedavisi