Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ortopedi
Ortopedi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ORTOPEDİ NEDİR?

Cerrahi dallarından olan ortopedi; vücutta bulunan eklemler, kaslar, kemikler, sinirlerin hareketini sağlayan organlarda bulunan anormallikleri teşhis edip, tedavi eden bir bilim dalıdır. Ortopedi poliklinikleri ve servisleri insanlarda meydana gelen kemiklere ait aksaklıkları gidererek gerekirse ameliyatlarla yardımcı olmaktadır. Bir kasın gerilmesi, sinir uçlarının yıpranması, kırıklar, çıkıklar, kazalar, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilecek aksaklıklara yardım ederek kişiye sıhhat sağlamayı hedeflemektedir. Okul öncesi yaş grubunda da sıklıkla meydana gelebilecek konulara da yardım eden bir bilim dalıdır.

Ortopedi bölümüne başvurulan şikayet tipleri;
Düztabanlık
İçe basma
Bacak çarpıklığı
Kırıklar
Çıkıklar
Kas zedelenmeleri
Kazalarda kemik yaralanmaları
Dirsek ağrıları
Romatizma benzeri ağrılar
Boyun ağrıları
Kuyruk sokumu ağrıları
Ortopedik hastalıklarında en çok kurumlara müracaat edilen rahatsızlık kemiklerde açığa çıkan kırıklardır. Ortopedistler kırıkların tedavisinde alçıya almak veya cerrahi ameliyatlarla müdahale edebilmektedirler. Tıp ortopedi alanında da son derece hızlı gelişim göstermektedir. Kaybolmuş uzuvlara çözüm geliştiren maddeler çıkmakta ve bu uzuvlar dışarıdan destekle onarılabilinmektedir. Kesilmiş, kırılmış kemiklerin yerine takılabilecek olan protez parçalarla kişiler yeniden organlarını rahatlıkla kullanabilmektedirler.

Çocuklarda, bebeklerde ortopedi alanı; daha çok doğumla gelen aksaklıklar açısından yardımcı olmaktadır. Düztabanlık, içe basma, kalça çıkıklığı gibi rahatsızlıklardan kaynaklı ortopedi bölümüne müracaat edilmekte ve çocuklar bu anlamda tedavi görmektedirler. Okul çağına erişildiği vakitte kazalara bağlı burkulma, çıkık, kırık gibi vakalar artmakta ve bu anlamda tedavi için kurumlara gidilmektedir.

Yaş ilerlemesi ile de insanlarda Kemik Erimesi yaşanabilmekte ve bu şikayetlerden ötürü omurga cerrahisi adı altında ortopediden faydalanılmaktadır. Yaş arttıkça kemik yapısı değişmekte ve bükülmeler, eğilmeler yaşanabilmektedir. Bu durumlara medikal destek, magnezyum, kalsiyum destekleri yapılabilerek çözüm geliştirtmeye çalışılmaktadır.

Ortopedi rahatsızlıklarına tanı koyabilmek için; fiziksel muayene, hastaların şikayetlerinin dinlenmesi, çeşitli filmler ve kan tetkikleri yapılıyor olacaktır. İskelet sistemine ait sıkıntılar tüm bedenin aksanını etkileyebilecektir. Ateş, halsizlik, ağrı, yorgunluk gibi belirtilerin yanı sıra ciddi vakalarda hayati önem taşıyabilecektir. Tüm bedenin korunması için sağlıklı kemik, kas ve sinir yapısına ihtiyaç vardır.

Çok zorlayıcı spor dalları ile uğraşıyor olanlar takviyelerle vücutlarını beslemek durumundadırlar. Yapılan etkinliklerin kasları zorlaması, liflerin kopması ve kemiklerin çok zorlanması ile sıkıntılar büyüyecektir. Bu gibi durumlarda ortopedi uzmanından yardım almak gerekecektir.

Romatizma, kemik erimesi, kamburluk, Kireçlenme gibi vakalarda da başvurulacak bölüm ortopedi bölümü olacak ve teşhis tedavi için çok geç kalınmaması gerekecektir. Fizik tedavileri, ilaçla tedavi, alçıya alma, gerekirse cerrahi operasyon yapılacaktır. Omuz ağrıları, kas gevşemeleri, spor yaralanmaları, boyun fıtıklarında da uygun tedavi belirlenecektir.

Çocuklar için en çok ortopediye doğumla gelen düz tabanlık ve içe basma gibi şikayetlerden aileler müracaat etmektedir. Ayak görev olarak vücudu taşımakla yükümlüdür. Yürüme esnasında normal koşullarda vücut bütün olarak esnemekte iken problemli vakalarda vücut olumsuz etkilenebilmektedir. Bu yaylanmada görev alan bölüm ayağın kavisli olan iç kısmıdır. Eğer bu kavis doğuştan yoksa insanlar düztabanlı olmakta ve bu sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar. Topuktan ön tarafa doğru yük aktarımını gerçekleşmediği zaman vücut sistem olarak zarar görmeye başlayacaktır.

