Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Şişmanlık
Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Şişmanlık vücutta aşırı yağ toplaması sonucu vücut ağırlığının artması demektir. Muhtelif ideal kilo cetvelleri vardır. Kilonun ideal kiloyu % 10 geçmesi halinde şişmanlık sınırına gelinmiş demektir. Alınan enerjinin harcanandan arta kalanı yağ depolarında birikir. Bu birikim özellikle deri altında olur.

Normal şartlarda organizmaya yetecek kadar yemek yenir. Böylelikle senelerce aynı kilolarda kalınır. Gelişen teknoloji, otomobil, apartman hayatı, asansör, telefon ve televizyon gibi konfor vasıtalarının kullanımı arttıkça enerji sarf edilmesi azalır. İşlerimizi çoğunlukla bir düğmeye basarak yapıyoruz. En yakın mesafelere bile yürümeyip araçlarımızla gidiyoruz. Buna karşılık enerji alımımızı arttırıyoruz. Enerji alımı artıp, harcamamız azalınca şişmanlık kapımızı çalıyor.

Şişmanlığın çeşitli sebepleri var. Bunların hepsinde ortak mekanizma; kötü ve aşırı beslenme diyebiliriz. Şişmanlığın başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

• Harcadığımızdan çok enerji almamız

• Kötü beslenme alışkanlıkları

• Ailevi yatkınlık (Genetik)

Hormon hastalıkları; tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi)

• Beyindeki iştah merkezinin bozulması sonucu doyma hissinin kaybolması ve buna bağlı aşırı yeme

• Gebelik

• Hareketsizlik,

• Psikolojik rahatsızlıklar

• Sigarayı bırakma

• Bazı ilaçlar

• Ailenin beslenme tarzı, gelenek ve görenekler

• Aşırı alkol tüketimi: Alkol, şişmanlık, ailevi problemler ve trafik kazalarının önemli bir sebebidir.

Enerji alımı artıp, harcamamız azalınca şişmanlık kapımızı çalıyor.

Dünya Şişmanlıyor

Şişmanlık, bütün dünyada önemli bir sağlık sorunu. Uzmanlar Avrupa'da aşırı şişmanlığın "sinsi salgın" haline geldiğini ifade ediyorlar. Şişmanlıkla beraber şeker, tansiyon, kalp ve damar hastalıklarında da büyük artış gözleniyor. Araştırmaya göre Avrupa ülkelerinde aşırı şişmanlık oranlarını şöyle sıralayabiliriz:

Kadınlar;

Rusya %27,5,

Çek Cumhuriyeti % 20,5,

İngiltere % 20

Almanya % 19,3,

Fransa %10,5,

Hollanda %9,3,

Danimarka % 9.

Erkekler;

Finlandiya % 19

Belçika % 12,1

İskoçya % 15,9

İspanya %11,5

Almanya % 17,2

İngiltere % 17

Fransa % 9,6

Hollanda % 9

Şişmanlık ABD'de büyük bir sorun. Amerikan Milli Kalp, Akciğer ve Kalp Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmaya göre de Amerikalıların % 55'i kilolu. 1960'lı yıllarda nüfusun % 13'ü aşırı şişmanken bugün bu oran % 22,5'e çıkmıştır. Yetkililer buna sebep olarak Amerikan halkının daha fazla yediğini ve daha az hareket ettiğini söylüyorlar. Günümüzde şişmanlık hızla yayılıyor. 19.yy.da oburca beslenen zengin ve üst tabaka insanlarının sorunu olan şişmanlık, şimdi daha çok alt gelir gruplarının sorunu haline gelmiştir. Bunun sebebi şeker ve fabrikasyon gıdaların aşırı tüketimidir.

Geçmişte insanlar doğal gıdalarla beslenirdi. Margarin değil, tereyağı ve zeytinyağı: gibi tabi yağlar az miktarda tüketilirdi. Ekmek işlenmemiş (tam) tahıl ve undan yapılırdı. Herkes kendi bahçesinde yetiştirdi~i hormonsuz sebze ve meyvelerden yerdi.

