Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Sinirsel Tansiyon Yükselmesi
Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sinirsel Tansiyon Yükselmesi, Çeşitli Nedenleri Vardır. Aşağıdaki Makalemizde Konu İle İlgili Bilgiler Yer Verilmiştir.

Sinirsel Tansiyon Yükselmesi


Hipertansiyonun %80 oranında genetik geçişi vardır yani kalıtsaldır. Halk arasında bu tarz yüksek tansiyona sinirsel tansiyon yüksekliği veya asabi tansiyon denir. Bu tür tansiyon hastalıklarında yapılan ileri tetkiklerde tansiyon hastalığının herhangi bir nedeni bulunamaz. Bunun hastalara çok iyi izah edilmesi gereklidir. Çünkü hastalar tansiyon yükselmesinin bir nedeni yoksa tedaviyede ihtiyaç yoktur diye düşünürler halbuki yüksek tansiyonun kalp krizi, felç,böbrek yetersizliği, damar tıkanıklıkları, körlük gibi vücuda çeşitli zararları vardır. Bu nedenle tansiyon nedeni bulunamasa bile mutlaka tansiyon düşürücü ilaçlarla tedavi edilmelidir. Eğer alışılagelmiş tansiyon düşürücü yöntemlerle tansiyon kontrol altına alınamıyorsa tansiyon yükselmesinin ikincil bir sebebi olup olmadığı araştırılmalıdır. Yani tansiyonun çare bulunabilir sebepleri araştırılmalıdır. Bütün tansiyon hastaları arasında bu grup %5-10 civarındadır. Eğer bu sebep tespit edilebilirse ve sebebi ortadan kaldırmak mümkünse tedavi sonrası tansiyonun normale düşme imkanı olduğundan bu grup çok önemlidir.
 
İkincil hipertansiyonun nedenleri nelerdir? Bu tür tansiyon yükselmeleri tedavi edilebilir mi?
Yüksek tansiyonun ikincil (sekonder) nedenleri;
Uykuda nefes durması hastalığı (Sleep Apne Sendromu)
İlaca bağlı hipertansiyon
Böbrek Hastalığı
Böbrek Üstü Bezi hastalıkları
Aort Darlığı (Aort Koarktasyonu)
Troid ve Paratroid Hastalıkları
Böbrek damar hastalıkları
Cushing Hastalığı
Şeker Hastalığı Başlangıcı
 
Uyku Apne Sendromuna Bağlı Hipertansiyon:

Uykuda nefes durması veya yeterince nefes alınamaması sonucu organların yeterli oksijenlenmemesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kandaki karbondioksit miktarının artması ve oksijenin azalması sonucunda damarların büzüşmesi sonucu tansiyon yükselir.Vücudun kan basıncınnı düzenleyen mekanizmalar bu yüksek basınca uyum sağladığında artık normal zamanda da kan basıncı hep bu seviyede kalmaya başlar. Fazla horlayan insanlar, kilolu kişiler, fazla alkol alanlar ve yaşlılar bu hastalığa meyillidir. Bu tür rahatsızlığı olduğunu düşünenler ilk olarak nefes yollarını tıkayan kulak burun boğaz problemleri olup olmadığının tespiti açısından bir hekime başvurmalıdırlar.Daha sonra Nöroloji hekimleri tarafından yapılacak bir uyku testi ile bu hastalığın olup olmadığı kesin olarak saptanarak tedavi yoluna gidilmelidir.
 
İlaca Bağlı Hipertansiyon:

Bazı ilaçlar, buna en fazla rastlanan bazı Grip ilaçlarıdır, içlerindeki damar büzücü katkılar nedeni ile tansiyon yüksekliğine neden olabilirler. Bu tür tansiyon yükseklikleri ilacın bırakılması ile düzelir.Dikkat edilmesi gereken şey zaten tansiyon yüksekliği ve kalp damar hastalığı olan hastaların bu tür ilaçları kullanırken dikkatli olmalıdır. Bazı antiromatizmal ilaçlarda ani tansiyon yükselmesine neden olabilir.Bunun da bilinmesi ve tansiyon hastaların da dikkatli kullanılması önemlidir.
 
