Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Kozmetik Ürünleri Nelerdir
Kozmetik Ürünleri Nelerdir, İle İlgili Detaylı Bilgiler Makalemizde Yer Almaktadır....

Kozmetik Ürünleri Nelerdir

Deri temizlik ürünleri

Deri sağlığında kozmetik kullanımının büyük önem taşıdığı kabul edilmektedir. Deri sağlığı ve bakımı düzenli bir temizlik ile başlar. Derinin özellikle yüz derisinin günlük temizliğinde yaygın olarak kullanılan ürünler sabunlardır. Bunun dışında lipid içermeyen temizleyiciler, temizleme kremleri, astrinjenler ve tonikler, eksfolyantlar, abraziv scrublar ve temizleme maskeleri de kullanılmaktadır.

1.Sabun ve temizleyici barlar: Derinin normal pH’sı hafif asidiktir (pH 5-5.5). Oysa genelde tüm sabunlar alkali pH taşırlar. Bu nedenle kullanılan standart sabunlar deride pH değişikliğine ve sudaki kalsiyumdan yağ asit tuzlarının çökmesine neden olarak deride irritasyon (tahriş), kuruluk ve çatlamaya yol açarlar. Ayrıca alkali pH’da deride patolojik mikroorganizmaların kolonizasyonunda artış olmaktadır. Bu nedenlerle klasik standart sabunlara alternatif olarak pH’sı deri pH’sına göre modifiye olan ( pH 5-6 ) sentetik deterjan barlar üretilmiştir. Naturel pH’da olan bu sabunlar deride irritan (tahriş edici) etki oluşturmazlar.

2. Lipid (yağ) içermeyen temizleyiciler: Su ve Sabun kullanmadan deri temizliği yapan likid(sıvı) ürünlerdir. İsminden de anlaşılacağı üzere yağ içermezler.İçeriklerinde su, gliserin, setil alkol ve bazen propilen glikol vardır. Kuru deriye tatbik edilir, köpürtülerek kısa süre bekletilir ve havlu ile silinerek temizlenir. Kullanım sonrasında ardında ince bir Nemlendirici film tabaka bıraktığından özellikle hassas ve kuru cildi olanlar için önerilmektedir.

3. Temizleme kremleri: Yüze temizleme ve nemlendirme amacıyla tatbik edilirler. Aşırı Kuru Ciltler için önerilmektedirler. Su, mineral yağı, vazelin ve mum içeren temizleme kremlerinin bilinen en klasik örneği cold cream’ dir.

4. Astrinjen ve tonikler: Astrinjen ve tonik, yağ giderici ve ferahlatıcı özellik gösteren alkol içeren ürünler için kullanılan eşanlamlı terimlerdir. Genellikle bir bar sabunla temizlik sonrasında kullanılması tavsiye edilir. Çeşitli kozmetik firmalarının farklı isimlerle sunduğu ürünler arasında Tonique Fraicheur, Clarifying Lotion, Scruffing Lotion, Controlling Lotion, Protection Tonic sayılabilir. Genellikle alkol içeren astrinjenler yağlı ancak intak (deri lezyonu olmayan) cilde uygulanabilirler. Özellikle akne oluşumuna yatkın Yağlı Cilt temizliğinde önerilmektedirler.

5. Eksfolyantlar: Stratum korneumda keratolitik (nedbe dokusunu eriten) özellik gösteren, genellikle salisilik asit içeren astrinjenlerden oluşur. Ölü hücrelerden oluşan deri yüzey tabakasını temizleyerek, cilde daha canlı bir görünüm verir. Bu etkisiyle komedon (siyah nokta) oluşumunu azalttığı için daha çok akne oluşumuna yatkın yağlı cildi olan kişilerde tercih edilmektedir.

6. Abraziv scrublar: Krem baz içerisinde stratum korneumun(derinin en üst tabakası) üst tabakalarını gideren sünger veya granül içeren mekanik soyucu ürünlerdir. İrritan (tahriş edici) kimyasal ajan içermezler. Ancak sık ve uzun süreli tatbik edildiğinde epitelyal haSara yol açabilirler. Haftada bir  kez yağlı ciltler için önerilmektedir. Akne oluşumuna yatkın yağlı cildi olanlar daha sık aralıklarla kullanabilirler.

7. Temizlik maskeleri: Genellikle yüze uygulanan bu maskelerin amacı derinin özellikle porların(gözeneklerin) daha derin temizliğini sağlamaktır. Yüz maskeleri üç farklı formdadır. Pudra maske veya pasta Maskeler kaolin, bentonit veya alüminyum magnezyum silikat üzerine çinko oksit veya peroksit astrinjen olarak eklenerek hazırlanır. Ayrıca içine benzoil peroksit ilave edilerek akne tedavisinde kullanılan Maskeler de üretilmektedir. Bu Maskeler yüze parmaklar veya fırça yardımıyla sürülür, 20-30 dakika sonra su ve Sabun ile temizlenir. Film Maskeler ise likid veya jel şeklindedir. Tatbik edildikten 20-30 dakika sonra bir film tabaka oluşturarak kurur. Kuruduktan sonra hafifçe ovularak temizlenir. Vinil bazlı yüz maskeleri olarakta bilinen bu Maskeler polivinil alkol ve vinil asetat içerirler. Yağı absorbe etmezler, daha çok yağsız ve kuru ciltlere önerilmektedirler.

Temizlik maskeleri günümüzde derin cilt temizliğinde yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. Kullanımında ortaya çıkabilecek en önemli yan etkiler irritan ve allerjik kontak dermatit gelişimidir. Bu nedenle yüz maskelerinin bir sağlık kuruluşunda dermatolog gözetiminde uygulanması önerilmektedir.

Nemlendiriciler

Derinin en üst tabakasını oluşturan stratum korneumun yaklaşık %10-13, ünü su oluşturur. Bu tabakadaki su içeriğinin azalması deride kuruluk, çatlama ve kaşıntıya yol açmaktadır. Stratum korneumun su içeriğindeki azalma yani transepidermal(deri yoluyla) su kaybı (TESK) süreklidir. En basit yolla yani deriden buharlaşma ile kaybedilen su alt epidermal ve dermal tabakalardan desteklenir. Ancak sık banyo, aktinik hasar (güneş ışığına bağlı hasar) veya deri yaşlanması sonucu TESK artmakta ve deride kuru, pürüzlü ve kepekli bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Deri kuruluğu birbiriyle örtüşen üç nedene bağlıdır.

1) St. korneumun su içeriğinin azalması (TESK)

2) Epidermal yenilenmenin artması. Aktinik veya kimyasal bir hasar sonrasında oluşan inflamatuvar proçese (iltihabi olayı) sekonder epidermal yenilenme süreci hızlanır. Keratinositler yeterince diferansiye olamazlar(değişime uğramazlar) ve lipid üretimini gerçekleştiremezler. Sonuçta koruyucu bariyer olumu engellenir.

3) Bariyer harabiyeti. Genellikle sık Banyo veya fazla miktarda sabun, deterjan kullanımıyla ortaya çıkar.

Nemlendiricilerin esas görevi stratum korneumun (derinin üst tabakası) rehidrasyonunu (tekrar nemlenmesini) sağlamaktır. Derinin nemlendirilmesinde dört temel yöntem vardır.

1. TESK geciktiren örtücü yağlar: Transepidermal su kaybını geciktiren çok sayıda kimyasal ajan mevcuttur. Bunlar arasında hidrokarbon yağlar ve mumlar ( vazelin, mineral yağlar, parafin ve skualen), bitkisel ve hayvansal yağlar, yağ asitleri (lanolin asit, stearik asit), yağ alkolleri (lanolin alkol, setil alkol), polihidrik alkoller (propilen glikol), mum esterleri (lanolin, balmumu, stearil stearat), bitkisel mumlar, fosfolipidler (lesitin), steroller (kolesterol) sayılabilir. Bu ürünlerin yağ içinde su ve tekrar su içinde emülsifiye (çözelti) edilmiş ( w/o/w ) formları üstün hidrasyon yeteneğine sahiptir.

2. Atmosferden nem çeken humektanlar: Bunların özelliği atmosferde nem oranı yüksek olunca havadan, düşük olunca epidermisin derin tabakalarından veya dermisten su çekerek st. korneumun hidrasyonunu sağlarlar. Doğal Nemlendirici faktör ( Natural moisturizing Factor= NMF) terimi ile st. korneumda higroskobik ve hidrosoluble (suda çözünebilen) ve muhtemelen hücre membran lipidleriyle çevrili olan maddeler kastedilmektedir. Bu maddeler st. korneumda su tutulumunda oldukça önemli rolleri olan maddelerdir. Bunların yokluğunda st. korneum %25 su ve %65 oranında elastisite kaybına uğramaktadır. Bunlar arasında sayılan pirolidon karboksilik asit en önemli komponenttir. Epidermisteki glutamik asitten sentezlenir ve %3-5 konsantrasyonda hidrasyon etkisine sahiptir.Diğer komponentleri üre ve laktik asittir. Bu tür etkiye sahip diğer humektanlar arasında gliserin, propilen glikol, sorbitol, glikozaminoglikanlar ( hyaluronik asit, kondroitin sülfat) , kollajen ve elastin yer almaktadır.

3. Bariyer görevi yapan hidrofilik maddeler: Bu tür nemlendiriciler st. korneumun nem oranını arttırarak deriye daha gergin ve pürüzsüz bir görünüm sağlar ve deri yüzeyinde ince bir film tabaka oluşturarak, yapay bir lipid manto oluşturur. Böylece deriyi hem dış etkenlere karşı korur, hem de doğal bir parlaklık sağlar. Hyaluronik asit yüksek molekül ağırlıklı yeni bir hidrofilik şekillendirici olarak bazı pahalı nemlendiriciler içinde yer almaktadır.

4. Güneşten koruyucular ( Gün örtüleri ): Özellikle aktinik (güneş ışığına bağlı) deri hasarını ve dolaylı olarak su kaybını önleyen ajanlardır. Günümüzde kullanılan çoğu Nemlendirici ve bakım ürünlerinin içinde ek olarak güneşten koruyucu özelliklere sahip maddeler bulunmaktadır. UV ile birlikte görünür ışığı da yansıtarak koruma işlevini yerine getiren fiziksel gün örtüleri daha çok titanyum dioksit ve çinko oksit içerirler. Ancak kozmetik olarak kullanımları sınırlıdır. Kozmetik ürünleriçinde daha çok UVA ve UVB yi absorbe eden kimyasal gün örtüleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında yer alan ve en yaygın olarak kullanılan maddeler benzofenon türevleri ve sinnamatlardır. Deriye iyi tutunan ve suyla çıkmayan bir taşıyıcı ile dayanıklılığı arttırılabilir. Etkinlikleri güneşten koruma faktörü ( Sun Protection Factor=SPF) olarak bilinen bir ölçümle değerlendirilmekte ve sayı büyüdükçe koruma etkinliği de artmaktadır.

Deri bakım ürünleri

Yüz bakım ürünleri: Yüz kremleri genellikle su içinde yağ şeklinde ( oil-in- water  o/w ) veya yağ içinde su ( water-in-oil w/o ) olarak iki temel formülasyonda hazırlanır. W/o formülasyonda olan ürünler yüze tatbik edildiklerinde ılık ve yağlı bir etki bırakırlar. Bunlar Kuru Ciltler için daha uygundur, ayrıca güzelleştirici ve onarıcı özellikteki bakım ürünleri de bu şekilde hazırlanır. O/w formülasyondakiler ise deride serinletici bir his yaratan ve yağlı görünüm vermeyen ürünlerdir. Genellikle günlük nemlendiriciler ve bakım ürünleri bu şekilde hazırlanırlar. Gündüz kullanılan nemlendiriciler daha ince bir yapıya sahiptirler ve mineral yağı, propilen glikol ve su içerirler. Gece kremleri ise daha yoğundurlar ve mineral yağı, lanolin alkol, vazelin ve su içermektedirler.

Bu kategoride yer alan deri bakım ürünlerinin farklılığı ürünlere eklenen değişik koku, ekzotik yağlar, vitaminler, protein ve aminoasitlerle oluşmaktadır. Ayrıca nemlendiriciler ve cilt bakım ürünleri deri tipine ( yağlı, normal, kuru ) uygun olarak hazırlanmakta ve üretilmektedir.

Normal ve az yağlı ciltlerin bakımı: Bu amaçla kullanılan ürünler genellikle su, mineral yağlar, propilen glikol ve çok az miktarda vazelin veya lanolin içerirler. Bu tür nemlendiriciler içine güneşten koruyucu maddeler de eklenirse ( sinnamat enyaygın olanıdır ) bu ürünler hem kırışıklık önleyici (Anti- Wrinkle Daily Moisture Cream/Lotion), hem koruyucu ( Multi-Protective Day Cream / Immunage UV Defense Cream ), veya Spor kremler (Sportwear Tinted Day Cream) ibareleriyle satışa sunulmaktadırlar.