Arılar balı şekerden değil tabiattaki çiçeklerden yaparlardı. Kuru kayısı, kuru fındık, ceviz gibi lifli ve doymamış Yağ içeren gıdalar bolca yenirdi. Beyaz un ve şekerden yapılmış tatlılar pek bilinmezdi. Evler bahçeli ve genişti. En yakın mesafelere bile arabayla değil yürüyerek giderlerdi. Trafik, iş stresi, geçim derdi, yoğun çalışma temposu olmadığı için, yemeklerini ayaküstü atıştırarak değil huzurlu bir ortamda oturarak yerlerdi. Bu yüzdende şişmanlık pek görülmezdi.

Amerikan tarzı beslenme yani ayaküstü fabrikasyon gıdalar yemenin şişmanlattığı ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkardığı bilinen bir gerçek.

Günümüz insanı fabrikasyon gıdayla besleniyor. Bolca yağ tüketiyor, teknoloji yüzünden hareketsiz, atıştırarak acele ile yiyor. Sanki "yaşamak için değil, yemek için yaşıyor". Bol alkol tüketiliyor. TV karşısında saatlerce oturuyor ve durmadan yiyor. İnsanlar adeta bir zevk makinesi haline geldi ve şişmanlıyoruz...

Hanımlar Daha Şişman

Hanımlar erkeklere göre daha şişman. Bunun pek çok sebebi var.

Başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

• Hamilelik döneminde ortalama 12-15 kg. alınır. Bunun sebebi beslenme düzeninin değişmesi, hareketsizlik ve hormonsal etkilerin farklılaşmasıdır.

• Dişilik hormonunun (östrojen) şişmanlatıcı özelliği vardır.

• Bedensel faaliyetlerde erkeklere göre daha az aktiftirler.

• Günlerde pasta, börek, kek gibi gıdaların aşırı yenmesi.

Çocuklarda Şişmanlık

Dünyada Beslenme:

Normalin altında kilolu çocukların oranı:

Bangladeş % 56

Hindistan % 53

Etiyopya % 48

Nijerya % 39

Endonezya % 34

Normalin üstünde kilolu erişkinlerin oranı:

ABD % 55

Rusya % 54

İngiltere % 51

Almanya % 50

Kolombiya % 43

Brezilya % 31

Şişmanlık sadece yetişkinlerin değil, tüm dünyada çocuklarımızın da başta gelen sorunlarından biri olmuştur. ABD 'de yapılan araştırmalarda, 6-17 yaş grubundaki çocuklarda normalden fazla kilolu olanların sayısının 11 Milyon olduğu tespit edilmiştir. Yetişkinler arasında uygulanan diyetlerle şişman insanların sayısı, 30 yıl içinde % 15 azalmışken; çocuklarda % 54 artış meydana gelmiştir. Şişman çocukların, Kolesterol oranlarının, tansiyonlarının ve kalp atışlarının normalin üzerinde olduğu görülmüştür.

Uzmanlar, çocukların şişmanlamasında temel sebep olarak televizyonu görmektedirler. Haftada ortalama 25 saat televizyon seyreden çocuklar bu saatler içinde, çoğunlukla farkına varmadan, şekeri, yağ ve kalori miktarı yüksek, tatlı cips, hamburger, sosisli sandviç gibi yiyecekler tüketmektedirler.

Florida' da çalışan çocuk doktoru John Monaco şöyle diyor: "Son 20-30 yılda öyle bir kültür oldu ki, doğru dürüst beslenmek yerine, bize ne kolay gelirse onu yiyoruz. Gittikçe daha çok, daha çok yiyoruz. Ama bu yediğimiz şeyler gerçek besin değil. Kimyasal maddelerle, koruyucularla, besin değeri olmayan katkı öğeleriyle dolu şeyler."

Bir başka faktör de, fiziksel aktivite eksikliği: "Çocuklar zamanlarının büyük kısmını televizyon, bilgisayar ve atari oyunlarıyla geçiriyorlar. Hâlbuki organize spor faaliyetleri için, bugün eskiye göre çok daha fazla imkân var. Eskiden çocuklar bisiklete biner, kovalamaca oynar, koşturup dururlardı. Günümüzün çocuklarını da aktiviteye yöneltmeliyiz."

Dr. Monaco, sözlerine şunu da ekliyor "Yoğun işlerimizi bahane edip çocuklarımızla ilgilenmeyen bizler de suçluyuz."

Hangi Çocuklar Şişmandır?

