Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kürtajsız Gebelik Sonlandırma
Kürtajsız Gebelik Sonlandırma
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kürtajsız Gebelik Sonlandırma Gebeliğin Sonlandırılması Kazayla hamile kalmak çok ama çok sık karşılaşılan bir durumdur ve İngiltere’deki kadınların en az üçte ikisi bir ya da daha fazla sayıda planlanmayan gebelik yaşamıştır.

Bu durumda kadınlar gebeliği devam ettirme ya da kürtaj olma kararları arasında bir seçim yapmak zorunda kalırlar. Bazıları için bu kararı vermek kolay, bazıları içinse son derece üzücü ve zordur. Bu konuyu sonra ele alacağım; önce gerçekler…

Kadının arzusuyla 10. haftaya kadar yasal olarak uygulanabilir. Evli kadınlarda kürtaj uygulamasında eşlerin onayı da gereklidir. 18 yaşından büyük kadınlar kendi isteklerine göre hareket edebilirler. 10. hafta sonrasında ise sadece tıbbi nedenlerle gebeliğe son verilebilir.

Gebeliğin sonlandırılmasının üç şekli vardır:

1. İlaçla sonlandırma: Gebeliğin 9. haftasının sonuna kadar yapılabilir. İlk olarak mifepriston hormonunu içeren üç hap ağızdan alınır. Bu ilaç gebeliğin devamı için vazgeçilmez olan hormonu bloke eder. İki gün sonra prostaglandin içeren bir peser rahmin üst bölümüne yerleştirilir. Peser serviksi yumuşatır ve rahmin kasılarak genellikle sonraki 4-8 saatte içindekini dışarı atmasını sağlar.

Ağır âdet sancılarına benzer kramplara yol açar. Ancak bu sancılar güçlü ağrı kesicilerle dîndirilebilir. Çoğu kadın işlemin bu evresini bir hastanede ya da klinikte geçirir; ancak bazı özel klinikler kadınların bu yolla evde düşük yapmasına olanak tanımaktadır. İşlem gebeliğin 9. haftasından sonra yapılırsa 2 doz prostaglandin kullanmak ve bazen gece boyu hastanede kalmak gerekebilir.

Çoğu durumda gebelik ilaçla doğrudan sonlandırılabilse de bazen rahim bütünüyle boşalmaz ve aşırı kanamayla enfeksiyon gelişmesini önlemek için anestezi altında, cerrahi olarak boşaltma işleminin tamamlanması gerekir.

2- Vakumla emme yöntemi: Sedasyonla birlikte lokal anestezi ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir girişimdir. Gebeliğin 9.-15. haftalarında kullanılır. Serviksi hafifçe esnetip, küçük bir tüp aracılığıyla rahmin içeriğini vakumla emerek boşaltmayı kapsar. Gebellikle 5-10 dakika sürer ve ayns gün eve dönebilirsiniz. Sonrasında bazı krampların olması normaldir ve birkaç gün boyunca hafif bir kanamanız da olabilir.

3. Cerrahi genişletme we boşaltma: Bu yöntem 15. haftadan sonra kullanılır. Genel anestezi altında yapılır. Serviks esnetilerek vakumla emmek yerine cerrahi aletlerle rahim içeriği boşaltılır. Aynı gün eve dönebilirsiniz ya da bazen o geceyi hastanede geçirmeniz gerekebilir.

Riskler

Gebeliği sonlandırma işlemlerinin büyük çoğunluğunda sorun çıkmaz, ama bazen komplikasyon gelişebilir ve bu komplikasyonlar gelecekteki doğurganlık potansiyelinizi etkileyebilir.

En sık görülen komplikasyonlar şunlardır:

* Rahmin tamamen boşaltılamamış olması. Ağrıya ve ağır kanamaya neden olur. Daha sonrasında enfeksiyon gelişme riskini de artırır.

4» Rahim iç yüzeyinin enfeksiyonu, Fallop tüplerine yayılarak iz bırakan ciddî pelvik enfeksiyona neden olur Bunun gelişmesini önlemek için kadınların çoğu daha önce enfeksiyon açısından (özeilikie de klamidya) taranmakta ve işlem öncesi Antibiyotik uygulanmaktadır.

Serviks hasarı.

♦ Daha seyrek olarak cerrahi aletlere bağlı olarak rahmin zarar görmesi ve bunun sonucunda ağır kanama gelişmesi. Hasar genellikle onarılabilir (ancak bu, önemli bir ameliyattır). Gebeliğin sonlandırılmasi sırasında işlerin ters gitmesi nedeniyle rahmi alınan kadınlar olduğu bildirilmiştir; ancak bunun son derece nadir görülen bir durum olduğunu özellikle belirtmeliyim.

