Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Lahana Turşusu
Lahana Turşusu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Ünlü İngiliz denizcisi Cook'un başarısını lahana turşusuna borçlu olduğu söylenir. 118 kişilik tayfasıyla her türlü iklimde 3 yıl sürekli denizde kalmış ve tayfasından bir kişiyi bile kaybetmemiştir. Tayfası skorbüt hastalığına yakalanıp ölümle pençeleşirken, Cook gemisine aldığı 60 fıçı lahana. turşusu sayesinde onlara gerekli C vitaminini sağlamıştır. (Skorbüt hastalığının başlıca ilacı C vitaminidir). Matchnikov Bulgarların sağlıklarını yedikleri bol yoğurda, . Maurizio ise her gün yedikleri lahana turşusuna 'borçlu olduklarını ileri sürer. Lahana turşusundaki mineraller (sodyum, potasyum,kalsiyum) metabolizmayı ve kanı olumlu bir şekilde etkiler. Yüksek tansiyonda lahana turşusu kürü,nün birkaç hafta içinde başarı sağladığı görülmüştür. Gripten veya yangılı bir hastalıktan sonra her gün yenen bir miktar lahana turşusu kanın daha kolay yenilenmesine yardım eder. Lahana turşusundaki ve suyundaki laktik asit bağırsaktaki olumsuz mikropları yok ederek kabızlığı önler. Yüzleri sivilceli gençlere de Iahana turşusu kürü yapmaları salık verilir. Günde 3 kez 50'şer gram yemelidir, Maurizio'ya göre, Sibiryalılar ve Laponiar her kış birer fıçı lahana turşusu kurarlarmış. Bu besin ailenin zor hayat ve iklim koşullarına karşı koymasına yardım edermiş.

Lahana turşusundaki fermentler lifli ve yağlı maddelerin sindirimini kolaylaştırır. Gerek lahananın, gerekse turşusunun sindirimi sanıldığı gibi ağır değildir. Lahananın sindirimini zorlaştıran sosisle, ağır yağlarla pişirilmesi veya iyi çiğnenmemesidir.

Şeker hastalarının, romatizmalıların, arteritlilerin bu çiğ ve tuzlu sebzeyle kür yapmaları çok yararlı olur.

Çiğ lahana turşusu salatalara katılabilir. Lahana turşusundan yemek de yapılabilirse de, olumlu etkisi pişince zayıflar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Lahana

Turşusu