Çocuk, kendi yaş ve boy ortalamasından % 20 daha ağır ise şişman sayılır. Beş yaşından küçük çocuklarda şişkin, yuvarlak bir karın, tombul yanaklı yüz gayet normaldir. Bu sebeple, bu çocuklarda henüz şişmanlıktan bahsedilmez.

Çocuklardaki şişmanlığın temel sebebi, yanlış beslenme alışkanlıkları ve anne babanın fazla beslenmesidir. Çünkü kendisi aşırı beslenen aileler çocuklarındaki kilo problemini genellikle görmezler. Stres ve can sıkıntısı, büyüklerde olduğu gibi çocuklarda da kilo almaya sebep olabilir. Ayrıca, kalıtsal özellikler ve hormonal bozukluklar da şişmanlığın sebeplerindendir. Bunların tespit edilmesi için birtakım tetkikler yapılması gerekir.

Şişmanlığın Temelleri Bebeklikte Atılır

Erişkin yaş grubunda şişman olanların %80'inin ergenlik yıllarında da şişman olduğunu ve benzer şekilde ergenlik yaş grubunda şişman olanların, erken çocukluk yıllarında da böyle olduğunu yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır.

Bu yüzden süt çocukluğu döneminde, şişmanlığın en önemli koruyucusu olan anne sütü ile beslenmeden vazgeçmemelidir. Bebek 6 aylıkken ek gıdalara başlanmalıdır.

Çocuğun şişmanlığını anlamanın bir yolu da, kol ve bacaklarının üst kısımlarını kontrol etmektir. Bu kısımlarda yağ boğumları varsa, büyük bir ihtimalle kilo problemi de vardır.

Çocuklardaki Şişmanlığı Mahzurları

Daha küçük yaşlarda biçimsiz bir vücuda sahip olmak, sadece fiziksel değil, psikolojik bazı olumsuzluklara da sebep olur.

Çocuğun Okuldaki başarısı düşebilir, kabiliyetleri körelebilir. Yapılan araştırmalar, vücudu şeklen düzgün ve sağlıklı olan kişilerin olumlu kişilik özelliklerini güçlendirdiğini, daha sistematik düşündüklerini, problem çözmede daha başarılı olduklarını ortaya koymuştur.

Çocuklardaki şişmanlığı önlemek için Anne-Babalara düşen görevler

Çocuklarının kilo alarak hem fiziksel hem de ruhsal yapılarının bozulmasını istemeyen anne babaların şu hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Çocuk beslenmesinde kahvaltının önemi büyüktür. Güne iyi bir kahvaltı ile başlayan çocukların Okulda daha başarılı oldukları ve abur cubura rağbet etmedikleri tespit edilmiştir. Kahvaltıda taze meyve suyu veya süt, peynir, yumurta, kepeği alınmamış ekmek yemesi çok faydalıdır. Hızlı yemek, alınan miktarı etkileyeceğinden dolayı, çocuğu daha erken kaldırarak ona rahat kahvaltı edeceği süre verilmelidir.

Çocuğumuzun kilo kaybetmesi için özel bir rejim uygulamak doğru değildir. Kilolarını birkaç yıl koruyabilirlerse, boyları uzayacağı için vücutlarındaki fazla yağlardan kurtulmuş olacaklardır. Çocuklarımızın kilo almasının en önemli sebebi abur cubura olan düşkünlükleridir. Bu tür şeylerden uzak durmalarını sağlamak için, bunları evde bulundurmamamız gerekir.

Cips, çikolatalı süt, dondurma gibi yiyecekler yerine, meyve, taze meyve suyu, yoğurt, fındık, ceviz gibi şeyler yemelerini sağlayalım.

Kilolarını kontrol edebilmek için, haftada en az bir kere tartalım.

Kola, hamburger, şekerlemeler, cipsler, kutu meyve suları, kurabiye, pasta, kek gibi gıdalardan uzak durmalarını sağlayalım.

. Akşam yemeğini, hafif ve olabildiğince erken bir saatte (mesela 18.00) yemelerini sağlamalıyız.

Televizyon seyrettikleri odada abur cubur yerine taze meyveler bulunduralım.

Yemek yerken onlarla birlikte oturun ve güzel şeylerden bahsedin. Yemek yerken başka şeylerle meşgul olmak da farkında olmadan fazla yemeye sebep olabilir. Buna dikkat etmek gerekir.

