Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Omega-3 Bağışıklık Sistemini Destekliyor
Omega-3 Bağışıklık Sistemini Destekliyor
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Omega-3 Bağışıklık Sistemini Destekliyor

Omega-3 yağları, insan sağlığı üzerinde pek çok faydalı etkisi bulunan çoklu doymamış yağlardır. Sağlığımız için son derece faydalıdır, fakat vücudumuzda Omega-3 sentezlenmez, mutlaka dışarıdan almamız gerekir.

Omega-3 yağlarının faydaları:

• Bağışıklık sistemini destekliyor.

• LDL kolesterolün oksidasyonunu engelleyerek damar duvarında oluşabilecek hasarı önlüyor. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor.

• Kansere karşı koruyor.

• îltihabi reaksiyonu azaltarak antienflamatuar etki gösteriyor.

• Romatoid Artrit ve benzeri romatizmal hastalıkların başarılı şeklide tedavi edilmesini destekliyor.

• İnme riskini azaltıyor.

Her ne kadar balıkların Omega-3 içerdiğine dair yaygın bir kanaat olsa da, her balık Omega-3 içermez. Çünkü balıklar da tıpkı insanlar gibi Omega-3’ü vücutlarında üretemezler, yedikleri deniz planktonlarından alırlar. Ancak doğal soğuk deniz balıkları Omega-3 içerir. Bizim balıklarımızdan sardalya ve hamsi Omega-3 bakımından zengindir. En iyi Omega-3 kaynağı olan besinler semizotu, ceviz ve ketentohumudur. Eğer Omega-3 takviyesi alıyorsanız, içindeki EPA ve DHA yağlarının oranına dikkat edin. Her Omega-3 kapsülü, uygun oranda EPA/DHA içermez ve sonuç olarak da sağlığınıza faydası olmaz. Faydalı olabilmesi için EPA/DHA oranının, 3/2 olması ideal orandır.

Omega-3 yağ asitleri


Omega-3 yağ asitleri daha çok balık, merada beslenen hayvan eti, özgür dolaşan kümes hayvanlarının yumurtası ve Keten Tohumu yağlarında bulunur. Omega-6 yağ asitleri ise en çok mısır, soya, pamuk, ayçiçeği gibi yağlar da bulunur. Taş devri diyetinde w-6: w-3 oranı yaklaşık 1:1 idi. Fakat son 50-100 yılda serum Kolesterol düzeylerini düşürmek (!) amacı ile mısır, soya, pamuk, ayçiçeği gibi yağların aşırı kullanılması, buna karşılık özgür beslenen hayvanlardan kaynaklanan proteinler (et, balık, süt, yumurta) ve lahana marul gibi yeşil sebzelerin daha az tüketilmesi ile bu oran 20-50:1’e kadar çıkmıştır.

Omega-3 yağ asitleri antienflamatuar, antitrombotik, antiaritmik, antimito-jenik hipolipemik ve vazodilatatör etkilere sahiptir. Bu özellikleri ile koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, tip 2 diyabet, ülseratif kolit, romatoid artrit, depresyon, çeşitli kanserler ve kronik obstrüktif akciğer hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde potansiyel etkiye sahiptir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Omega-3

Bağışıklık

Sistemini

Destekliyor