Böbrek Hastalıklarına Bağlı Hipertansiyon:

Akut ve kronik böbrek hastalıklarında vücuttaki su ve tuz miktarı arttığından damar içi basınç yükselir. Akut böbrek hastalıklarında hastalığın düzelmesi ile birlikte tansiyon da genelde normale döner. Kronik böbrek hastalığında ise hastalık sürekli ilerleyici olduğundan sürekli bir tansiyon tedavisine ihtiyaç vardır.Son dönem böbrek hastalıklarında hastanın diyalize(suni böbrek cihazı) alınması tansiyonu geçici olarak düşürebilir.Fakat bu geçici bir çözüm olup kişilerin sürekli tedavi alması gereklidir.
 
Böbrek üstü bezi hastalıklarına Bağlı Hipertansiyon:

Böbrek üstü bezinin bazı tümörleri tansiyonun yükselmesine sebep olurlar. Bu tümörlerden feokromasitoma, böbrek üstü bezinde yerleşebileceği gibi karın ve göğüsteki sempatik sinir sistemi üzerine de yerleşebilirler bu hastalarda tipik olarak kriz tarzında tansiyon yükselmeleri terleme, kızarma, çarpıntı şikayetleri olur. Belli bir kısmında ise bu şikayetler olmadan sadece yüksek tansiyon bulunabilir. Tanı, hastalarda  bu tümörlerin salgıladığı maddelerin atıklarının idrarda tespit edilmesi ve bilgisayarlı tomogrofide tümörün tespiti ile konur. Tümörün cerrahi yoldan çıkarılması mümkün olduğunda tansiyon normale döner. Fakat ameliyat öncesinde de ilk önce tansiyonun kontrol altına alınması gereklidir.
 
Yine böbrek üstü bezinin bazı iyi huylu tümörleri de salgıladıkları tansiyon yükseltici maddeler nedeni ile yüksek tansiyona neden olabilirler. Bu yüksek tansiyon etkisi damarları büzerek veya su ve tuz atılımını azaltarak olabilir. Hem kanserlerde hem de iyi huylu tümörlerde cerrahi girişim mümkün olduğunda uygulanmalı mümkün olmadığında ise ilaçla tedavi yoluna başvurulmalıdır.
 
Aort Darlığına (Aot Koarktasyonu) Bağlı Hipertansiyon:

Aortun (ana atar damarın) genellikle sol kol damarının ayrıldığı noktanın hemen altında oluşan darlığa verilen addır. Sıklıkla doğumsal bir hastalıktır. Böbrek kanlanmasının sonucu böbrekten, damarları büzen maddelerin salgılanması bu hastalıkta tansiyonun yükselmesine neden olarak gösterilmektedir. Bacaklarda ve kolda kan basıncı ölçüldüğünde elde edilen çok farklı değerler bu hastalığın teşhisinde çok önemlidir. Çocukluk çağında tanı konulur ve tedavisi cerrahidir.
 
Troid ve Paratroid Hastalıklarına Bağlı Hipertansiyon:

Troid hastalıklarında troidin fazla çalışması metabolizmayı hızlandıracağından kalp hızı ve pompaladığı kan miktarı artacaktır. Buna bağlı olarak da tansiyon yükselebilir.Yeni başlayan kalp damar hastalıkları olanlarda, ki çarpıntı da buna dahildir, mutlaka troid kontrol edilmelidir. Troid ve paratroid hastalıklarında zamanında  teşhis ve tedavi tansiyonunda normale dönmesine neden olacaktır.
 
