Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Portakal
Portakal
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

PORTAKAL


Orta boy bir portakal günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını arşılar. Tabii eğer sigara içiyorsanız, günde 2 portakal yemeniz gerekir! C vitamini, vücudumuzdaki hücreleri hasarlara karşı korur, damarlarda kolesterolün ok- sidasyonunu ve plak oluşumunu engeller, enfeksiyonlara karşı savaşır, bağışıklık sistemini destekler. Portakal, çok iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca potasyum ve beta-karoten yönünden zengindir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur, kansere karşı koruyucudur.Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün incelemeye aldığı meyvelerden biri de portakaldır. Çünkü bizi kansere karşı koruyan çok önemli bazı maddeler içermektedir. Tıpkı mandalina gibi, portakalın da kabuğu çok kıymetli! Portakalın kabuğunda, meyvesinden çok daha fazla miktarda önemli ‘flavonoitler’ mevcut. Kabukta bulunan uçucu yağlardan ‘limonen in özellikle meme tümörlerini küçülttüğü ve yeni tümör oluşumunu engellediği, çok sayıda bilimsel çalışmada gösterildi.

Portakal tüketerek elde edilebilecek faydalar:

• Kansere karşı koruyucudur. Yüksek lif içeriği sayesinde kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur, bağırsak hareketlerini düzenler.

Öneri: Suyunu sıkmak yerine portakalı meyve olarak tüketin, çok daha faydalı olacaktır. Portakalın en kıymetli yeri kabuğudur, eğer kimyasal ilaç kullanılmadan, yapay olarak renklendirilmeden, mumlanmadan doğal veya organik olarak yetiştirilmiş ve satışa sunulmuş olduğuna eminseniz kabuğunu ziyan etmeyin, salatalarınıza karıştırın, yemeklerinize ekleyin, çöpe atmayın.

KIŞ MEYVESİ PORTAKALIN FAYDALARI

Turunçgiller familyasından olan portakalın çeşitli türleri vardır. Portakalın faydaları arasında en çok bilineni C vitamini deposu olmasıdır. Bu kış meyvesinde C vitamininin yanı sıra A, E ve B grubu vitaminleri ile fosfor, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri bulunur.

Genellikle sabah kahvaltılarında sıkılarak tükettiğimiz portakalın birçok faydası bulunur. Bunlardan en bilineni bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kış ve bahar aylarında sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı ve Grip gibi rahatsızlıkların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur. Vücuttaki yorgunluğu giderir ve vücuda enerji verir. Posalı bir meyve olan portakal sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırır. Portakalın faydaları arasında kanın temizlenmesine yardımcı olması da bulunur. Damar Tıkanıklığı riskini azaltan portakal, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kötü kolesterolün düşürülmesini de sağlar. Ayrıca kandaki şeker oranını ve yüksek tansiyonu düşürmesi de portakalın faydaları arasında sayılabilir.

Portakal vücudumuzda depolanmayan C vitaminini içerir, bu vitamininin eksikliği özellikle sigara içenlerde çok sık görülür. Bu yüzden mevsiminde mümkünse her gün tüketilmesi gereken bir meyvedir. Portakalın bir başka faydası ise iştah açıcı etkisinin bulunmasıdır, bu açıdan iştahı olmayan çocukların içmesi tavsiye edilir. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olması da portakalın faydaları arasındadır. Birçok faydası bulunmasına rağmen portakal mide rahatsızlıkları olanlar tarafından çok sık tüketilmemelidir, bu dönemde tüketilen portakal midenin yanmasına neden olabilir.

Portakal taze olarak tüketilir veya suyu sıkılır. Suyu sıkılan portakal, tüm meyve sularında olduğu gibi çok bekletilmeden tüketilmelidir. Suyu sıkıldıktan sonra uzun süre bekletilirse özellikle C vitamini başta olmak üzere, vitamin ve mineral kaybına uğrayacaktır. Kabuklarından reçel yapılan portakalın, çiçeklerinden çay yapılarak da yararlanılır. Ayrıca portakal yağı da çıkartılır. Portakal yağı cilde sürüldüğü zaman ciltteki kırışıklıkların azalmasını, cildin pürüzsüz ve gergin görünmesini sağlar. Cilt için en önemli faydası ise akne problemlerinin azalmasını sağlamasıdır; bu açıdan portakal yağı cilt bakımında sıkça kullanılır. Ayrıca portakalın kabukları, hoş bir lezzet katması için tatlılarda da kullanılır. Portakalın faydaları için sıkmış olduğunuz bir adet portakalı bir kaç tane Karanfil ile tatlandırabilir ve hazırlamış olduğunuz meyve salatalarınızın üzerine dökebilirsiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Portakal