Yağlı ciltlerin bakımı: Doğal olarak yağ içermeyen veya az miktarda hafif yağlar içeren ürünler ile yapılmaktadır. İçeriklerinde ağırlıklı olarak su ve propilen glikol vardır. Ayrıca bu ürünlerin nonkomedojenik (siyah noktaları önleyen) olmaları ve ciltte parlaklık oluşturmamaları gerekmektedir. Bu amaçla yağlı ciltler için hazırlanan bazı ürünlere pudra, nişasta ve kil gibi yağ emici maddeler eklenmektedir. Bu tür ürünler piyasada genellikle ( Oil Control Moisture Cream/ Lotion ) olarak bulunurlar.

Kuru ciltlerin bakımı: Mutlaka en uygun olan Nemlendirici ve bakım ürünleri ile yapılmalıdır. Derideki dehidratasyona bağlı gelişen kırışıklıklar, kepeklenme ve bazen Kaşıntı bu kişileri sık sık yüzlerine bir Krem sürmeye zorlar. Ancak Nemlendirici ürünlerin çoğunun içinde bulunan propilen glikol primer irritasyona (birincil tahriş etkisine) bağlı olarak derinin bütünlüğünün bozulduğu durumlarda yanma ve batma hissine yol açar. Genellikle bu durum allerjik bir reaksiyon olarak değerlendirilir ve kişiyi değişik arayışlar içine sokar. Oysa hafif bir irritan kontakt dermatit(tarişe bağlı cilt reaksiyonu) tablosu olan bu durum propilen glikol içermeyen bir ürünün kullanımıyla ortadan kalkacaktır. Deride bu tür yangıya yol açabilecek diğer katkı maddeleri benzoik asit, sinnamik aist bileşikleri, laktik asit, üre, formaldehit ve sorbik asittir.

Olgun ciltlerin bakımı:  Genellikle uygun nemlendiricilerin yanısıra deride düzenleyici, yenileyici ve güzelleştirici etki sağlayan bazı maddelerin ilave edildiği bakım ürünleri ile yapılmalıdır. Olgun ciltlerde kullanılan nemlendiriciler su, mineral yağ, propilen glikol ve daha fazla miktarda vazelin veya lanolin içerirler. Bakım amacıyla kullanılan ürünler içinde ise pekçok katkı maddesi bulunmaktadır.

Bu katkı maddelerinden en popüler olanları kollajen / kollajen amino asitleri, keratin / keratin amino asitleridir. Ayrıca hidrolize proteinler, elastinler ve mukopolisakkaritler yaygın olarak kullanılırlar (Age Zone Night Energizer, Anti-Age Daytime Skin Treatment, Colagen Complex Lotion). Bazı ürünlerde doğal vücut yağı olan skualen vardır (Triple Creme Skin Rehydrator). Bazı ürünlere ise dermal kollajeni düzenleyici ve güçlendirici etkisi olan hyaluronik asit eklenmektedir (Night Repair Cellular Recovery Complex).

Vitaminler özellikle yüz bakım kremlerinde yaygın olarak kullanılan bir diğer katkı maddesidir. Sıklıkla pantotenik asit veya B vitamini kompleksleri değişik kimyasal formlarda ( pantenol, pantetin, pangamik asit ) kullanılırlar. B vitamininin deriye penetrasyonu tartışmalı olmakla birlikte yüksek B vitamini içeren arı poleni ve jeli özel bazı ürünlere katılmaktadır. A, C ve D vitamini de bazı kremlerin içeriğinde yer almaktadır, ancak topikal vitaminlerin yararı kanıtlanamamıştır. E vitamini ise perkütanöz absorbsiyonu (deriden emilim) arttırıcı ve Antioksidan etkili bir katkı maddesi olarak günümüzde pekçok kozmetik üründe yer almaktadır. Son yıllarda tıbbi yararları kanıtlanmamakla birlikte özel ve pahalı bazı bakım ürünlerinde deniz bitki ekstreleri de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu grupta yer alan ürünlerin bir kısmında etken maddeler lipozomlarla taşınmaktadır. Bilindiği üzere lipozomlar çeşitli fosfolipidlerden oluşan, çift membranlı veziküler yapılardır. Doğal, sentetik veya yarı sentetik formdadırlar. Kozmetik ürünlerde genellikle sentetik formda kullanılırlar. Membranlarının st. korneumun ara madde lipidlerine çok benzemesi ve küçük moleküler yapıları nedeniyle deriye kolayca geçerler. Kozmetolojide esas kullanılma nedeni bakım ürünlerindeki lipozomlarla zenginleştirilen etken maddelerin daha derin katlara kısa sürede ve eşit dağılımlı olarak taşınabilmesidir.

Yaşlı ciltlerin bakımı: Deride ilerleyen yaşla birlikte belirgin bazı değişiklikler ortaya çıkar. Epidermal ve dermal incelme, epidermal yenilenme sürecinin uzaması, epidermal ve dermal hücrelerin sayı ve aktivitelerinde azalmanın yanısıra temel yapıyı oluşturan glikozaminoglikan ve proteoglikanlar gibi mukopolisakkaritler de azalır. Kollajen liflerin miktarı azalır ve yapısı bozulur. Elastik liflerde kalınlaşma ve parçalanmalar oluşur. Sonuçta deri pörsür, sarkar ve kırışır. İntrensek veya gerçek yaşlanma olarak bilinen bu durum genler ile planlanmış doğal bir süreçtir ve engellenemez.

Ancak çeşitli çevresel etkenlerin bu doğal süreci arttırdığı, hızlandırdığı veya erken başlattığı bilinmektedir.Deri yaşlanmasını hızlandıran çevresel etkenlerin başında solar radyasyon (UV) gelir.. Fotoyaşlanma olarak bilinen bu tablo, beklenenden daha erken dönemde derin ve üst dermiste elastik liflerin harabiyeti ile ortaya çıkmaktadır. Deride kalınlaşma, kabalaşma ve daha derin kırışıklıklar oluşur. Bu bulguların yanında deride kuruluk, aktinik keratoz, düzensiz pigmentasyon, lentigolar, telenjiektaziler ve sebase hiperplazi görülür. Fotoyaşlanma yaşa bağlı gelişen kozmetik problemlerin en önemli nedenidir ve engellenebilir.

Fotoyaşlanmayı engellemenin en kolay ve emin yolu, erken yaşlardan itibaren günörtüsü içeren uygun nemlendiricileri düzenli olarak kullanmaktır. Titanyum dioksit, talk, kaolin ve benzeri maddeleri içeren fiziksel gün örtüleri UV ile birlikte görünür ışığı da dağıtıp yansıtarak koruma işlevini yerine getirirler, ancak kullanımları sınırlıdır. Benzofenon türevleri, sinnamat içeren kimyasal günörtüleri ise kozmetik kullanıma daha uygundurlar. Deriye iyi tutunan ve suyla çıkmayan taşıyıcılar ile dayanıklıkları arttırılabilir. Yaz aylarında koruma faktörü yüksek ( SPF 15-30 ) gün örtüleri kullanılmalıdır.

Gelişen fotoyaşlanmanın istenmeyen belirtilerini yok etmek veya geriletmek günümüzde bazı yöntemlerle mümkün olmaktadır. Tretinoin içeren krem, jel ve solüsyonların topikal kullanımı bu yöntemlerin en etkili ve güvenilir olanıdır. Keratinositlerde çoğalmaya yol açarak epidermal incelmeyi azaltmakta ve bu nedenle oluşan kırışıklıklarda belirgin düzelme sağlamaktadır. Kırışıklıklardaki bu objektif düzelme tedavinin 2-4. ayında başlar ve 8-9. ayda en üst düzeye ulaşır.

Alfa-Hidroksi- Asit (AHA) keratinizasyon düzenleyici bir ajandır. St. granülozumun üst kısmındaki deri üst tabaka hücrelerindeki kohezyonu azaltır. Epidermal kalınlaşma, özellikle papiller dermiste mukopolisakkaritlerde artış, elastik fibrillerde düzen ve kollajen dansitesinde artış sağlar. Düşük konsantrasyonlarda ( %3-11) kozmetik deri bakım ürünlerinde kullanılır. Yüksek konsantrasyonlarda ( %20-90) deriyi kimyasal soyma (peeling) işleminde kullanılmaktadır. Kimyasal peeling yüzeyel kırışıklıkların yanısıra yüzeyel akne skarları, seboreik keratozlar ve pigmente lekelerin giderilmesinde de önerilen en popüler kozmetik uygulamalardan biridir. İnflamasyon (iltihap) ve irritasyona (tahrişe) yol açmaması en önemli üstünlüğüdür, ancak bir yan etki olarak özellikle Yaz aylarında uygulandığında hiperpigmentasyon (deri renginde koyulaşma) gelişebilir.

Kozmetiklerin yol açtığı istenmeyen durumlar

Kozmetiklerin kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek istenmeyen durumların başında ürünlerle oluşan temas dermatiti gelmektedir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan temas dermatitinin görülme sıklığı  % 5-10 arasında değişir. Hem görülme sıklığı açısından hem de oluştuğunda çok dramatik tablolar yaratabildiğinden temas dermatiti, kozmetiklerin neden olduğu en önemli reaksiyon olarak değerlendirilmektedir. Deride irritasyonun veya geç tip duyarlılığa bağlı immünolojik olayların başlattığı bir inflamasyon sonucu ortaya çıkar. Klinik olarak oluştuğu deri bölgesinde eritem(kızarıklık), ödem(şişlik), ve vezikülasyon (su kabarcıkları) gelişir. Lezyonlar kaşıntılıdır, daha sonra sulantı ve krutlanma olur. Şiddetli olgularda ise eritemli zeminde gelişen büller ve erode (su dolu kesecikler) alanlar görülebilir.

Deride temas dermatitine yol açan kozmetikler deri bakım ürünleri (% 25), saç preparatları (%24), yüz Makyaj ürünleri (%11), tırnak preparatları (%8), parfümler (%7), kişisel temizlik ürünleri (%4), göz Makyaj ürünleri (%4) ve günörtüleri (%3) dir. Kozmetiklerin yol açtığı farklı mekanizmalarla gelişen temas dermatitinde neden saptanamadığında yama (patch) testleri kullanılmaktadır. Tedavide sorumlu ajanın saptanarak uzaklaştırılması gerekir. Daha sonra tablo kortikosteroid içeren kremlerin kullanımı ile düzeltilir. Nadir olgularda reaksiyon şiddetli ise sistemik kortikosteroid kullanımı gerekebilir.

Kozmetik ürünlerin bir kısmında mineral yağlar, vazelin, lanolin gibi komedojenik potansiyel taşıyan maddeler vardır. Bu ürünler ya komedon oluşumuna neden olarak zaten var olan akne lezyonlarının artmasına veya folikülit(kı kökü iltihabı) gelişimine neden olurlar. Kozmetiklere bağlı olarak gelişen akne olgularında herhangi bir tedavi önerilmez. Sorumlu kozmetik kullanımının sonlanması ile tablo kendiliğinden düzelir.

Bazı kozmetiklerin kullanımı ile deride genellikle kalıcı olan pigmentasyon oluşumları görülebilir. Daha çok bazı ucuz parfümlerin kullanımı sırasında UV etkisiyle ortaya çıkar. Deride UV etkisiyle birkaç saat içerisinde eritem, vezikül ve büllerle karakterize bir tablo gelişir ve kalıcı pigmentasyon ile sonlanır. Ayrıca özellikle Yaz aylarında uygulanan peeling sonrasında da pigmentasyon gelişebilmektedir.

Derinin sağlıklı, temiz, pürüzsüz ve güzel görünmesi için kullanılan kozmetikler günlük yaşamın vazgeçilmez tüketim ürünleridir. Kozmetiklerden beklenen maksimum yararlanım ancak bilinçli ürün seçimi ve düzenli kullanım ile mümkündür. Toplumun her kesiminde yaygın olarak kullanılan bu ürünler ne yazıkki bilinçsizce tüketilmekte ve deri bakımı ve cilt temizliğine yönelik uygulamalar, ülkemizde uzman olmayan kişilerce ve uygun olmayan koşullarda yapılmaktadır. Böylece yanlış kozmetik kullanımı veya yanlış uygulamalar ortaya çıkabilmektedir.Bu tür sorunların ortadan kaldırılması ve uygulamaların bilimsel boyutta sürdürülmesi amacıyla Tıp Fakültelerinin Dermatoloji Kliniklerinde Kozmetoloji Üniteleri oluşturulmaya başlanmıştır.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Kozmetoloji Ünitesi.

