Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Temassız Termometre
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Temassız Termometre , temas etmeden derecesini algılayan yada tek temasda derecesini bulan bir alettir. Dokulması zor, kimyasal yada çok zararlı maddelerde temassız temometre kullanılır.

Temassız Termometre

Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılan cıvalı termometreler sağlık ve güvenlik açısından tehlikeli bulundu. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ürünlerin piyasaya arzını durdurdu.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü vücut ısısını ölçmede kullanılan cıvalı klinik termometrelerin ve beden derecelerinin piyasaya arzını durdurdu. Duyuruda/tıbbi cihazlar uyarı sistemini yürüten bakanlığa, cıvalı termometreler ile ilgili muhtelif olumsuz olayların bildiriminin yapıldığı belirtildi.

Gümüş renkte, akışkan, parlak ve kokusuz bir element olan cıvayı içeren camdan termometrelerin, darbe, düşme ve çarpmalara karşı dayanıklı olmadığı, bunların kırılması halinde açığa çıkan cıvanın oda ısısında kolayca buharlaşabildiği vurgulandı. Duyuruda, şu hususlara dikkat çekildi: "Cıvanın vücuttan atılması söz konusu olmayıp cıva buharı, hücre zarından kolaylıkla geçerek beyne ulaşmakta tüm dokulara yerleşmekte, zamanla dokularda birikim yaparak geri dönüşümü olmayacak nörolojik bulgulara sebebiyet verebilmekte ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla diğer tür zehirlenmeler gibi değerlendirilmemelidir. Hatta zamanında tanı konulması durumunda bile uygulanacak tedavi, ortaya çıkan bulguları ortadan kaldıramamakta ve hastanın tedavisi sağlanamamaktadır.

Duyuruda, "Sağlık kurum ve kuruluşları, okul laboratuvarları gibi kamusal alanda kullanılanların yerine mümkünse cıva içermeyen muadillerinin kullanılması, derecelerin kırılması halinde dökülen cıvanın koruyucu eldivenlerle ve bir fırça yardımıyla ağzı sıkı bir kaba konulması, kalan artıkların ise cıvayı absorbe eden çeşitli kimyasallarla temizlenmesi, cıva konulan kabın da tehlikeli atık olarak imhaya gönderilmesi ve ortamın havalandırılması gerektiği" bildirildi. Kırılan termometrenin içindeki cıvayla temas edenlerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı bünyesindeki Ulusal Zehir Danışma Merkezine başvurmalarının sağlanması da istendi.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Temassız

Termometre