Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İlk Yardım 2
İlk Yardım 2
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İlk Yardım 2 :

Sağlık Bakanlığı'nın aşı kapsamında olmayan bazı aşıları ailenin özel olarak yaptırması gerekir. Menenjit aşısı, özel yaptırılan aşılarda karma aşılarla birlikte yapılmaktadır. Karma aşılarla yapılmamışsa 1 yaşından sonra tek doz şeklinde yaptırılmalıdır. Suçiçeği, Hepatit A gibi aşılar, Sağlık Bakanlığı aşıları kapsamına girmediğinden özel olarak yaptırılmalıdır.

İlk Müdahalenin Tarihçesi

İlk yardım; ani olarak hastalanan ve kazaya uğrayan kimseye tıbbi müdahale yapılmadan önce olay yerinde yapılan geçici bakımdır. İlk yardımın tarihçesi Kızılay Derneği yayını olan "İlk yardım" adlı özetle şu şekilde anlatılmaktadır. İlk yardımın kurucusu Esmarş'dır (Esmarch) (1823-1908). Esmarş tanınmış bir cerrahtır. Fransız-Alman Harbi'nde Alman ordusunun sıhhiye reisliğine kadar yükselmiştir. Daha sonra Berlin yakınındaki büyük bir askeri hastanenin müşavir operatörlüğüne tayin edilmiştir. Hastane idareciliğinde ve askeri cerrahide en büyük otoritelerden biri olarak kabul edilmiştir.
Üçgen sargı 1831 yılında Lozanlı Dr. Magor tarafından icat edilmiştir. Bu metot sonradan Esmarş tarafından yayılmıştır.
İlk yardım resmi bir tabir olarak ilk defa İngiltere'de St. John sıhhi imdat teşkilatı tarafından kabul edilmiştir.
1911'de Kızılhaç Cemiyeti ilk yardım hakkında kurslar açarak sertifikalar dağıtmıştır.

Kızılay

Ülkemizde felaketzedelere ilk yardım eli uzatan hayır kurumudur. Cenevre'de 1861 'de savaş, deprem, yangın, hastalık salgını, su baskını gibi doğal afetler sırasında ve felaket durumları dışında topluma yardım etmek amacı ile kurulmuş bir demektir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Hilal-i Ahmer adı altında, Miralay Abdullah Bey temelini atmıştır. Hilal-i Ahmer Cemiyeti resmen 1877'de Sadrazam Hüsnü Paşa'nın yardımıyla kurulmuştur. Başkanlığına Dr. Arif Bey getirilmiştir.
1909'da 1. Meşrutiyet'in ilan edilmesinden sonra Hilal-i Ahmer yeniden ele alınarak düzene kondu. 7 Nisan 1911'de ilk kongresini yaptı. Hilal-i Ahmer 1. Dünya Savaşı'nda çok faydalı olmuştur.
Atatürk 28 Nisan 1935'de Hilal-i Ahmer adını Kızılay olarak değiştirdi.

İlk Yardımın Amacı ve Önemi

İlk yardım, yardıma muhtaç kimseye en etkili müdahalenin kaza yerinde ve anında yapılması sonucu hayat kurtarmayı amaç edinmiştir.

İnsanın hayatını kurtarmak için yapılan müdahale doğru, bilinçli, hastanın hayatını riske atmayacak durumda yapılmalıdır. İlk yardım kaza yerinde yapılmalı ve elde bulunan imkanlar kullanılmalıdır. Kaza yerinde hasta iyi değerlendirilmeli ve doğru müdahale yapılmalıdır. Böylece doktorlar tarafindan yapılacak tedaviye yardım edilmiş olur. İlk yardımcı kaza yerinde yaptığı müdahale hakkında hastanın gideceği sağlık kuruluşuna bilgi vermelidir. İlk yardımcının sorumluluğu tıbbi müdahale uygulanıncaya kadar devam eder.

İlk Yardımcıda Olması Gereken Özellikler
İlk yardımcı sağlık personeli olmayabilir. Bu sebeple ilk yardım eğitimi bilgisine ve becerisine sahip insanlar yetiştirebilir. İlk yardımcı bir müdahalede bulunacağı zaman bazı özelliklere sahip olmalıdır:
+ Hastayı iyi değerlendirebilmelidir.
+ Araç ve gereçleri pratik olarak iyi kullanmalıdır.
+ Çabuk karar vermelidir.
+ Ümitsiz olmamalı ve bir ümitsizlik varsa bunu hastaya belli etmemelidir.
+ Lüzumsuz telaşa kapılacak davranışlar sergilememelidir.
+ Geçici müdahaleyi bilinçli uygulamalıdır.
+ Hastayı, bulunduğu pozisyondan rahat olacağı pozisyona aldırmalıdır.

