Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Erkek Saç Bakım Kremler
Erkek Saç Bakım Kremler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
ErKek Saç Bakım Kremler: Birçoğumuz saç kremini hangi sıklıkta kullanacağımızı bilemeyiz. İyi bir saç kremi olduktan sonra her gün saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saç kreminin zararı yoktur yararı vardır. Saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra saç kremini saç diplerimize değirmeden saç uçlarımıza uygulamalıyız. Saçlarımızda 1-2 dakika beklettikten sonra bol suyla yıkamalıyız.

Saç kremi saçlarımızın onarılmasında, yıpranan saçların düzelmesine yardımcı olur. Saç kremlerinin de çeşitleri vardır. Örneğin , saçınızın Banyo yaptıktan sonra yumuşak olmasını istiyorsanız yumuşatma özelliği olan saç kremlerini tercih ederken ,

saçlarınızın kabarmamasını ve düz kalmasını istiyorsanız saç tipinize uygun saç kremi seçmelisiniz… Saç kremlerinin düz saçlar için , kıvırcık saçlar için , dalgalı saçlar gibi bir çok çeşit saç kremi mevcut. Benim size tavsiyede edebileceğim en güzel saç kremleri elidor’a ait.. Kesinlikle memnun kalacağınız ürün çeşidi var..

Saç kremleri,
saçın kimyasal yapısını etkileyerek arzu edilen saçın durumunu düzelten ürünlerdir. Saçların şampuanlar ile iyice temizlenmesinden sonra uygulanırlar. Saç kremleri olarak satılan ürünler bir belirsizlik gösterselerse de aslında temel 5 gurupta ele almak gerekir:

Nemlendiriciler, tamir ediciler, asitlendiriciler, dolaşıklık gidericileri, ısı koruyucuları, parlatıcılar.
Bu tür ürünlerin bir çoğu düşük pH veya içerdikleri maddeler dolayısı ile uzman kullanımı gerektirirler ve uzman salon veya enstitülerde kullanılırlar.
Genel anlamda saç kremlerinin kimyasal yapıları şöyledir:

Nemlendiriciler
Bu ürünler içerdikleri humektan maddeler sayesinde nem tutucu olarak işlev görürler. Bu tip ürünlerin protein içermeleri gerekmez.

Tamir ediciler
Bu tip ürünler protein içerirler. Saç proteini olan hidrolize uğramış kertin içerirler. Bu protein düşük molekül ağırlıklıdır. Bu küçük molekül saçın kortks kısmına girebilir. Tamir edicilerin saçı kuvvetlendirmesi beklenir.

Asitlendiriciler
Saç üzerine asitli ortamların uygulanması kütikül tabakaının kapanmasına ve saçta parlak bir görünüme neden olurlar. pH değeri 2.5-3.5 olan ürünler bu amaçla kullanılırlar. Beta durumuna geçmiş hidrojen bağları, tekrar alfa durumuna geçerler. Hidrojen bağları saçların dayanıklılık ve elastisitede de önemlidirler. Eskilerden beri saç yıkanırken son çalkalama suyuna sirke veya diğer asitli maddelerin katılması bu amaçla uygulanmaktadır.

Dolaşıklık gidericiler
Bu amaçla kullanılan ürünlerin çoğu asitlendiriciler de kullanılan maddelere benzerler. Genelde pH''ları 2.5-3.5''dur. Saçların kütikül kısımlarını kapatarak dolaşmaların oluşumuna engel olur. Bazı polimer maddelerde kullanıldıklarında saç üzerinde tabaka oluştururlar ve saçın dolaşmasına engel olur.

Isı koruyucaları
Saç ısıdan etkilenen bir yapıya sahiptir. Isıdan koruyucu ürünler, sıcak kuru hava üfleyen saç kurutma makinelerinin ve sıcak bigudi kullanılmasının saçlara vereceği zararı azaltmak için kullanılırlar. Isıyı emme özelliği olan polymerler saç tellerini kaplayarak saçları ısıdan korurlar. Saçlara en büyük zararı veren ısıdır.

Parlatıcılar
Bu gruba giren ürünler kozmetik ürünlerdir. Çoğunlukla silikon türevleri içerirler. Dimetikone veya siklometikon en sık kullanılanlardır. Az miktarlarda bu maddelerin kullanılması saçların, ışık yansıtma özelliğini arttırır. Bu tip ürünler kıvırcıklanmayı engellemektede kullanılırlar.

Ayrıca bu ürünler UV''ye karşı saçı koruyucu maddeler de içerebilirler.
Bazı koşullarda saçlara yağ uygulaması, özellikle evlerde sık yapılan bir uygulamadır. Saçlı deri normal koşullarda yeterince yağ salgılar ve saçları korur. Doğal yağın yetersiz kaldığı durumlarda doğal saç yağına en yakın yağlı ürünler saçları yağlamakta kullanılırlar. Evlerde zeytinyağı ve badem yağı kullanılırsa da bu amaçla hazırlanmış ürünler daha insan yağına yakın özellikler taşır ve daha faydalı olur.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Erkek

Saç

Bakım

Kremler