Anne-baba yemek konusunda çocuklarına örnek olmalıdır. Kendileri tatlı, çikolata, dondurma yerken çocuğuna bunları yasaklamak etkili bir yöntem değildir. Tüm ailenin kilolu olan ferde destek olması gerekir. Ailece yapılan yürüyüşler çok faydalıdır.

Çocuklar tabaklarındaki yemeği bitirmek için zorlanmamalıdır. Tabakta yemek bırakmasını istemiyorsak fazla yemek koymamalıyız.

Çocuğumuz yemek yerken sigara içmeyelim.

Yiyeceği bir ödül veya teselli aracı olarak görmeyelim. Bu tür davranışlar, zamanla yer eder ve doğru beslenme alışkanlığı kazanmasına engel olur.

Yiyecekleri, kızartma yerine, ızgara veya haşlama şeklinde pişirelim.

Bebeklere muhakkak anne sütü verelim. Araştırmalar, bebekliklerinde anne sütü ile beslenenlerin mamayla beslenenlere oranla, şişmanlık tehlikesiyle daha az karşılaştıklarını göstermektedir.

Çocuklarımızı bol harekete teşvik edelim, birlikte oyun oynayalım; bir spor dalıyla aktif olarak ilgilenmelerini sağlayalım.

Şişman çocukların karşılaştığı başka bir sorun da fiziki yapıları dolayısıyla diğer arkadaşları tarafından dışlanmalarıdır. "Şişko" denerek oyuna alınmamaları, daha az arkadaşa sahip olmalarına, bu da yalnızlık ve hayal kırıklığına uğramalarına sebep olur. Tüm bu sıkıntılarını gidermek için aşırı yemeğe sarılmaları da hadisenin ayrı bir yönüdür. 

Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Kan Aldırma 2
 • Beyin Kanamalarında İlk Yardım
 • Solunum Yolları
 • Erkek Çocuk Nasıl Yapılır?
 • Karaciğerin Metabolik Fonksiyonları
 • Akıcı Yatakta Dondurma
 • Bitkisel Doktorlar
 • Bitkisel İlaçlar Firmaları
 • Bitkisel Şifalı Otlar
 • Bitkisel Tedavi Ürünleri
 • Şifa Zencefilli
 • Şifalı Bitkiler Sitesi
 • Şifalı Bitkiler
 • Şifalı Kürler
 • Şifalı Ürünler
 • Şifali Bitkilerler
 • 4 Kilo Vermek İçin
 • 5 Günde Kilo Verme
 • 5 Kilo Verdiren Diyetler
 • 5 Kilo Verme
 • 5 Kilo Verme Diyeti
 • 5 Kilo Vermek İçin
 • 5 Kilo Vermek İstiyorum
 • 5 Kilo Vermenin Yolları
 • 500 Kalorilik Diyet
 • 800 Kalorilik Diyet
 • 900 Kalorilik Diyet
 • Acil Diyet
 • Acil Diyet Listesi
 • Acil Kilo Verdiren Diyetler
 • Acil Kilo Verme
 • Acil Kilo Verme Diyeti
 • Acil Kilo Verme Diyetleri
 • Acil Kilo Verme Yolları
 • Acil Kilo Verme Yöntemleri
 • Acil Kilo Vermek İstiyorum
 • Acil Zayıflama
 • Acil Zayıflama Diyeti
 • Acil Zayıflama Diyetleri
 • Acil Zayıflama Yolları
 • Acil Zayıflama Yöntemleri
 • Acil Zayıflamak İçin Ne Yapmalı
 • Aç Kalmadan Diyet
 • Akupunktur Diyet Listesi
 • Alternatif Tedavi
 • Basur Bitki Tedavisi
 • Basur Doğal Tedavi Yöntemleri
 • Basur Kesin Tedavisi
 • Basura Doğal Çözüm
 • Basura Evde Tedavi
 • Basür Evde Tedavi
 • Bıtkilerle Tedavi
 • Bitkisel Gıda Takviyeleri
 • Bitkisel Gıda Takviyesi
 • Bitkisel Güçlendiriciler
 • Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Bitkiler
 • Bitkisel Kapsüller
 • Bitkisel Sağlık
 • Bitkisel Takviye
 • Bitkisel Takviyeler
 • Bitkisel Ürünler Bursa
 • Bitkisel Kalp İlaçları
 • Doğal Gıda Ürünleri
 • Doğal Sinüzit Tedavisi Nedir?
 • Hemoroid Doğal Tedavi Yöntemleri
 • İhraç Ürünleri
 • İthal Ve İhraç Ürünlerimiz
 • İthalat Ürünleri
 • Kesin Çözüm Zayıflama
 • Organik Ürünler
 • Prostata Doğal Çözüm
 • Sağlık Ürünleri
 • Türkiyenin İthal Ürünleri
 • Türkiyenin İthalat Ürünleri
 • Türkiyenin İthalat Ve İhracatı
 • Zayıflama Çözümleri
 • Zayıflamaya Kesin Çözüm
 • Bıtkısel Urunler
 • Dogal Bitkiler
 • Dogal Sabun
 • Bitki İlaclari
 • Sifalibitkiler
 • Sağlıklı Bitkiler
 • Doğal Bakım Ürünleri
 • Doğal Destek Ürünleri
 • Doğal Ürünler Nelerdir
 • Doğal Zayıflama Ürünleri
 • Şifalı Bitkiler Bursa
 • Saglikurunleri
 • Bitkisel Çözümler
 • Bitkisel Cozum
 • Bitkisel İlac
 • Bıtkısel Tedavı
 • Şeker Hastalığı Doğal Tedavi
 • Bitkisel Besin Takviyesi
 • Prostat Kesin Çözüm
 • Hastalıklara Bitkisel Çözümler
 • Güzellik
 • Güzel Hanımlar
 • Yüzlerce Gül Yaprağı
 • Bir Mutluluk Umudu
 • Kendiyle Barışık Olmak
 • Güzellik Sermayesi
 • Bir Sağlık Ve Güzellik Çizelgesi
 • Doyasıya Nefes Almak
 • Yaşamak Için Yemek
 • Rejim Gerekli Mi Değil Mi
 • Ekmek Fakat Çok Az Yağ
 • Şeker Ve Başka Düşmanlar
 • Tütün Her Zaman Tütün
 • Koşullu Rejim
 • İyileşmek Için Çaba
 • Mutluluk
 • Hamilelerde Cilt Bakımı 2
 • Lohusalar İçin Göğüs Bakımı
 • Lohusalar İçin Beslenme Desteği
 • Adet Dönemlerinde Vücutta Biriken Fazla Suyu Atmak İçin Doğal Destek
 • Adet Düzensizliği İçin Doğal Destek
 • Bebeklerde Karın Ağrısı İçin Doğal Destek
 • Bebeklerde Ağız Pamukçuğu İçin Doğal Destek
