Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Evlenecek Çiftlerin Ailelerinde Kimlerden Söz Ediyoruz
Evlenecek Çiftlerin Ailelerinde Kimlerden Söz Ediyoruz
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Evlenecek Çiftlerin Ailelerinde Kimlerden Söz Ediyoruz :

Bugün aile denildiği zaman, genellikle anne baba ve çocuk anlaşılıyorsa da, aile elbette ki, böyle dar bir sıma içine hapsedilemez. Bizim burada aileden kastettiğimiz ve onu oluşturan bireyler, sıfat itibariyle; O, Anne baba, hala, teyze, dayı, amca, büyük anneler ve büyük babalardan meydana gelen, bir insan kümesidir.

Evlenilecek kişinin ailesi denildiğinde bizim anımsamamız gereken bireyler bu yakın kan bağı bulunan kişilerdir. Bunların yaşamı, yorumlan, hayat tarazlan ve evlenilecek kişinin evliliğiyle ilgileri, ona bakış açılan ve yeni kurulacak olan aile ortamına ilintilerinin şekli önemlidir. Çünkü ancak aile içinde bu kişiler etkileyici bir rol üstlene bilir, evlenilecek kişi ve oluşturulacak yeni aile atmosferini bunlar etkileyebilir, yine oluşturulacak aile bunlann geçmişleri ve yaşam içinde üstlendikleri rollerin uzantısı olarak tesir altında kalabilir. Mamafih, evlenilecek olan kişi de onların aile atmosferinden geldiğindendir ki, o atmosferin tesiriyle şekillenmiş bir şahsiyet ve kişiliğin sahibidir. Evlenen veya evlenecek olan bazı bireylerin, evleneceği kişi veya kişinin ailesi için, şu içi boşaltılmış ve hemen hemen hiçbir mana ifade etmeyen sözleri çekinmeden sarf ettiklerini duyana. "Beni kimsenin geçmişi ilgilendirmez!" yine aynı üslupla, "beni kimsenin ailesi ve geçmişi ilgilendirmez, ben eşime bakanın!"

Elbette ki, birey eşine bakar ama o bakışta, eşinin kişilik ve şahsiyetiyle birlikte, onun ailesinin uzantısı olan, aile geçmişinin, eşinin kişiliğinin şekillenmesine kattı ı unsurları görmezlikten gelemez. Bunu ilk anlarda başarmış olsa bile, bir müddet sonra teker görmeye başlar ve o zaman da iş işten geçmiş olur. Kişi, eşinin aile bireylerine karşı davranışlarından sorumludur. Kişi, saygı duyduğu kimselere karşı sorumluluk hisseder. Gerçekten de sorumluluk, bir his meselesidir. Saygı hissi bir bağın ortaya koyduğu bir fenomendir.

Kişi, eşine saygı duyduğu için, bir müddet onun aile bireylerine de saygı duyar. Bu saygının sürekliliği için, saygı duyulan şahsiyetin de yerine getirmesi gereken, sorumluluk ve yükümlülükleri vardır. Her şeyin dengeyle seyrettiği bu gezegende, saygı ve sorumluluk da önemli bir dengenin sahibidir. O denge ki, kişiler arasında hissi bağı kuvvetlendirir ve böylece kişiler arası sevgi sürekliliği temin etmiş olur. Kişinin evlendiği eşinin aile bireylerine saygı duyması, evlilikte önemli bir oluşumdur. Birey, kendisinin saygı duyduğu birine saygı duyulmasını talep eder ve bu onun, tabi hakkıdır. Bunun yerine gelmesi için ise, salt evlilik bağının yetmeyeceği aşikârdır. Evlilik bağıyla birlikte, saygı duyulması istenilen kişi bunu gerçek manada da hak etmek durumundadır. Bu hak ediş, kişiye gösterilecek saygının tabi bir çehreye bürünmesi ve yapaylıktan uzaklaşıp, kalıcı olması için de gereklidir.

Bundan ötürü kişinin evleneceği kimsenin ailesinde, düşük karakterli, saygıyı hak etmeyecek kimselerin bulunması, evliliklerde tartışmalara konu olabilecek, olumsuz gelişmelerin sebeplerini teşkil edebilir. İlim, irfan ve medeniyetten az nasiplenmiş biri lebinin, kendilerinden bilim, fen ve ilim açısından fersah ileride olan birinden, salt evlilik bağı vesilesiyle, önemli bir saygı beklemeleri ve bunun da kalıcılığını istemeleri, biraz akla zarar bir talep gibidir, Bunun için, "benim eşimin ailesi veya aile yelpazesindeki bireyler, beni ilgilendirmez, ben eşime bakana" sözlerine fazlaca itibar edilmemelidir

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Evlenecek

Çiftlerin

Ailelerinde

Kimlerden

Söz

Ediyoruz