Böbrek Damar Hastalıklarına Bağlı Hipertansiyon:

Böbrek damarlarının tek taraflı veya çift taraflı daralması böbrekten bazı damar büzücü maddelerin salgılanmasına neden olur. Damarların daralmasına bağlı olarak tansiyon yükselir. Erken teşhis edilerek damarların yeniden genişletilmesi tansiyonun düzelmesine neden olabilir. Geç kalındığında böbreğin kendi de hasar göreceğinden kronik böbrek hastalarındaki geri dönüşümsüz tablo ortaya çıkar. Böbrek arterlerinin görüntülenmesi ile teşhis konulur. Böbreklerden salgılanan maddelerin kandaki tayini de teşhiste yardımcıdır.

Böbrek damarlarının yeniden genişletilmesi mümkün olmayan durmlarda ilaçla tedavi uygulanlamalıdır.
 
Cushing Hastalığına Bağlı Hipertansiyon:

Tedavi amaçlı dışardan verilen ilaçlarla, hipofiz bezinin fazla çalışmasına bağlı veya böbrek üstü bezinin hastalıklarında kandaki kortizonun yükselmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Kandaki bu hormonun yükselmesi vücudun su ve tuz dengesini etkileyerek tansiyon yükselmesine neden olur.Böbrek üstü bezinin ve beyindeki hipofiz bezinin MR ile tetkik edilmesi, kan ve idrarda bu hormonun tayin edilmesi ile teşhis edilir.Bu hastalar geneldekırmızı yüzlü ve şişman kişilerdir. Normal olmayan kıllanma, adele güçsüzlüğü tansiyon yüksekliği ile birlikte görülen diğer belirtilerden bazılarıdır. Hipofiz veya böbrek üstü bezi adenomları veya kanserlerinde tedavi cerrahi olabilir. Bazı akciğer kanserlerinde de bu hormona benzeyen bir maddenin salgılanması benzer bir hastalığa neden olabilir.Bu durumda da cerrahi girişim eğer mümkünse yapılmalıdır. Cerrahisi mümkün olmayan durumlarda ilaç tedavisi uygulanmalıdır.
 
Şeker Hastalığı ve Hipertansiyon:

Şeker hastalığı başlangıcında şekerin iniş çıkışları vücutta bazı hormonların salgılanmasına neden olarak damarların büzülmesine ve tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Şekerin aşırı yükselmesi vücudun su tuz oranını bozarak veya kan Ph sini etkiliyerek yine tansiyon yükselmelerine neden olabilir. İleri dönem şeker hastalarında ise şeker hastalığından dolayı damarların elastikiyetinin bozulması ve kronik böbrek hastalığının ortaya çıkması nedenleri ile yüksek tansiyon gelişebilir. Şekerin iyi kontrol altına alınması ve hastanın diyetine ve tedavisine dikkat etmesi hem erken hem de geç komplikasyonların oluşmasını engelleyeceğinden yüksek tansiyon gelişmesi de engellenmiş olacaktır. Ayrıca bazı tansiyon ilaçlarının daha yüksek tansiyon başlamadan önce koruyucu amaçlı kullanılması böbrek problemlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Yüksek tansiyon da şeker hastalığı da damarları bozan hastalıklar olduğundan iki problemin birden olması kalp damar hastalıklarının gelişmesini hızlandıracak ve kişinin ölümcül bir hastalığa yakalanmasına neden olabilecektir. (Felç veya kalp krizi gibi)


Etiket:
sinirsel tansiyon yükselmesi, tansiyon düzenleyici bitkiler, samsung tansiyon aleti, alfamet tansiyon ilacı, scala tansiyon aleti fiyatı, sinbo tansiyon aleti fiyatları, tansiyon aleti fiyatlary, asabi tansiyon tedavisi, omron r6 tansiyon aleti, weinberger tansiyon aleti, yüksek tansiyon yemekleri, analog tansiyon aleti nasıl kullanılır, steteskoplu tansiyon aleti fiyatları,  bosch tansiyon aleti fiyatları, ems, tens, gün ışığı, gün ışığı lambası, kızılötesi lamba, kızılötesi ışık, karın kası kemeri, yumuşak terapi, ışıklı çalar saat, kızılötesi ısı ışını, böcek sokmalarını iyileştirici, mini ağrı padi, tens aletli sırt kemeri, dijital tens aleti, dijital ems aleti, terapi seti

Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • En İyi Tansiyon Aleti Hangisi
 • Tansiyon Aleti Şartnamesi
 • Fanlı Isıtıcılar
 • Sanayi Tipi Isıtıcı
 • Asabi Tansiyon
 • Eşit Kollu Teraziler
 • Beurer Ateş Ölçer
 • Dijital Termometre Nedir
 • Termometre Satış
 • Thermoflash Lx-26 Enfrarujlu Ateş Ölçer
 • Acısız Tüy Alma
 • Yedek Işık Kartuşu
 • Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri
 • Düşük Kan Şekeri Değerleri
 • Titreşimli Masaj
 • Tokluk Kan Şekeri Düşmesi
 • Ayak Banyosu
 • Haizel Masaj Koltuğu
 • Boyun Fıtığı Yastığı
 • Voit Zayıflama Kemeri
 • Hareket Sensörü Devresi
 • Hareket Sensörü Fiyatları
 • Kumtel Isıtıcı Fiyatları
 • Ani Tansiyon Düşmesi
 • Ani Tansiyon Düşmesi
 • Tansiyon Hapları
 • Gizli Tansiyon Belirtileri
 • Yüksek Tansiyon Neden Olur
 • Media Markt Tansiyon Aleti
 • Ems Elektronik
 • Asabi Tansiyon Tedavisi
 • Asabi Tansiyon Tedavisi
 • Comfort Kd-5915 Konuşan Tansiyon Aleti
 • Hassas Teraziler
 • Fizik Teraziler
 • Elektronik Teraziler
 • Dijital Teraziler
 • Barkodlu Teraziler
 • Lazerli Teraziler
 • Teraziler
 • Basküller
 • Mutfak Terazileri
 • Antika Teraziler
 • Ev Terazisi
 • Ev Baskülü
 • Cam Basküller
 • Mutfakta Baskülü
 • Özel Tasarım Teraziler
 • Güneş Enerjili Teraziler
 • Termometre
 • Eski Teraziler
 • Ateş Ölçer
 • Dijital Termometre
 • Termometre Dijital
 • Braun Kulaktan Ateş Ölçer
 • Temassız Termometre
 • Chicco Termometre
 • Oda Termometre
 • Termometre Yapımı
 • Kulak Termometresi
 • Özel Tasarım Basküller
 • Güneş Enerjili Basküller
 • İnfrared Termometre
 • Su Geçirmez Termometre
 • Alın Temaslı Termometre
 • Dijital Termometre
 • Alın Termometresi
 • Saat Termometre
 • İnfrared Ateş Ölçer
 • Ekspres Termometre
 • Civalı Termometre
 • Braun Irt 4520 Ateş Ölçer
 • Dijital Ateş Ölçer
 • Wireless Termometre
 • Termometre Çeşitleri
 • Alından Ateş Ölçer
 • Ateş Ölçer Alından
 • Braun Termometre
 • Dijital Saat Termometre
 • Ateş Ölçer Fiyatları
 • Braun Ateş Ölçer
 • Ateş Ölçer Braun
 • Temassız Ateş Ölçer
 • Sıvı Termometre
 • Kulaktan Ateş Ölçer
 • Ateş Ölçer Kulaktan
 • Termometre Higrometre
 • Uzaktan Ateş Ölçer
 • Aeg Ateş Ölçer
 • Alkollü Termometre
 • Elektronik Termometre
 • Termometre Fiyatları
 • Termometre Fiyat
 • Arzum Ateş Ölçer
 • Braun 4520 Ateş Ölçer
 • Braun 4520 Ateş Ölçer
 • Termometre Ve Çeşitleri
 • Weewell Termometre
 • Arzum Termometre
 • Microlife Ateş Ölçer
 • Termometre Yapılışı
 • Termometre Hakkında Bilgi
