Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kediye Tuvalet Eğitimi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kediye Tuvalet Eğitimi, Kediler genelde annelerini taklit ederek çok kısa zamanda tuvalet kabını kullanmayı öğrenirler. Bu davranışları biraz içgüdüsel biraz da taklit etme şeklinde çabucak gelişir. Eğer yavru kediniz annesinin yanında yeterince kalmışsa tuvalet kabını kullanmayı büyük ihtimalle biliyordur. Eğer ki yavru kediniz annesinin yanında çok az kaldıysa tuvalet kabının ne işe yaradığını bilmiyor olabilir.

Kediye Tuvalet Eğitimi


Her iki durumda da tuvalet kabı, kedinin kolayca bulabileceği bir yere konulmalı ve en az birkaç gün aynı yerde bulundurulmalıdır. Kedi, tuvalet alışkanlığını kazanıncaya kadar en az birkaç gün Uyku ve yemek sonrasında tuvalet kabı, yakında bulundurulmalı ve yardımcı olunmalıdır. Bunun için çoğu durumda kediyi kabın içine koymak yeterli olur.
Eğer kedi kabın içerisine neden koyulduğunu anlamazsa ön ayakları ile kum hafifçe eşelenmelidir.
Yavru kedi istenmeyen bir yere tuvaletini yaparsa yüzünü pisliğe yaklaştırmak ve pisliği koklatmaya çalışmak hatalı ve bir o kadar da acımasız ve yararsız bir tutumdur.
Kediyi dövmek bağırmak ve azarlamak ta öyledir. Çünkü ceza bütünüyle insan icadıdır, hayvanlar bu kavramı bilmez ve anlamazlar. Kedi ısrarla kabından başka bir yeri kirletiyorsa bu yer kedi için zararlı olmayacak kuvvetli bir dezenfektan veya koku giderici bir deterjanla temizlenmelidir. Ancak bu iş için amonyaklı deterjanlar kullanılmamalıdır. Çünkü bu deterjanlar giderilmesi istenen kötü kokuyu daha da güçlendirir.
Tuvalet kabını seçerken öncelikle kullanımı ve temizlemesi kolay olan ve kedinin boyutları göz önüne alınarak eşelenmesine yetecek büyüklükte bir kap seçilmelidir.
Kimi zaman kediler tuvaletlerini kabın dışına yapabilirler.

Bunun birkaç sebebi olabilir:
Kumu beğenmemiş olabilir. Piyasada pek çok kum çeşidi bulunmaktadır. Deneme yanılma yoluyla kediniz içi uygun kum seçimi yapılabilir.
Eğer kullandığınız kum Parfüm içeriyorsa bu parfümün kokusunu beğenmiyor olabilir. Bu durumda kuma karıştırılacak biraz karbonat koku emiciliği özelliği sayesinde fazla parfüm kokusunu yok edecektir.
Kumu yeterince temiz olmayabilir. Kum kirlenmeye başladıysa ve kumda azda olsa sizin de alabileceğiniz bir koku varsa kumu mutlaka değiştirin.
Kumu değiştirdiğinizde kum kabını da tamamen boşaltıp temizleyin ve kum kabına ne çok az ne de çok fazla kum koymamaya dikkat edin her iki durumda da etrafa çok fazla kum saçılabilir.
Kum kabına koyacağınız kumun yüksekliği 6-7cm kadar olmalıdır. Her gün düzenli olarak dışkıları toplayıp atın bazı kumlar tamamıyla idrarı çekerler ve kokuyu da hapsederler bu durumda idrarı almak gereksizdir. Kimi kumlarda ise idrar dibe çökerek orada birikir bu onun da dipten alınması gerekmektedir. Birde topaklaşan kumlar vardır ki bunda da ıslanan kısım top gibi olarak birikir bu da temizleme açısından bir avantajdır. Kedinizin kumunu temizlerken bunun için hazırlanmış küreklerden faydalanabilirsiniz. Kum seçimi sizin ve kedinizin tercihleri doğrultusunda yapılabilir.
Tuvalet kabını bulunduğu yerde önemli bir faktördür kediler tuvalet ihtiyaçlarını giderirken güvende hissetmek isterler bu nedenle tuvalet kabını kuytu bir yerde bulundurun. Özellikle evde bir de köpeğiniz varsa kumun onun giremediği bir yerde bulunmasında fayda vardır. Bu durumda kapalı kum kaplarını da seçebilirsiniz.
Bazı zamanlarda kedileriniz kumları yerine saksı diplerini tuvalet olarak kullanabilirler. Bu durumda yapılacak şey saksının toprağını değiştirerek ve üzerini iri çakıl taşları veya mermer parçalarıyla kaplamak olabilir.
Eğer tüm bunlara karşın kediniz hala yapmasını istemediğiniz yerlere tuvaletini yapıyorsa orayı amonyak içermeyen bir deterjanla temizleyip koku giderici sprey veya sirke sıkarak oradan uzak kalmasını sağlayabilirsiniz.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kediye

Tuvalet

Eğitimi