Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Sinirsel Tansiyon Yükselmesi
Konu hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için hemen tıklayın.
Sinirsel Tansiyon Yükselmesi, Çeşitli Nedenleri Vardır. Aşağıdaki Makalemizde Konu İle İlgili Bilgiler Yer Verilmiştir.

Sinirsel Tansiyon Yükselmesi


Hipertansiyonun %80 oranında genetik geçişi vardır yani kalıtsaldır. Halk arasında bu tarz yüksek tansiyona sinirsel tansiyon yüksekliği veya asabi tansiyon denir. Bu tür tansiyon hastalıklarında yapılan ileri tetkiklerde tansiyon hastalığının herhangi bir nedeni bulunamaz. Bunun hastalara çok iyi izah edilmesi gereklidir. Çünkü hastalar tansiyon yükselmesinin bir nedeni yoksa tedaviyede ihtiyaç yoktur diye düşünürler halbuki yüksek tansiyonun kalp krizi, felç,böbrek yetersizliği, damar tıkanıklıkları, körlük gibi vücuda çeşitli zararları vardır. Bu nedenle tansiyon nedeni bulunamasa bile mutlaka tansiyon düşürücü ilaçlarla tedavi edilmelidir. Eğer alışılagelmiş tansiyon düşürücü yöntemlerle tansiyon kontrol altına alınamıyorsa tansiyon yükselmesinin ikincil bir sebebi olup olmadığı araştırılmalıdır. Yani tansiyonun çare bulunabilir sebepleri araştırılmalıdır. Bütün tansiyon hastaları arasında bu grup %5-10 civarındadır. Eğer bu sebep tespit edilebilirse ve sebebi ortadan kaldırmak mümkünse tedavi sonrası tansiyonun normale düşme imkanı olduğundan bu grup çok önemlidir.
 
İkincil hipertansiyonun nedenleri nelerdir? Bu tür tansiyon yükselmeleri tedavi edilebilir mi?
Yüksek tansiyonun ikincil (sekonder) nedenleri;
Uykuda nefes durması hastalığı (Sleep Apne Sendromu)
İlaca bağlı hipertansiyon
Böbrek Hastalığı
Böbrek Üstü Bezi hastalıkları
Aort Darlığı (Aort Koarktasyonu)
Troid ve Paratroid Hastalıkları
Böbrek damar hastalıkları
Cushing Hastalığı
Şeker Hastalığı Başlangıcı
 
Uyku Apne Sendromuna Bağlı Hipertansiyon:

Uykuda nefes durması veya yeterince nefes alınamaması sonucu organların yeterli oksijenlenmemesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kandaki karbondioksit miktarının artması ve oksijenin azalması sonucunda damarların büzüşmesi sonucu tansiyon yükselir.Vücudun kan basıncınnı düzenleyen mekanizmalar bu yüksek basınca uyum sağladığında artık normal zamanda da kan basıncı hep bu seviyede kalmaya başlar. Fazla horlayan insanlar, kilolu kişiler, fazla alkol alanlar ve yaşlılar bu hastalığa meyillidir. Bu tür rahatsızlığı olduğunu düşünenler ilk olarak nefes yollarını tıkayan Kulak Burun Boğaz problemleri olup olmadığının tespiti açısından bir hekime başvurmalıdırlar.Daha sonra Nöroloji hekimleri tarafından yapılacak bir uyku testi ile bu hastalığın olup olmadığı kesin olarak saptanarak tedavi yoluna gidilmelidir.
 
İlaca Bağlı Hipertansiyon:

Bazı ilaçlar, buna en fazla rastlanan bazı Grip ilaçlarıdır, içlerindeki damar büzücü katkılar nedeni ile tansiyon yüksekliğine neden olabilirler. Bu tür tansiyon yükseklikleri ilacın bırakılması ile düzelir.Dikkat edilmesi gereken şey zaten tansiyon yüksekliği ve kalp damar hastalığı olan hastaların bu tür ilaçları kullanırken dikkatli olmalıdır. Bazı antiromatizmal ilaçlarda ani tansiyon yükselmesine neden olabilir.Bunun da bilinmesi ve tansiyon hastaların da dikkatli kullanılması önemlidir.
 
