Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hamile Nasıl Olunur
Konu hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için hemen tıklayın.
Hamile Nasıl Olunur, hakkında detaylı bilgi makalemizde yer almaktadır. Makalemizi inceleyerek hamile nasıl olunur hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.Hamile Nasıl Olunur


Eşler Bebek İstiyor mu?

Bu karar, eşler için ileride paylaşılması gereken büyük bir sorumluluğu beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı bir bebeğe sahip olma kararı eşlerin birlikte alacağı, ortak bir karar olmalıdır. Eşlerin ya da akrabaların bebeği isteyip istememeleri, yani ekonomik, psikolojik, bedensel ve sosyal yönlerden bu bebeğin dünyaya gelmesine hazırlıklı olup olmamaları, hamilelikten itibaren önemlidir. Eğer anne olumsuz duygulara sahipse, çocuğu istemiyorsa ya da çevresi çocuğu istemiyorsa bu olumsuz duygular bebeği de etkileyecektir. Bazı çalışmalar gebelik boyunca istenmeyen bebeklerin daha düşük kiloda doğduklarını ve daha fazla tıbbi yardıma ihtiyaç duyduklarını göstermiştir.

Uyumlu Bir İlişki mi?
Bebek sahibi olmadan önce bebeğin gelişiminde eşlerin arasındaki ilişkinin önemli bir rolü olduğu unutulmamalıdır. Beraberliğin de bebeğe hazır olması önemlidir. Hamilelik döneminden başlayarak anne-babanın birbirlerine destek olmaları bebeğin her yönden sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır. İşte bu nedenlerden dolayı evlenir evlenmez çocuk sahibi olmak birbirini henüz tam olarak tanımamış çiftler için erken bir karar olabilir. Bazen de sorunlu evliliklerin bir bebeğin doğumuyla düzeleceği düşünülür. Aslında bu ağır sorumluluk en iyi giden ilişkilerde bile gerginlikler yaratabilir, sorunlu olan ilişkilerde ise çocuğun doğması sorunun hızla büyümesine yol açabilir. Halbuki anne babanın yaratacağı sevgi ve güvene dayalı huzurlu bir aile ortamı bebeğin temel gereksinimlerinden biridir.

Annenin Yaşı ve Fiziksel Durumu Bebek Sahibi Olmaya Uygun mu?
Planlanmadan ve çok sayıda gerçekleşen hamilelikler bir annenin vücudu kadar ruhsal durumu için de yıpratıcı olabilir. Hamilelik aralıklarının en az iki yıl olması annenin vücudunu toparlayabilmesi ve yeni bir bebeğe hazır olması için önemlidir.

Diğer önemli bir unsur da hamile kalınacak yaştır. Çok erken ya da çok geç yaşlarda yaşanan hamilelikler hem bebek hem de anne için sorun yaratabilir. 18 yaşından küçük kadınlarda fazla olan ölü doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riski annenin sağlığına özen göstermesiyle azalabilir. 35 yaşın üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir ancak anne adayı sağlıklı ise ve kendisine dikkat ederse bu riski azaltabilir.

Ailelerde Kalıtsal Hastalıklar Var mı ve Akraba Evliliği mi?
Öncelikle her iki ailede de kalıtsal bir hastalık olup olmadığını öğrenmek gerekir çünkü bu hastalığın bebeğe geçme tehlikesi vardır. Akraba evliliği yapılmışsa ya da eşlerde kan uyuşmazlığı varsa bunlar doktorla konuşulmalıdır.

Nasıl hamile Kalınır?

Her an hamile kalınamaz. Ergenlik döneminden Menopoz sonuna kadar kadının rahminde her ay bir yumurta (dişi üreme hücresi) olgunlaşarak döllenmeye hazır hale gelir. Yani her kadın ayda bir kez ve belli günlerde hamile kalabilir. Bir aylık adet döngüsünün süresi 21-35 gün arasında değişir. Bu aranın kaç gün sürdüğü önemli değildir. Yumurtlama günü beklenen adet tarihinden genellikle 14 gün önce gerçekleşir. Bu günlerde yumurtalıkların birinden olgunlaşmış bir yumurta dışarı atılır ve tüplere geçer. Olgun yumurta burada 24-48 saat kadar canlı kalabilir. Bu nedenle kadın, yumurtlamadan yaklaşık 2 gün önce ve 2 gün sonra, toplam en fazla 4 gün içinde hamile kalabilir.