Kozmetoloji deri bakımı,  iyileştirilmesi ve deri sağlığının korunmasına yönelik uygulamaları nedeniyle bir anlamda dermatolojinin koruyucu hekimliği sayılabilir.   Bilinçli bir şekilde bakımı yapılan ve korunan deride, başta zararlı çevresel koşullardan (U.V, çevre kirliliği ve kimyasal ürünler) kaynaklanan deri kanserleri başta olmak  üzere çeşitli deri hastalıklarının oluşumu azalmaktadır. Ayrıca derinin daha iyi görünmesini sağlamak ve deride istenmeyen leke, iz ve kırışıklık gibi oluşumların giderilmesi  ve bu amaçla çeşitli yöntemlerin uygulanması kozmetik dermatolojinin uğraşıları arasındadır.

HÜTF Dermatoloji Anabilim Dalına Bağlı Kozmetoloji Ünitesi 1997 yılında Prof. Dr. Nilgün Atakan başkanlığında kurulmuştur ve ünitede uygulanan tüm işlemler Anabilim Dalında görevli öğretim üyeleri, araştırma görevlileri veya onların gözetimleri altında eğitilmiş elemanlar tarafından yapılmaktadır. Uygulanacak işlem ne olursa olsun üniteye başvuran kişiye başlangıçta tam bir  dermatolojik muayene yapılmakta ve kozmetik işlem öncesinde dermatolojik açıdan herhangi bir tetkik ya da tıbbi tedaviye ihtiyacı olup olmadığı belirlenmektedir.

Gerekli durumlarda hasta dermatoloji Anabilim Dalında tetkik ve tedavisi planlandıktan sonra kozmetoloji ünitesine kabul edilmektedir. Örneğin epilasyon için üniteye başvuran kişi, öncelikle kıllanma artışına sebep olabilecek patolojiler açısından değerlendirilir, gerekli hormonal tetkikleri yapıldıktan sonra işlem uygulanır. Ayrıca her türlü işlem öncesinde başvuranların tümü sistemik hastalık,  ilaç kullanımı ya da herhangi bir maddeye alerji öyküsü açısından sorgulanarak uygulanacak işlem için bir sakınca olup olmadığı ya da oluşabilecek yan etkiler öğrenilir. Hastalara gerektiğinde uygulanacak maddelerle alerji testleri yapılmakta ve yan etkiler minimuma indirilmektedir. Kozmetoloji ünitesinde cilt bakımı, myolifting, epilasyon, peeling, dolgu maddesi implantasyonu,  Botox injeksiyonları, skleroterapi uygulamaları yapılmakta ayrıca deri bakımı ve uygun ürün kullanımı konusunda bilgi verilmektedir.


Saç Dökülmesi

Saçlar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Her bir saçın yaşam döngüsü vardır. Bunlar yaklaşık olarak üç yıl ya da daha fazla süren aktif dönem, hemen bunu izleyen ve birkaç gün süren geçiş dönemi ve ardından da üç ay kadar devam eden dinlenme dönemidir. Saçlar günde yaklaşık olarak 1/3 mm uzar. Fizyolojik olarak bir gün içinde ortalama 100 kadar saç dökülmesi söz konusudur.

Saç dökülmesini tanımlar mısınız?

Saç dökülmesine tıp dilinde alopesi adı verilir. Saçların insan yaşamı için yaşamsal önemi yoktur ancak çok önemli psikolojik işlevleri bulunur. Özellikle kadınlarda büyük Stres yaratabilir.

Saç dökülmesine yol açan etmenler nelerdir?

Saç dökülmeleri nedbesiz (skarsız) veya nedbeli (skarlı) olabilir.

Skarsız olan alopesilerin en sık görülen nedeni androgenetik alopesi lerdir. Saçlarda incelmeyle başlayan hastalık erkeklerde daha şiddetli seyreder. Zemininde ırsi bir yatkınlığın olduğu düşünülmektedir. Tedavisinde bazı hormonal ilaçlar kullanılır. Halk arasında yanlış olarak saçkıran adıyla bilinen önemli bir skarsız alopesi nedeni de alopesi areata dır. Bu hastalığın en sık görülen şeklinde saçlı deride odaklar halinde saç dökülmeleri vardır. Vücudun savunma sistemlerindeki yetersizlik sonucunda bazı enfeksiyon odaklarının tetiklemesiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kendiliğinden de düzelebilen hastalığın şiddetli şekillerinde kortizonlu ilaçlar ve ışık (PUVA) tedavisi kullanılabilir.

Bu hastalıklar haricinde Telogen effuvium denilen aktif dönemdeki saçların bir anda ve çok sayıda dinlenme dönemine geçmesi ile gelişen bir tablo vardır. Burada yaygın bir saç dökülmesi olur. Saçlar 3-4 ay içinde incelir ve seyrekleşir. Yenidoğan döneminde ve doğum sonrasında fizyolojik olarak görülebilir. Bundan başka siddetli enfeksiyon hastalıkları, ağır seyirli müzmin hastalıklar, büyük cerrahi girişimler, tiroid bezinin az çalışması, Sara hastalığı için kullanılan ilaçlar, hormonlar ve ağır metaller böylesi bir tabloya neden olabilir. Tedavisinde bu tabloya yol açan etmenlerin ortadan kaldırılması esastır. Bunlardan başka demir, protein, çinko eksiklikleri, radyasyon tedavisi, Frengi hastalığı ve Mantar hastalıkları skarsız saç dökülmelerine yol açabilmektedir. Özellikle kadınlarda saçların arkada topuz yapılması veya güneş gözlüklerinin sürekli olarak bir saç tutacağı gibi kafada tutulmasının da gerginlik tipi alopesiye neden olabileceği unutulmamalıdır.

Skarlı alopesilerde ise saç kökü tahrip olduğundan skarsız alopesilerdeki gibi saçların yeniden gelme olasılığı söz konusu değildir. Şiddetli yaygın kimyasal veya termal yanıklar, deri kanserleri, ışın tedavileri, bazı şiddetli Mantar enfeksiyonları ile bazı ciddi dermatolojik hastalıklar sonucunda görülebilirler.

Sonuç olarak ne söylenebilir?

Saç dökülmesi hangi nedene bağlı olursa olsun eğer bir kişi böyle bir durumdan yakınıyor ise hiç paniğe kapılmadan bir Deri Hastalıkları (Dermatoloji=Cildiye) uzmanına başvurmalıdır. Bazen çözümün çok basit olabileceği unutulmamalıdır.
Sağ ve Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı

Kişiliğimizin bir parçası olarak değerlendirilen saçlarımızın, bakımı ve şekillendirilmeleri kozmetiğin uğraş alanlarındandır.
Saç dağılım, kalınlık, renk ve yoğunluğu kişilerde genetik olarak belirlenir, yaş ve ırka göre farklılık gösterir.

Saçın büyük bir kısmını çözünmeyen bir protein olan keratin oluşturur. Keratinde bulunan hidrojen, iyonik ve disülfür bağlarında yapılan değişiklikler ile kozmetik reaksiyonlar gerçekleştirilir.

Keratin, diğer proteinlere göre inert bir yapı gösterse de bazı reaktiflerle reaksiyona girebilir. Kaynar su, asitler, alkaliler, oksidan ve redüktör maddeler, saça etki edebilir ve kontrolsüz koşullar altında kullanılırsa, saça zarar verebilir.

Saçlar ancak kan dolaşımı ile maddelerin, özellikle de kükürt içeren aminoasitlerin saç folikülüne ulaşması ile beslenebilirler. İlaçların, Vitamin veya mineral eksikliğinin ve eksik beslemenin saç gelişimini olumsuz yönde etkilemesi de bu şekilde açıklanabilir.

Saç uzamasını ve keratinizasyonunu etkileyen faktörlerin başında besin maddeleri gelir. Protein yetersizliği saçların dökülmesine, incelmesine ve beyazlaşmasına yol açar.

Saçların beyazlanması melanositlerin fonksiyonlarını kaybetmeleri ve sayıca da azalmalarına bağlıdır. Saç kökünde tirozinaz aktivitesinin vavaş yavaş kaybolmasından dolayı da saç beyazlaşabilir. Ayrıca kullanılan saç suları ve ilaçlar da saçların renginin değişmesine neden olabilir.

Düzenli saç bakımında temizliğin yanı sıra bakım ile ilgili kozmetik ürünlerin bilinçli kullanılması, oluşabilecek hasarların azaltılmasına ve saçın iyi bir durumda muhafaza edilmesine yardımcı olacaktır. İlgili ürünler baş derisini, saçı veya saç şeklini korumaya yönelik olabilirler. Bu ürünlerden beklenilen etkiler; temizlik, bakım, şeklin değiştirilmesi veya korunması ve saç renginin güzelleştirilmesi şeklinde sıralanabilir.

1-Saç Temizliğinde Kullanılan Ürünler

a) Şampuanlar

Şampuanların kullanım amacı kirliliğin (sebum, ter, kepek, çevresel koşullardan ileri gelen kirlilik, saç kozmetiklerinden kalan artıklar) saça ve saçlı deriye zarar vermeden uzaklaştırılmasıdır. Şampuanların temel maddesini anyonik, katyonik, amfoterik veya noniyonik yüzey etken maddeler oluşturur. Yapılarında yüzey etken maddelerin yanında, kıvam verici maddeler, köpük stabilizatörleri, aktif maddeler, opaklaştırıcı maddeler, koruyucular, renk ve koku maddeleri yer alır.

2)Yıkama Sonrasında Kullanılan Saç Bakım Ürünleri

Yıkama sonrasında kullanılan saç bakım ürünleri saç ve saçlı deriyi etkileyerek, saçı besleyen, dökülmesini önleyen ve saçların sağlıklı büyümesini sağlayan ürünlerdir. Kozmetik açıdan en yaygın görülen yağlanma, kepek ve saç dökülmesi problemlerine karşı ve saçtaki tahribatların giderilmesine yönelik hazırlanmaktadırlar.

a) Saçta Kalan Saç Bakım Ürünleri

Yıkama sonrasında temiz saça uygulanan ve saçta bırakılan bu ürünler çoğunlukla sıvı emülsiyon şeklinde losyon ve kremlerdir. Jel şeklinde de üretilebilirler.

Kuaför işlemleri, UV ışınları gibi etkenlerle zarar görmüş saçların ve baş derisinin bakımında veya kepeğe karşı ya da yağlı saçların bakımında kullanılırlar. Saçı derinlemesine nemlendirebilmeleri, hücrelere oksijen taşınmasını artırmaları, saçlı deride mikro sirkülasyonu hızlandırmaları ve deri lipitlerini azaltmaları istenir.

Kullanım amaçları, yıkama sonrası saçların şekil almasını kolaylaştırmak ve verilen şeklin korunmasına yardımcı olmak, ıslak ve kuru haldeki saçın taranabilirliğinin artmasını sağlamak, saçtaki statik yükü azaltarak uçuşmasını en aza indirgemek, saça parlaklık vermek şeklinde sıralanabilir. Baş derisi ile ilgili problemlerde (kepeklenme, fazla yağlanma) bakım ürünü saçların yanı sıra baş derisine de sürülmelidir. Temizlik amacıyla kullanılan ürünlerden daha uzun süreli olarak baş derisi ve saç üzerinde bekletildiklerinden etkileri belirginleşmektedir.

b) Saç Kürleri

İleri derecede tahrip olmuş saç ve saç gövdesi için hazırlanan preparatlardır. Belli aralıklarla ve yıkama sonrasında uygulanır, uygulamanın ardından durulanmayarak, saçta bırakılırlar. Saç uzadıkça, saçlı deriden uzak kısımlarda kutikul pulları kalkmaya ve kırılmaya başladığından kutikulde bozulmalar meydana gelir. Bakım maddeleri saçın yıpranmış, kırılmış kısımlarına nüfuz ederek etkili olur, saçları dış etkilerden korur, dolgunluk ve hacim verir, elastisite, çekme kuvveti ve doğal ipeksi görünüm kazandırırlar.

Saç kürlerinin en önemli yapı taşları katyonaktif maddelerdir. Günümüzün polimerik katyonaktif bileşikleri saça sıkı olarak tutunur. Üç ya da dört yıkama boyunca saçta kalan bu maddeler keratin tarafından çekilir ve saça dolgunluk, parlaklık ve şekil alabilirlik gibi fiziksel özelliklerini yeniden kazandırırlar. Katyonaktif bileşiklerin yanı sıra son zamanlarda silikonlar da (örn. polidimetil siloksan) önem kazanmıştır. Sitrik, tartarik veya laktik asit gibi organik asitlerin ilavesi de etkiyi belirginleştirir. Protein hidrolizatları, bitki ekstreleri ve vitaminler de bu ürünlerde yer alan aktif maddelerdir. Bu maddelerin baş derisini besleyici, baş derisindeki kan dolaşımını artıcı etkileri vardır.

c) Saç Suları (Saç Tonikleri)

Saç tonikleri genellikle saç büyümesini hızlandırmak ya da en azından dökülmesini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Günümüzde ise özellikle kepeğe karşı veya genel bakım amacı ile kullanımları ön plandadır.

d) Saçtan Durulanan Saç Bakım Ürünleri

Çabuk Kürler (Durulama Kürleri) Günümüzde, çabuk kürler (durulama kürleri) çok kullanılan ürünlerdir. Her yıkama sonrası kullanılan bu ürünler, genellikle 5-30 dakika arası saçta bekletilirler. Saçı ince bir tabaka halinde kaplayarak bakım yapmanın yanında, saçın şekil almasını da kolaylaştırırlar. Formülleri saç kürlerinin formülleri gibidir daha az yağlı kısım içerirler.