Böbrek Hastalıklarına Bağlı Hipertansiyon:

Akut ve kronik böbrek hastalıklarında vücuttaki su ve tuz miktarı arttığından damar içi basınç yükselir. Akut böbrek hastalıklarında hastalığın düzelmesi ile birlikte tansiyon da genelde normale döner. Kronik böbrek hastalığında ise hastalık sürekli ilerleyici olduğundan sürekli bir tansiyon tedavisine ihtiyaç vardır.Son dönem böbrek hastalıklarında hastanın diyalize(suni böbrek cihazı) alınması tansiyonu geçici olarak düşürebilir.Fakat bu geçici bir çözüm olup kişilerin sürekli tedavi alması gereklidir.
 
Böbrek üstü bezi hastalıklarına Bağlı Hipertansiyon:

Böbrek üstü bezinin bazı tümörleri tansiyonun yükselmesine sebep olurlar. Bu tümörlerden feokromasitoma, böbrek üstü bezinde yerleşebileceği gibi karın ve göğüsteki sempatik sinir sistemi üzerine de yerleşebilirler bu hastalarda tipik olarak kriz tarzında tansiyon yükselmeleri terleme, kızarma, çarpıntı şikayetleri olur. Belli bir kısmında ise bu şikayetler olmadan sadece yüksek tansiyon bulunabilir. Tanı, hastalarda  bu tümörlerin salgıladığı maddelerin atıklarının idrarda tespit edilmesi ve bilgisayarlı tomogrofide tümörün tespiti ile konur. Tümörün cerrahi yoldan çıkarılması mümkün olduğunda tansiyon normale döner. Fakat ameliyat öncesinde de ilk önce tansiyonun kontrol altına alınması gereklidir.
 
Yine böbrek üstü bezinin bazı iyi huylu tümörleri de salgıladıkları tansiyon yükseltici maddeler nedeni ile yüksek tansiyona neden olabilirler. Bu yüksek tansiyon etkisi damarları büzerek veya su ve tuz atılımını azaltarak olabilir. Hem kanserlerde hem de iyi huylu tümörlerde cerrahi girişim mümkün olduğunda uygulanmalı mümkün olmadığında ise ilaçla tedavi yoluna başvurulmalıdır.
 
Aort Darlığına (Aot Koarktasyonu) Bağlı Hipertansiyon:

Aortun (ana atar damarın) genellikle sol kol damarının ayrıldığı noktanın hemen altında oluşan darlığa verilen addır. Sıklıkla doğumsal bir hastalıktır. Böbrek kanlanmasının sonucu böbrekten, damarları büzen maddelerin salgılanması bu hastalıkta tansiyonun yükselmesine neden olarak gösterilmektedir. Bacaklarda ve kolda kan basıncı ölçüldüğünde elde edilen çok farklı değerler bu hastalığın teşhisinde çok önemlidir. Çocukluk çağında tanı konulur ve tedavisi cerrahidir.
 
Troid ve Paratroid Hastalıklarına Bağlı Hipertansiyon:

Troid hastalıklarında troidin fazla çalışması metabolizmayı hızlandıracağından kalp hızı ve pompaladığı kan miktarı artacaktır. Buna bağlı olarak da tansiyon yükselebilir.Yeni başlayan kalp damar hastalıkları olanlarda, ki çarpıntı da buna dahildir, mutlaka troid kontrol edilmelidir. Troid ve paratroid hastalıklarında zamanında  teşhis ve tedavi tansiyonunda normale dönmesine neden olacaktır.
 
Böbrek Damar Hastalıklarına Bağlı Hipertansiyon:

Böbrek damarlarının tek taraflı veya çift taraflı daralması böbrekten bazı damar büzücü maddelerin salgılanmasına neden olur. Damarların daralmasına bağlı olarak tansiyon yükselir. Erken teşhis edilerek damarların yeniden genişletilmesi tansiyonun düzelmesine neden olabilir. Geç kalındığında böbreğin kendi de hasar göreceğinden kronik böbrek hastalarındaki geri dönüşümsüz tablo ortaya çıkar. Böbrek arterlerinin görüntülenmesi ile teşhis konulur. Böbreklerden salgılanan maddelerin kandaki tayini de teşhiste yardımcıdır.