Bu arada Cinsel birleşme olmuşsa hazneye dökülen spermler (erkek üreme hücresi) rahimde ilerleyerek tüplere ulaşır ve orada bulunan yumurtayı döller. Döllenme olmazsa olgun yumurta adet kanaması ile hazneden atılır. kadın yumurtası ile erkek üreme hücresi olan Sperm birleştiğinde bebeğin ilk hücresi ortaya çıkar ve bebeğin cinsiyeti belirlenir. Cinsiyeti belirleyen erkek üreme hücresidir ve kadının çocuğun cinsiyetini belirlemede hiçbir etkisi yoktur.

Döllenmiş yumurta tüpler tarafından yaklaşık 3-4 gün içinde rahim boşluğuna taşınır. Kendisi için hazırlanmış olan rahmin iç tabakasına 2-3 gün içinde gömülür. Artık gebelik oluşmuştur. Gömülme süreci genellikle rahmin üst bölümlerinde olur. Bu bölge anne karnında gelişmekte olan bebeğin (fetüs) büyümesi ve gelişmesi için en uygun ortamdır. Yaklaşık iki hafta sonra plasenta (eş) gelişmeye başlar. Plasentanın hamilelikte yaşamsal bir görevi
vardır.

Hamileliğin Anlaşılması

Düzenli bir şekilde adet görülüyorsa ve beklenen tarih geçtiği halde adet görülmediyse hamile kalınmış olunabilir. Bunun cevabını kesin olarak öğrenebilmek için bir doktora gidilebilir. Ayrıca Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerine gidilerek de gebelik testi yaptırılabilir. Bunun yanı sıra eczanelerde satılan ve sonuçları son derece güvenli olan testler evde kişi tarafından kolaylıkla uygulanabilir.

Normal bir hamilelik son adet tarihinin ilk gününden itibaren 280 gün veya 40 hafta sürer. Doğumun 38-42. haftalar arasında olması da normal sayılır.

hamile Kaldıktan Sonra

Yaşam düzeni, alışkanlıklar ve sağlık eskisinden daha önemlidir çünkü sigara ve alkol tüketimi, ilaç ve uyuşturucu, yetersiz beslenme, gebelik sırasında annenin hastalığı veya annenin psikolojik yönden desteklenmemesi gibi çevresel faktörler bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.

Beslenme: Bebeğin anne karnındaki gelişimini etkileyen çevresel etmenlerden birisi annenin beslenmesidir. Bebek plasenta (eş) yoluyla anneden besinleri aldığı için yetersiz beslenen bir annenin bebeği de yetersiz beslenecektir. Beynin geliştiği dönemlerde yetersiz beslenen bebeklerin merkezi sinir sistemi gelişimi de etkilenebilir.

Folik Asit Ve Diğer Vitaminler: Hücre bölünmesinin en hızlı olduğu döllenmeyi izleyen dönemde ve hamileliğin ilk üç ayında folik asit eksikliğinin olması çocukta beyni ve sinir sistemini ilgilendiren ciddi doğumsal hastalıklara neden olur. Bu nedenle, özellikle döllenme sırasında ve gebeliğin ilk üç ayında vücutta yeterli miktarda folik asit bulunması önemlidir. Folik asit, hücre çoğalması ve kan hücrelerinin yapımı için gerekli olan B vitaminlerinin çalışmasında etkili olan bir maddedir. hamile kalmak isteyen her kadının günlük gereksinim olan 0.4 mg. folik asit alması tavsiye edilir. hamile kalmadan önce folik asit kullanımına başlamamış anneler için küçük bir risk olsa da önemli olan gebeliğiniz boyunca düzenli olarak folik asit kullanmaktır.

