Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Menekşe Nasıl Çoğalır
Menekşe Nasıl Çoğalır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Menekşe Nasıl Çoğalır : Batı ülkelerinde Saintpolia ve African violet adlarıyla bilinen Afrika menekşesi farklı renk ve şekillerde çiçekleriyle, şirin yapraklarıyla,kolay bakımı ile çok uzun yıllardır asla gözden düşmeyen, modası geçmeyen bir ev çiçeğidir. Gerçek menekşeden farklıdır, soğukta ölür.

Afrika menekşesi Gesneriaceae familyasının Saintpolia cinsi bitkileridir. Birkaç doğal türü vardır, ayrıca çok sayıda kültivar, melez ve hibrit çeşitleri türetilmiştir.

Isı, ışık ve nem: Biraz engellenmiş güneş ışınları alabilen yerleri sever. Afrika menekşesi en az orta derecede nemli ortam ister. Kuru havada iyi bir gelişim göstermeyeceği gibi çiçekleri henüz açarken kuruma ihtimali var. Aşırı sıcaklarda eğer hava nemliliği yeterli değilse çiçekleri çabuk solar. 15°C dereceden daha serin yerlerde ise gelişimi iyi olmaz, çiçeklenmesi durabilir.

Tüylü yaprakları tozlanırsa:
Yapraklarını ıslatmayın diye ısrarla öğüt verenler var, aldırmayın. Tozlandıkça ılık su ile tüylerine zarar vermeden yıkayabilirsiniz. Sanki doğal ortamında hiç mi yağmur yağmıyor!? Yıkadıktan sonra üstünde ve yaprak sapı dipleri aralarında su damlaları kalmamasına dikkat edin, bu yeter.

Afrika menekşesi


Çoğaltılması, üretilmesi: Çoğaltılması için en uygun zaman ilkbahar ve Yaz aylarıdır. » Tek yaprak çeliği ile kolayca çoğaltılır. Kartlaşmış ama fazla yaşlı olmayan, en sağlıklı yapraklarından, sapları gövdeye yakın yerinden kesilir. Sonra toprağa dikilir. Yaprak sapının çoğu toprak dışında kalmalı. Toprak yeterince nemli olmalıdır, sulamayacaksınız. Şeffaf bir kutuya alın. Ya da şeffaf naylona geçirin bağlayın.

İki – üç günde bir açıp bir iki saat havalandırabilirsiniz. Kapalı iken direkt güneş almamalı yoksa içerde pişer. Tekrar sulamak için toprağın fazlaca nem kaybetmesi beklenmelidir. Fazla sulu olması köklenmesinde iyi etki sağlamaz ve çürümelere sebep olabilir.

Ayrıca su içinde kalacak kısmı sadece 1 cm kadar olacak şekilde suda da köklendirilir ama çürümelerle karşılaşmamak için » suda köklendirme yazımdaki inceliklere dikkat etmelisiniz. Suda köklendirmek için ayırdığınız yaprağı bir gün açıkta bekletin kesik yer kurusun sonra suya koyun.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Sadettin Akarsumerhabalar ben ekemekli bir öğretmenim ve bahçemde menekşe yetiştirmek istiyorum. bunun tohumu ve yetiştiriciliği ile ilgili bilgi almak istiyorum saygılar
  • Menekşe

    Nasıl

    Çoğalır