Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kan Şekeri Düşme Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kan Şekeri Düşme Belirtileri, hakkında detaylı bilgi makalemizde yer almaktadır. Makalemizi inceleyerek kan şekeri değerlerini ve düşme belirtilerini öğrenebilirsiniz.Kan Şekeri Düşme Belirtileri


Tıpta hipoglisemi olarak adlandırılan kan şekerinin düşmesi, çeşitli düzeylerde bilinç bozukluklarına, hatta bilinç yitimine yol açabilir. Ama daha çok şeker hastalarında görülen bu durum, bütünüyle denetim altına alınabilir.
Aldığımız besinlerdeki karbonhidrat, bedende, bize enerji veren ”yakıt” olan glizkoza (şeker) dönüşür, fazlası da karaciğerde glikojen olarak depolanır. Bu süreç hormonlar tarafından kontrol edilir. Pankreastan salgılanan insülin, glikojen oluşumunu hızlandırır ve aşırı miktarda glikoz oluşmasını önler. Glükagon ve böbreküstü bezi hormonları glikoz düzeyini yükseltir. Kan şekerinin düşmesi, kandaki glikoz düzeyinin normalin altına düşmesidir.
Nedenleri
Şeker hastalarında (insülin yetersizliği nedeniyle kanlarında yüksek miktarda şeker bulunanlar) kan şekerinin düşmesine sık rastlanır. Fazla insülin alma ya da düzensiz yemek yüzünden şeker ve insülin alımındaki dengeyi koruyamama sonucu kan şeker düzeyleri düşebilmektedir. Ender görülen bir hastalık olan Addison hastalığı’nda da böbreküstü bezlerinin yeterli kortizol salgılayamayışı nedeniyle kan şekeri düzşebilir. Hipofiz bezinin az çalışması, kan şekerini düşüren bir başka durumdur.
Çocuklarda enzim eksikliği ile früktoza ve galaktoza karşı duyarlılık durumlarında da kan şekeri düşer. Bazen de insülin salgılayan hücrelerin bulunduğu pankreastaki tümörler insülin salgısını artırır. Son olarak boş mideye içki içmek kan şekerinde düşmeye neden olabilir.
Belirtiler ve Tehlikeler
Beynin çalışması kandaki glikoza bağlı olduğundan, kan şekeri düşmesi beyni de etkiler. Genel olarak bir fenalık, sıkıntı ve panik duygusu oluşur. Konuşma güçleşebilir, davranışlar mantıksız ve garip hale gelebilir. Yürüme bozulur; terleme ve çarpıntı görülür.
Kan şekeri düzeyi yeniden artmazsa hasta sonunda bilincini yitirir. Bu daha çok şeker hastalarında görülen bir durumdur.
Şeker hastaları, söz konusu belirtiler görüldüğünde, hemen ağızdan şeker almalıdırlar. Belirtilerin farkına varmayı öğrenmeleri ve beslenmelerini insülin alımlarına göre düzenlemeleri gerekir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kan

Şekeri

Düşme

Belirtileri