Hamilelik süresince bebek annenin vücudundan ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alarak gelişimini sürdürür. Ancak annenin bu artan ihtiyacının karşılanmaması durumunda annede kansızlık, kemik bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkabilir, anne halsiz ve sağlıksız olur. Bu nedenle, hamilelik boyunca düzenli ve dengeli beslenmek kişinin ve bebeğin yaşamı için önemlidir.

Sigara: Sigara kullanılıyorsa hamilelikten önce ya da hamile kalındığı anlaşıldığı an bu alışkanlığı bırakmak gerekir. Sigara içilmesi bebeğin oksijen teminini kısıtlayarak onun gelişimini etkiler. Nikotin bebeğin kalp atışlarını da hızlandırır. Sigara düşük, erken doğum ve düşük kilolu bebek sahibi olma risklerini arttırır. Hatta babaların sigara içmesinin bile düşük ve sağlık problemlerine yol açan kalıtımsal bozukluklarla alakalı olduğu biliniyor. Çevredeki diğer insanların sigara içmesi ise bebeğin astım, göğüs enfeksiyonları, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla karşılaşma riskini yükseltir. Sigara içmenin uzun dönemde bebekler üzerinde olumsuz etkileri olduğu, bir çalışmada annesi hamileliğinde sigara içen bebeklerin daha yavaş ve etrafına tepki vermeyen bebekler olduğu ve daha çok ağladıkları gözlenmiştir. Bunun yanı sıra okul öncesi dönemde bu çocukların dikkat sürelerinin az olduğu ve sosyal uyum problemleri yaşadıkları ifade edilmiştir. anne adayı içmese bile sigara içilen yerlerden uzak durmak, yani pasif içici olmamak önemlidir.

Alkol: Hamilelikte alkol kullanımı da yeni doğanlarda fizyolojik sorunlara yol açmakta, zeka geriliği görülebilmekte, kilo, boy ve beyin büyüklüğü olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca hamilelik boyunca içilen alkolün ilerde çocuğun hiperaktif olmasına yol açabileceği de çalışmalarda belirtilmektedir. Her gün içilen bir bardak alkol bile bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.