Böbrek damarlarının yeniden genişletilmesi mümkün olmayan durmlarda ilaçla tedavi uygulanlamalıdır.
 
Cushing Hastalığına Bağlı Hipertansiyon:

Tedavi amaçlı dışardan verilen ilaçlarla, hipofiz bezinin fazla çalışmasına bağlı veya böbrek üstü bezinin hastalıklarında kandaki kortizonun yükselmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Kandaki bu hormonun yükselmesi vücudun su ve tuz dengesini etkileyerek tansiyon yükselmesine neden olur.Böbrek üstü bezinin ve beyindeki hipofiz bezinin MR ile tetkik edilmesi, kan ve idrarda bu hormonun tayin edilmesi ile teşhis edilir.Bu hastalar geneldekırmızı yüzlü ve şişman kişilerdir. Normal olmayan kıllanma, adele güçsüzlüğü tansiyon yüksekliği ile birlikte görülen diğer belirtilerden bazılarıdır. Hipofiz veya böbrek üstü bezi adenomları veya kanserlerinde tedavi cerrahi olabilir. Bazı akciğer kanserlerinde de bu hormona benzeyen bir maddenin salgılanması benzer bir hastalığa neden olabilir.Bu durumda da cerrahi girişim eğer mümkünse yapılmalıdır. Cerrahisi mümkün olmayan durumlarda ilaç tedavisi uygulanmalıdır.
 
Şeker Hastalığı ve Hipertansiyon:

Şeker hastalığı başlangıcında şekerin iniş çıkışları vücutta bazı hormonların salgılanmasına neden olarak damarların büzülmesine ve tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Şekerin aşırı yükselmesi vücudun su tuz oranını bozarak veya kan Ph sini etkiliyerek yine tansiyon yükselmelerine neden olabilir. İleri dönem şeker hastalarında ise şeker hastalığından dolayı damarların elastikiyetinin bozulması ve kronik böbrek hastalığının ortaya çıkması nedenleri ile yüksek tansiyon gelişebilir. Şekerin iyi kontrol altına alınması ve hastanın diyetine ve tedavisine dikkat etmesi hem erken hem de geç komplikasyonların oluşmasını engelleyeceğinden yüksek tansiyon gelişmesi de engellenmiş olacaktır. Ayrıca bazı tansiyon ilaçlarının daha yüksek tansiyon başlamadan önce koruyucu amaçlı kullanılması böbrek problemlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir. Yüksek tansiyon da şeker hastalığı da damarları bozan hastalıklar olduğundan iki problemin birden olması kalp damar hastalıklarının gelişmesini hızlandıracak ve kişinin ölümcül bir hastalığa yakalanmasına neden olabilecektir. (Felç veya Kalp Krizi gibi)


Etiket:
sinirsel tansiyon yükselmesi, tansiyon düzenleyici bitkiler, samsung tansiyon aleti, alfamet tansiyon ilacı, scala tansiyon aleti fiyatı, sinbo tansiyon aleti fiyatları, tansiyon aleti fiyatlary, asabi tansiyon tedavisi, omron r6 tansiyon aleti, weinberger tansiyon aleti, yüksek tansiyon yemekleri, analog tansiyon aleti nasıl kullanılır, steteskoplu tansiyon aleti fiyatları,  bosch tansiyon aleti fiyatları, ems, tens, gün ışığı, gün ışığı lambası, kızılötesi lamba, kızılötesi ışık, karın kası kemeri, yumuşak terapi, ışıklı çalar saat, kızılötesi ısı ışını, böcek sokmalarını iyileştirici, mini ağrı padi, tens aletli sırt kemeri, dijital tens aleti, dijital ems aleti, terapi seti

Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • El Masaj Aleti
 • 0-3 Ay Bebek Bakımı
 • 3 Motorlu Zayıflama Kemeri
 • Acura Masaj Kemeri
 • Acura Tansiyon Aletleri
 • Acura Zayıflama Kemeri
 • Adım Sayar
 • Alfamet Tansiyon İlacı
 • Armut Koltuklar
 • Armut Sandalye
 • Ayak Isıtıcı Taban
 • Baş Masaj Aleti
 • Battaniye Markaları
 • Bebek Ateş Ölçer
 • Boyun Masaj Aletleri
 • Braun 5900 Tansiyon Aleti
 • Braun Tansiyon Aleti 5900
 • Cellini Masaj Koltuğu
 • Doğalgazlı Isıtıcılar
 • En İyi Masaj Koltuğu
 • Evde Masaj
 • Fakir Fanlı Isıtıcı
 • Fizik Tedavi Aletleri
 • Fizik Tedavi Tens
 • Hangi Tansiyon Aleti
 • Hareket Algılayıcı Sensör
 • Hareket Sensörü Fiyatları
 • Hassas Termometre
 • İdeal Tansiyon
 • İkinci El Masaj Koltuğu
 • İnfrared Soba
 • Kan Şekeri Düşmesi
 • Kan Şekeri Düşüklüğü
 • Kan Şekeri Nasıl Düşürülür
 • Kan Şekeri Ölçümü
 • Kan Şekeri Tedavisi
 • Karın Kası Kemeri
 • Koldan Ölçer Tansiyon Aleti
 • Masaj Aleti Selülit
 • Masaj Aletlerinin Zararları
 • Masaj Koltuğu Fiyat
 • Masaj Koltuğu Fiyatları
 • Masaj Koltuğu İkinci El
 • Masaj Koltukları Fiyatları
 • Masaj Minderi Forum
 • Masaj Şilteleri
 • Medisana Masaj Aleti
 • Mikrodalga Buharlı Sterilizatör
 • Nabız Saatleri
 • Normal Tansiyon Kaç Olmalı
 • Omron M2 Tansiyon Aleti
 • Omron R6 Tansiyon Aleti
 • Ortopedik Bel Yastığı
 • Panasonic Tansiyon Aleti
 • Pır Hareket Sensörü
 • Polo Battaniye
 • Quartz Isıtıcılar
 • Relax Tone Masaj Aleti
 • Scala Tansiyon Aleti Fiyatı
 • Selülit Masaj Aleti
 • Sinbo İnfrared Isıtıcı
 • Sinbo Soba
 • Sinbo Tansiyon Aleti Fiyatları
 • Sinirsel Tansiyon Yükselmesi
 • Sırt Yastığı Ortopedik
 • Tansiyon Aleti Kullanımı
 • Tansiyon Düşmesinin Sebepleri
 • Tansiyon Düşüren Bitki Çayları
 • Tansiyon Düşürücü Yiyecekler
 • Tansiyon Hapları
 • Tansiyon Yüksekliği Belirtileri
 • Tefal Kompakt Hava Nemlendirici
 • Tens Fizik Tedavi
 • Tv Koltuğu
 • Tv Koltukları Fiyatları
 • Üflemeli Isıtıcılar
 • Ultrasonik Enhalatör
 • Vibro Shape Zayıflama Kemeri
 • Wollex Masaj
 • Yataş Battaniye
 • Yeni Doğan Bebek Bakımı
 • Yüksek Tansiyon Bitkisel
 • Yüksek Tansiyon Yemekleri
 • Zayıflama Kemer
 • Zayıflatma Kemerleri
 • 12V Hareket Sensörü
 • 3 İşlevli Baldır Masaj Aletiı
 • 5 Motorlu Zayıflama Kemeri
 • Able Masaj Aleti
 • Accu Chek Şeker Ölçüm Cihazı
 • Accu-Chek Go Şeker Ölçüm Cihazı
 • Accumed Tansiyon Aleti
 • Açık Alan Isıtma Sistemleri
 • Açık Hava Isıtma Sistemleri
 • Acısız Tüy Alma
 • Açlık Kan Şekeri
 • Açlık Kan Şekeri Belirtileri