3) Saç Şeklini Korumak Amacı ile Kullanılan Ürünler

Saç şeklini korumak amacıyla kullanılan ürünler; jel, sprey veya köpük şeklinde hazırlanabilir. Temel formüllerinde, distile su, alkol, polimerler, yumuşatıcı maddeler, etken maddeler, koruyucu, renk ve koku maddeleri yer alır.

a) Saç Boyaları

Saç boyaları; saçın rengini değiştirmek veya beYaz saça istenilen rengi vermek amacı ile kullanılır, geçici, yarı sabit ve sabit olabilirler. Geçici boyalar yıkama ile saçtan çıkabilen boyalardır. Yarı sabit boyalar zamanla, yıkama etkisiyle saçtan çıkar. Sabit boyalar ise yıkama ile çıkmaz, saçta kalırlar.

Saça uygulanan kozmetik preparatlar, günümüzde birden fazla amaca yönelik kullanım olanağı sunmaktadır. Örneğin, şampuanlar, formüllerinde yer alan renk koruyucu, nemlendirici, hacim verici maddeler ve vitaminler gibi çeşitli ilavelerle, temel etkileri olan temizliğin yanı sıra, bakım yapma özelliği de taşımaktadır. Ancak ürünün saçta bırakılma süresi ile orantılı olarak, etki süresinin de kısa olacağı unutulmamalıdır. Yıkama sonrasında kullanılan saç bakım ürünleri ise, geniş bir yelpazeye yayılmış olarak, her saç tipine yönelik hazırlanmaktadır.

Sağlıklı görünümünü ve doğal dengesini korumak için mutlaka düzenli bir bakıma ihtiyacı olan saçlarımız için yapacağımız en doğru şey, saçın yaşam kaynağı olan saç derisinin de sağlıklı olması gerektiğini unutmamak ve kullanımı kolay, bileşimlerinde nitelikli hammaddelerin yer aldığı kaliteli ve saç yapısına uygun ürünleri kullanmaktır.

Tıbbi Soyma ve Doku Doldurma İşlemleri

Tıbbi Soyma

Tıbbi soyma derinin çeşitli seviyelerde soyularak tedavisi ve estetik memnuniyeti bozan unsurların bir dereceye kadar düzelmesini amaçlayan bir grup işlere verilen isimdir. Tıbbi soymanın kozmetiklerle yapılan soyma ile ilgisi yoktur. Genellikle kimyasal solüsyonlar ve laser ile yapılır. Kimyasal soyma işleminde kullanılan maddeler ve yöntemler soyma istenilen seviyeye göre seçilir. En sık uygulandığı yerler ince ve derin kırışıklıklar, güneşe ve yaşlanmaya bağlı deri kalınlaşmaları, lekeler, sivilceler ve Sivilce izleridir.

Soyma tipi ve derecesi kişinin cilt özelliklerine göre belirlenir. Hafif orta ve derin dereceli kimyasal soyma işlemleri için çok eskilerden günümüze çeşitli solüsyonlar kullanılmış olup her geçen gün bu solüsyonlar ve uygulama yöntemleri gelişmektedir. Hafif dereceli kimyasal soyma işlemi günümüzde en sık glikolik asit ve benzeri meyve asitleriyle yapılmaktadır. Bu solüsyonlar derinin en dış tabakası olan epidermisin kendi içinde düzenlenmesi ve yenilenmesine katkıda bulunmaktadır. Yüz cildine olan etkileri hafif ve kısa sürede geçen kızarıklıklar, hafif derecede soyulma ile sınırlı olduğundan kişinin sosyal hayatını etkilememektedir.

Derin soyma gerektiği zaman laser seçilebilir. Laserler son yıllarda çok gelişme göstermiştir. Laserlerin niteliklerinden en önemlisi dokuda istenilen derinliğe homojen olarak ulaşılabilmesidir. Burada da hasta seçimi çok önemlidir. Laserle soyma (laser peeling, laser resurfacing) işleminin adeta bir Makyaj uygulaması gibi hafife alınarak gerekli olmayan yerlerde deri yipi uygun olmayan kişilerde uygulanması istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Orta ve derin düzey laserle soyma anestezi gerektiren bir işlemdir ve sonrasında doku iyileşmesinin yakın takibi gerekir. Ortalama 6 ay güneşten çok iyi korunma gereklidir. Hastanın bu işlemin aşamalarını ayrıntılarıyla bilmesi, reklam resimlerindeki “önce” ve “sonra” arasında zahmetsiz bir dönem yaşayacağının farkında olması gereklidir.

Doku Doldurma İşlemleri

Yüzeyel ve derin deri çöküklüklerini (iz, kırışıklı gibi) geçici olarak doldurarak eski görüntüsüne kavuşturma işlemidir. En sık olarak kollajen ve hyaluronik asit temel maddeleri kullanılmaktadır. Son araştırmalarla bunları içeren preparatlar geliştirilerek dokuda kalış süreleri uzatılmıştır. Derinin yapısını duvarın yapısına benzetirsek, bu maddeler orada eksilmiş olan tuğla ve çimento gibi düşünülebilir.

Tekrar yerine konduktan sonra cildin, sorunlu bölgelerin ve maddelerin özelliklerine göre değişen sürelerde kalıcı olur, sonra deri tarafından eritilip yok edilirler. Kollajen grubu yerini alerji riski nedeniyle hylaluronik asit ve diğer yeni soku dolduruculara bırakacak gibi görünmektedir. Hiçbir maddenin alerji riski sıfır değildir ancak bazılarında bu risk diğerlerine oranla düşüktür ve bu nedenle öncesinde alerji testi gerektirmezler. Kollajen grubunda ise enjeksiyon öncesinde kola uygulanan iki ayrı alerji testi gereklidir.

Enjektör içinde hazır halde bulunan bu maddelerle temas düzeyine (derinin en üst tabakasının altına) enjeksiyon yapılır. Birkaç hafta arayla iki ve üç seans gerekebilir. Bu yöntemlerle örneğin alın çizgileri, göz kenarı çizgileri, ağız kenarı ve dudak çizgileri esneyebilen yara izleri doldurulabilir. Araştırmalar devam etmekte, giderek daha uzun süre kalıcı olup sık rötuş gerektirmeyen doku doldurucular geliştirilmektedir. Genellikle 3-12 ay aralıklarla çizgiler eski haline dönmektedir.

Bazı durumlarda ve tekrarlayan enjeksiyonlar sonunda bu süre daha uzun olabilmektedir. Enjeksiyonlar istendiği zaman  tamamen bırakılabilir. Eskiye dönüş olur, eskisinden daha derin çizgi oluşumu söz konusu değildir. Önemli bir nota şudur ki, yen, bulunduğu iddia edilen, içeriğinin tam olarak ne olduğu belli olmayan ve yeterince denenmeden piyasaya sürülen ve senelerce kalıcı etkisi olduğu iddia edilen bazı maddeler her geçen gün artmaktadır.

Bunların muhakkak en ayrıntılı şekilde danışılması onay alıp almamış olduğunun soruşturulması önemlidir.
Bazı hastaların kendilerine ne enjekte edildiğini bile bilmediklerini gözlemekteyiz. Bu tip hekimlikle bağdaşmayan uygulamalar “ileri” ülkelerde bile yapılmaktadır. Uygulayıcının “kendi icadı mucizevi, çok özel vitamin” diye bir şeyin söz konusu olamayacağını hastalar bilmelidir.

Kozmetikler her ülkede farklı sınıflandırılabilir; aynı ürün bir ülkede kozmetik olabiliyorken, başka bir ülkede ilaç sayılabilir. Yurt dışına yapılan seyehatlerde ya da intenet alışverişlerinde karşımıza çıkan farklılıkların nedeni bu sınıflandırma.

 Ülkemizde kozmetik ürünün ne olduğunu, hangi ürünlerin bu kozmetik sınıfına girebileceğini sizlerin de ayırt edebilmeniz için bizim bakanlığımız tarafından yayınlanan kozmetik ürün tanımını birkaç bölüme ayırıp inceleyelim.

Öncelikle kozmetik ürün bir karışım ya da maddedir. Yani krem, losyon, jel vb. ürünlere kozmetik ürün diyebiliriz. Kozmetik amaçlarla kullanıldığı söylenen takma kirpik, tırnak, peruk ya da Diş aparatları kozmetik ürün değildir.

Kozmetik ürünün uygulama yerleri;

-  vücudumuzun dış kısmı (tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar dahil),
- ağız içi (dişlere ya da ağız mukozasına).

Dolayısıyla botox veya lazerli uygulamalar ya da kozmetik amaçlı da olsa oral olarak kullanılan gıda takviyeleri kozmetik ürün kapsamına alınamaz.

Kozmetik ürünün amacı kesinlikle tedavi etmek değildir, ancak tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir. Kozmetik ürünün ana amacı ya da tek amacı:

- temizlemek,
- koku vermek,
- görünümünü değiştirmek,
- vücut kokularını düzeltmek,
- korumak veya iyi bir durumda tutmaktır


Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 2011 Çanta Modelleri  2012 Çanta Modellerı
 2012 Çantaları 2.El Bayan Kuaför Malzemeleri
 Abiye Çanta Abiye Saç Aksesuarları
 Abko Kozmetik Acar Kozmetik
 Acik Parfum Acik Parfum Markalari
  Ada Kozmetik Adana Kozmetik
 Adana Kozmetik Firmaları Adel Faber
 Adel Kalem Adidas Canta Modelleri
 Adidas Cantalar Adidas Cantaları
  Adnan Akat Kozmetik Aeg manikür seti
 Ahşap Aynalar Ak Burçak Maskesi
  Akademi Kozmetik
  Akat Kozmetik Akat Kozmetik Ürünleri
 Akatlar Kozmetik Akba Kozmetik
 Akçe Ağaç Maskesi 
 Akgül Kozmetik Akmayan Göz Kalemi Kadınlar Kulübü
 Akmayan Göz Kalemi Markaları Akmayan Göz Kalemi Markası
 Akmayan Kaş Kalemi Akne
 Akneli Cilt  Akrilik Protez Tırnak
 Aksan Kozmetik Aksesuar Aynalar
 Aksesuar Fiyatları Aksesuarlar Takılar
 Aksesuarlari Aktif Kozmetik
 Akvaryum Ekipmanları Akvaryum Fiyatlari
 Akvaryum Malzeme Akvaryum Malzemesi Satış
 Alamo Kozmetik Ales Kozmetik
 Alışveriş Çanta Alize Kozmetik
 Allık Fırçaları Allık Fırçası
 Allık Fırçası Fiyatları Alman Kozmetik Markaları
 Alpeda Kuaför Malzemeleri Alyanak Maskesi
 Ankara Berber Malzemeleri Ankara Cilt Bakımı
 Ankara Kozmetik Mağazaları Ankara Kuafor
 Ankara Kuaför Malzemeleri Ankarada Protez Tırnak
 Anne Çanta Antalya Büro Malzemeleri
 Antalya İpek Kirpik Antalya Kozmetik
 Antika Aynalar Antis Kozmetik
 Aral Kozmetik Arc Kozmetik
 Arcon Kozmetik Arkon Kozmetik
 Armani Fondoten  Armoni Kozmetik
 Aromel Kozmetik Arzum Kozmetik
 Arzum Kozmetik Merter As Kozmetik
 Askılı Çanta Aspa Kozmetik
 Atkuyruğu  Avon Açılıp Kapanabilen Göz Kalemi
 Avon Eyeliner Fiyatları Avon Far Set
 Avon Far Seti Avon Fondoten
 Avon Göz Kalemi Fiyatları Ayak Bakim
 Ayak Bakim Kremi Ayak Bakımı
  Ayak Bakımı Ayak Bakımı Ürünleri
 Ayak Mantarı Ayak Sağlığı Ürünleri
 Ayak ve Ayak Tırnaklarının Bakımı Ayakkabı Çanta
 Ayakkabı Çantaları Ayakkabı Mağazaları
 Ayakkabı Online Alışveriş Ayakkabi Online Satiş
 Ayaklar İçin Ayaklı Aynalar
 Aylandız Maskesi Aynalar İzle
 Aynalar Süsleme Aynali Saat Modelleri
 Aynısafa Çiçeği Ayvalı Maske
 Bademli Maske Bademyağı
 Bakım Seti Bakım Setleri
 Bakim Urunleri Bakimli
 Bakımlı Saçlar Bakımlı Saçlar İçin
 Bakımlı Yüz Baklalı Maske
 Bal Maskesi Balmumu
 Banyo Duş Kabinleri Banyo Duşa Kabinleri
 Banyo İçin Bitkisel Esanslar Banyo Jeli
 Banyo Muslukları Banyo Sonrası Bakım
 Banyo Tekneleri Barbara Bort Kozmetik
 Bavul Fiyatları  Bayan Çanta
 Bayan Canta Modellerı Bayan Çantaları
 Bayan Çantası Bayan Cüzdanı
 Bayan Deri Bayan Kozmetik
 Bayan Kozmetik Ürünleri Bayan Kuafor
 Bayan Kuaför Dekorasyonları  Bayan Kuaför Malzemeleri
 Bayan Kuaför Tezgahları Bayan Kuaforu
 Bayan Kuaförü Malzemeleri Bayan Makyaj Malzemeleri
 Bayan Markaları Bayan Parfum İsimleri
 Bayan Parfümler Bayan Parfumlerı
 Bayer Kozmetik Bayır Turpu Maskesi
 Bebek Cantalari Bebek Kozmetik Ürünleri
 Bebek Malzeme Bebek Malzemesi
 Bebek Parfüm Bebek Parfümleri
 Bebek Süngerleri Bebek Tarağı
 Bebek Tarakları Bebek Tırnak Makası
 Bebekler İçin Diş Fırçası Benefit Kozmetik
 Berat Kozmetik Berber Koltuğu
 Berber Koltuk Berber Koltukları
 Berber Koltukları Fiyatları Berber Kuaför Malzemeleri
 Berber Malzeme Berber Malzemeleri
 Berber Malzemeleri Ankara Berber Malzemeleri Fiyatları
 Berber Malzemeleri Toptan Berber Malzemesi
 Berber Pazarı Berber Salonlari
 Berber Tarakları Berber Tezgah
 Berber Tezgah Modelleri Berber Tezgahları
 Besbase Maskesi Besleyici Yağlarla Masaj
 Best Kozmetik Beste Kozmetik
 Beyaz Dişler İçin Beyaz Sabun
 Beymen Kozmetik Beyu Kozmetik
 Beyu Kozmetik Ürünleri Bezelyeli Maske
 Bijuteri Aksesuarları Bilgisayar Çantası
 Bira Mayası-Maya Bitkisel Cilt Bakimi
 Bitkisel Fondoten  Bitkisel Sac Bakimi
 Boncuk Kaynak Saç Fiyatları Bourjois Fondoten
 Boyacıoğlu Kozmetik Boyacıoğlu Kozmetik Bursa
 Boyacıoğlu Kozmetik Deposu Boyalı, Yıpranmış Saçlara Maske
 Boyama Kalemi Boyama Kalemleri
 Boyama Önlükleri Boyner
 Bronz Pudra Bronzlaşma
 Buğday Özü Maskesi Buhar Banyosu
 Burberry Çanta Burberry Parfum
 Büro Malzemeleri Antalya Bursa Berber Malzemeleri
 Bursa Boyacıoğlu Kozmetik Bursa Duşakabin Fiyatları
 Bursa Kuaför Malzemeleri Buruşuk ve Kırışıklıklar 2
 Buse Kozmetik Büyük Göze Makyaj
 Büyük Makyaj Setleri Buzla Masaj / Cildin Sıkı ve Canlı Olması İçin...
 Buzla Masaj / Kuru ve Hassas Ciltler İçin Çabuk Kırılan Saçlar
 Calvin Klein Çanta Cam Aynalar
 Çam Filizli Maske Cameleon Makyaj Seti
 Canlandırıcı Yüz Losyonları  Canlandırıcı Yüz Losyonları
 Cansız Ve Kuru Ciltler Çanta
 Çanta 2012 Çanta 2012 Modelleri
 Canta Al Çanta Ayakkabı
 Çanta Bayan Çanta Deri
 Canta Fiyatlari Çanta Laptop
 Çanta Markası Çanta moda
 Çanta Model Çanta Modeli
 Çanta Modeller Canta Modellerı
 Çanta Modelleri 2011 Çanta Modelleri Bayan
 Çanta Modelleri ve Fiyatlari Çanta Okul
 Çanta online alışveriş Çanta online satış
 Çanta Satiş  Canta Yapimi
 Çantalar Modelleri Çantalar Ve Fiyatları
 Çantaları Çantalı Makyaj Setleri
 Cantaş Çanta Çantası
 Çardak Kozmetik Caroline Makyaj Ürünleri
  Cecile Kaş Kalemi Çemen Yağı
 Çerçeveli Aynalar Cevher Çelik Kuaför Malzemeleri
 Ceviz Yağı Ceviz Yaprağı
 Chanel Kozmetik Chanel Kozmetik Ürünleri
 Christian Dior Pudra Çıban
 Çiçek Banyosu Cil Bakımı
 Çil İçin Maske Cild Bakımı
 Cilde Parlaklık Kazandıran Maske Cildi Besleyen Maskeler
 Cildi Güzelleştirmek Cildin Beslenmesi
 Çilek Kozmetik Çilek Maskesi
 Çiller Cılt Bakım
 Cilt Bakım Cihazı Cilt Bakim Cihazlari
 Cilt Bakim Kremi Cilt Bakım Kremleri
 Cilt Bakım Kursları Cilt Bakım Malzemeleri
 Cilt Bakim Maskeleri Cilt Bakım Seti
 Cilt Bakım Setleri Cilt Bakım Ürünleri
 Cilt Bakım Ürünlerim Cilt Bakım Ürünü
 Cilt Bakım Uzmanı Cilt bakim uzmani
 Cilt Bakım Uzmanları Cilt Bakım Uzmanlığı
 Cilt Bakım Yağları Cılt Bakımı
 Cilt Bakımı Aleti Cilt Bakımı Erkek
 Cilt Bakimi Firsat Cilt Bakımı İçin
 Cilt Bakımı İş İlanları Cilt Bakimi İzmir
 Cilt Bakımı Kremleri Cilt Bakımı Malzemeleri
 Cilt Bakımı Nasıl uygulanılır Cilt Bakimi Nisantasi
 Cilt Bakmı Cilt Çatlakları İçin
 Cilt Guzelligi  Cilt Güzelliği 2
 Cilt Hastalıkları Cilt Kırışıklığı
 Cilt Kremleri Cilt Kuruması
 Cilt Parlaklığı Cilt Parlaklığı 2
 Cilt Saç Bakım Cilt Saç Bakımı
 Cilt Temizleme Cilt Temizleme Sütü Ve Formüller
 Cilt Tipiniz Nedir ? Cilt Tipiniz Nedir?
 Ciltbakimi Ciltte Egzantem
 Ciltte Oluşan Kırışıklar Cit Bakımı
 Cit Bakımları Cit Cit
 Cit Cit Fiyatlari Cit Cit Sac
 Cit Cit Sac Fiyatlari Citcit
 Çıtçıt Fiyatları Çıtçıt Postiş
 Citcit Sac Çıtçıt Saç Fiyatları
 Çıtçıt Saçlar Çıtçıtlı Saç Fiyatları
 Civan Perçemi Maskesi Ck Çantalar
 Clinique Fondoten Fiyatları Çocuk Çanta
 Çoma Kozmetik Compact Duşakabin Fiyatları
 Compact pudra Çuha Çiçekli Maske
 Cukur Ayna Çukur Aynalar
 Cuzdan Cüzdan Bayan
 Dalgıç Malzemeleri Dalış Elbisesi Fiyatları
 Dalış Malzeme Damla Kozmetik
 David Jones Canta David Jones Çantalar
 David Jones Cantaları Ddf Kozmetik
 Deborah Kozmetik Ürünleri Declare Kozmetik
 Defne Gar Yağı Defneli Maske
 Dekor Aynalar Dekorasyon Aynalar
 Dekorasyon Aynaları Dekoratif Aynalar
 Dekoratif Aynalar Gittigidiyor Dekoratif Aynalı Duvar Saatleri
 Dekoratif Aynalı Saatler Dekoratif Banyo Aynaları
 Dekoratif Çerçeveli Aynalar  Dekoratif Kelebek Aynalar
  Dekoratif Saat Aynalar Dekoratif Saatli Aynalar
 Dekoratif Salon Aynaları Dekorlu Aynalar
 Delta Kozmetik Denge Kozmetik
 Deniz Kozmetik Depo Kozmetik
 Dere Otu Yağı Deri Çanta
 Deriyi Besleyici Maskeler Dermatolog İş İlanları
 Dermatolojik Cilt Bakım Ürünleri Desenli Aynalar
 Detoks Dior Fondoten
 Dior Makyaj Seti Dior Pudra
 Diş Fırça Diş Macun
 Diş Macunlari Diş Macunları
 Diş Macunlu Diş Fırçası Diş Macunu
 Doğal Banyo Lifi Doğal Kozmetiğin Avantajları
 Doğal Makyaj Malzemeleri Dogal Sac Bakimi
 Doğal Saç Bakımları Dogal Sac Maskesi
  Dogal Sampuanlar Doğalgaz Malzemeci
 Doğum Sonrası Lekeler Domatesli maske
 Dove Erkek Ürünleri Dove Men Şampuan
 Dove Ürünleri Fiyat Dudak Bakımı
 Dudak Kalemi Renkleri Dudak Kalemleri
 Dudak Makyaji Düğün Otu Maskesi
 Duj Jeli Dulavrat Otu Yağı
 Duru Kozmetik  Durulama Suları - Hızlı ve Etkili
 Duş Duş Duş Jeli
 Duş Jeli Fiyatları Duş Kremi
 Duş Kremi Nedir Duş Lifi
 Duş Tekneleri Ölçüleri Duşakabin Aksesuarları
 Duşakabin Eskişehir Duşakabin Fiyatları Bursa
 Duşakabin Fiyatları İzmir Duşakabin Kampanya
 Duşakabin Kayseri Duşakabin üreticileri
 Düşük Gözler İçin Makyaj Düşük Gözler İçin Makyajı
 Düşük Gözlere Makyaj Duvar Aynası
 E Kozmetik Ecem Kozmetik
 Ecem Naturel Kozmetik  Eczacıbaşı Kozmetik
 Eczane Kozmetik Eczane Kozmetik Ürünler
 Eczane Kozmetik Ürünleri Eczane Ürünleri