Alınan İlaçlar: Hamilelik öğrenildiğinde anne adayının şeker,kalp, Guatr ya da Sara gibi kronik bir hastalığı varsa doktorla görüşmeli ve kullanılan ilaçlar hakkında konuşmalıdır. Doktora danışmadan alınan tüm ilaçlar, aspirin gibi zararsız olduğu düşünülenler bile, tüm hamilelik süresince zararlıdır. Şimdiye kadar anne adayı her hangi bir ilacı hamile olduğunu bilmeden aldıysa da hemen telaşlanmamalıdır. Doktorla konuşulmalı ayrıca doktor tarafından istenmemişse röntgen çektirmemeli ve radyasyona maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Ve Diğerleri: Bir diğer önemli unsur da kedi, köpek dışkısı ve çiğ etin anne karnındaki bebeğe zararlı olabilecek bir parazit taşıyabilmesidir. Bu nedenle mutfakta çiğ ete dokunduktan sonra eller yıkanmalı ve bazı yörelerde sevilen çiğ köfte gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Kısacası hamile kalınan andan itibaren anne adayının yaşam düzeni bebeğe zarar verebilecek etkilerden uzak olmalıdır çünkü bebeğin tüm önemli organlarının oluştuğu ilk üç ay çok dikkat edilmesi gereken bir süredir. doğum öncesi gelişimin bebeğin doğumdan sonraki gelişim sürecini etkilediği de artık bilinmektedir.Etiketler:
hamile nasıl olunur,hamile giyim markaları, hamile kıyafetleri abiye, hamile nasıl olunur, hamile elbiseleri 2010, tutku hamile giyim, spor hamile kıyafetleri, hamile pijama takımı, spiralle hamile kalınırmı, esprili hamile tişörtleri, hamile kalmanın yöntemleri, emzirirken hamile kalmak, rüyada hamile, şık hamile kıyafetleri, hamile giyim izmir, hamile eşofmanları, hamile günlüğü, hamile kalma takvimi, hamile tulumları, hamile bilgi, hamile pantolon modelleri, kışlık hamile elbiseleri, seçen hamile giyim, yazlık hamile elbiseleri, annesi hamile, şık hamile elbiseleri, hamile abiye elbiseler, hamile giyim bursa, bitkisel hamile kalma, hamile abiye elbise,
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Çocukların Tuvalet Eğitimi
 • 1 Yaş Bebek Uyku Düzeni
 • 15 Aylık Bebek Uyku Düzeni
 • 20 Haftalık Bebelik
 • 20. Hafta Gebelik
 • 23.gebelik Haftası
 • 26 Haftalık Gebelik
 • 28 Haftalık Gebelik
 • 3 Aylık Bebek Uyku Düzeni
 • 32 Haftalık Gebelik
 • 4 Aylık Bebek Uyku Düzeni
 • 5 Haftalık Gebelik
 • 6 Haftalık Gebelik
 • 6.hafta Gebelik
 • 7.hafta Gebelik
 • Açıklamalı Bebek Battaniye Modelleri
 • Adana Hamile Giyim
 • Ahşap Salıncak Modelleri
 • Alıştırma Bezi
 • Alıştırma Külodu Nasıl Kullanılır
 • Alt Değiştirme Minderi
 • Anadolu Hayat Sağlık Sigortası
 • Ankarada Hamile Giyim Mağazaları
 • Anlatımlı Bebek Battaniye Modelleri
 • Anne Bakım Çantaları
 • Anne Çantaları
 • Anne Sütünü Artıran Besinler
 • Anne Sütünü Arttıran Bitkiler
 • Anne Sütünü Arttıran Gıdalar
 • Anne Sütünü Arttırma
 • Annesi Hamile Giyim Kayseri
 • Antalya Hamile Giyim
 • Antalya Hamile Giyim Mağazaları
 • Aptamil Milupa
 • Aşılama Ile Gebelik
 • Axa Özel Sağlık Sigortası
 • Axa Sağlık Sigortası Fiyatları
 • Baby Kraft
 • Baby Max Mama Sandalyesi
 • Baby Sebamed
 • Babyhope Mama Sandalyesi
 • Babyhope Salıncak
 • Balkon Salıncak Fiyatları