 • Braun 4020 Ateş Ölçer
 • Termometre Çeşitleri Nelerdir
 • En İyi Ateş Ölçer
 • Ateş Ölçer Tavsiye
 • Chicco Alından Ateş Ölçer
 • Braun Alından Ateş Ölçer
 • Bebek Ateş Ölçer
 • Braun Ateş Ölçer 4020
 • Hassas Termometre
 • Chicco Ateş Ölçer Alından
 • Bebek Termometre
 • Kulaktan Ateş Ölçer Braun
 • Lazerli Termometre
 • Alından Ateş Ölçer Fiyatları
 • Braun Thermoscan Ateş Ölçer Irt-4520
 • Braun Ateş Ölçer Kulaktan
 • Braun Thermoscan Ateş Ölçer
 • Fakir Ateş Ölçer
 • Felix Ateş Ölçer
 • Online Termometre
 • Araç İçi Termometre
 • Oto Termometre
 • Dijital Ateş Ölçer Fiyatları
 • En Ucuz Ateş Ölçer
 • Dijital Termometre Fiyat
 • Gazlı Termometre
 • Lazer Termometre
 • Dijital Termometre Fiyatları
 • Braun İrt 4520 Ateş Ölçer
 • Braun Thermoscan Ateş Ölçer 4520
 • Philips Ateş Ölçer
 • Ateş Ölçer Çeşitleri
 • Weewell Dijital Alın Termometre
 • Elite Termometre
 • Kraft Ateş Ölçer
 • Braun Ateş Ölçer 6023
 • Alarmlı Termometre
 • En Ucuz Kulaktan Ateş Ölçer
 • Isı Ölçer Termometre
 • Braun Thermoscan Irt 3020 Ateş Ölçer
 • Mekanik Termometre
 • Problu Termometre
 • Termometre Nerede Satılır
 • Elite Ateş Ölçer
 • Saplama Termometre
 • Buharlı Sterilizatör
 • Fluke Termometre
 • Bebek Ağırlık
 • Elektronik Ateş Ölçer
 • Bebek Sağlıklı Hava
 • Microlife Kulaktan Ateş Ölçer
 • Video Bebek Telsizi
 • Microlife Alından Ateş Ölçer
 • Kulaktan Ateş Ölçer Fiyatları
 • Bebek Diş Sağlığı
 • Akvaryum Termometre
 • Ateş Ölçer Emzik
 • Vicks Ateş Ölçer
 • Ekspres Termometre
 • Rezistans Termometre
 • Cam Termometre
 • Emzik Termometresi
 • Dijital Banyo Termometresi
 • Hama Termometre
 • Lazer Ateş Ölçer
 • Braun Ateş Ölçer Modelleri
 • Termometre Nem Ölçer
 • Ultrasonik Enhalatör
 • Sınar Termometre
 • Tfa Termometre
 • Yeni Doğan Bebek Bakımı
 • Thermofocus Ateş Ölçer
 • Termometre Nasıl Çalışır
 • Kraft Kulaktan Ateş Ölçer
 • İç Dış Termometre
 • Aile Tartısı
 • Braun Bebek Ateş Ölçer
 • Mikrodalga Buharlı Sterilizatör
 • Thermoflash Ateş Ölçer
 • Braun Ateş Ölçer Fiyatları
 • Elektronik Termometre Fiyatları
 • Bebek Maması Ve Biberon Isıtıcı
 • Plusmed Ateş Ölçer
 • Healthmaxx Ateş Ölçer
 • Elektrikli Sonik Diş Fırçası
 • Braun 3020 Ateş Ölçer
 • Bebek Beslenme
 • Dijital Termometre Devresi
 • Yedek Diş Fırçaları
 • Bebek Bakımı
 • Sinbo Hava Nemlendirici
 • Fefal Hava Nemlendirici
 • Bebek Telsizi
 • Hava Nemlendirici
 • Hava Nemlendirici Fiyatları
 • Yeni Doğmuş Bebek Bakımı
