Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Peygamberimizin Doğum Günü
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Peygamberimizin Doğum Günü,Son peygamber olan Hz. Muhammed Mustafa'nın (sas) dünyaya teşriflerinin 1441'inci yıldönümü dolayısıyla Nevşehir İl Müftülüğü tarafından 'Mevlit Kandili Özel Programı' düzenlenecek.Daha detaylı bilgi için aşağıdaki makaleyi okuyunuz.

Peygamberimizin Doğum Günü


Peygamberimiz'in (sas) dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi (Hicri Rebiülevvel ayının 12. gecesi), asırlardır 'Mevlid Kandili' olarak kutlanıyor. İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber olan Hz. Muhammed (sas), 571 yılında kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğdu. Milâdî takvime göre ise bu 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlıyor.

Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed (sas) Efendimiz’in dünyayı şereflendirdiği doğum günü olan 'Mevlid Kandili'ni yarın (cumayı cumartesine bağlayan gece) idrak edeceğiz.Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, yaptığı açıklamada, “(Habibim) Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik.” hitab-ı ilahisinde belirtildiği gibi gönderilişi insanlığa rahmet olan, “Şüphesiz Allah’ın Resulü'nde sizin için çok güzel bir örnek vardır” Kelam-ı İlahisi’nde belirtildiği gibi, inancıyla, ibadetiyle, ahlakıyla, yaşantısıyla örnek olan, model insan, ufuk peygamber Hz. Muhammed (sas)’in dünyaya gelişi hiç şüphesiz dünyanın en önemli hadisesi olduğunu kaydetti.

Merhum milli şair Mehmet Akif Ersoy’un, “Dünya neye sahipse O’nun (sas) vergisidir hep, medyun O’na cemiyeti, medyun O’na ferdi. Medyundur O masuma bütün bir beşeriyyet, Ya Rab! Mahşerde bizi bu ikrar ile haşret.” mısralarında Peygamberimizi (sas) çok iyi anlattığını kaydeden Öztürk, dünyada iyilik ve güzellik namına ne varsa hepsi O’nun (sas) inanan, inanmayan bütün insanlığa hediyesi olduğunu vurguladı.

Tüm İslam âleminde özellikle de Türkiye'de Sevgili Peygamberimiz'in (sas) doğum gününün “Mevlid Kandili” olarak kutlanmakta ve adeta bayram gibi değerlendirilmekte olduğunu ifade eden Öztürk, şöyle devam etti: “Bu vesile ile O’nu (sas) anmaya, anlamaya ve O’nun (sas) güzel ahlakını hayata geçirmeye gayret sarf edilmektedir. Bunun için programlar düzenlenmektedir. Bu gayreti gösteren, Allah ve Rasulullah (sas) sevdasıyla yanıp tutuşanlar arasına Rabbim bizleri de dahil eylesin. Bu amaçla, biz de Nevşehir İl Müftülüğü olarak, cuma günü akşam namazından yarım saat sonra Merkez Kurşunlu Camii’nde başlayacak olan Mevlid Kandili programı düzenlemiş bulunuyoruz. Bütün kardeşlerimizi bu programa ve yapılacak olan hatim ve mevlit duasına ortak olmaya davet ediyoruz. Bu düşüncelerle bütün Nevşehirli hemşehrilerimizin ve bütün din kardeşlerimizin Mevlid Kandili'ni tebrik eder, bu gecenin O (sas) örnek şahsiyeti gerçek manada tanımaya, anlamaya ve O’nun (sas) doğruluk, dürüstlük, cömertlik, sabır, vefakârlık ve güvenilirlik gibi nice güzel ahlakını yaşamamıza vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niYaz ederim.”
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Peygamberimizin

Doğum

Günü