 • Battaniye Modelleri Bebek
 • Bebe Bakımı
 • Bebe Çanta Modelleri
 • Bebe Mama Sandalyesi
 • Bebefox Yatak
 • Bebek Arabaları Kraft
 • Bebek Arabaları Pierre Cardin
 • Bebek Astronot Tulum
 • Bebek Atkı Bere
 • Bebek Atkı Şapka Modelleri
 • Bebek Banyo Setleri
 • Bebek Battaniye Modelleri Ve Yapılışı
 • Bebek Battaniye Örgü Modelleri Anlatımlı
 • Bebek Çekmece Kilidi
 • Bebek Elbise Modeli
 • Bebek Elbise,
 • Bebek Emzirme Yastıkları
 • Bebek Eşofman Takımları
 • Bebek Hırka Modeli
 • Bebek Hırka Modelleri Örgü
 • Bebek Hırka Modelleri Ve Yapılışları
 • Bebek Hırka Örgü Modelleri
 • Bebek Hırka Yapılışı
 • Bebek Kanguru Çeşitleri
 • Bebek Kazak Modelleri Anlatımlı
 • Bebek Kazak Modelleri Ve Yapılışları
 • Bebek Kazak Örnekleri Ve Yapılışı
 • Bebek Kıyafet Markaları
 • Bebek Küveti
 • Bebek Mont Tulum
 • Bebek Odası Boyaları
 • Bebek Odası Dekorasyon
 • Bebek Odası Dekorasyonu
 • Bebek Odası Dizayn
 • Bebek Odası Dizaynı
 • Bebek Odası Düzenleme
 • Bebek Odası Halıları
 • Bebek Odası Kulp
 • Bebek Odası Kulpları
 • Bebek Odası Perdesi
 • Bebek Odası Siteler
 • Bebek Odası Süsleri
 • Bebek Odası Süsü
 • Bebek Odası Takımları Ankara
 • Bebek Odası Tülleri
 • Bebek Örgü Hırka Modelleri
 • Bebek Oyun Odası
 • Bebek Pike Takımı Örnekleri
 • Bebek Sunnet
 • Bebek Tulum Örnekleri
 • Bebek Uyku Düzeni
 • Bebek Uyku Tulumu
 • Bebek Yastık Örnekleri
 • Bebek Yatak Korkuluğu
 • Bebek Yorgan Modelleri
 • Bebekler İçin Salıncak
 • Beşik İçin Yatak
 • Biberon Termosu
 • Bitkisel Krem
 • Bursa Bebek Odası
 • Büyük Beden Hamile Giyim
 • Büyüyen Bebek Odası
 • Camino Oyun Parkı
 • Chicco Bebek Telsizi
 • Chicco Hastane Çıkışı
 • Chicco Lullaby Lx Oyun Parkı
 • Chicco Mağazaları
 • Chicco Mode Portatif Mama Sandalyesi
 • Chicco Polly Salıncak
 • Chicco Port Bebe
 • Chicco Portatif Mama Sandalyesi
 • Chicco Portbebe
 • Chicco Proxima Oto Koltuğu
 • Chicco Puset Fiyatları
 • Chicco Simplicity Puset
 • Chicco Sterilizatör
 • Chicco Tekstil Ürünleri
 • Çocuğun Tuvalet Eğitimi
 • Çocuk Güvenlik Kapısı
 • Çocuk Tuvalet Eğitimi
 • Çoğul Gebelik
 • Dalin Bıcı
 • Dentistar Emzik
 • Dış Gebelik Ameliyatı
 • Ebru Giyim Hamile
 • Ebru Hamile Giyim Modelleri
 • Elektrikli Salıncak
 • Emzik Temizliği
 • Emzirme Örtüsü
 • Emzirme Sütyeni
 • En Ucuz Bebek Oyun Parkı
 • En Uygun Bebek Ürünleri
 • Erkek Bebek Hırka Modelleri
 • Erkek Bebek Odası
 • Erken Gebelik Belirtileri
 • Espirili Hamile Tişörtleri
 • Ev Tipi Salıncak
 • Evde Güvenlik
 • Fatoş Emzik
 • Faverin 100 Mg 30 Tablet
 • Filiz Özkol Burçlar
 • Gebe Kalma Yolları
 • Gebelik 12. Hafta
 • Gebelik 37. Hafta
 • Gebelik 6. Hafta
 • Gebelik 9. Hafta
 • Gebelik Belirtileri Nelerdir?
 • Gebelik Çatlakları
 • Gebelik Elbiseleri
 • Gebelik Hafta
 • Gebelik Hakkında
 • Gebelik Hesaplam
 • Gebelik İçin
 • Gebelik Testi Kan
 • Gebelik Video
 • Gebelik Yaşı Hesaplama
 • Görüş Hamile
 • Haftalık Gebelik Hesaplama
 • Haftalık Gebelik Takibi
 • Hamile Abiye İzmir
 • Hamile Ayakkabı Modelleri
 • Hamile Bebek
 • Hamile Çorap
 • Hamile Eğitim Merkezleri
 • Hamile Elbise Modelleri