 • Açlık Kan Şekeri Değerleri
 • Açlık Kan Şekeri Değerleri
 • Açlık Kan Şekeri Düşüklüğü
 • Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı
 • Açlık Kan Şekeri Nasıl Düşürülür
 • Açlık Kan Şekeri Nasıl Ölçülür
 • Açlık Kan Şekeri Nedir
 • Açlık Kan Şekeri Normal Değerleri
 • Açlık Kan Şekeri Ölçümü
 • Açlık Kan Şekeri Sınırı
 • Açlık Tokluk Kan Şekeri Değerleri
 • Açlık Ve Tokluk Kan Şekeri Değerleri
 • Acura Ac 640
 • Acura Ac 833 Masaj Aleti
 • Acura Ayak Masaj Aleti
 • Acura Bel Kemeri
 • Acura Dijital Masaj Minderi
 • Acura Konuşan Tansiyon Aleti
 • Acura Masaj
 • Acura Masaj Aleti
 • Acura Masaj Aleti
 • Acura Masaj Aleti Fiyatları
 • Acura Masaj Aletleri
 • Acura Masaj Aletleri
 • Acura Masaj Minderi
 • Acura Tansiyon
 • Acura Tansiyon Aleti
 • Acura Tansiyon Aleti
 • Acura Tansiyon Aleti Fiyatı
 • Acura Tansiyon Aleti Fiyatı
 • Acura Tansiyon Aletleri
 • Acura Tens
 • Adım Ölçer
 • Adım Ölçer Fiyat
 • Adım Ölçer Fiyatı
 • Adım Ölçer Saat
 • Aeg Ateş Ölçer
 • Aeg Masaj Aleti
 • Aeg Tansiyon Aleti
 • Aeg Tansiyon Aleti
 • Aeg Tansiyon Aleti Fiyatı
 • Aeron Tansiyon Aleti
 • Aile Tartısı
 • Airfel İnfrared Isıtıcı
 • Akvaryum Termometre
 • Alarmlı Termometre
 • Alf Isıtıcı
 • Alf Isıtıcı Fiyatları
 • Alfacell Isıtıcı
 • Alfamet Tansiyon İlacı
 • Alın Temaslı Termometre
 • Alın Termometresi
 • Alından Ateş Ölçer
 • Alından Ateş Ölçer Fiyatları
 • Alkollü Termometre
 • Analog Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır
 • Analog Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır
 • Ani Tansiyon Düşmesi
 • Ani Tansiyon Düşmesi
 • Ani Tansiyon Yükselmesi
 • Ani Tansiyon Yükselmesi
 • Ankara Manikür
 • Antika Teraziler
 • Araba Masaj Koltuğu
 • Araba Masaj Minderi
 • Araç İçi Termometre
 • Araç Masaj Minderi
 • Ardonat Isıtıcı
 • Ares Masaj Koltuğu
 • Armut Minder
 • Armut Minder İzmir
 • Armut Puflar
 • Armut Yastık
 • Armut Yastık Fiyatları
 • Arnica Hava Nemlendirici
 • Arnica Hava Nemlendirici
 • Arzum Ateş Ölçer
 • Arzum Hava Nemlendirici
 • Arzum Hava Nemlendirici
 • Arzum Termometre
 • Asabi Tansiyon
 • Asabi Tansiyon Nedir
 • Asabi Tansiyon Tedavisi
 • Asabi Tansiyon Tedavisi
 • Ateş Ölçer
 • Ateş Ölçer Alından
 • Ateş Ölçer Braun
 • Ateş Ölçer Çeşitleri
 • Ateş Ölçer Emzik
 • Ateş Ölçer Fiyatları
 • Ateş Ölçer Kulaktan
 • Ateş Ölçer Tavsiye
 • Ateşölçer
 • Aura Masaj Aleti
 • Ayak Altı Isıtıcı
 • Ayak Banyosu
 • Ayak Isıtıcı
 • Ayak Isıtıcı
 • Ayak Isıtıcı Çorap
 • Ayak Isıtıcı Çorap
 • Ayak Isıtıcı Fiyatları