 • Bebek Tartısı
 • Bebek Ateş Ölçer
 • Yüz Cildi Bakımı
 • Yüz Bakımı Maskeleri
 • Pedikür Manikür
 • Erkek Yüz Bakımı
 • Manikür Oyunları
 • Manikür Ve Pedikür Setleri
 • Yüz Bakımı Evde Nasıl Yapılır
 • Yüz Bakımı
 • Manikür Set
 • Manikür Yapımı
 • French Manikür
 • Bebek Beslenmesi Ve Bakımı
 • Bitkisel Selülit Tedavisi
 • Bebek Bakımı Ve Beslenmesi
 • Pedikür
 • Doğal Kozmetik Ürünler
 • Yağlı Yüz Bakımı
 • Yüz Bakımı Nasıl Yapılır
 • Evde Selülit Tedavisi
 • Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı
 • Sinbo Sah-6101 Hava Nemlendirici
 • Manikür Setleri
 • Kozmetik Ürünler
 • Bakım Ve Güzellik
 • İyonizerli Hava Nemlendirici
 • Selülit Tedavisi
 • Yüz Bakımı Evde
 • Doğal Yüz Bakımı
 • Tüy Alma
 • Yüz Bakımı Bitkisel
 • Bitkisel Yüz Bakımı
 • Hava Nemlendirici Tavsiye
 • Manikür Pedikür Set
 • Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetleri
 • Manikür Seti
 • Evde Manikür
 • Tüy Alma Aleti
 • Kuru Manikür
 • Güzellik Ve Bakım
 • Yüz Bakımı Erkek
 • Manikür Pedikür Seti
 • Selülit Masajı
 • Manikür Fiyatları
 • 0-3 Ay Bebek Bakımı
 • Tefal Kompakt Hava Nemlendirici
 • Manikür Ve Pedikür
 • Pedikür Seti
 • Adım Ölçer
 • Yüz Saunası
 • Manikür Aletleri
 • Enhalatörler
 • Bitkisel Selülit Tedavisi
 • Arzum Hava Nemlendirici
 • Manikür Seti Kullanımı
 • Manikür Kalemi
 • Philips Hava Nemlendirici
 • Enhalatör
 • Manikür Aleti
 • Chicco Hava Nemlendirici
 • Arnica Hava Nemlendirici
 • Işıklı Cımbız
 • Manikür Pedikür Salonu
 • Manikür Pensi
 • King Hava Nemlendirici
 • Hava Nemlendirici Faydaları
 • Ankara Manikür
 • Işıklı Makyaj Aynası
 • Enhalasyon
 • Erkek Manikür
 • El Çantası Seti
 • En İyi Hava Nemlendirici
 • French Manikür Seti
 • Spa Manikür
 • Tefal Aroma Hava Nemlendirici
 • Manikür Salonu Oyunu
 • Yumuşak Lazer
 • Manikür Makinası
 • Tefal Hava Nemlendirici Aroma
 • Organik Kozmetik Ürünler
 • Işıklı Cep Aynası
 • Manikür Makası
 • Bebek Hava Nemlendirici
 • Erkek Yüz Bakımı Nasıl Yapılır
 • Manikür Malzemeleri
 • Ultrason Cihazı Pure Sonic
 • Manikür Seti Fiyatı
 • Pedometre
 • Enhalasyon Başlığı
 • Manikür Pedikür Kursları
 • Adım Sayar
 • Manikür Makinesi
 • Adım Ölçer Fiyat
 • Yüz Bakımı İçin Neler Yapılmalı
 • French Manikür Yüzükleri
 • Lazerle Selülit Tedavisi
 • Erkeklerde Yüz Bakımı
 • Adım Ölçer Fiyatı
 • Sinbo Hava Nemlendirici Fiyatları
 • Tefal Hava Nemlendirici Fiyatı
 • En Etkili Selülit Tedavisi
 • Sinirsel

  Tansiyon

  Yükselmesi