Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Pekmez
Pekmez
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Pekmez

Pekmez, meyvelerin şıralarının kaynatılarak koyulaştırılmasıyla elde edilir. Ülkemizde daha çok üzüm, dut ve incirden yapılır. Sıvı pekmezin 100 gramında yaklaşık 25-35 gram su, 60-70 gram monosakkaritler denilen basit şekerler, 2,5-3,5 gram da mineraller bulunur. Pekmezdeki basit şekerler sindirimi gerektirmeden doğrudan kana geçerek enerji sağlarlar. Pekmezin 100 gramı yaklaşık 250-300 kalorilik enerji verir.

Bu sebeple, pekmezin kan yapıcı olarak tanınması yerindedir. Pekmez, kemiklerin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan kalsiyum yönünden de zengindir. Pekmezde çok bulunan diğer bir mineral potasyumdur. Potasyum, vücudun su dengesinin sağlanması ve tansiyonun düzenlenmesi için gereklidir.

Pekmezde bulunan minerallerin en önemlileri demir, kalsiyum ve potasyumdur. Demir, vücutta, başta kırmızı kan hücrelerinin bileşiminde yer alarak, oksijen taşıma fonksiyonu görür. Demirin yetersiz alınması veya alınan demirin kana yeterince emilememesi kansızlıkla Pekmezdeki basit şekerler sindirim organından hızla kana geçtiğinden şeker hastaları için uygun değildir. Pekmezin en iyi tüketim şekli diğer besinlerle karıştırarak yemektir.

Pekmezin tahinle karıştırılmasıyla enerji değeri yüksek olduğu kadar protein de ihtiva eden, kan yapıcı ve kemik geliştirici nitelik taşıyan ürün elde edilebilir. Bunun, özellikle çocuklar, gençler, gebe ve emzikli kadınlarla, ağır işte çalışanların kahvaltılarında yer alması yararlıdır. Aynı şekilde, pekmezin cevizle karıştırılmasıyla elde edilen sucu k, köfte gibi gıdalar da benzer vasıftadır. Pekmez ve ceviz kullanılarak yapılan un helvası da şekerden yapılanlardan daha besleyicidir. Pekmez, potasyum açısından zengin olduğundan ishal durumunda, kaynamış su ve biraz tuz katılarak şerbet yapılıp içilirse, su kaybının yerine getirilmesinde yardımcı olur. Sıvı pekmez, cam kaplarda saklanmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Pekmez