 Eda Kozmetik Efe Kozmetik
 Efor Kozmetik Adana Ekol Kozmetik
 El Ayak Bakımı El Bakım Püf Noktaları
 El bakımı El Bakımı
 El Bakımı Kremler El Bakımı Masaj Sert Eller
 El Bakımı Maske El Bakımı Parmak Egzersizi
 El bakımı Terleme El Çanta
 El Çantaları El Çantaları Erkek
 El Çantası El Peelingi
 El-Ve-Ayak-Ağrıları-İçin El Ve Ayak Şişmeleri İçin
 El ve Tırnak Bakımı  El Ve Tırnak Bakımı
 Elektrik Malzemeleri Toptan Elektrikli Manikür Seti
 Elif Kozmetik Elit Makyaj Ürünleri
 Elite Kozmetik Elite Kozmetik Ürünleri
 Eller İçin Losyon Elmalı Maske
 Eminönü Spor Mağazaları En Ama En Guzel Oyunlar
 En En En Güzel Oyunlar Oyna En En Güzel Oyunlar Oyna
 En Güzel Aynalar En Güzel En Güzel Oyunlar
 En Güzel Fondoten En Güzel Göz Kalemi
 En Güzel Güzel Oyunlar En Güzel Makyaj Malzemeleri
 En Güzel Oyn En Guzel Oyun
 En Güzel Oyun Oyna En Güzel Oyun Siteleri
 En Ğüzel Oyunlar En Güzel Oyunlar Ama En Güzel Oyunlar
 En Güzel Oyunlar Oyun En Güzel Oyunlar Oyunlar
 En Güzel Oyunlar Oyunu Oyna En Güzel Oyunlari Oyna
 En Guzel Oyunu En Güzel Oyunu Oyna
 En Güzel Site Oyunları En Güzel Tüm Oyunlar
 En İyi Cilt Bakım Kremi En İyi Cilt Bakim Ürünleri
 En İyi Cilt Bakim Urunleri En İyi Dis fircasi
 En İyi Duş Jeli En İyi Goz Kalemi
 En İyi Göz Kalemi Hangisi En İyi Göz Kalemi Markaları
 En İyi Kaş Kalemi En İyi Kozmetik Markaları
 En İyi Kozmetik Ürünleri En İyi Pudra
 En İyi Pudralar En İyi Sac Boyasi Markasi
 En İyi Saç Fırçası En İyi Siyah Göz Kalemi
 En İyi Takma Tırnak  En İyi Tırnak Makası
 En Kaliteli Kozmetik Markaları En Kız Oyunları
 En Oyunlar Güzel En Uygun Duşakabin Fiyatları
 Enn Kozmetik Envey Kozmetik
 Envey Kozmetik Ürünleri Era Kozmetik
 Ergenlik Sivilceleri İçin Erguvanlı Maske
 Erkek Ayak Bakımı Erkek Bakim
 Erkek Bakım Erkek Bakım Merkezi
 Erkek Bakimi Erkek Berber Koltukları
 Erkek Berber Tezgahları Erkek Çanta Modelleri
 Erkek Çantalar Erkek Çantasi
 Erkek Cilt Bakım Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
  Erkek Cilt Bakımı Ürünleri Erkek Cilt Maskeleri
 Erkek El Çantaları Erkek El Cantasi
 Erkek Fondoten Erkek İçin Yüz Bakımı
 Erkek Kırışıklık Kremi Erkek Kozmetik
 Erkek Kozmetik Ürünleri Erkek Kuafor Malzemeleri
 Erkek Kuaför Malzemeleri Fiyatları Erkek Kuaför Salonları
 Erkek Kuaför Tezgahları Erkek Kuaförü Malzemeleri
 Erkek Makyaj Malzemeleri Erkek Saç Bakım
 Erkek Saç Bakım Kremler Erkek Saç Bakım Ürünleri
 Erkek Saç Bakimi Erkek Saç Bakımı Ürünleri
 Erkek Saç Tıraşı Erkek Saç Ürünleri
 Erkek Traş Makinesi Erkek Traş Seti
 Erkek Traş Setleri Erkek Vücut Bakım
 Erkek Vücut Bakım Seti Erkek Yüz Bakım
 Erkek Yüz Bakım Ürünleri Erkek Yüz Kremi
 Erkek Yüz Maskesi Erkekler Cilt Bakımı
 Erkekler İçin Bakım Erkekler İçin Cilt Bakım Ürünleri
 Erkekler İçin Saç Bakımı Erkekler Saç Bakımı
 Erkekler Yüz Bakım Erkekler Yüz Bakımı
 Erkeklerde Bakım Erkeklerin Cilt Bakımı
  Erkeklerin Saç Bakımı Erkeklerin Yüz Bakımı
 Erken Beyazlayan Saçlar Ersoy Kozmetik
 Erte Kozmetik Escape Makyaj Seti
 Espaş Kozmetik Essence Göz Kalemi
 Estee Lauder Fondoten Estee Lauder Kozmetik Hakkında
 Estee Lauder Pudra Eterli Yağlar
 Eterli Yağlar(Esanslar) Eterli Yağların Etkileri
 Eterli Yağların Kullanıma Hazırlanması Etil Alkol
 Etre Belle Kozmetik Ev Aksesuarları Aynalar
  Ev Dekorasyon Aynalar  Ev Dekorasyonu Aynalar
 Ev Susleme Ev Süslemeleri
 Ev Süsü Evde Saç Bakımı
 Evrak Çantaları Eye Lıner
 Eyeliner Avon  Eyeliner Fırçası
 Eyeliner Göz Kalemi Eyeliner Kalemi
 Fabel castell Faber Casstel
 Faber Casstell Faber Caste
 Faber Casteel Faber Castel
 Faber Castel Kalem Faber Castel Kalemler
 Faber Castel Kalemleri Faber Castel Silgi
 Faber Castell Faber Castell Online Satış
 Faber Caster Faber Kalem
 Faber Kalemi Facber Castell
 Far Makyaj  Ferforje Aynalar
 Fesleğenli Maske Filiz Çelik Berber Koltukları
 Filiz Çelik Kuaför Filiz Kuaför Malzemeleri
 Fındık Yağı Fırça Boyama
 Fırça Çantası Fırça Seti
 Fırça Setleri Fırça Tarak
 Fırçalı Fön  Flormar Fondoten
 Flormar Makyaj Malzemeleri  Flormar Makyaj Ürünleri
 Fön Fırçaları Fön Fırçaları Kullanımı
 Fön Fırçası Fön Tarakları
 Fondöten Çeşitleri Fondoten Fircasi
 Fondoten fiyatlari Fondoten Kullanımı
 Fondöten Markaları Fondoten Markalari
 Fondoten Nedir Fondöten Pudra
 Fondoten Pudra Fondoten Zararları-
 Fondötenler French Manikür Kalemi
 Gece Makyajı Gelin Aksesuar
 Gelin Aksesuarı Gelin Başı Aksesuar
 Gelin Başı Aksesuarları Gelin Saç
 Gelin Şaçı Gelin Saçı Aksesuarı
 Gelin Saçı Aksesuarları Gelin Saçı Aksesuarları 2012
 Gelin Saci Resimleri Gelin Saçları Resimleri
 Gelin Taç Gelin Taçı
 Gelinlik Saç Gelinlik Taçları
 Genç Cilt Bakımı Gercek Peruklar
 Gerçek Postiş Fiyatları Gerçek Saç Peruk Fiyatları
 Gerçek Saç Peruklar Gerçek Saçtan Peruk
 Gittigidiyor Dekoratif Aynalar Giyotin Makası
 Giyotin Makaslar Gliserin Yağı
 Göğüs Çatlakları Gold Tırnak Center
 Göz Farı Göz Farı Bazı
 Göz Farı Markaları Göz Fari Nasil Sürülür
 Göz Farı Renkleri Göz Farı Yapımı
 Göz Farları Göz Farlari
 Göz Kalem Goz Kalemı
 Göz Kalemi Akmaması İçin Göz Kalemi İle Eyeliner
 Göz Kalemi İle Makyaj Göz Kalemi Makyajı
 Göz Kalemi Nasıl Kullanılır Göz Kalemi Renk Çeşitleri
 Göz Kalemi Renkleri Göz Kaleminin Akmaması İçin
 Göz Kalemleri Göz Kalemleri ne işe yarar
 Göz Makyajı Malzemeler Göz Makyajı Siyah
 Göz Rengine Göre Göz Kalemi Göz Rimeli
 Göz Ve Göz Çevresi  Gözkalemi
 Gözler ve Dudaklar İçin Krem Gözlerin Kanlanması
 Gri Göz Farı Gri Göz Kalemi
 Guccı Çanta Gucci Çantaları
 Guerlain Meteorites Pudra Guess Çanta
 Gül Maskesi Gül Sulu El Losyonu
 Gülsuyu Ve Bademyağı Gümüş Aynalar
 Gündüz Makyajı Güneş İçin Krem
 Güneş İçin Yağ Güneş Lekeleri
 Güneş Sonrası Krem Güneş Yanıkları Yağı
 Güzel En Güzel Oyunlar Güzel Güzel Oyunlar
 Guzel Kas Guzel Oyun
 Güzel Oyunlar Oyunları Güzel Oyunu Oyna
 Güzellik Bakımı Güzellik Bakımı
 Güzellik Maskesi Güzellik Salonu Malzemeleri
 Guzellik Sirlari Güzellik Ürünleri
  Guzellik Urunleri Güzellik ve Bakim
 Güzellik ve Cilt Bakım Hangi Fondoten
 Hanımeli Maskesi Havuç Yağı
 Havuçlu Maske Hc Sac Bakim Yagi
 Her Türlü Cilt Hermes Çanta
 Hindistan Cevizi Yağı Hintyağı
 Hırpalanmış Ellere Kadife Yumuşaklıgı Veren Losyon... Hıyar(Salatalık) Maskesi
 İkea Aynalar İkea Dekoratif Aynalar
 İkinci El Berber Tezgahları İkinci El Kuafor Malzemeleri
 İkinci El Kuaför Tezgahları İpek Kiprik
 Ipek Kırpık İpek Kirpik Ankara
 İpek Kirpik Antalya İpek Kirpik Bakımı
 İpek Kirpik Bursa İpek Kirpik Firsat
 İpek Kirpik Fiyatı İpek Kirpik İstanbul
 İpek Kirpik Nedir İpek Kirpik Zararları
 İpek Kirpikler Işıltılı Pudra
 Ispanaklı Maske İstanbul Takı Toptancıları
  İstikbal Aynalar İthal Aynalar
 İzmir duşakabin fiyatları İzmir Protez Tırnak
 Jel Tırnak Fiyatları Jel Tırnak Yapımı
 Jojoba Yağı Jojobayağı
 K ı z Oyunlar  Kabak Çekirdeği Yağı
 Kabuki Fırça Kadife Çiçeği Maskesi
 Kadıköy Kuaför Malzemeleri Kadın Cilt Bakımı
 Kahverengi Göz Kalemi Makyaj Kahverengi Kaş Kalemi
 Kakao Yağı Kakao Yağı
 Kalem Kaş Kalem Reklamları
 Kalıcı Fondoten Kalıcı Göz Makyajı
 Kalıcı Kirpik Ekimi Kalıcı Tırnak
 Kaliteli Makyaj Malzemeleri Kantaron Yağı
 Kapatici Fondoten Kapatıcı Makyaj
 Karabiber Yağı Karabiber Yağı
 Karanfil Yağı Karma Cilt
 Karma Cilt Bakimi Karton Çantalar
 Kaş Fari Kaş Farı Markaları
 Kaş Farları Kaş Kalemi
 Kaş Kalemi Fiyatları  Kaş Kalemi Markaları
 Kaş Kalemi nasıl kullanılır Kaş Kalemi Renkleri
 Kaş Kalemleri Kaş Maskarası
 Kayısı Yağı Kayısılı Maske
 Kaynak Kirpik Kaynak Kirpik Zararları
 Kaynak Saç Fiyatları İstanbul Kebek
 Kedi Tarağı Kedi Tarakları
 Kelebek Aynalar Kepekli Saçlar
 Keratin Kaynak Fiyatları Kesim Makasları
 Kesme Makası Kesme Makası nedir
 Ketentohumu Yağı Kil Yüz Maskesi
 Kına Yağı  Kiprik Uzatma Yöntemleri
 Kirilmaz Aynalar Kırılmaz Dekoratif Aynalar
 Kırışıklıklara Karşı Gece Kremi Kırmızı Lekeler
 Kirpik Ekimi Ankara Kirpik Ekleme İstanbul
 Kirpik Ekleme İzmir Kirpik Ektirme
 Kirpik Kaynağı Kirpik Kaynak
 Kirpik Kivirici Kirpik Kıvırma
 Kirpik Kıvırma Aleti Kirpik Kıvırma Makinesi
 Kirpik Perması Fiyatları Kirpik Perması Malzemeleri
 Kirpik Protez Kirpik Takma
 Kirpik Takma Fiyatları Kirpik Taktırma
  Kirpik Yapıştırıcısı Kirpik Yapıştırma
 Kırtasiye Malzemeleri Fiyatları Kısısel Bakım
 Kişisel Bakim Nedir Kişisel Bakim Ürünleri
 Kişisel Sağlık Ürünleri Kız Oyunları
 Kız Oyunları Makyaj Kız Oyunları Oynaa
 Kiz Oyunlari Oyunu Kiz Oyunu
 Kızı Oyunları Oyna Kızla Oyunları
 Kızoyunları Oyunları Kızoyunu Oyunu
 Klasik Aynalar Koçtaş Dekoratif Aynalar
 Koku Formülleri / Deodorant Ter Kokusu İçin Koku Formülleri / Losyon / Hassas Ciltlere