 • Bebekler İçin Pişik Pudrası
 • Menapoz / Kemikleri Güçlendirmek İçin Doğal Destek
 • Menapoz / Kemikleri Güçlendirmek İçin Doğal Destek
 • Doğal Kalsiyum
 • Unutkanlığı Gidermek Için Doğal Destek
 • Varis İçin Doğal Destek
 • Bacaklardaki Sarkmalar İçin Doğal Destek
 • Halk Tababetinin Hakkında Kısa Tarihi
 • Şifalı Bitkiler Hakkında Kısa Bilgiler
 • Şifalı Bitkiler 2
 • Tarih Öncesi Dönem
 • Şifalı Bitkiler Hakkında Temel Bilgiler
 • Bitkiler Mezopotamya Dönemi
 • Bitkiler Mısır Dönemi
 • Şifalı Bitkilerin Toplanıp Kurutulması
 • Bitkilerin Etken Maddleri
 • Açıklama 1: Neden Bazı Besinler Gaz Yaparlar
 • Bitkiler Hitit Dönemi
 • Açıklama 2 : Zayıflama Ilaçları
 • Alerjik Tepkiler
 • Açıklama 3: Solanin Ve Patates
 • Bitkiler Grek Dönemi
 • Açıklama 4: Sağlıklı Beslenmede Dikkat Edilecek Bazı Noktalar
 • Alerjik Tepkilere Karşı Bitki Çayları
 • Açıklama 5: Alerji Ve Beslenme
 • Bitkiler Roma Ve Bizans Dönemi
 • Açıklama 6: Sigara
 • Bitkiler İslam Dönemi
 • Açıklama 7: Vitaminler
 • Şifalı Bitkilerin Kullanımı 2
 • Etki Düzeni
 • Etki Düzeni2
 • Drogların Atılması
 • Hastalığın Tanısı
 • Tedavi Değeri
 • Vitaminli Ve Düzenleyici Karışım
 • Vitaminli Ve Düzenleyici Karışım
 • Açıklama 8: Bayanların Regli Dönemlerindeki Şikayetleri
 • Adet Kanamaları Zamanında
 • Ağız İçinde Olan Yaralar (Stomotitte)
 • Açıklama 9: Hazır Besinlerdeki Katkı Maddeleri
 • Alerjik Astımda Kullanılacak İlaçlar
 • Arteriosklerozdan Damar Sertliği Kurtulma
 • İnsülit
 • Artrit Tedavisinde İç Ve Dıştan Uygulanan Tedavi
 • Bağırsakların Sağlığına Kavuşması Ve İyileştirilmesi İçin
 • Balgamlı Öksürükler
 • Bel Tutulması Ve Kramplar
 • Bitkisel Tedavi
 • Boğaz Ağrıları Ve Hırıldamalar
 • Boğazda Hırıltı Olduğunda Kullanabilecek Bitkisel İlaçlar
 • Burun Akıntısı
 • Çocuk Emziren Kadınlarda Meme Sertleşmelerinin Tedavisi
 • Diş Ağrılarında Ağzın Gargara Edilmesi
 • Düz Bağırsağın Üşütmesi Zamanı Ve Basurda
 • Düz Bağırsağın Üşütmesi Zamanı Ve Basur
 • Faranjit Ve Bronşit Zamanı Kullanılabilecek Bitkisel İlaçlar
 • Fibroma
 • Gastrit, Yanma Ve Gaz Oluşumunda
 • Genç Görünmek İçin
 • Göz Üşütmeleri Ve Çıban
 • Gözde Çapaklanma Durumları
 • Grip Zamanı
 • İlaçların Veriliş Yolları
 • Işından Kaynaklanan Hastalıkların Diğer Maddelerle Tedavisi
 • Kalp Çarpıntıları Ve Aritmi İyiliştirilmesi
 • Kan Akıntıları
 • Keskin Ve Kronik Bronşit
 • Keskin Ve Kronik Bronşit2
 • Menstürasyon Dönemi
 • Metastazın Gelişmesinde Kullanılan Tedbirler
 • Osteoxondrozda Kullanılan Maddeler Ve Temizleme
 • Soğuk Algınlıklarda
 • Soğuk Algınlıklarda 2
 • Şişliklere Karşı Kullanılan Çay
 • Klonlama
 • Pth İle Saçın Uzama Döneminin Uzatılması
 • Bitkilerin Saklanması
 • Bitkilerin Tarihçesi
 • Bitkilerin Tanıtımı
 • Türkiye Avrupa'nın Ağac Zengini
 • Bitkileri Nasıl Kuruturuz ?
 • Venoz Damarlarının Soğuk Algınlığında
 • Viral Hastalıklara Etkisi
 • Vücudu Kuvvetlendirmek İçin Küvet
 • Vücudun Enfeksiyonlara Karşı Direncinin Arttırılması
 • Vücudun Yenilenmesi Ve Süt Bezlerinin Geliştirilmesi
 • Vücutta Bulunan Kirecin Sökülmesi
 • Yemek Yardımı İle Atom Işınlarından Hastalanan Hastaların Tedavisi
 • Zehirlenme
