Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tansiyon Holter
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Tansiyon Holter.Tansiton Holteri hastaların gün boyu tansiyonlarının sık aralıklarla ölçerek; uykuda, dinlenirken, aktif haldeyken tansiyonu ve nabız sayısını kaydeden bir cihazdır.Detaylı bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Tansiyon Holter

Böylelikle uzun süreli hipertansiyonu olan hastaların, günün hangi saatlerinde tansiyon değerlerinin yüksek olduğu saptanarak o saatlere tedavi eklenmektedir. Daha önceden hipertansiyonu olmayan hastalarda ise, ilk teşhis konularak, tedavisinin düzenlenmesi sağlanır.Bazı durumlarda tansiyonun gün içindeki seyrini bilmek, ilaç tedavisi ile tansiyonun tam olarak kontrol altında olup olmadığını tayin etmek, gece olması beklenen düşmenin olup olmadığına bakmak ve beYaz gömlek hipertansiyonunu araştırmak gereklidir.

Bunun için küçük bir cihaz hastaya takılarak manşonu kola sarılır ve kişi normal günlük yaşantısına döner. Cihaz, hastanın normal yaşantısı sırasında 24 saat süreyle ve planlanan belli aralıklarla, tansiyonu ölçerek kaydeder.

Süre sonunda hastadan cihaz çıkarılır ve kaydedilen bilgiler bilgisayarda değerlendirilir, böylece bütün bir gün boyunca kişinin tansiyon profili ortaya çıkarılmış olur. Bunun sonucuna göre hastanın tanısı kesinleştirilir ve uygun tedavi düzenlenir.

Holter testi boyunca ne yapmalısınız?

1.Günlük rutin yaşantınıza devam edin.

2.Günlüğü doğru şeklide tutun.Yürüyüş, koşu, uyku, duygusal stresler, Cinsel aktivite, yemek yeme gibi aktiviteleri günlüğe işlemeyi ihmal etmeyin.

3.Herhangi bir şikayetiniz (ağrı, nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı) tarif ederek listeye yazın.O andaki saati ve ne yapmakta olduğunuzu yazmayı ihmal etmeyin.

4.Kaydediciyi açmayın ve ıslanmasına engel olun.Bu durum sizin için tehlike yaratmazsa da toplanan bilginin yokolmasına sebep olacaktır.

5.Kayıt süresi dokduktan sonra kaydedici ve hasta günlüğünü holter laboratuarına ulaştırın.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Tansiyon

Holter