Gebeliğin sonlandırılmasını izleyen birkaç gün içinde önce âdet kanamasına benzeyen, sonra giderek azalan bir kanamanızın olması normaldir. Şiddetli kanama ya da ağrılı kramplar enfeksiyonun bir göstergesi olabilir ve bu tür durumlarla karşılaştığınızda mümkün olduğunca çabuk hekime başvurmanız gerekir. Gebeliğin sonlandırılmasi komplikasyon gelişmediği sürece doğurganlığınızı etkilemez. Ancak tekrarlanan kürtajlar serviksi zayıflatarak gelecekteki gebeliklerinizde erken doğum riskini artırabilir.

Kürtaj sonrası her şeyin bitmesinden ötürü rahatlamış olsanız da (pek çok kadında böyle olur), birdenbire düşen Hormon seviyeleri nedeniyle bir hafta ya da biraz daha uzun süre kendinizi yorgun, tükenmiş ve allak bullak hissedebilirsiniz. Pek çok kadın hemen ertesi gün işe dönerse de ideal olan bu değildir. Birkaç gün izin almaya bakın. Kürtajdan 2 hafta sonra hamile kalabilirsiniz; bu nedenle, yeniden ilişkiye girmeden önce etkili bir korunma yöntemi kullandığınızdan emin olun.

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren bebeği istemediğinizden emin olsanız bile apar topar gidip kürtaj olmayın. Kendinize biraz zaman tanıyın; bu da en azından birkaç gün geçmesi demek. Mutlaka gidip hekiminizle görüşün ama aynı gün kliniğe koşturmayın. Ne yapmak istediğinizi bildiğinize inansanız bile sonradan pişman olabilirsiniz.

Üzerinde düşünmeniz gereken konular ilişkiniz, mesleğiniz, geçim kaynaklarınız ve ailenizdir. Bazıları için dini konular ve 301u yaşların sonunda ya da 4O’lı yaşlardaysanız, yaş faktörü de önemli olabilir. Bu, bebek sahibi olmak için son şansınız olabilir mi?

Unutmayın, bu sizin vereceğiniz bir karar. Daha sonra da bu kararla birlikte yaşamak zorundasınız; o nedenle kendinizi başkalarının baskısı altında hissetmeyin. Eğer konu paraysa bebeği doğurmak istemeniz halinde hangi mali kaynaklardan destek alabileceğinizi düşünün.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Aslı Aydınmerhabalar ben 5 aylık hamileyim bir kaza sonucu ve kürtaj olmadan çocuğu aldırmak istiyorum ne olur bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler
 • LeylaGebeligin ilk 4 haftasinda ilaçla düşük yapmak mümkünmüdür? Eger biyle bir yöntem varsa nasil temin edilir
 • Şifa Marketöncelikle ilginize teşekkür ederiz. fakat uzmanlarımız sitemizde satışı olan ürünlerle ilgili detaylı bilgi vermektedir. amacımız daha kaliteli hizmet sunmaktır. tekrar teşekkürler.
 • Zeynep KayaMerhaba ben 5 aylik hamileyim. Kaza sonucu olustu ve kurtaj olmaktan da cok kkuyum lutgen yardimci olun bana
 • Şifa Markethamile ve emziren bayanlara birşey öneremiyoruz doktor kontrolunde olması gerekiyor. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Ayşe Kocamışoğlumerhaba ben 32 günlük hamile çıktım yaşım 38 sebzelerlen kürlerinlen hamileliğim boşalırmı teşşekler
 • El ErdincMeraba bn 9 haftalk hamileyim dokta gitme gibi bi durumum yok evde nasl dusuk yapabilirim?
 • Şifa Marketbu konuda size yardımcı olamayız .
 • Nitecmarmemerhaba eşimle daha 1 yıllk evliyiz eşim 4 haftalık hamile gebeliği sollandırmak istiyuz ama bunu kurtaj yoluyla yapmak istemiyuz ilaç yöntemiyle yapmak istiyuz . sayfayı inceledım ama herhangi bir ilaç hakkında verilen bilgiye rastlamadım . ilaç ile gebeliği sallandırabiliy muyuz ? bunlar hangi ilaçlar yan etkıleri var mı yardımcı olursanız cok seviniriz.teşekürler
 • Şifa Marketsitemizde sadece hastalıkların bitkisel tedavisine yardımcı gıda takviyeleriyle ilgili bilgi verilmektedir , araştırmanızıa daha ilgili sitelerden devam edebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/
 • Kürtajsız

  Gebelik

  Sonlandırma