Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101819
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70764
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri, Kan şekerine genelde neden olan etkenler çeşitli hormonal bozukluklar ve beslenme sorunlarıdır. Kan şekeri düşüklüğü hafif, orta ve şiddetli derecelerde olabilir. Detaylı bilgi makalemizde yer almaktadır.


Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri


Kan şekerine genelde neden olan etkenler çeşitli hormonal bozukluklar ve beslenme sorunlarıdır. Kan şekeri düşüklüğü hafif, orta ve şiddetli derecelerde olabilir.
Hafif derecedeki kan şekeri düşüklüğünde terleme olur. Terleme genelde boynun arka kısmında ve saç diplerinde görülebilir. Ayrıca sinirlilik, titreme, güçsüzlük, aşırı açlık, mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, endişeli hissetme ve kalp atım hızında artış gibi belirtiler görülebilmektedir.
Bu semptomlar şeker içeren yiyecekler yendikten sonra iyileşir. Bu döngü böyle devam eder.
Orta derecedeki kan şekeri düşüklüğünde biraz daha ciddi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Olaylara konsantre olamama, kafa karışıklığı, asabiyet, karmaşık konuşma, yerinde duramama ve ağlama, çabuk kızma gibi kişilik değişiklikleri olabilmektedir.
Kan şekerinin şiddetli derecede seyrettiği durumlarda ise genelde bilinç kaybı, inme, nöbet ve en kötüsü ölüm gibi vakalar ortaya çıkabilmektedir.
Kan şekerinin gece uykudayken düşmesi durumunda uykudan uyunma, uykuda olağan dışı sesler çıkarma, yataktan düşme, uykuda yürüme, kabus görme ve terleme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca gece kan şekeri düşen kişiler sabahları baş ağrılarıyla da uyanabilirler.
Kan şekerinin düşük olmasının nedenleri nedir?
Kan şekerinin düşük olması vücudun ihtiyaç duyduğu glukoz miktarının düşük olmasıdır. Diyabet hastalarında ortaya çıkar. Kullanılan kimi ilaçlar ( özellikle diyabet ilaçları ) ve beslenme tarzı da buna etki edebilir.
Ayrıca aşırı kilo, tiroid bezinin yetersiz çalışması, böbrek ve karaciğer hastalıkları, hipofiz bezinin az çalışması, diyabet hastalığı, çok fazla alkol kullanımı, uzun süreli yaşana Stres durumu, kısa süre içinde çok kilo verme, çok fazla şekerli gıda tüketmek, çok fazla sigara içmek, çay ve Kahve gibi içecekleri çok tüketmek gibi nedenler kan şekeri düşüklüğüne yol açabilir.
Kan şekeri düşüklüğü sorunu olanlar nasıl beslenmelidir?
Kan şekeri düşüklüğü durumu çok fazla şeker içeren besinlerin tüketiminden sonra ortaya çıkabilir. Ayrıca çok fazla yemek, aç karnına alkol almak gibi etkenler düşük kan şekerini tetikleyebileceği için bu hususlara dikkat etmelidir.
Yemekler sık sık fakat azar azar yenmelidir.
Yiyeceklerin karbonhidrat değerleri düşük ama protein değerleri yüksek olmalıdır.
Beyaz ekmek, patates, havuç ve basit şekerden uzak durulmalıdır.
Sebze, meyve, tahıllar ve bakliyatlara ağırlık verilmelidir.
Süt ve süt ürünlerini az tüketmelidir.
Günde ortalama 7 bardak su tüketmeye özen göstermelidir.
Düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir.
Uyku düzenine dikkat etmeli ve yeterince uyumalıdır.
Stresten uzak durmaya gayret göstermelidir.
Kan şekeri düzeyi düzenli olarak ölçtürülmelidir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kan

Şekeri

Düşmesi

Belirtileri