 Koku Formülleri / Parfüm Kokulu Yonca Yağı
 Koleston Sac Boyasi Kompakt Duşakabin Fiyatları
 Kompres / Cildi Sıkıştırmak İçin Kompresler ve Buğu Banyoları
 Kompresler Ve Buğu Banyoları Köpek Tırnak Makası
 Kopuk Fondoten Kopuk Saç Boyası
 Koyu Renk Göz Makyajı Koyu Saçlar
 Koyun Kıran Otu Yağı Kozmetik Alışveriş
 Kozmetik Far  Kozmetik Firmalari
 Kozmetik Makyaj Kozmetik Siteleri
 Kozmetik Sitesi Kozmetik Ürün
 Kozmetik Ürünleri Kozmetik Urunleri
 Kozmetik Ürünleri Nelerdir Kozmetik Ürünü
 Kral Oyun Oynama Krem / Ayak Tabanları için
 Krem / Ayak ve El Çatlaması İçin Krem / Çatlayan Ayak Derisi İçin
 Krem / Cilt ve Dudak Çatlaklarına Krem / El ve Ayak için
 Krem / Eller İçin Krem / Eller İçin 2
 Krem / Ellerdeki Kahverengi Lekeler İçin Krem Fondoten
 KREM / Gözaltı İçin 1 Krem / Gözaltı İçin 2
 Krem / Hassas Ciltler için 1 Krem / Hassas Ciltler İçin 2
 Krem / Karma Ciltler için Krem / Nasırlı Ayaklar İçin
 Krem / Terleyen Ayaklar İçin  Krem / Yüz ve Vücut için
 Krem / Yüz ve Vücut İçin 2 Kristal Aynalar
 Kristal Taşlı Aynalar Kryolan Fondoten
 Kryolan Urunleri Kuafor
 Kuaför Aynaları Kuafor Dekorasyon
 Kuafor Dekorları Kuaför Demirbaşları
  Kuaför Ekipmanları Kuaför Gereçleri
 Kuaför İş İlanı Kuaför Koltuğu
 Kuaför Koltukları Kuaför makas
 Kuaför Makası Kuafor Makaslari
 Kuaför Malzeme Kuaför Malzemeler
 Kuaför Malzemeleri Kuaför Malzemeleri Adana
 Kuaför Malzemeleri Ankara Kuaför Malzemeleri Bursa
 Kuaför Malzemeleri Fiyatları Kuaför Malzemeleri İkinci El
 Kuafor Malzemeleri İstanbul Kuaför Malzemeleri İzmir
 Kuaför Malzemeleri Kadıköy Kuaför Malzemesi
 Kuafor nedir Kuaför Salonları
 Kuaför Salonları Dekorasyonu Kuaför Salonları Dizaynı
 Kuafor Salonu Kuafor Salonu Dekorasyonu
 Kuaför Salonu Malzemeleri Kuafor Salonu nasıl olmalı
 Kuaför Salonu Tasarımları Kuaför Tarakları
 Kuaför Tezgah Kuaför Tezgahı
 Kuaför Tezgahları Kuaför Tezgahları Modelleri
  Kuaför Ürünleri Küçük Gözlere Göz Kalemi
 Kuresel Aynalar Kurşun Kalem Fiyatları
 Kurşun Kalem Markaları Kuru Cilt
 Kuru Cilt Güneş Sonrası Yağı Kuru Cilt Kremleri
 Kuru Cilt Yağı Kuru Ve Cansız Saçlar İçin
 Kuru ve Normal Cilt Kremi Küvet Yağları
 Lacoste Çanta Lakva Yağı
 Lancome Fondoten Lancome Göz Kalemi Fiyatı
 Lancome Makyaj Setleri Lanolin
  Lap Top Çantası Laptop Çanta
 Laptop Çantaları  Laptop Çantası
 Lavanta Çiçeği Yağı Lavantalı Maske
 Lekeler Loreal Eye Liner
 Loreal Fondoten Loreal Kaş Kalemi
 Loreal Makyaj Seti Loreal Makyaj Setleri
 Loreal Makyaj Ürünleri Loreal Pudra
 Loreal Superliner Louis Vuitton Canta
 Louis Vuitton Canta Fiyatlari Mac Fondoten Fiyatı
 Mac Kozmetik Fiyatları Mac Makyaj Fiyatları
 Mac Makyaj Malzemeleri Mac Makyaj Malzemesi
 Mac Makyaj Ürünleri Fiyatları Mac Makyaj Ürünleri Satış Noktaları
 Mac Pudra Mac Pudra Fiyat
 Mac Pudra Fiyatı  Mac Pudra Fiyatları
 Macunlu Diş Fırçası Makas Fiyatları
 Makası Makyaj 2
 Makyaj Aletleri Makyaj Çanta
 Makyaj Çanta Modelleri Makyaj Çantaları
 Makyaj Çantaları Fiyatları Makyaj Cantası
 Makyaj Eyeliner Makyaj Far
 Makyaj Fırça Makyaj Fırça Seti
 Makyaj Fırça Setleri Makyaj Fırçalar
 Makyaj Fırçaları Makyaj Fırçaları Fiyatları
 Makyaj Fırçaları Kullanımı Makyaj Fırçası
 Makyaj İçin Gerekli Malzemeler Makyaj Malzemeleri
 Makyaj Malzemeleri Avon Makyaj Malzemeleri Fiyatları
 Makyaj Malzemeleri Markaları Makyaj Malzemeleri Uygulanışı
 Makyaj Malzemeleri Ve Fiyatları  Makyaj Malzemesi Fiyatları
 Makyaj Markası Makyaj Paleti
 Makyaj Paletleri Makyaj Pudra
 Makyaj Pudrası Makyaj Set
 Makyaj Seti Fiyatları Makyaj Setleri Makyaj Kozmetik
 Makyaj Setleri ve Fiyatları  Makyaj Setleri Ve Fiyatları
 Makyaj Standi Makyaj Süngerleri
 Makyaj Takımı Fiyatları  Makyaj Takımları Fiyatları
 Makyaj Teknikleri Makyaj Teknikleri Nelerdir
 Makyaj Tezgahları Makyaj Urunleri
 Makyaj Ürünlerinde İndirim Makyaj ve Kozmetik
 Makyaj Yapma Teknikleri  Mango Çanta
 Manikur  Manikür
 Manikur Aletleri Manikür Arabası
 Manikür Fiyatı Manikur Fiyatlari
 Manikür kursları Manikür kursu
 Manikur Makasi Manikür Malzemeleri Nelerdir
 Manikür Masaları Manikur Nasil Yapilir
 Manikür Ne Kadar Manikur nedir
 Manikur Pedikur Manikür Pedikür Aletleri
 Manikür Pedikür Kursu Manikür Pedikür Malzemeleri
 Manikur Pedikur Oyunlari Manikur Pedikur Oyunu
 Manikur Pedikur Seti Manikür Pedikür Setler
 Manikür Pedikür Setleri Manikür Pedikür Setlerı
 Manikür Pedikür Spa Manikür Pens
 Manikür Salonu Manikur Seti
 Manikür Seti Fiyatları Manikür Seti Solingen
 Manikür Setler Manikur Yapimi
 Marka Çantalar Marka Kalemler
 Marker Kalemler Masaj Yağı / Cilt Çatlamalarına Karşı
 Masaj Yağı / Doğum Çatlaklarını Önlemek İçin... Masaj Yağı / Güneş Sonrası / Hassas Ciltler İçin...
 Masaj Yağı / Nasırlı Ayaklar İçin Masaj Yağı / Vücut İçin
 Masaj Yağı / Vücut İçin 2 Masaj Yağı / Yüz ve Vücut İçin
 Masaj Yağı / Yüz ve Vücut İçin 2 Masaj Yağları
 Masaj Yağları Maske / Cildi Germek (Lifting) İçin
 Maske / Çiller İçin Maske / Ciltteki Lekeler İçin
 Maske / Ciltteki Lekeler İçin 2  Maske / Ciltteki Lekeler için 3
 Maske / Ciltteki Lekeler İçin 4 Maske / Dekolte İçin
 Maske / Doğum Lekeleri İçin Maske / Donuk Işıltısız Ciltler için
 Maske Göz Çevresi Maske / Göz Çevresinde Kuruluğa Karşı
 Maske / Güneş Sonrası/Kuru Ciltler İçin Maske / Hassas Ciltler için
 Maske / Hassas Ciltler için – 2 Maske / İri Gözenekli Ciltler İçin
 Maske / Karma Ciltler için Maske / Karma Ciltler için 2
 Maske / Karma Ciltler için 3 Maske / Karma Ciltler için 4
 Maske / Karma Ciltler İçin 5 Maske / Karma Ciltler İçin 6
 Maske / Kırışıklıklar için Maske / Kırışıklıklar İçin 2
 Maske / Kırışıklıklar İçin 3 Maske / Kırışıklıklar İçin 3
 Maske / Kuru Ciltler için  Maske / Kuru Ciltler için
 Maske / Kuru Ciltler için 2 Maske / Kuru Ciltler için 3
 Maske / Kuru Ciltler için 4 Maske / Kuru Ciltler için Besleyici
 Maske / Kuru Ciltler İçin Gençleştirici Maske / Kuru Ciltler İçin Nemlendirici
 Maske / Kuru ve Hassas Ciltler İçin  Maske / Kuru ve Hassas Ciltler için 2
 Maske / Kuru ve Yaşlı Ciltler için Maske / Makyaj Öncesi
 Maske / Makyaj Öncesi 2 Maske / Normal Ciltler için
 Maske + Peeling / Kuru Ciltler İçin Maske + Peeling Normal Ciltler İçin
 Maske + Peeling / Yağlı Ciltler İçin Maske / Tüm Ciltler İçin
 Maske / Yağlı Ciltler için Maske / Yağlı Ciltler İçin 2
 Maske / Yağlı Ciltler İçin 3 Maske / Yağlı Ciltler için 4
 Maske / Yağlı Ciltler için 5 Maske / Yağlı Ciltler için 7
 Maske / Yağlı Ciltler için Besleyici  Maske / Yağlı Ciltler için Gençleştirici
 Maske / Yağlı Saçlar İçin Maske / Yüz ve Dekolte için
 Maske / Yüz ve Dekolte İçin 2  Maskeler Dekolte İçin
 Maskeler Karma Cilt Maskeler Kılcal Damar
 Maskeler Kuru Kırışık Cilt  Maskeler ve Tonikler
 Maskeler Yağlı Cilt Mat Fondoten
 Matmazel Canta Mavala Manikür
 Mavi Göz Makyaji Mavi Gözlere Makyaj
 Mavi Rimel Makyaj Max Factor
 Max Factor Fondoten Max Factor Ruj Renkleri
 Max Factor Urunleri Max Faktör Fondoten
 Max Makyaj Ürünleri Maxfactor Fondoten
 Maybelline Affinitone Fondoten Maybelline Fondoten
 Maybelline pudra Medikal Cilt Bakım
 Menekşe Yağı Mineral Fondoten
 Mineral Makyaj Mineral Makyaj Malzemeleri
 Mineral Makyaj Markaları Mineral Makyaj Ürünleri
 Mineral Pudra Mobilya Aynaları
 Moda çanta Modern Aynalar
  Modern Dekoratif Aynalar Modern Duvar Aynalar
 Modern Duvar Aynaları Monella Kozmeti
 Monella Kozmetik Mutfağımızdaki Güçler
 Mutfağımızdaki Güçler Naıl Art
 Naıl Job Nane Yağı
 Naneli Maske Nemlendirici Formülleri
 Nike Çanta Fiyatları Nike Çantalar
 Nıke Çantalar Fiyatları Nine West Canta
 Nine West Cantalar  Nivea Kozmetik Ürünleri
 Nivea Ürünler Normal Cilt
 Normal Saçlar Notebook Çantaları
 Nur Aksesuar Ofis Malzemeleri Antalya
 Okul Çanta Okul Çanta Modelleri
 Okul Çantaları Okul çantaları modelleri
 Okul Çantası Okul Çantası Modeli
 Okul Çantası Modelleri Olay cilt bakım ürünü
  Olta Malzeme Omuz Çantası
  Online Çanta Online çanta alışveriş
 Organik Makyaj Malzemeleri Organik Sac Boyalari
 Organik Saç Boyaları Markaları Oriflame Göz Kalemi
 Oriflame Göz Kalemleri Otel Temizlik Malzemeleri
 Oto Kuaför Fiyatları Oto Temizleme Ürünler
 Oto Temizleme Ürünleri Oval Aynalar
 Oyn Oyunu Oyun En Güzel Oyun
 Oyun En Güzel Oyunlar Oyun Güzel Oyun
 Oyun Güzel Oyunlar Oyun Makyaj Yapma
 Oyun Oyna En Güzel  Oyun Oyna Güzel
 Oyun Sitelerı Oyun Sitesi Oyunları
 Oyun ve Oyun Oyunlar Ama En Güzel Oyunlar
 Oyunlar En Guzel Oyunlar Oyunlar Kızoyunları
 Oyunlar Kral Oyun Oyna Oyunlar Makyaj Yapma
 Oyunlar Oyna En Güzel Oyunlar Oyunları Oyun
 Paintball Malzemeleri Fiyatları  Papatya
 Papatya Maskesi Papatya Yağı