 • Ayak Isıtıcı Krem
 • Ayak Isıtıcı Tabanlık
 • Ayak Isıtıcıları
 • Ayak Isıtıcısı
 • Ayak Masaj Aleti
 • Ayak Masaj Aleti
 • Ayak Masaj Aleti Fiyatları
 • Ayak Masaj Aleti Sulu
 • Ayak Masaj Aletleri
 • Ayak Masaj Aletleri
 • Ayak Masaj Terliği
 • Ayak Masajı Aleti
 • Ayak Masajı Aleti
 • Ayak Sobası
 • Ayaklı Isıtıcılar
 • Baba Koltuğu
 • Baba Koltuğu Fiyatları
 • Bacak Masaj Aleti
 • Bacak Masaj Aletleri
 • Bakım Ve Güzellik
 • Banyo Isıtıcı Fiyatları
 • Barkodlu Teraziler
 • Basküller
 • Battaniye
 • Battaniye Fiyatları
 • Bayer Şeker Ölçüm Cihazı
 • Bebek Ağırlık
 • Bebek Ateş Ölçer
 • Bebek Bakımı
 • Bebek Bakımı Ile İlgili Kitaplar
 • Bebek Bakımı Ve Beslenmesi
 • Bebek Bakımı Ve Gelişimi
 • Bebek Beslenme
 • Bebek Beslenmesi Ve Bakımı
 • Bebek Boyun Yastığı
 • Bebek Diş Sağlığı
 • Bebek Hava Nemlendirici
 • Bebek Hava Nemlendirici
 • Bebek Maması Ve Biberon Isıtıcı
 • Bebek Sağlıklı Hava
 • Bebek Tansiyon Aleti
 • Bebek Tartısı
 • Bebek Telsizi
 • Bebek Termometre
 • Bekçi Kontrol Saatleri
 • Bekçi Saatleri
 • Bel Destek Yastığı
 • Bel Fıtığı Kemeri
 • Bel Fıtığı Yastığı
 • Bel İncelten Kemer
 • Bel İnceltme Kemeri
 • Bel İnceltme Kemerleri
 • Bel Masaj Aleti
 • Bel Masaj Aletleri
 • Bel Masaj Kemeri
 • Bel Minderi Ortopedik
 • Bel Yastığı
 • Bel Yastığı
 • Bel Yastığı Ortopedik
 • Bel Yastıkları
 • Beurer Ateş Ölçer
 • Beurer Masaj Aleti
 • Beurer Tansiyon Aleti
 • Beurer Tansiyon Aleti
 • Bilekten Tansiyon Aleti
 • Bitkisel Selülit Tedavisi
 • Bitkisel Selülit Tedavisi
 • Bitkisel Yüz Bakımı
 • Bluedot Masaj Aleti
 • Böcek Sokmalarını İyileştirici
 • Böcek Sokmalarını İyileştirici
 • Bosch Masaj Aleti
 • Bosch Tansiyon Aleti
 • Bosch Tansiyon Aleti Fiyatları
 • Boyun Destek Yastığı
 • Boyun Fıtığı Yastığı
 • Boyun Masaj Aleti
 • Boyun Masaj Yastığı
 • Boyun Yastığı
 • Boyun Yastığı
 • Braun 1700 Tansiyon Aleti
 • Braun 3020 Ateş Ölçer
 • Braun 4020 Ateş Ölçer
 • Braun 4520 Ateş Ölçer
 • Braun 4520 Ateş Ölçer
 • Braun 4600 Tansiyon Aleti
 • Braun 4900 Tansiyon Aleti
 • Braun Alından Ateş Ölçer
 • Braun Ateş Ölçer
 • Braun Ateş Ölçer 4020
 • Braun Ateş Ölçer 6023
 • Braun Ateş Ölçer Fiyatları
 • Braun Ateş Ölçer Kulaktan
 • Braun Ateş Ölçer Modelleri
 • Braun Bebek Ateş Ölçer
 • Braun Bp 1600 Tansiyon Aleti
 • Braun Bp 1700 Tansiyon Aleti
 • Braun Bp 1750 Tansiyon Aleti
 • Braun Bp 4010 Tansiyon Aleti
 • Braun Bp 5900 Tansiyon Aleti
 • Braun Bp 5900 Tansiyon Aleti
 • Braun Dijital Tansiyon Aleti
 • Sinirsel

  Tansiyon

  Yükselmesi