İlk Yardımın Hedefleri

İlk yardımın amacı, hayat kurtarmaktır. Hayat kurtarmaya çalışırken aşağıdaki hedefleri sırasıyla ve eksiksiz uygulamalıdır. Sırasıyla olmasının sebebi ilk yardımı bilinçli ve pratik yapmamızı sağlar.

1. Solunumu Sağlamak

Solunum soluk alma ve soluk vermedir. Göğüs kafesi ve solunum kasları (diyafram) ile yapılır. Oksijen ve diğer gazlardan oluşan hava temizdir. Solunum normal bir insanda bir dakikada 12-15 defa tekrarlanır. Solunum sayısı hareket, yorgunluk, sindirim ve hararetin yükselmesi gibi sebeplerle sıklaşır.
İlk yardımcı önce kazazedenin kalp atışma şah damarından bakarak kalbin çalışıp çalışmadığım anlar.
a) Kalbi durmuş kazazedeye önce kalp masajı yapılmalıdır.
b) Eğer solunum durmuş veya çok azalmışsa suni teneffüs yapılmalıdır.
c) İlk yardımcı bunların hiçbirini yapamayacaksa hastayı sadece suni teneffüs modelinde yatırarak hastaneye sevk etmelidir. Bu şıklardan birini veya birkaçını hastanın durumuna göre uygulayabiliriz.

2. Kanamayı Durdurmak

Kanama çeşidi ne olursa olsun insanda kan kaybı varsa huzursuzluk, renk solukluğu, soğuk terleme, üşürne ve tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon) görülür.
Hastada kanama devam ederse şok tablosu ortaya çıkar. Kanamalar konusuyla ilgili daha sonra ayrıntılı bilgi verilecektir.

3. Şoka Mani Olmak

Vücuttaki dolaşım bozulmasıyla şoklar oluşur. Şoka girmiş hastayı mümkün mertebe şoktan kurtarmalıyız. Bu konuya da daha sonra değineceğiz.

4. Yarayı Dış Etkenlerden Korumak

Kazazedede yaralar varsa burasını bandaj tekniğine uygun olarak sarmalıyız. Pansuman ve sargılarla yarayı dış etkenlerden koruruz. Ayrıca hastanın yarasını görmesinede engel olmuş oluruz. Kırıkları ve çıkıkları da uygun atele alarak dış etkenlerden korumuş oluruz.

6. Hastaya Uygun Pozisyon Aldırmak

İkinci bir kazaya meyil verdirmeden hastayı uygun pozisyona aldırmalıyız. Bu pozisyonu aldırırken gereksiz hareketlerden kaçınmalıyız.

5. Hastayı Sıcak Tutmak

Kazaya uğrayan kişiyi her durumda sıcak tutmalıyız. Kesinlikle hastaya dışarıdan bir ısı uygulamamalıyız. Isı damar genişlettiği için hastada fazla ısı kaybına neden olur.
Bu esnada hastada kanamada varsa kan kaybına da sebep olur. Hastayı sıcak tutmak için battaniye, palto, ceket veya diğer örtüler kullanılmalıdır.

6.Hastaya Uygun Pozisyon Aldırmak

İkinci bir kazaya meyil verdirmeden hastayı ugun pozisyona aldırmalıyız. Bu pozisyonu aldırırken gereksiz hareketlerden kaçınmalıyız.


7. Haber Vermek ve Sevk Etmek

İlk yardımcı kazazedenin durumu hakkında en yakın sağlık kuruluşuna hızlı bir şekilde bilgi vermelidir. Haber verirken kazazedeyi nasıl bulduğu, ne gibi ilk yardım yaptığı, ilk yardımdan sonra hastanın durumunun nasıl olduğu ile ilgili bilgi vermelidir. Hastayı mümkün mertebe en yakın sağlık kuruluşuna veya sağlık görevlilerine sevk etmelidir.

8. Bilinçli Yaklaşmak

Bu konu aslında en ön planda olmalıdır. İlk yardımcı müdahale edeceği zaman konuyu tam bilmelidir. Eğer o konu hakkında tam bilinçli değilse ya da bilgisi yoksa hiç müdahale etmemelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

İlk

Yardım

2