 • Vücutta Oluşan Taşlar İçin
 • Salgı Bezlerinin Ve Kasılma Ritminin Düzenlenmesi
 • Böbrek Ve Böbreküstü Bezlerin Soğuk Algınlığı Zamanı
 • İdrar Kesesinin Soğuk Algınlığında Ve Ağrıları Zamanı
 • İsteğe Bağlı Olmayarak Altın Kaçırma (İdrar)
 • Ağrı Kesici Ve Tetanos Zamanı Kullanılan Otlar
 • Deri Yanıkları
 • Kozmetik
 • Damarları İdare Eden Vejetatif Sinirlerin Tedavisi
 • Hiper Tansiyonda İdrar Sökücü Tedavi
 • Burun Ve Yutak Üşütmesi Zamanı
 • Vücutta Genel Üşütme Durumları
 • Vücudun Genel Dayanıklılığını Arttırmak İçin Gereken Maddeler
 • Morali,kalbin Çalışmasını,kanı Temizlemek Ve Sklerozu Düzeltmek İçin
 • Glaukoma Zamanı
 • Podogra Hastalığının İlerlemesi Zamanı
 • Nezle Durumlarında
 • Sigara Bırakmak İçin
 • Alkol Bağımlıları İçin
 • Skleroz Aleyhine Kullanılan Maddeler
 • Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri
 • Bileşiminde Acı Madde Ve Esans Bulunan Bitkisel İlaçlar
 • Bitkisel Ilaçların Etki Şekilleri 2
 • Günışığı Ve Spor
 • Beslenme 2
 • Dinlenme
 • İlişkiler
 • Şifalı Bitkiler
 • Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması
 • Bitkilerin Etken Maddeleri
 • Bitkiler Ve Etken Maddeler
 • Bitkilerin Yan Etkileri
 • Şifalı Bitkilerin Kullanımı
 • Bitkilerin İçten Kullanım Ve Hazırlama Biçimleri
 • Kurutulmuş Bitkilerin Doğrudan Kullanımı
 • İsveç Şurubu
 • İsveç Şurubu Kullanım Alanları Ve Biçimleri
 • Şifalı Bitkinin Türkçe Ve Latince Adları
 • Beslenme Maddeleri Kaça Ayrılır?
 • Beslenme Nedir?
 • Enerji Veren Besinler
 • Lifler
 • Proteinler Niçin Gereklidir
 • Yağ
 • Su Ve Elektrolitler
 • Mineraller Ve Eser Elementler
 • Vitaminler 5
 • Gıdalar Geçidi
 • Kırmızı Et 2
 • Tavuk Eti
 • Amerika Kıtasında Ekolojik Tarım
 • Ab'nin Arka Bahçesi
 • Anız Yakma Vahşeti
 • Anız Yakma Vahşeti
 • Doktor, Ziraat Mühendisi Ve Gıda Mühendisinin Önemi
 • Alternatif Tarım
 • Büyükbaş, Koyun Ve Tavuk Gübresi
 • Boyumuz Neden Kısa.
 • Biyoteknoloji Ve Biyogüvenlik
 • Avrupa'da Ekolojik Tarım Verileri
 • Fabrika Atıkları Ve Zehirli Gazlar
 • Çocuk Terbiyesi Için Bahçeli Evler .
 • Dünyada Gen Aktarımlı Ürünlerin Durumu
 • Cömertlik Ve Toplumsal Barış Için Doğal Tarım
 • Devekuşu Hüsranı
 • Fırında Hamam Böcegi Mi Olsun Yoksa Zehirli Ekmek Mi Yiyelim?
 • Bitkisel Ilaçların Etki Şekilleri 3
 • Gribe Karşı, Doğal Tavuk
 • Kanser Neden Olur?
 • Ekolojik Denge
 • Tavuk, Yumurta Ve Et Ihracatı Için Doğal Tarım Ve Hayvancılık
 • Gıda Koruyucuları
 • Ticari Olarak Üretilen Transgenik Bitkiler
 • Doğal Tarım Bize Ne Sağlıyor?
 • Gdo'lu Tohumlar Bir Silahtır.
 • Bazalt Gübresi
 • Genleri Değiştirilen Organizmalar.
 • Doğal Tarımın Temeli, Doğal Gübredir
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi
 • Sertifikalı Organik Ürün Ne Demektir?
 • Domatesteki Ilaç Kalıntısı Uyarısı
 • Gübre Fiyatı Yüzde 60 Arttı
 • Kimyasal Zehirler Toprağı Çoraklaştlrıp, Ekolojik Dengeyi Bozuyor.
 • Gdo'nun Zararları
 • Doğal Tarım Ve Hayvancılık
 • Şişmanlığı Önlemek Için Bahçeli Evler
 • (Gdo) Genetik Olarak Değiştirilmiş Organizmalar
 • Göçü Önlemek Için Doğal Tarım
 • Akdeniz Ülkelerinde Ekolojik Tarım
 • İstemeden Hapı Yutmuşuz
 • Şişmanlık