Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hamilelikte Kan Şekeri Değerleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hamilelikte Kan Şekeri Değerleri : HAMILELIK ŞEKERI. Diabetes Mellitus dediğimiz şeker hastalığı kanda şekerin yüksek olmasıdır. Şeker hücrelerin esas enerji kaynağıdır. Yediğimiz besinlerde karbonhidrat denilen kısımlar şeker haline getirilerek kullanılır.

Bu şekerin hücreler tarafından alınabilmesi için insülin denilen bir hormona gerek vardır. Insülin midenin arkasındaki pankreas denilen salgı bezi tarafından yapılır. Erken yaşta ortaya çıkan şeker hastalığının nedeni pankreastan salgılanan insülinin yetersiz olmasıdır. Geç ortaya çıkan şeker hastalığında ise salgılanan insülin miktarı normal, hatta normalden bile fazladır. Ama hücrelerde değişik nedenlerle insüline karşı direnç oluşur ve insülin etkisi azalır.
Hamilelikte hormonal değişiklikler karbonhidrat kullanımını ciddi biçimde etkiler. Insülin miktarı artar. Kan şekeri daha düşüktür. Örneğin hamilelik öncesi 100 olan şeker hamilelikte 70 e düşer. Normal hamilelikte açlık kan şekeri değerleri 60 ile 90 arasındadır. Hamilelik ilerledikçe insüline karşı direnç artar.
Glukoz plasentadan Can'a kolaylaştırılmış bir yolla geçer. Insülin ise Can'a geçemez. 12. haftadan itibaren Can'ın kendisi insülin üretimine başlar.
Hormonal değişiklikler hamileliğin 6. ayından sonra şeker hastalığına yatkınlığı arttırır. Hamilelerin yaklaşık %5'inde 24. haftadan sonra şeker hastalığı saptanır. Aç karnına bakılan şeker gerçek durumu yansıtmada yeterli değildir. Bu nedenle her hamile 26-28. haftada 50 gram glukoz tarama testi yaptırmalıdır. Bu testte 50 gram glukoz bir bardak suda eritilip içirilir. 1 saat sonra kanda ölçülen şeker 140'ın altında ise normal kabul edilir. Kan şekerinin 140'ın üstünde çıkması ise riskli olarak yorumlanır ve 3 saatlik yükleme testi yapılır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hamilelikte

Kan

Şekeri

Değerleri