Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mercan Hayat Hikâyesi
Mercan Hayat Hikâyesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Mercan Hayat Hikâyesi :

Mercan, Kur'an-ı Kerim'de sözü edilen sınırlı sayıdaki bitki ve hayvanlardan biri. Rahman suresinde inci ile birlikte anılır ve Allah'ın önemli nimetlerinden biri olarak nitelendirilir. İncir ve zeytinin çok yönlü değeri nasıl sonradan anlaşıldıysa, mercan ve incinin insan için hangi ölçüde yararlı olduğu belki zaman içinde anlaşılacaktır.

"Denizlerin Akciğerleri" kabul edilen Mercan, genellikle takıların üzerine yerleştirilmiş bir süs taşı olarak bilinir. Deniz dibi baktığımız zaman bitki görünümündedir. Oysa mercanlar, deniz dibi kayalarına veya diğer canlılara tutunarak yaşayan, hızla çoğalıp koloniler oluşturan ilginç bir hayvandır. On binlerce türü bulunmaktadır.

Çok değişik renkleri bulunur: Kırmızı, pembe, beyaz, mor, sarı, siyah... Canlı mercanlara bu renkleri, hücrelerindeki pigmentler ve üzerlerine yapışan yosunlar verir. Öldükleri zaman kuruyup taş, aradan bin yıllar geçtikten sonra da kaya blokları haline gelirler. Fosilleşerek kayalaşan mercanlar kahverengimsi sarı renge bürünürler.

Denizler ve okyanuslarda, genellikle beş metreyle üç yüz metre arasındaki derinliklerde yaşarlar. Kimisi dal budak salmış bir ağaç, kimisi geniş ve sık yapraklı bitki görünümündedir. Bu dal veya yaprakların uç kısmında bulunan ağızları ile avlanır, yemek borusuna benzeyen boşluklardan geçirerek vücutlarına ulaştırırlar. Koloni oluşturan mercanların mideleri iç içedir ve bir koloninin bir tek sindirim sistemi bulunmaktadır. Çoğalmaları, ya dış mekâna salgıladıkları hücrelerin yumurtalıkları döllemesiyle, ya da bitkilerdeki gibi tomurcuklanma suretiyle meydana gelir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mercan

Hayat

Hikâyesi