Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tansiyon Nasıl Düşürülür
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Tansiyon Nasıl Düşürülür Sorusuna Cevab Sitemizde bulunmaktadır.Kadınlarda, yüksek kan basıncı (tansiyon) daha fazla ölümlere yol açıyor. Ancak sağlıklı bir yaşam tarzı ile yüksek kan basıncı riski yüzde 80'e varan oranlarda düşürülebiliyor. Yeni bir çalışmada, kadınların uygulayabileceği sağlıklı yaşam tarzları şöyle belirtiliyor: Normal kilonuzu korumak; her gün Spor yapmak; meyve, sebze ve az yağlı Süt ürünleriyle az tuzlu bir beslenme şekli; folik asit takviyesi almak.

Tansiyon Nasıl Düşürülür:

Ailenizde Yüksek Tansiyon hastası bulunmasının illa sizin de tansiyon hastası olacağınız anlamına gelmediğini belirten araştırmacılar, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri de verdi. Araştırmalar, WebMd isimli sitede de yayınlandı. 1991-2005 yılları arasında yapılan araştırmaya katılan, yaşları 27 ile 44 arasında değişen 80 bin kadını kapsayan çalışmadaki kadınların tümü, normal kan basıncı seviyesine sahipti ve çalışmanın başlangıcında kalp, şeker ya da kanser hastalığı yoktu.

14 yıllık çalışma süresince, kadınların 12 bin 319'unda yüksek kan basıncı rapor edildi. Araştırmacılar, 6 sağlıklı yaşam şeklinin yüksek kan basıncı gelişme riskini azalttığını keşfettiler:

1. Sağlıklı bir kilo: Vücut kitle indeksinin 25'den az olması,

2. Günlük egzersiz: Her gün ortalama 30 dakika yoğun spor,

3. Kalp dostu diyet: Meyve, sebze, kuruyemiş ve baklagiller, az yağlı süt ürünleri ve tam tahıllar bakımından zengin, ancak çok az tuz, tatlandırılmış içecekler ile işlenmiş kırmızı et içeren beslenme uygulanmalı,

4. Alkol kullanmamak,

5. Haftada en az bir kez uyuşturucu etkisi olmayan ağrısı kesiciler kullanmak,

6. Günlük 400 mikrogram folik asit takviyesi almak.

Çalışma, bu 6 sağlıklı yaşam tarzı faktörlerini uygulayan kadınlarda yüksek kan basıncı gelişme riskinin yüzde 80 daha az olduğunu gösterdi.

Sağlıklı yaşam tarzları arasında vücut kütle indeksinin yüksek kan basıncı riskinin en güçlü belirleyici olduğunu söyleyen araştırmacılar, eğer tüm kadınların vücut kütle indeksi 25'in altındaysa yeni yüksek tansiyon vakalarının tahminen yüzde 40'ının önlenebildiğini açıkladılar. Obez kadınlarda ise (vücut kütle indeksi 30 ve üzerinde olanlar) yüksek tansiyon riskinde çok az bir azalma olduğu kaydedildi.

Yüksek tansiyonla ilgili bilmedikleriniz.

Yüksek tansiyon hafıza sorunlarına yol açıyor

Yüksek tansiyonun en etkili ilacı: Mutlu evlilik

Hamilelikte yüksek tansiyona dikkat!

Yüksek tansiyona karşı en doğal çözüm: Süt

Gebelikte yüksek tansiyon, bebeğin gelişimini etkiliyor
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Tansiyon

Nasıl

Düşürülür