 Papatya Yağı Parfüm Kozmetik
 Pastel Fondoten  Pastel Makyaj Ürünleri
  Pedikür Ayaklığı Pedikur Nasil Yapilir
 Pedikur Oyunlari Pedikür Oyunu
 Pedikür Set Pedikür Setler
 Pedikür Terliği Peeling / Porselen / Yüz İçin
 Peeling (Vücut) Peeling / Vücut İçin
 Peeling / Vücut İçin 2 Peeling / Vücut ve Yüz İçin
 Peeling / Vücut ve Yüz İçin 2 Peeling / Yüz İçin
 Peeling (Yüz Temizliği) Pembe Maske
 Philips Erkek Bakım Seti Philips Saç Traş Makinesi
 Pilli Manikür Seti Plaj Çantasi
 Polo Çanta Porselen Makyaj Malzemeleri
 Porselen Tırnak Porselen Tırnak Fiyatları
 Porselen Tırnak Yapımı Portakal Yağı
 Pörtföy Çanta Postis
 Postiş Saç Fiyatları Prada Canta
 Prenses Peruk Fiyatları Profesyonel Makyaj
 Profesyonel Makyaj Fırça Seti Promosyon çantalar
 Protes Tırnak Fiyatları Protez Ayak Tırnağı
 Protez Kirpik Protez Kirpik Ankara
 Protez Kirpik Ankara Protez Kirpik Nasıl Takılır
 Protez Kirpik Nedir Protez Kirpik Uygulaması
 Protez Kirpik Zararlar Protez Kirpik Zararları
 Protez Saç Malzemeleri Protez Tırnak
 Protez Tirnak Protez Tırnak Fiyat
 Protez Tirnak Fiyatlari Protez Tırnak Fiyatları Ankara
 Protez Tırnak Fiyatları İstanbul Protez Tırnak Fiyatları İzmir
 Protez Tirnak İzmir Protez Tırnak İzmir Alsancak
 Protez Tirnak Kadikoy Protez Tırnak Kursları
 Protez Tırnak Malzemeleri Protez Tırnak Nasıl Takılır
 Protez Tırnak Ne Kadar Protez Tırnak Nedir
 Protez Tirnak Resimleri Protez Tırnak Ücretleri
 Protez Tırnak Uygulaması Protez Tırnak Zararları
 Protez Tırnaklar Pudra
 Pudra Çeşitleri Pudra Filmi
 Pudra Fondöten Pudra Fondoten
 Pudra Kullanımı Pudra Makyaj
 Pudra Markaları Pudra Nasıl Kullanılır
 Pudra Nasil Surulur Pudra Rengi
 Pudra.com Pudralı Fondöten
 Puma Çanta Pütürlü Diz Kapakları İçin
 Rahatlatıcı Banyolar  Rahatlatıcı Banyolar
 Rapunzel Saç Kaynak Reklam Kalem
 Reklam Kalemleri Renkli Göz Kalemi
 Renkli Göz Kalemi Kullanımı Renkli Göz Kalemleri
 Renkli Kurşun Kalem Roc Cilt Bakım Ürünleri
 Romatizma ve Ağrı Giderici Yağlar Saç Aksesuar
 Saç Aksesuarı Saç Aksesuarı Yapımı
 Saç Aksesuarları Saç Aksesuarları Kadın Aksesuar
 Saç Aksesuarları Taç Saç Aksesuarları Yapımı
 Saç Bakım Saç Bakim
 Saç Bakim Kremi Sac Bakim Kremleri
 Saç Bakim Kürleri Sac Bakim Maskeleri
 Saç Bakım Seti Saç Bakım Setleri
 Saç Bakim Ürünleri Saç Bakım Ürünleri
 Saç Bakım Ürünü Sac Bakim Yagi
 Sac Bakim Yaglari Sac Bakımı
 Saç Bakımı  Saç Bakımı
 Saç Bakımı  Saç Bakımı 2
  Sac Bakimi Bitkisel Sac Bakimi Dogal
 Saç Bakımı Erkek Sac Bakimi Evde
 Sac Bakimi Maskeleri Sac Bakimi Maskesi
 Saç Bakımı Ürünleri Saç Bakımı Uzman Tv
 Saç Bakımı Uzmantv Saç Bakımı Ve Güzellik
 Sac Bakimi Yaglari Saç Bakımında Kullanılan Yağlar
 Saç Bakımları Bitkisel Saç Boyalar
 Saç Boyama Saç Boyama Fırçası
 Saç Boyama Tarağı Saç Boyaması
 Sac Boyasi Renkleri Saç Çıt Çıt Fiyatları
 Saç Doğal Bakım Saç Dökülmesi
 Saç Dökülmesi Ve Kepek İçin Saç Fırçaları
 Saç Fırçası Saç Gelin
 Saç İçin Aksesuarlar Sac İcin Bakim
  Saç Kesim Makinaları Saç Kesme
  Saç Kesme Makinaları Saç Kesme Makinası
 Sac Kesme Makinasi Saç Kesme Makineleri
  Saç Kesme Makinesi Saç Kıran
 Saç Makası Saç Malzeme
 Saç Markaları Sac Maskeleri
 Saç Oyunları Oyna Saç Postiş Fiyatları
 Saç Şekillendirme Seti Saç Tarağı
 Saç Tarak Saç Tarakları
 Saç Toniği Saç Traş Makinası
 Saç Traş Makineleri Saç Traş Makinesi Fiyatları
 Saç Ürünleri Saç Yıkama Koltuğu
 Saça Kaynak Fiyatları SaçBakım
 Saçboyası Saçı Düzleştirme
 Saçların Bakımı Saçların Gürleşmesi
 Saçta Biçim Değişikliği Sağlıklı Saçlar İçin Bazı Öneriler
 Sakal kesme makinaları Sakal Kesme Makineleri
 Sakal Makinesi Sakal Traş Makinesi
 Salon Süslemeleri Salon Susleri
 Şap Sarı Kantaron
 Sarımsak Yağı Satılık Berber
 Satılık Berber Malzemesi Satılık Kuaför Malzemeleri
 Sebore Sedef
 Şeftali 3 Sekilli Aynalar
  Selülit Selülit 2
 Selülit İçin Krem Selülit için Öneriler
 Selüloit Selüloit Tedavisi İçin
 Sentetik Peruk Fiyatları Seyahat Çanta
 Seyahat Çanta Seyahat Çantaları
 Seyahat Çantaları Seyehat Çantaları
 Şifalı Bitkilerin Cilde Etkileri Şifalı Bitkilerin Etkisi
 Şifalı Bitkilerin Etkisi 2  Siğil
 Sığır Kuyruğu Otu Yağı Sıkıştırılmış Pudra
 Silikon Parmak Protezi Simli Göz Kalemleri
 Sinirsel Baş Ağrısı (Migren) Sırt Çanta
 Sırt Çantaları Sırt Çantası
 Sırt Çantası Modelleri Sıvılar
 Sivilce Sivilceler İçin
 Sivilceler İçin 2 Sivilceler İçin 3
 Sivilceler İçin 4 Sivilceli Ciltler
 Siyah Farla Göz Makyajı Siyah Göz Kalemi
 Siyah Göz Kalemi Kullanımı Siyah Göz Kalemi Makyajı
 Sıyah goz makyajı Siyah Göz Makyajları
 Siyah Helile Yağı Siyah Lekeler
 Soğuk Preslenen Bitkisel Yağlar Solingen Manikür
 Solingen Manikür Nedir Solingen manikur seti
 Soluk Ve Pürüzlü Ciltler Soya Yağı
  Spor Çanta  Spor Çantası
 Stick Fondoten Sticker Aynalar
 Su Su (Arı Su)
 Su Bazli Fondoten Sünbül Maskesi
 Sünbül Yağı Susam Yağı
 Susamyağı Süsleme Taşları
 Süsleri Süt 5
 Tac Modelleri Takı Aksesuarları
 Takma Kiprik Takma Kirpik Ankara
 Takma Kirpik Antalya Takma Kirpik Fiyat
 Takma Kirpik Fiyatı Takma Kirpik Fiyatları
 Takma Kirpik Ne Kadar Takma Kirpik Nerede Satılır
 Takma Kirpik Satın Al Takma Kirpik Takımı
 Takma Kirpik Zararları Takma Kirpikler
 Takma Tırnağın Zararları Takma Tirnak
 Takma Tırnak Takma Tırnak Çeşitleri
 Takma Tırnak Çıkarıcı Takma Tırnak Fiyatı
 Takma Tırnak Kullanımı Takma Tırnak Nasıl Kesilir
 Takma Tırnak Nasıl Kullanılır Takma Tırnak Satın Al
 Takma Tırnak Yapıştırıcısı Takma Tırnak Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar
 Takma Tırnak Zararları Takma Tırnaklar
 Tatlı Badem Yağı Tatlı Elma Yağı
 Temel Cilt Bakımı Temizleme Sütü / Hassas Ciltler için 1
 Temizleme Sütü / Hassas Ciltler için 2 Temizleme Sütü / Makyaj Temizlemek İçin
 Temizleme Sütü / Makyaj Temizlemek İçin 2 Temizleme Sütü / Nemlendirici
 Temizlık Malzemeleri  Temizlik Malzemeleri Fiyatları
 Temizlik Süngeri Temizlık Ürünleri
 Tereyağı 3 Tierra Sac Boyasi
 Tırnagı Çevreleyen Deri İçin Lanolinli Krem  Tırnak Bakım
 Tırnak Bakım Tirnak Bakimi
 Tırnak Bakimi Tırnak Bar
 Tirnak Boyama Tirnak Center
 Tırnak Center Etiler Tırnak Center İzmir
 Tirnak Center Levent Tırnak Desen
 Tirnak Makasi Tırnak Makası
 Tırnak Mantarı  Tirnak Merkezi
 Tırnak Protez Tirnak Protez
 Tırnak Protezi Tırnak Protezi Fiyatları
 Tırnak Sağlığı Tırnak Süsleme
 Tirnak Susleme Tırnak Süsleme Setleri
 Tırnak Süslemeleri Tırnak Süslemesi
 Tırnak Süsleri Nasıl Yapılır Tırnak Süsü
 Tırnak Takma Tırnak Törpüsü
 Tırnak Yapıştırıcısı Tirnakcenter
 Tırnaklar  Tırnaklar İçin Bakım
 Tırnaklar İçin Limonlu Losyon Tırnaklara Bakım
 Tırnaklara Törpü Nasıl Yapılır Tırnakların Bakımı
 Tonik / Hassas Ciltler için Tonik / İri Gözenekli Ciltler İçin
 Tonik / İri Gözenekli Ciltler için 2 Tonik / İri Gözenekli ve Yağlı Ciltler için
 Tonik / Karma Ciltler İçin Tonik / Karma Ciltler için 2
 Tonik / Normal Ciltler İçin Tonik / Normal Ciltler İçin 2
 Tonik / Normal Ciltler için 3 TONiK / Saçlar için
 TONiK / Sivilceli Ciltler İçin Tonik / Sorunlu Ciltler için
 Tonik ve Tonik Formülleri  Toptan Berber Malzemeleri
 Toptan Elektrik Malzemeleri Toptan Hırdavat Fiyatları
 Toptan Kırtasiye Fiyatları Toptan Kuaför Malzemeleri
 Törpü Nasıl Yapılır Toz Fondoten
 Toz Pudra Traş Bakım Seti
 Traş Makinesi Markaları True Match Pudra
 Türkiye Oyunlari Tuz 2
 Uçuk  Ucuz Aynalar
 Ucuz Berber Koltukları  Ucuz Çanta
 Ucuz Dekoratif Aynalar Ucuz Makyaj Malzemesi
 Ucuz Temizlik Malzemeleri Ünlülerin Kullandığı Cilt Bakım Ürünleri
 Uygun Kozmetik Uygun Makyaj
 Uygun Makyaj Malzemeleri Uzman Tv Saç Bakımı
 Uzun Süreli Takma Kirpik Vakko Canta
 Valiz Valiz Fiyatlari
 Vanilya Yağı Varak Aynalar
 Varakli Aynalar Vazelin
 Vichy Fondoten Vücut Bakım
 Vücut Bakım Seti Vücut Bakım Ürünleri
 Wella Sac Boyasi www Oyun lar
 www Saç Bakımı Com Yağ Friksiyonları
 Yağlı Cilt Yağlı Cilt Yağı
 Yağlı, Gece El Kremi Yağlı Ve Cansız Saçlar İçin
 Yağlı ve Kuru Saçlar İçin  Yapay Saç Ekimi
 Yapay Tırnak Yeşil Göz Farı
 Yeşil Göz İçin Makyaj Yeşil Göz Kalemi
 Yeşil Göz Kalemi Uygulanımı Yeşil Göz Makyajları
 Yeşil Gözlere Göz Makyajı Yoğurt 5
 Yorgun Ayaklar Yorgun Ciltler
 Yorgun Gözler Yulaf 3
 Yumurta 6 Yumuşak Ve Kolay Kırılan Tırnaklar İçin
 Yüz Bakım Yüz Bakim
 Yüz Bakım İçin Yüz Bakım Kremleri
 Yüz Bakim Maskeleri Yüz Bakım Ürünleri
 Yüz Bakımı İçin Yüz Bakımları
 Yüz Cilt Bakımı Yüz İçin Bakım
  Yüz Kırışıklığı Yuz Kremi
 Yuz Kremleri Yuz Maskeleri
 Yuz Maskesi Yüz Maskesi 2
 Yüz Vücut Yağı Zambak
 Zambak Yağı Zambak Yağı
 Zambaklı Maske Zeytin Yağı 3
 Zeytinyağı Zeytinyağı 4

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.