Düztabanlıkta eş zamanlı görülen ortopedik rahatsızlıklardan diğeri de içe basmadır. Yük dengesi değişerek ayaklar içe doğru basmaya başlamaktadır. Bu şikayetlerle birlikte; çabuk yorulma, yürüme sonrası artan ağrı, sporsal aktivitelerde azalma, akşam saatlerinde başlayan kemik ağrıları, topuk etrafına dağılan ağrı gibi sıkıntılarla doktordan yardım alabilmek için kurumlara başvurmaktadırlar.

Ortopedi Servisi Neye Bakar

Vucudun eklem yerlerindeki ağrılar
Nemli havalarda hissedilen eklem ağrıları
Ayak bileği burkulmaları
Bacak Bel Boyun Fıtık Kalça ağrıları
Kas Kemik Kırıklar
Omurga Omuz Romatizma
Siyatik
Topuk dikeni
Bütün eklem ağrıları
Bağ kopmaları
Lif kopmaları
Kas ağrıları
Düşmelere bağlı kol ve bacak ağrıları.Gibi hastalıklara bakılmaktadır.

Ortopedik rahatsızlıklar PRP ile tedavi edilebiliyor

Kendi kanınızdan elde edilen trombositten zengin plazmaların, birçok ortopedik hastalığın tedavisinde kullanıldığını biliyor musunuz? PRP olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde kısa sürede iyileşme sağlanmasının yanı sıra, hastalara daha az girişimsel işlem yapılıyor.

Sıklıkla dermatolojik uygulamalarla gündeme gelen PRP (Trombositten Zengin Plazma) tedavisi, günümüzde ortopedik hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Kas ve tendom yaralanmalarının yanı sıra birçok sorunun giderilmesinde tercih edilen bu yöntem, başta profesyonel sporcular olmak üzere tüm hastaların kısa sürede iyileşmesine yardımcı oluyor. Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Karahan, PRP tedavisi hakkında sorularımızı yanıtladı.

PRP tedavisi kimlere uygulanabiliyor?
Bu tedavinin uygulandığı hastalar, genç ve orta yaş olmak üzere iki ana grupta toplanıyor. Ancak PRP ile ilgili çalışmaların yüzde 90’ı genç aktif hastaları yani profesyonel sporcuları kapsıyor. Bu da ağırlıklı hasta grubunun 20’li ve 30’lu yaşlarda olduğunu gösteriyor.

Ortopedi alanında hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor?
PRP uygulaması; gençlerde kas ve tendon yaralanmaları ile yardımcı yöntem olarak akut kondral rahatsızlıkların tedavisinde uygulanabiliyor. Orta yaş grubunda ise tendinit-epikondilit (lateral-medial), kronik tenosinovit ve erken dönem kıkırdak (artroz) hastalıklarının tedavisinde kullanılabiliyor.

Tedavi nasıl uygulanıyor?
Bu yöntem; hastanın kendisinden alınan venöz kanın steril şartlarda standart bir prosedürden geçirilmesi sonrası, son ürün olarak elde edilen trombositten zengin plazma içeriğinin, yine steril şartlar gözetilerek tekrar hastaya verilmesini kapsayan minimal girişimsel bir yöntem olarak tanımlanıyor. Bu yöntemde, büyüme ve iyileştirme hormonlarından zengin plazma içeriği ile tedavi hedefleniyor.

Tedavi ne kadar sürüyor?
Süresi, hastanın tanısına bağlı olarak değişiyor. Genel olarak ayda bir defa uygulanması önerilen tedavinin ortalama 3 ay sürmesi gerekiyor. Gerekli hallerde, hekim tarafından da uygun görülürse uygulama sayısı çoğaltılabiliyor. Akut dönem kas-tendon yaralanmalarında, erken dönem küçük yırtıklarda tek enjeksiyon yeterliyken; orta ve büyük yırtıklarda birer haftalık aralıklarla 2-3 enjeksiyon uygulanıyor. Erken dönem gonartroz (diz kireçlenmesi) için iki-üç haftalık aralıklarla toplam 3 enjeksiyon; kronik lateral/medial epikondilit tedavisinde de tek enjeksiyon yapılıyor.

Herhangi bir komplikasyon görülüyor mu?
PRP tedavisi sonrası en sık enjeksiyon yapılan bölgede yanma ve enjeksiyon ağrısı olabiliyor. Ancak bu şikayetler kısa sürede, hızla kayboluyor.

Profesyonel sporcuların kas yaralanmalarının ardından yeniden spora dönebileceği süre büyük önem taşıyor. Bölgeye erken dönem PRP uygulaması yapılması bu süreyi belirgin oranda azaltıyor.

Tıbbın başka alanlarından da kullanılabiliyor mu?
Günümüzde ortopedi ve dermatoloji dışında; fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde, estetik ve plastik cerrahide, nörolojide ve diş hekimliği uygulamalarında PRP’den sıkça yararlanılıyor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ortopedi