 • Hamile Elbisesi
 • Hamile Forum
 • Hamile Gece Elbisesi
 • Hamile Gece Kıyafeti
 • Hamile Geyimleri
 • Hamile Giyim Bakırköy
 • Hamile Giyim Maltepe
 • Hamile Giyim Online
 • Hamile Giyim Online Satış
 • Hamile Giyim Oyunu
 • Hamile İç Çamaşır
 • Hamile Kalma Belirtileri
 • Hamile Kıyafetleri Fiyatları
 • Hamile Kıyafetleri Kadıköy
 • Hamile Kıyafetleri Konya
 • Hamile Kıyafetleri Tesettür
 • Hamile Paltarlari
 • Hamile Pantalon
 • Hamile Pantalonları
 • Hamile Testi
 • Hamile Tunikleri
 • Hamilelik Yastığı
 • Hediye Fidan
 • Hırka Modelleri Bebek
 • Humana Still
 • Humana Still Tee
 • İç Mekan Oyun Parkı
 • İlk Gebelik Belirtileri
 • İstikbal Bebek Odası Takımları
 • İstikbal Bebek Uyku Seti Modelleri
 • Kadıköy Hamile Giyim
 • Kandan Gebelik Testi
 • Kare Oyun Parkı
 • Kazak Örnekleri Bebek
 • Kışlık Hamile Kıyafetleri
 • Komik Hamile Tişörtleri
 • Korse
 • Korse Elbise
 • Kraft 821 Oyun Parkı
 • Kraft Araba
 • Kraft Bebek
 • Kraft Bebek Arabaları
 • Kraft Bebek Arabası
 • Kraft Cocoon Oto Koltuğu
 • Kraft Fox
 • Kraft Horn Travel
 • Kraft Jogger
 • Kraft Jogger
 • Kraft Oto Koltuğu
 • Kraft Park Yatak
 • Kraft Puset
 • Kraft Türkiye
 • Kraft Twist Travel
 • Kraft Yatak
 • Kulaktan Ateşölçer
 • Lcw Hamile Giyim
 • Mama Markaları
 • Mama Marketi
 • Mama Masası
 • Mama Sandalyesi Chicco
 • Mama Sandalyesi İkea
 • Mama Sandalyesi Kraft
 • Mamalar
 • Medela Biberon
 • Milupa Conformil
 • Milupa Kaşık Mamaları
 • Milupa Mamaları
 • Milupa Still Tee
 • Milupa Ürünleri
 • Milupa Üyelik
 • Mol Gebelik Nedir
 • Nem Ölçüm Cihazları
 • Nike Bebek Eşofman
 • Okiedog Çanta
 • Online Hamile Giyim
 • Örgü Bebek Bere
 • Örgü Bebek Bere Modelleri
 • Örgü Bebek Hırka
 • Örgü Bebek Kazak Modelleri
 • Örgü Bebek Kazak Örnekleri
 • Otomatik Salıncak
 • Oyun Parkı Beşik
 • Oyuncak Salıncak
 • Özel Sağlık Sigortası Kapsamı
 • Özel Sağlık Sigortası Nedir
 • Papetto Park Yatak
 • Park Yatak Ankara
 • Park Yatak Chicco
 • Park Yatak İçin Yatak
 • Park Yatak Uyku Seti
 • Park Yatak Uyku Setleri
 • Park Yatak Yatağı
 • Philips Avent
 • Phılıps Avent Biberon
 • Philips Avent Wasabi
 • Pierre Cardin Park Yatak
 • Polikistik Over Gebelik
 • Prematüre Bebek Bakımı
 • Prematüre Bebek Bezi
 • Prematüre Bebek Gelişimi
 • Römer Oto Koltuğu İsofix
 • Salıncak Hamak
 • Salıncak Kaydırak
 • Salıncak Minderi
 • Salıncak Yapımı
 • Sallanan Oyun Parkı
 • Sebamed 50 Faktör Güneş Kremi
 • Sebamed Anti Aging
 • Sebamed Anti Dandruff
 • Sebamed Baby
 • Sebamed Baby Cream
 • Sebamed Banyo Köpüğü
 • Sebamed Bebek Güneş Kremi
 • Sebamed Bebek Sabunu
 • Sebamed Bebek Seti
 • Sebamed Güneş Kremi Fiyatı
 • Sebamed Güneş Kremleri
 • Sebamed Güneş Losyonu
 • Sebamed Likit Yüz Ve Vücut
 • Sebamed Nemlendirici
 • Sebamed Nemlendirici Gündüz Kremi
 • Sebamed Pişik Önleyici Krem
 • Sebamed Sabun Fiyatı
 • Seçen Hamile Giyim
 • Sevi Bebe Park Yatak
 • Şifreli Dolap Kilidi
 • Sihirli Mum
 • Siteler Bebek Odası
 • Stork Ana Kucağı
 • Sünnet Fiyatlari
 • Sunnet Malzemeleri
 • Sünnetlik Fiyatları
 • Hamile

  Nasıl

  Olunur